Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ρυθμιση για 16:9 φωτογραφιες δεν υπαρχει;

Επισης στην gallery που βλέπεις τις φωτο, υπαρχει τροπος να φυγει η πανω μπαρα και να τις δειχνει σε full screen;

 

Για τις φώτο όχι (τουλάχιστον στις 4.5.4.2U

Για το δευτερο κάνε πανω στη φωτο ελαφρύ tap και φευγει η μπαρα

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κρίνοντας από το δικό μου Meizu M2, γράφω τα παρακάτω:

Η εικόνα που παρουσίαζε ήταν μαύρη οθόνη και στην κάτω αριστερή γωνία, έγραφε με πολύ πολύ μικρά γράμματα (ψείρες) : --> fastboot mode

Για έξοδο λοιπόν από το fastboot mode, πίεσα σταθερά το volume up και κατόπιν το power button συνεχόμενα (και τα δύο κουμπιά μαζί) και μετρούσα δευτερόλεπτα. Στα 12 με 13 δευτερόλεπτα περίπου, το κινητό βγήκε από το fastboot και εκκίνησε κανονικά.

Στη διαδικασία αυτή με βοήθησε (όχι ότι είναι απαραίτητη) και η σύνδεση του κινητού μου με καλώδιο στον Η/Υ μου, διότι άκουγα τους ήχους σύνδεσης ή αποσύνδεσης του κινητού με τον Η/Υ, που σήμαινε ότι αντιδρούσε στις ενέργειες μου.

δεν πιανει σε μενα το δοκιμασα πριν λιγο.σ ευχαριστω.αν εβρισκα το αρχειο scatter.txt θα μπορουσα να το φλασαρω με flashtool αλλα δεν το βρισκω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

δεν πιανει σε μενα το δοκιμασα πριν λιγο.σ ευχαριστω.αν εβρισκα το αρχειο scatter.txt θα μπορουσα να το φλασαρω με flashtool αλλα δεν το βρισκω.

ρώτησε εδώ

http://forum.xda-developers.com/android/general/meizu-m2-mini-t3204892 και στο meizufans μπας και μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα το θέμα και βρήκα ότι στις ρυθμίσεις του internet browser και στην επιλογή browser ID, έχει τρεις επιλογές : MX, iPhone και iPad, οι οποίες επηρεάζουν την εμφάνιση της σελίδας και τον τρόπο προβολής του βίντεο (προσομοίωση). Ανάλογα λοιπόν με την επιλογή που έχουμε κάνει στο Meizu m2 για τον browser του, εμφανίζεται αυτό (αλλάζει ταυτότητα δηλαδή η συσκευή) στο λογαριασμό μας που έχουμε στη Google, είτε ως m2, είτε ως iPhone, είτε ως iPad!!! Το θέμα το ψιλιάστηκα όταν μου ήρθε μήνυμα στο Gmail ότι κάποιος με iPad έκανε log in στο λογαριασμό μου, ενώ στην ουσία ήμουν εγώ που την ίδια στιγμή είχα μπει με το Meizu m2.

 

σορυ που πεταγομαι σε ασχετο νημα αλλα και γω ειχα την ιδια απορια οταν εβλεπα ασχετο μοντελο κινητου...εχω 3 κινητα το cubot h1,το meizu m2 note και το xiaomi redmi note 2, και εβλεπα και ενα samsung galaxy!!! λογο του browser λετε το γυρισε σε αιφων...σε samsung galaxy ομως? απλα εγκυκλοπαιδικη η ερωτηση και σορυ για το off topic....τουλαχιστον λυθηκε εν μερη μια απορια που ειχα διαβαζοντας κατα τυχη το νημα

Link to comment
Share on other sites

σορυ που πεταγομαι σε ασχετο νημα αλλα και γω ειχα την ιδια απορια οταν εβλεπα ασχετο μοντελο κινητου...εχω 3 κινητα το cubot h1,το meizu m2 note και το xiaomi redmi note 2, και εβλεπα και ενα samsung galaxy!!! λογο του browser λετε το γυρισε σε αιφων...σε samsung galaxy ομως? απλα εγκυκλοπαιδικη η ερωτηση και σορυ για το off topic....τουλαχιστον λυθηκε εν μερη μια απορια που ειχα διαβαζοντας κατα τυχη το νημα

Δεν ξέρω τι ισχύει με τις ρυθμίσεις του browser στα άλλα κινητά που αναφέρεις. Στο Meizu m2 ισχύουν όσα έγραψα. Επίσης παρατηρώ ότι στις ρυθμίσεις του Meizu και στην επιλογή About phone, πάνω-πάνω που γράφει device name, δίνει τη δυνατότητα να αλλάξει κάποιος το όνομα του κινητού. Δεν το έχω κάνει και δεν έχω πειραματισθεί επ' αυτού, ώστε να ξέρω πως θα επηρεαστεί η ταυτότητα της συσκευής μου στο Google account.

