Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μόλις διάβασα στο xda ότι μπορείς να αλλάξεις το id του τηλεφώνου και να το κάνεις international μόνιμα. Ισχύει; Αν δοκιμάσει κάποιος ας μας πει τι γίνεται.

 

τι νόημα έχει να το κάνεις αυτό ? Από την στιγμή που δεν υπάρχει international rom?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η "i" που κυκλοφορεί τι είναι;

 

μία στιγμή, έχεις περάσει την Ι , το να αλλάξεις το id τι νόημα έχει ?

ή

Δεν έχεις Ι και περνάς το νέο id , αυτό σημαίνει ότι μετά περνάς οποιαδήποτε ρομ μέσω update, χωρίς terminal ?

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μετά το πέρασμα της 4.5.4i μου καθυστέρησε ειδοποίηση στο whatsapp μέχρι να ανοίξω την οθόνη. Άρα και πάλι υπάρχει θέμα ειδοποιήσεων. Θα ξαναπαγώσω το κέντρο ασφαλείας και βλέπουμε. Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

μία στιγμή, έχεις περάσει την Ι , το να αλλάξεις το id τι νόημα έχει ?

ή

Δεν έχεις Ι και περνάς το νέο id , αυτό σημαίνει ότι μετά περνάς οποιαδήποτε ρομ μέσω update, χωρίς terminal ?

 

Eγώ δεν έχω περάσει την Ι, έχω U ακόμα. Και αυτό γιατί σε ενδεχόμενο update, θα πρέπει να κάνεις όλη την διαδικασία και δεν χρειάζομαι ελληνικά.

Όμως αλλάζοντας το id, φαντάζομαι ότι θα κάνει ΟΤΑ update σε Ι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπορει καποιος να μου πει πως να παω απ την 4.5.4.i στην 4.5.3.2.Α;Εφτασα μεχρι τη σελ. 75 αλλα δεν βρηκα τιποτα και κουραστηκαν τα ματια μου απ το διαβασμα.Ευχαριστω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω κατι, αν μπορειτε να βοηθησετε. Δεν είμαι σιγουρος ότι το thread είναι το καταλληλο, οπότε συγχωρέστε με. Χθες μου ηρθε το Meizu M2 mini και ήθελα να περασω τις επαφες απο ενα παλιο iphone 3gs που είχα, στο νεο Meizu. Εκανα τη διαδικασια μεσα iCloud και gmail (συγχρονισμό), αλλά όταν περαστηκαν στο νεο κινητο, η ταξινομηση εγινε πρωτα με το μικρό όνομα και ύστερα με το επωνυμο. Από τις επιλογές στο κινητο δεν βρηκα καποια που να είναι για την ταξινόμηση. Εντωμεταξυ στο gmail στις ιδιοτηητες καθε επαφης, φαινεται οτι είναι σωστα καταχωρημενες, δηλ το ονομα και το επωνυμο είναι στα πεδία τα σωστα. Έχει τύχει σε κανεναν αυτό? Είναι καποιο bug του flyme? Για τις επαφες έχω την default εφαργμογη του κινητου. Να επισημανω ότι δεν έκανα root. Έχει πάνω την 4.5.3.2Α.
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με την 4.5.4ι οταν πάω να ανοίξω τις ρυθμίσεις στην μαμά εφαρμογή τηλεφώνου(έχω το rocketDial σαν εφαρμ. τηλ.) κρασσάρει και με πάει στην αρχική οθόνη.. το έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;; οχι πως με νοιάζει και πολύ γιατί δεν το δουλεύω..-gkots-πάντως πιστεύω ότι στίς ρυθμίσεις της εφαρμογής του τηλεφώνου θα μπορείς να αλλάξεις να εμφανίζεται πρώτο το επώνυμο και μετά το όνομα,αλλιώς κατέβασε από το μάρκετ κάποια όπως exdialer, rocketdial κλπ

 

gaiosgf γιατί θέλεις να πας από 4.5.4ι σε 4.5.3.2Α; Εμένα που την είχε από την μαμά είχα διάφορα προβλήματα....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι με την 4.5.4ι οταν πάω να ανοίξω τις ρυθμίσεις στην μαμά εφαρμογή τηλεφώνου(έχω το rocketDial σαν εφαρμ. τηλ.) κρασσάρει και με πάει στην αρχική οθόνη.. το έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;; οχι πως με νοιάζει και πολύ γιατί δεν το δουλεύω..-gkots-πάντως πιστεύω ότι στίς ρυθμίσεις της εφαρμογής του τηλεφώνου θα μπορείς να αλλάξεις να εμφανίζεται πρώτο το επώνυμο και μετά το όνομα,αλλιώς κατέβασε από το μάρκετ κάποια όπως exdialer, rocketdial κλπ

 

gaiosgf γιατί θέλεις να πας από 4.5.4ι σε 4.5.3.2Α; Εμένα που την είχε από την μαμά είχα διάφορα προβλήματα....

