Jump to content

myphone VERSUS: OnePlus 2 VS Motorola Moto X Style


alkis_7
 Κοινοποίηση

Motorola Moto X Style VS OnePlus 2: Ποιο προτιμάτε;  

268 members have voted

  1. 1. Motorola Moto X Style VS OnePlus 2: Ποιο προτιμάτε;

    • Motorola Moto X Style
      153
    • OnePlus 2
      75
    • Κανένα από τα δύο
      40


Recommended Posts

Ξημερώματα Πέμπτης, αρκετά υψηλή θερμοκρασία στα «εξωτικά» Σπάτα μιας και βρισκόμαστε στα μέσα του καλοκαιριού, δροσερή μπύρα στο χέρι και περιπλάνηση στο διαδίκτυο μήπως και βρω καμία καλή είδηση για το αγαπημένο σε όλους μας myphone.gr. Ξαφνικά, μέσα στην ηρεμία, έρχεται μήνυμα από τον ένα εκ των δύο «μαέστρων» της ομάδας των Editors, vlachaquito[/member], στο οποίο ζητάει να γίνει ένα VERSUS μεταξύ δύο πολύ πρόσφατα παρουσιασμένων συσκευών, του OnePlus 2 και του Motorola Moto X. Κοιτάω το πρόγραμμα μου, γιατί είναι και βαρύ, σκέφτομαι ότι ούτε σήμερα θα κοιμηθώ νωρίς λόγω αφόρητης ζέστης και εν τέλει δέχομαι να αναλάβω το VERSUS. Καθίστε λοιπόν αναπαυτικά στις ξαπλώστρες σας και ετοιμαστείτε για μια δυνατή μάχη μεταξύ δύο εκ των κορυφαίων συσκευών του 2015.

 

The contenders

 

Όπως είναι φυσικό, η σύγκριση θα γίνει με το Motorola Moto X Style και το OnePlus 2, μιας και μιλάμε για δύο συσκευές που «παίζουν» περίπου στην τιμη των 400 Ευρώ. Πρόκειται για smartphones με παρόμοια τεχνικά χαρακτηριστικά, αλλά με μερικές διαφορές που θα μπορούσαν να είναι κρίσιμες για την επιλογή κάποιας εκ των δύο συσκευών. Και ποιες είναι αυτές; Για ελάτε!

 

 

Ας ξεκινήσουμε με τα πλεονεκτήματα του OnePlus 2 έναντι του Motorola Moto X Style. Πρόκειται για μια συσκευή με καλύτερο SoC (Snapdragon 810 vs Snapdragon 808), διαθέτει αισθητήρα δαχτυλικών αποτυπωμάτων και τη νέα θύρα Type-C, είναι ελαφρύτερο και λίγο παχύτερο, έχει 1 GB RAM περισσότερο (τουλάχιστον στην έκδοση των 64 GB) και φυσικά είναι λίγο φθηνότερο.

 

Από την άλλη, το Motorola Moto X Style διαθέτει υποστήριξη MicroSD (κάτι που προσωπικά χαίρομαι πολύ που το βλέπω), υποστηρίζει NFC και quick charging, είναι αδιάβροχο με πιστοποίηση IP52, διαθέτει μια πολύ πιο εντυπωσιακή camera από το OnePlus 2 και τέλος καλύτερη ανάλυση οθόνης (QHD vs FHD).

 

Όλα τα παραπάνω είναι τα πλεονεκτήματα της μιας έναντι της άλλης συσκευής. Ποιος είναι όμως ο τελικός νικητής; Σίγουρα πρόκειται για μια εξαιρετικά δύσκολη επιλογή. Πάμε να ακούσουμε λοιπόν τη δική σας γνώμη: Εσείς ποια από τις δύο συσκευές πιστεύετε ότι είναι για φέτος το πραγματικό «flagship killer»; Το OnePlus 2 ή το Motorola Moto X Style;

 

Περιμένουμε τα σχόλιά σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 51
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για εμένα κανένα απ' τα δυο, αν θεωρήσουμε οτι παιζει ρόλο και η τιμή.

Το Moto x Play (300 $) ΈΧΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑΑΑΑΡΑ και για εμένα αυτό το κάνει «flagship killer» όχι τα extreme specs ουτε τα δακτυλικα αποτυπωματα και σίγουρα όχι η QHD. Όλα τα νέα κινητά μια χαρά είναι με τους 8πυρινους (δεν παίζω πολλά παιχνίδια)και τα 2,3,4gb ram αλλά εγώ βαριέεεεμαι να φορτίζω το κινητό 2 φορές την ημερα και το κυριότερο όσο πιο stock android τόσο το καλύτερο.

Πάντως ανάμεσα στα 2 παραπάνω το moto x νομίζω θα επέλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Moto X Style φυσικά δέχεται κάρτα μνήμης έχει NFC (Ράδιο δεν έχει επιβεβαιωθεί ακόμα αν έχει), δεν έχει Gorilla 4.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα απο τα 2.