Link to comment
Share on other sites

δεν πιανει σε μενα το δοκιμασα πριν λιγο.σ ευχαριστω.αν εβρισκα το αρχειο scatter.txt θα μπορουσα να το φλασαρω με flashtool αλλα δεν το βρισκω.

Εάν αποσυμπιέσεις το αρχείο μίας ROM για το Meizu m2, θα βρείς μέσα της και ένα αρχείο scatter.txt.

Άρα να ο τρόπος να το βρεις.

Το ερώτημα για μένα (που δεν είμαι ειδικός) είναι εάν τα αρχεία scatter.txt από τις διάφορες ROM που υπάρχουν για το m2 είναι ίδια μεταξύ τους, οπότε λύεται το πρόβλημα ανεύρεσης του αρχείου αυτού και μένει η υπόλοιπη διαδικασία που ανέφερες.

Στην περίπτωση που δεν είναι ίδια μεταξύ τους, τότε ας βοηθήσει κάποιος που κατέχει το θέμα.

Edited by Gregos_1592
Link to comment
Share on other sites

Εάν αποσυμπιέσεις το αρχείο μίας ROM για το Meizu m2, θα βρείς μέσα της και ένα αρχείο scatter.txt.

Άρα να ο τρόπος να το βρεις.

Το ερώτημα για μένα (που δεν είμαι ειδικός) είναι εάν τα αρχεία scatter.txt από τις διάφορες ROM που υπάρχουν για το m2 είναι ίδια μεταξύ τους, οπότε λύεται το πρόβλημα ανεύρεσης του αρχείου αυτού και μένει η υπόλοιπη διαδικασία που ανέφερες.

Στην περίπτωση που δεν είναι ίδια μεταξύ τους, τότε ας βοηθήσει κάποιος που κατέχει το θέμα.

μαλλον δεν ειναι ιδια.το δοκιμασα με τρεις διαφορετικες ρομ.ολο σφαλμα βγαζει και σταματα τη διαδικασια φλασαρισματος.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα από την ιταλική σελίδα http://blog.meizu.it/meizu-m2-mini-informazioni-sar/ που είναι της επίσημης αντιπροσωπείας της Meizu στη διπλανή χώρα, ότι το m2 mini έχει : The highest SAR value encountered during the test Meizu m2 (M578H) is 0.501 W / kg (10g) όταν το μέγιστο αποδεκτό όριο στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι : 2 W / kg on average every ten (10) grams of tissue.
Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι ιδια.το δοκιμασα με τρεις διαφορετικες ρομ.ολο σφαλμα βγαζει και σταματα τη διαδικασια φλασαρισματος.

Δυστυχώς το θέμα είναι πολύ πιό πολύπλοκο. ...Μετά από αρκετό ψάξιμο έχω καταλήξει ότι δεν μπορείς να το ξεμπρικάρεις με το σκάτερ φάιλ χρειάζεσαι ένα .auth file το οποίο μπορεί να στο δώσει μόνο η meizu και από ότι λένε στο meizu fans δεν το δίνουν σε κανένα οι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ!!!! Είναι σαν να σου λένε να πετάξεις το τηλέφωνο.....Το θέμα σου λοιπόν είναι να φλασσάρεις recovery αλλά με κλειδωμένους bootloaders δεν μπορείς αν δεν έχεις το .auth file στο spflash tools.Αυτό έχω καταλάβει εγώ. Η στρατηγική λοιπόν της εταιρείας είναι απολύτως απαράδεκτη - τουλάχιστον μέχρι στιγμής- Κάνε όμως υπομονή και κάτι μπορεί να αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το θέμα της θέσης του κένσορα στο 4pda αναφέρουν αυτό ως λύση ΄΄ I know that this problem is solved by disabling avtopodskazok and autocorrections text in the keyboard settings, but this is difficult to live without ΄΄

Που είναι αυτή η ρύθμιση ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

σχετικά με το θέμα της θέσης του κένσορα στο 4pda αναφέρουν αυτό ως λύση ΄΄ I know that this problem is solved by disabling avtopodskazok and autocorrections text in the keyboard settings, but this is difficult to live without ΄΄

Που είναι αυτή η ρύθμιση ?

Σε ορισμένη πληκτρολόγια υπάρχει... Αλλά σε άλλα όπως το swiftkey που βασίζονται στο autocorrection, δεν υπάρχει ρύθμιση...

Όσο για το avtopodskazok δεν έχω την παραμικρή ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν ειναι ιδια.το δοκιμασα με τρεις διαφορετικες ρομ.ολο σφαλμα βγαζει και σταματα τη διαδικασια φλασαρισματος.

