Jump to content

Mitsubishi M430i (M900)


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

AΠO TO SITE THΣ COSMOTE:

Στο i-mode δεν χρεώνεστε ανάλογα με το χρόνο που χρησιμοποιείτε τις υπηρεσίες, αλλά ανάλογα με τoν όγκο των δεδομένων που ανταλλάσσετε κατά την πλοήγηση στο μενού και στα sites των εταιριών και για τα e-mail ή τα MMS που στέλνετε και λαμβάνετε μέσα από το i-mode. Τα δεδομένα μετρούνται σε kilobytes και η χρέωση είναι μόλις € 0,01/ KB ** ανεξάρτητα από το οικονομικό πρόγραμμα ή το πακέτο καρτοκινητής που έχετε. Εσείς, όμως, μπορείτε κάθε στιγμή να ελέγχετε το κόστος, καθώς έχετε τη δυνατότητα να ενημερώνεστε για τον όγκο των δεδομένων που έχετε κατεβάσει κατά την πλοήγηση σας στο i-mode ή κατά την αποστολή και λήψη e-mail… συναρπαστικά απλά!

 

Αρα φιλε MoUCLAs, για να στειλω μια απλη φωτογραφια στην φιλη μου που με... πεθυμησε, θα χρεωθω 0,01 ε επι 32 ΚΒ (για μια απλη φωτο, χωρις μεγαλη αναλυση) αρα 0.32 ευρα! Αν θελησεις να στειλεις μια φωτο καλης αναλυσης που 8α εχει μεγεθος 64 ΚΒ θα σου στοιχησει 0.64 ευρα! To 0.17 που αναφερεις ειναι το "τρικ" για να τσιμπησεις. Ειναι η ελαχιστη χρεωση αν ΔΕΝ στειλεις φωτο, αλλα μονο κειμενο!

Το ασχημο ειναι πως χρεωνεσαι και για να λαβεις τις φωτο, με το ιδιο τιμημα! Δηλαδη αν η κοπελα σου εχει... να μην πω :X , και σου στελνει καμμια δεκαρια φωτο την ημερα, αστα να πανε! Και οχι, αν θες μην τις ανοιγεις!!! :D :D

Τωρα το αλλο με τους 5 χρηστες... εγω δεν εχω στειλει ποτε την ιδια φωτο, ουτε σε δυο χρηστες!!! Αρα, μου ειναι αχρηστο.

Επισης, εγω σε εναν χρονο θα αλλαξω δικτυο... Γιατι να μην μπορω να στειλω ΜΜS στο δικτυο TELESTET?

Το bluetooth δεν ειναι μονο για να στελνεις και να λαβαινεις αρχεια απο αλλους χρηστες. Ειναι πολυ χρησιμο για ενα bluetooth (ασυρματο) hands free.

Επισης, στο θεμα των ιων, ισχυει οτι και με τον υπολογιστη σου. Ποτε δεν ανοιγουμε αρχεια απο αγνωστους!!! Αν το κανεις τοτε καλα να παθεις! Ιο, μπορεις να κολλησεις και μεσω email απο το i MODE στο κατω κατω...

Την τεραστια μνημη τι να την κανεις αν δεν μπορεις να βαλεις MP3 και να τα παιξεις...Ουτε εφαρμογες, ουτε παιχνιδακια οπως παραπονιεται ο φιλος μας ο glf, που μαλλον δε το εψαξε πολυ! (Αλλα αυτα ετσι κι αλλιως ουτε το D500 τα παιζει)

Οπως βλεπεις το εψαξα πολυ....

(SAMSUNG D500 ΣΟΥ ΕΡΧΟΜΑΙΙΙΙ!!!) :) :) :)

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 247
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δηλαδη στο MMS στέλνεις όσο μεγάλη φώτο θέλεις και χρεώνεσαι το ίδιο? απο ότι βλέπω θελει € 0,39/ΜΗΝΥΜΑ , αλλα δεν μας λένε τιποτα για μέγεθος..θα ρωτήσω όμως και θα μάθω.. ναι για το email χρεώνεσαι ανάλογα με τα kb... αυτό που είπα είναι μέχρι και 10kb φωτο...όμως πρέπει να βάλεις και τον παράγοντα το πόσο μεγάλες φωτογραφίες μπορούν να δεχτούν αυτοι στους οποίους τα στέλνεις.. πολύ λίγοι,τα κινητά τους, δέχονται λοιπόν πάνω απο 10kb αυτη την στιγμή που μιλάμε.. και όταν πλέον το μεγαλύτερο μέρος των χρηστών θα έχουν κινητά που θα δέχονται εικόνες Πάνω απο 10kb τότε πλέον σε όποιο δίκτυο και να είσαι θα είναι τό ίδιο.. πάντα έτσι γίνεται στο τέλος οι χρεώσεις ,γιατι αυτό μας ενδιαφέρει πιο πολύ , θα είναι με τον έναν ή τον άλλο τρόπο οι ίδιες... και επίσης θα έρθει και η στιγμή που με τον εναν ή τον άλλο τρόπο θα στέλνεις mms απο το ένα δίκτυο στο άλλο κατευθείαν στο κινητο του χρήστη.. εγω θυμάμαι εποχές που μπορείς να στείλεις εικονομηνύματα μόνο μεταξύ κινητών της ίδιας μάρκας..