Η μια συσκευη φοράει την τοστιέρα χειρός 810 και η αλλη διοτι τα μπέρδεψε η Morotola με την χωρητικότητα μπαταρίας στα 2 μοντέλα που έβγαλε.

Επισης αρνητικό και τα δυο διοτι ειναι 5.5+ ίντσες.

 

Πάμε παρακατω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν κανω λαθος ειναι και τα δυο φθηνοτερα των υπολοιπων ναυαρχιδων.. αυτο το λαμβανετε υποψιν;

αν καποιος θελει τωρα ενα κινητο high end, ποιο να παρει; εγω θα πηγαινα για το moto x :)

Link to comment
Share on other sites

τι αστείο είναι αυτό; vs έστω χωρίς ένα βίντεο? Τι να συγκρίνεις έτσι μόνο στα λόγια από τα χαρακτηριστικά; άνετα βγαίνει έτσι ένα παραπλανητικό αποτέλεσμα. Να βγουν οι συσκευές να τις πάρουν μερικοι στα χέρια τους και μετά βλέπουμε για vs.
Link to comment
Share on other sites

στο τελος τα παιδια θα κυκλοφορουν με ταμπλετ 7ιντσα και θα λενε,κοιτα τι κινητο πηρα με με με με με με με και 7αρα οθονη..

πσ,

πανω απο 5αρα οθονη = παντοφλα

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

τι αστείο είναι αυτό; vs έστω χωρίς ένα βίντεο? Τι να συγκρίνεις έτσι μόνο στα λόγια από τα χαρακτηριστικά; άνετα βγαίνει έτσι ένα παραπλανητικό αποτέλεσμα. Να βγουν οι συσκευές να τις πάρουν μερικοι στα χέρια τους και μετά βλέπουμε για vs.

+1000

 

 

(δέκα χαρακτήρες)

Link to comment
Share on other sites

Πιο one+ ρε παιδιά! Να τους παρακαλας για να τους δώσεις τα λεφτά σου;;; δε θα πάρω... Νομίζω ότι το moto x θα είναι το επόμενο μου κινητό... Όσο για αυτούς που τους χαλάει η μεγάλη οθόνη γούστα είναι αυτά! Για μένα οι 5.7in είναι μια χαρά! Είμαι της άποψης bigger its better...
είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό...
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές λύσεις και οι δύο, αναμένουμε τις τιμές τους. Προσωπικά θα προτιμούσα το Moto X για όλα τα πιθανά αρνητικά με μια αγορά από την OPO (εγγυήσεις κτλ) και για τις (λογικά) πιο γρήγορες ενημερώσεις του λειτουργικού.

Το μόνο πράγμα που με κρατάει ακόμα είναι το πολύ μεγάλο μέγεθος (για τα δικά μου δεδομένα) του Moto X.

 

Κατά τα άλλα διαβάζουμε τις κλασικές μηδενιστικές υπερβολές για κινητά που είναι ισάξια συσκευών με διπλάσια σχεδόν τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Moto X λόγω εγγύησης, αν και ήδη οι 5.5" μου φαίνονται πολλές πόσο μάλλον οι 5.7". Όσον αφορά τον επεξεργαστή πάντως μην τον παρουσιάζετε απαραίτητα ως καλύτερο τον 810, έχει ενδιαφέρον η ανάλυση του anandtech στο review του G4, όπου ουσιαστικά θεωρεί τον 808 ως καλύτερη επιλογή συγκριτικά εξαιρούμενης μόνο της gpu
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν καίγομαι για NFC και QC αλλά κυρίως για hardware και design σε συνδυασμό με καλή ποιότητα κατασκευής, OnePlus 2

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει κανενα απο τα δυο αλλα θα δοκιμασω μονο το κινεζικο εστω για λιγο.

 

Απο εκει και περα και τα δυο γεννηθηκαν με λαθος επεξεργαστες

 

Οταν η Σαμμυ εχει 14nm και αυτες τις οθονες γιατι να παω αλλου;

 

Να υπενθυμισω επισημη τιμη το s6 στην Ιταλια για 2 εβδομαδες στα 449€....

Μολις ριξει λιγο τις τιμες η Σαμμυ,τελειωσαν οι αλλοι.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και την προσωπική μου άποψη, η ύπαρξη MicroSD είναι το σημείο «κλειδί» για την επιλογή κάποιας εκ των δύο συσκευών. Μαζί με την υποστήριξη NFC και QC, πιστεύω θα πήγαινα προς το Moto X Style.
Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει κανενα απο τα δυο αλλα θα δοκιμασω μονο το κινεζικο εστω για λιγο.

 

Απο εκει και περα και τα δυο γεννηθηκαν με λαθος επεξεργαστες

 

Οταν η Σαμμυ εχει 14nm και αυτες τις οθονες γιατι να παω αλλου;

 

Να υπενθυμισω επισημη τιμη το s6 στην Ιταλια για 2 εβδομαδες στα 449€....

Μολις ριξει λιγο τις τιμες η Σαμμυ,τελειωσαν οι αλλοι.

Δεν ειναι ετσι απλοϊκά οπως τα λες.