Καί να συμπληρώσω με αυτό...Μετά από σχετική ερώτηση στο xda πήρα την εξής απάντηση από τον administrator του meizufans:

Ερώτ:Can i flash Flyme or recovery img from fastboot mode? The phone is bricked so i cannnot enter in to recovery.I think i cannot but i want to confirm it.

 

Απάντ:If your phone is unlocked you can try to get the stock recovery from an update.zip and flash this. Read up on it before you do this.

But if you have a locked phone, then your only solution is to replace the mainboard.

Καί μή χειρότερα!!!!

Link to comment
Share on other sites

βγήκε και η τελευταία beta του 5 flyme https://meizufans.eu/forum/topic/4653/flyme-os-5-6-3-1-test-firmware-m2

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Καί να συμπληρώσω με αυτό...Μετά από σχετική ερώτηση στο xda πήρα την εξής απάντηση από τον administrator του meizufans:

Ερώτ:Can i flash Flyme or recovery img from fastboot mode? The phone is bricked so i cannnot enter in to recovery.I think i cannot but i want to confirm it.

 

Απάντ:If your phone is unlocked you can try to get the stock recovery from an update.zip and flash this. Read up on it before you do this.

But if you have a locked phone, then your only solution is to replace the mainboard.

Καί μή χειρότερα!!!!

φιλε σ ευχαριστω για το χρονο που σπαταλησες για παρτη μου (αν και νομιζω ενδιαφερει ολους τους κατοχους του m2 αυτο,ωστε να προσεχουν μη βρεθουν στη θεση μου).οπως εχω γραψει μερικες σελιδες πιο πισω,το ειχα παει στο μαγαζι που το πηρα στη θεσ/νικη και αφου προσπαθησαν να το φλασαρουν,τελικα μου ειπαν οτι επικοινωνησαν με meizu και τους ζητησαν ενα αρχειο που ειναι απαραιτητο,αλλα η meizu τους απαντησε οτι δεν μπορουν να του δωσουν αυτο το αρχειο για λογους πολιτικης της εταιριας και κατι τετοια παλαβα.εγω παντως μετα απ αυτο δεν προκειται να ξαναγορασω meizu ,ετσι απο πεισμα.αυτο θελουν;δυσαρεστημενους πελατες;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

φιλε σ ευχαριστω για το χρονο που σπαταλησες για παρτη μου (αν και νομιζω ενδιαφερει ολους τους κατοχους του m2 αυτο,ωστε να προσεχουν μη βρεθουν στη θεση μου).οπως εχω γραψει μερικες σελιδες πιο πισω,το ειχα παει στο μαγαζι που το πηρα στη θεσ/νικη και αφου προσπαθησαν να το φλασαρουν,τελικα μου ειπαν οτι επικοινωνησαν με meizu και τους ζητησαν ενα αρχειο που ειναι απαραιτητο,αλλα η meizu τους απαντησε οτι δεν μπορουν να του δωσουν αυτο το αρχειο για λογους πολιτικης της εταιριας και κατι τετοια παλαβα.εγω παντως μετα απ αυτο δεν προκειται να ξαναγορασω meizu ,ετσι απο πεισμα.αυτο θελουν;δυσαρεστημενους πελατες;

 

κάποιος με ξκλειδωμένο τηλ δεν μπορεί να σου δώσει αυτό το αρχείο ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κάποιος με ξκλειδωμένο τηλ δεν μπορεί να σου δώσει αυτό το αρχείο ?

δεν ξερω αν γινεται αυτο.δεν παιζει ρολο που το δικο μου ειναι με κλειδωμενο bootloader;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν γινεται αυτο.δεν παιζει ρολο που το δικο μου ειναι με κλειδωμενο bootloader;

 

δεν το ξέρω, αλλά αν είναι κάτι που μπορούμε να βοηθήσουμε , πες μας και βλέπουμε ......

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

κάποιος με ξκλειδωμένο τηλ δεν μπορεί να σου δώσει αυτό το αρχείο ?

Eδώ να σκεφτείς ο τύπος που θα σκαρώσει ρομ γιά το τηλ. στο xda,λέει ότι το αρχείο αυτό μπορεί να στό δώσει μόνο η meizu!!!

Κρίμα τόσο καλά τηλ. καί τόσο άθλια υποστήριξη και πολιτική της εταιρείας!!!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να επικοινωνήσετε με την meizu, οπότε τους έστειλα email μου απάντησαν την επόμενη.Δεν χάνεις τίποτα

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

στο 4g δίκτυο της cosmote αργεί τόσο πολύ να κατεβάσει της εφαρμογές από το google store? γιατί εμένα αργεί παρααααά πολυυυυυύ, μέχρι να σταματώ την εγκατάσταση από μόνος μου
Link to comment
Share on other sites

meizufans. eu εχει και international και οτι χρειαζεσαι για το τηλεφωνο

Δεν υπάρχει 4.5.4.2 i

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...