 

Τωρα όσο για το μέγεθος της μνήμης θα το κάνεις ότι κάνεις και με ενα usb stick...απλά εδώ θα έχεις και κινητό και usb stick μαζι.. ;) και φωτογραφική.. και text reader...

 

 

Φυσικά ο καθένας ζυγίζει τα θέλω του και επιλέγει.. εγω δεν επέλεξα cosmote για κανέναν άλλο λόγο αλλά γιατι οι περισσότεροι φίλοι και συγγενείς έχουν cosmote , πράγμα που σημαίνει ότι χρεώνομαι πολύ λιγότερο τώρα και φυσικά και αυτοι..

 

Το ίδιο φυσικά ισχύει για το κινητό..για μένα έπαιζε πολύ μεγαλο ρόλο η μεγάλη μνήμη αλλά και το πορτάκι , γιατί ήταν ενα θέλω απο παλιά που δεν είχα ικανοποιηθεί... δεν έπαιζε ρόλο το bluetooth γιατι πολύ απλά δεν έχω πουθενά...

 

Πολύ καλή επιλογή και το Samsung άλλωστε το είπα απο την αρχή... :D αλλά εμένα δεν με ικανοποιούν τα 90 ΜΒ.. είχα 64 ΜΒ πριν απο 3.5 χρόνια... :cool:

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

Μουσική λοιπόν και στο m430i...

 

μπορει οχι σε mp3 μορφή αλλα αν τα μετατρεψετε με την χρήση του QuickTime Pro 6.5 σε 3gp τοτε παιζουν μια χαρα και σε πολύ καλή ποιότητα..

 

Απλά όταν θα κανετε export σε 3gp θα πρέπει να πειράξετε και :

 

Options : File format 3GPP

Audio

Audio AAC-LC

Data Rate 16kbps ή περισσότερο (εγω δοκίμασα και 96kbps και παιζει παρα πολυ ωραια)

Channel Stereo

Samping 11025Hz ή περισσότερο (και 44Khz δοκιμασα)

Quality better (ή και Best και δεν εχει μεγάλη διαφορα στο τελικό μέγεθος αρχείου , στα 2.5ΜB ήταν 1kb παραπάνω)

 

... :D :D

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά επειδή δεν πολυπαρακολούθω το forum και δεν έχω καταλάβει τι παίζεται, εδώ λέτε ότι μπορεί το m430 να παίξει mp3 με το firmware του m900; Μπορούμε με κάποιο τρόπο να το βάλουμε στο m430 ή όχι; Ελπίζω να γίνεται γιατί το γεγονός ότι δεν έχει bluetooth(ίσως όχι και τόσο σημαντικό) και ότι δεν παίζει mp3 μου την έχει δώσει και είμαι έτοιμος να το πουλήσω.
Link to comment
Share on other sites

θα σου παιξει τα mp3 εαν τα μετατρέψεις με τον τρόπο που λέω λίγο πιο πάνω..

 

Οσο για το firmware , ναι μάλλον εαν βάλει το firmware του m900 δεν θα έχεις imode αλλά θα παίζει κατευθειαν mp3.(χωρις την παραπάνω μετατροπη).

 

Τώρα όσο για να βαζεις δικά σου ringtones θα πρέπει απο wav να τα κάνεις amr αλλά έτσι χάνεις σε ποιότητα..γιατι το wav σου θα πρεπει να ειναι στα 8KHz μόνο, τουλαχιστον με το εργαλειο wav2amr. Ψαχνω να βρω εργαλειο για μετατροπη σε mld.. εχει βρει κανενας?

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

Έκανα και την παραπάνω μετατροπή αλλά όταν τα τραγούδια βρίσκονται στην κάρτα παίζει μόνο τα πρώτα 35-38 δευτερόλεπτα ενώ αν τα αντιγράψω στην συσκευή παίζει όλο το τραγούδι. Δεν είναι λίγο κουφώ;
Link to comment
Share on other sites

egw pali den to allazw me to tipota... :D :D

 

twra poy phra kai mia mnhmh 512MB kai exw apeiro xwro na bazw oti 8elw......