Εχει ακόμα περιθώριο η Samsung να πέσει κι αλλο εως σταθεροποιηθεί και κατα 99% αυτο θα γινει εως τέλη του έτους.

Αφου δεν κατάφερε εως σήμερα με ανύπαρκτο ανταγωνισμο απο android να παρει τα πανω της,τα άσχημα αποτελέσματα θα εξακολουθήσουν να έρχονται(η κυκλοφορία του iPhone 6s θα την προσγειώσει ακόμα πιο δυνατά στην πραγματικοτητα)

 

Ηταν μια φούσκα η Samsung που γιγάντωσε απότομα την διετία 2011-2013 και απλά τωρα έρχεται στα ίσια της.

Τιποτα λιγότερο τιποτα περισσοτερο.

Μια οθονη δεν φέρνει την άνοιξη,ούτε η κάμερα που ο ανταγωνισμος εχει και καλύτερη σε δυνατότητες.

Και ούτε φυσικά το γυαλι η το μέταλλο που για πρώτη φορά έβαλε στην ναυαρχίδα της που έπρεπε εδω και μια 2ετια να το ειχε κανει απο το s4.

 

Δεν αρκούν αυτα και η ιδια η αγορα ειναι ο πιο αυστηρός κριτής και τα νούμερα ειναι αμείλικτα.

 

Btw αν πέσει σε αυτα τα επίπεδα το s6 edge χαλάλι η μάπα αυτονομια του και το προβληματικό λογισμικό του.:lol:

 

Γνωστό οτι οσο πέφτει η τιμη πιο εύκολα κανεις τα στραβά ματια στις αδυναμίες μιας συσκευης.:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω θα φτιαξει αργα η γρηγορα και το λογισμικο και θα δουμε :)

 

Η τιμη θα πεσει σιγουρα,αντιθετως σε oneplus δεν πεφτει...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου αρεσει κανενα απο τα δυο αλλα θα δοκιμασω μονο το κινεζικο εστω για λιγο.

 

Απο εκει και περα και τα δυο γεννηθηκαν με λαθος επεξεργαστες

 

Οταν η Σαμμυ εχει 14nm και αυτες τις οθονες γιατι να παω αλλου;

 

Να υπενθυμισω επισημη τιμη το s6 στην Ιταλια για 2 εβδομαδες στα 449€....

Μολις ριξει λιγο τις τιμες η Σαμμυ,τελειωσαν οι αλλοι.

 

Έχεις δίκιο. Στα 450€ το s6 δεν έχει αντίπαλο. Σιγά μην δώσεις 400€ για Κινέζο με ανύπαρκτη εγγύηση. Προσοχή δεν σνομπάρω καμιά εταιρεία αλλά μην σου κάτσει η στραβή με τους Κινέζους την έκατσες! 2 χρόνια εγγύηση μιας εταιρείας είναι μεγάλο πράγμα. Με 400€ πήρα note 3 πριν 2 χρόνια. Σε αυτά τα χρήματα αγοράζεις άνετα ναυαρχίδα προηγούμενης γενιάς!

Samsung Note 3 White :( RIP (Σπασμένη οθόνη)

Microsoft Lumia 640XL

Xiaomi Redmi Note 4 3/64

Pipo w2

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα το Motorola γιατί είναι ποιο καλό θέλω να πιστεύω από το One plus 2 και λόγω τον προβλημάτων με τον επεξεργαστή και πιο καλή κάμερα έχει και καλύτερη οθόνη φυσικά και ελπίζω στην τιμή να είναι στο 400
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τα 14nm θα κάνουν την τεράστια διαφορά στην καθημερινή χρήση για να δώσεις τα παραπάνω χρήματα;

Το σχεδόν stock Android της Motorola σε σχέση με το προβληματικό (αν και βελτιωμένο σίγουρα) TW δεν παίζει ρόλο; Το να λες "πιστεύω θα φτιάξει και το λογισμικό" τόσους μήνες μετά την κυκλοφορία του κινητού μιλάει από μόνο του.

ΟΚ αντιλαμβάνομαι ότι ο καθένας έχει κάποια διαφορετικά κριτήρια αλλά το να βρίσκεις 2 θετικά του ενός κινητού (και αυτά πιθανώς να μην ισχύουν) και να μην κάνεις αναφορά σε άλλα προβλήματα (π.χ. αυτονομία) είναι σαν να εθελοτυφλείς. Με την ίδια λογική θα σταθούμε στην SD, στο ραδιόφωνο, στο αν είναι αδιάβροχο κ.ο.κ. Αν θέλουμε να βρούμε θετικά και διαφορές κρύβοντας τα αρνητικά μπορούμε να το κάνουμε εύκολα. Το θέμα είναι να βλέπεις το συνολικό πακέτο.

Ούτε μπορεί να χρησιμοποιείται ως επιχείρημα ότι βγήκε μια προσφορά σχεδόν μισό χρόνο μετά την κυκλοφορία του κινητού και να μην βλέπεις ότι τιμολογήθηκε (και συνεχίζει να διατίθεται) πανάκριβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...