το τηλεφωνο ειναι του γιου μου και χθες αρχισε να μου γκρινιαζει οτι δεν δουλευει τιποτα.ξαφνικα λεει δεν ανοιγε καμμια εφαρμογη.δοκιμασα διαφορους τροπους που διαβασα εδω αλλα τζιφος.τελικα καταφερα να την περασω και τωρα ολα καλα (και γλυτωσα και την γκρινια).

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

το τηλεφωνο ειναι του γιου μου και χθες αρχισε να μου γκρινιαζει οτι δεν δουλευει τιποτα.ξαφνικα λεει δεν ανοιγε καμμια εφαρμογη.δοκιμασα διαφορους τροπους που διαβασα εδω αλλα τζιφος.τελικα καταφερα να την περασω και τωρα ολα καλα (και γλυτωσα και την γκρινια).

 

βάλε και δυό λόγια πως την πέρασες μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος

Link to comment
Share on other sites

βάλε και δυό λόγια πως την πέρασες μήπως το χρειαστεί και κάποιος άλλος

Ακολουθησα τις οδηγιες ενος ποστ (καπου μεταξυ #70-#75 ποστ,δεν θυμαμαι ακριβως) ,που ελεγε να κατεβασουμε το αρχειο .zip στον υπολογιστη,να βαλουμε το κινητο σε recovery mode,μετα συνδεουμε το τηλεφωνο στον υπολογιστη και κανουμε copy-paste το αρχειο στον αποθ. χωρο του τηλεφωνου,μετα reboot κι αυτο ηταν.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

εδώ ένα βίντεο (στα ρώσικα ) για το πως μπορούμε να αλλάξουμε το id της συσκευής.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το post έχει μεγαλώσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει εάν στην international version μπορεί να γινει Root? παρότι λείπει το flyme me account... :confused:
Free your mind.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη το post έχει μεγαλώσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει εάν στην international version μπορεί να γινει Root? παρότι λείπει το flyme me account... :confused:

 

φυσικά και μπορείς, εγώ είμαι με 4.5.4 Ι και είμαι ρουτ κανονικά

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το post έχει μεγαλώσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει εάν στην international version μπορεί να γινει Root? παρότι λείπει το flyme me account... :confused:

 

Και εγώ έχω την 4.5.4ι κάνεις ρουτ κανονικά και δεν λείπει το flyme me account...το έχω κανονικότατα.

το ρουτ το έκανα μεσα απο το flyme me account...η νορμάλ διαδικασία

Edited by geotzia
Link to comment
Share on other sites

εδώ ένα βίντεο (στα ρώσικα ) για το πως μπορούμε να αλλάξουμε το id της συσκευής.

 

πολυ ενδιαφερον μεθοδος αλλαζει το id της συσκευης και γινεται international τουλαχιστον αυτο καταλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει λίγα επεισόδια συγχωρέστε μια ερώτηση. Μπορεί να έχω μια sim για τηλέφωνα πχ cosmote και μια δεύτερη πχ Wind mobile broadband για ίντερνετ; Πώς ακριβώς διαλέγεις από πού θα παίρνει ίντερνετ;
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χάσει λίγα επεισόδια συγχωρέστε μια ερώτηση. Μπορεί να έχω μια sim για τηλέφωνα πχ cosmote και μια δεύτερη πχ Wind mobile broadband για ίντερνετ; Πώς ακριβώς διαλέγεις από πού θα παίρνει ίντερνετ;

 

αν θυμάμαι καλά πέρνεις data από όπου θες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το post έχει μεγαλώσει αρκετά μπορεί κάποιος να μου πει εάν στην international version μπορεί να γινει Root? παρότι λείπει το flyme me account... :confused:

 

Το Flyme account λείπει εντελώς στην Indian version. Αυτή είναι και η βασική (ίσως και μόνη) διαφορά της από την International, στην οποία υπάρχει κανονικά ο λογαριασμός Flyme. Πάντως, επειδή και εγώ την έκδοση Indian έχω, θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος γνωρίζει εάν γίνεται να έχουμε με κάποιο τρόπο Flyme account στην Indian.