 

 

 

apo periergia.. ti phres?

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

episima paroysiastike kai sintoma tha kikloforisi

antigrafo apo http://www.mitsubishi-telecom.com/product_specifications.asp?ph=M430i&id=123138&template=MOBILE_PHONES

General specifications

 

- 262,144 colours display

- Integrated camera

- Image format for picture display in preview :

- Internal screen : QVGA (240*320 pixels) if resolution is higher or equal to QVGA format

- External screen : QQVGA (160*120 pixels)

- Talk time : 7h*

- Standby time: 480h*

- Java™ games download (3D acceleration)

- i-mode™ browser

- Weight : 124,5 g (mobile, SIM card and 830mAh battery included)

- Handsfree built in

- Sending and receiving : e-mail, SMS, MMS

- Memory : 16 MB dynamic memory

 

Technology

 

- E-GSM900/DCS1800/PCS1900

 

Size And Weight

 

- Height : 105 mm

- Width : 48,4 mm

- Thickness : 23,9 mm

- Volume : 100 cc

- Weight : 124,5 g (mobile, SIM card and 830mAh battery included)

 

Batteries, Operating Time, Charging Time

 

- Battery voltage : 3,7 V

- Battery type : Li-Ion

- Talk Time : Nominal GSM(1) > 7 Hours*

- Standby Time : Nominal GSM(2) > 480h*

 

Screens

 

- Internal screen :

- Viewing area: 33,48 x 44,64mm

- 262 144 colors

- Image format (in pixels) : 240*320 pixels

- Backlight

- External screen :

- Viewing area: 22,86x30,48mm

- 262 144 colors

- Image format (in pixels) :120 x 160 pixels

- Backlight

 

Memory Card

 

- miniSD™ Card: included in the box

- Direct recording : Yes (Pictures and Videos)

- Sub folders creation : YES

 

Camera

 

- Integrated camera for 2 Megapixels**** pictures

- Image Resolution: UXGA (1224*1632 pixels), SXGA (960*1280 pixels), VGA (480*640 pixels), QVGA (240*320 pixels), Trimmed QVGA (240*240 pixels), QQVGA (120*160 pixels)

- Format de l’image en aperçu : écran interne :Image Format for picture display in preview: Internal screen : QVGA if resolution is higher or equal to QVGA format, External screen : QQVGA

- Digital Zoom: x1 x2 x4 x6 x10 QQVGA, x1 x2 x4 x5 QVGA, Trimmed QVGA, x1 x2 VGA

- Focal length : 3,9 mm

- Maximum aperture : F4.0

- Focus range (normal mode) : 500 mm to infinite

- Focus range (macro mode) : 55mm to 95mm

- Pictures special effects : Full auto, Night, Sport, Scenery, Sensitive, Backlight, Monochrome, Sepia, Negative.

- Camera configuration: Contrast, White balance, Quality, Brightness, Sharpness, etc.

- Automatic exposure control: Yes

- Self picture taking : Preview on a mirror

- Shutter sound : Changeable by user (3 levels), but it can not be switched off

- Pictures storage on miniSD™ Card

- Picture folder personalization

 

Video

 

- Videos storage on miniSD™Card

- Full screen : 240*320 pixels

- Video recording maximum size : up to 10 minutes**

- Shutter sound when video starts and stops

- Videos directory personalization

 

Graphic User Interface

 

- Main menu icons : Tools, Messages, Calls & Times, Phonebook, Camera & Video, Fun & Media box, Network services/Calendar, i-mode™ and Settings (Ajouter la photo d’un idle sceen)

 

Entertainment

 

- Ringtones

- Downloadable ringing tone over the i-mode™, IrDa ; USB PC cable***, SMS, Mail, MMS

- i-mode download maximum size: 64 KB**

- Supported ringing tone formats: SP midi, SMF Version 0 et 1, MFI 3.3.2, ADPCM, AMR, Nokia Smart Messaging, 3GP pure radio content

- Pictures

- i-mode™ download maximum file size: 1632*1224 **

- Downloadable pictures over the i-mode™, IrDa ; USB PC cable***, MMS

- Supported pictures formats downloaded: .jpg, .gif, .png, .agif, .wbmp, .gif animé, .swf

- Games

- Jeux Java ™** (3D acceleration)

- Embedded games

 

DOJA

 

- Java™ application support (DoJa )

- Supported version: DoJa 2.5

 

i-mode™

 

- Access to Web sites (subscription dependent)

- e-mails sending & receiving (subscription dependent)

- animated messages sending and receiving (subscription dependent)

 

Language

 

- Languages : English, French, German, Italian, Spanish, Dutch and Greek

- T9 support Version 6 : English, French, German, Italian, Spanish, Dutch and Greek

- Keypad : Latin

- Edition mode : Copy/Paste function available

 

Data Services

 

- Embedded modem

- USB PC cable*** (as accessory)

- IrDa

- Memory : 16 MB dynamic memory

- miniSD™ Card

 

 

Γιατί έχω την αίσθηση πως κάτι παρέλειψες?