Link to comment
Share on other sites

Το Flyme account λείπει εντελώς στην Indian version. Αυτή είναι και η βασική (ίσως και μόνη) διαφορά της από την International, στην οποία υπάρχει κανονικά ο λογαριασμός Flyme. Πάντως, επειδή και εγώ την έκδοση Indian έχω, θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος γνωρίζει εάν γίνεται να έχουμε με κάποιο τρόπο Flyme account στην Indian.

Εγω νόμιζα οτι η Indian ειναι και International, ξέρει κανεις τότε πως περνάμε την International?

Free your mind.
Link to comment
Share on other sites

Εγω νόμιζα οτι η Indian ειναι και International, ξέρει κανεις τότε πως περνάμε την International?

 

1η σελίδα δες

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Το Flyme account λείπει εντελώς στην Indian version. Αυτή είναι και η βασική (ίσως και μόνη) διαφορά της από την International, στην οποία υπάρχει κανονικά ο λογαριασμός Flyme. Πάντως, επειδή και εγώ την έκδοση Indian έχω, θα ήμουν ευγνώμων εάν κάποιος γνωρίζει εάν γίνεται να έχουμε με κάποιο τρόπο Flyme account στην Indian.

 

Πάντως εγώ με την 4.5.4.ι έχω κανονικά flyme account ,το έχω ποστάρει και πιό πάνω,αν λοιπόν έχεις την 4.5.3ι φλάσσαρε με τέρμιναλ την 4.5.4ι και (πιστεύω)ότι θα έχεις flyme,aν το θεωρείς τόσο σημαντικό

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ με την 4.5.4.ι έχω κανονικά flyme account ,το έχω ποστάρει και πιό πάνω,αν λοιπόν έχεις την 4.5.3ι φλάσσαρε με τέρμιναλ την 4.5.4ι και (πιστεύω)ότι θα έχεις flyme,aν το θεωρείς τόσο σημαντικό

 

Σ' ευχαριστώ. Αλλά έχω μπερδευτεί... Προϋπόθεση για αναβάθμιση σε 4.5.4ι, σύμφωνα με τον οδηγό, είναι η ύπαρξη root μέσω Flyme account. Αλλά χωρίς Flyme account και επομένως χωρίς root, γίνεται να λειτουργήσει η διαδικασία? Επειδή δεν διαθέτω καθόλου εμπειρία και επειδή αυτό θα είναι το βασικό μου τηλέφωνο, η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να πειραματιστώ. Αναγκαστικά θα μείνω με την Indian, εκτός κι αν η Meizu αποφασίσει να δώσει update για την Indian.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ. Αλλά έχω μπερδευτεί... Προϋπόθεση για αναβάθμιση σε 4.5.4ι, σύμφωνα με τον οδηγό, είναι η ύπαρξη root μέσω Flyme account. Αλλά χωρίς Flyme account και επομένως χωρίς root, γίνεται να λειτουργήσει η διαδικασία? Επειδή δεν διαθέτω καθόλου εμπειρία και επειδή αυτό θα είναι το βασικό μου τηλέφωνο, η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να πειραματιστώ. Αναγκαστικά θα μείνω με την Indian, εκτός κι αν η Meizu αποφασίσει να δώσει update για την Indian.

 

Εχεις δίκιο είναι λίγο μπέρδεμα... έχω ακούσει ότι μερικοί κάνανε ρουτ με το kingroot και μετά τσεκάρεις με το rootchecker και το superSu,στην δική μου περίπτωση που τα έκανα όλα αυτα με την 4.5.3.1Α ενώ το rootchecker με έδειχνε ροοτ το superSu δεν μου ανανέωνε τα binnaries...ένα τρελλό μπέρδεμμα,είχα κάνει update λοιπόν σε 4.5.3.2A και από εκεί και πέρα όλα είχαν πάει καλά.Τώρα στην περίπτωση σου......

-Taliban- δώσε μας τα φώτα σου!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...