:w00t:

http://www.egs-avatars.com/e_gs_images/divers/gifs_jeux/image01.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
Το κινητό αυτό το είδα απο κοντά και έπαθα πλάκα.... Για`μένα το καλύτερο που κυκλοφορεί μέχρι στιγμής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω... Έχω Vodafone που φυσικά δεν έχει i-mode, ΜΜS πώς θα στέλνω και θα λαμβάνω? Η δεν γίνεται?
Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό αυτό το είδα απο κοντά και έπαθα πλάκα.... Για`μένα το καλύτερο που κυκλοφορεί μέχρι στιγμής και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω... Έχω Vodafone που φυσικά δεν έχει i-mode, ΜΜS πώς θα στέλνω και θα λαμβάνω? Η δεν γίνεται?

 

Φίλε ael1964 τα mms στο Μ430i όπως και σε κάθε i-mode συσκευή στέλνεται μέσω i-mode το οποίο λειτουργεί μόνο σε cosmOte δύκτιο :)

Κυνήγα το λευκό της ζωής σου

Link to comment
Share on other sites

kapoios xrhsths vodafon kai toy m430i eixe pei oti eixe milhsei me vodafon kai toy eixan steilei ry8miseis gia na stelnei mms... h mhpws htan gia allo kinhto....den 8ymamai..

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

Καποιος φιλος ειχε αναφερει στην αρχη του post οτι το maximum του βιντεο ειναι 30λεπτα.Ισχυει αυτο?Δεν ειναι πιο πολυ?Επισης ηθελα να ρωτησω αν η εγγραφη/αναπαραγωγη γινεται σε ολοκληρη την επιφανεια της οθονης.Eυχαριστω παιδια. :)
Link to comment
Share on other sites

ennoeis to playback video? ayto den to 3erw.. mexri 7 lepta exw dokimasei..

 

Gia eggrafh video einai 30 sec... kai panta prepei na exeis kai thn katallhlh mnhmh ee..

 

h anaparagwgh ginetai kai se full screen , me tis analoges epiptwseis fysika.. alla kai sthn e3wterikh o8onh..

http://www5.picfront.org/picture/ppt2du2p1/img/banner-new-2008-09_WeCapture_YouWatch.jpg

http://www.eikonostoixeio.eu/

Link to comment
Share on other sites

Η εγγραφή video είναι πολύ μεγαλύτερη. Εχω γράψει πάνω από 2 λεπτά και ήταν στο 10% περίπου ο δείκτης. (Εχω μνήμη 512 βέβαια.. αλλά η δυνατότητα υπάρχει) Πρέπει να επιλέξετε την διάρκεια του βίντεο εγγραφής από το μενού στο max.

 

Ενα άλλο πρόβλημα που με εκνεύρισε είναι ότι όταν έχω επιλέξει βασική γλώσσα English δεν μπορώ να γράψω ελληνικά στα μυνήματα sms !!!

Εμφανίζονται επιλογές για διάφορες άλλες γλώσσες αλλά όχι για Ελληνικά ! ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.

 

Επίσης όταν στέλνω e-mail φωτογραφίες που έχω τραβήξει κάνει μόνο του compression και τους μειώνει το μέγεθος και την ποιότητα χωρίς να μπορώ να επέμβω. Μερικές τις στέλνει ασυμπίεστες (?) Περίεργα πράγματα..

 

Με το infrared μπορείς να στείλεις και να πάρεις οτιδήποτε αρχεία από υπολογιστή αλλά η ταχύτητα είναι μικρή και επίσης πολλές φορές "ξεκλειδώνει" η σύνδεση infrared και δεν τελειώνεις ποτέ (δεν είμαι σίγουρος αν φταίει το infrared του κινητού ή του notebook αλλά υποψιάζομαι του κινητού)

 

Υποστήριξη καθόλου, αξεσουάρ ΚΑΘΟΛΟΥ.

Ουτε καλώδιο pc, ούτε θήκες..

Μόνο με mini SD reader μπορείς να κάνεις δουλειά (δεν έχω ακόμα θα πάρω σύντομα..)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Mitsubishi M430i (M900)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...