Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα παιδια δεν μπορω να συγχρονισω επαφες μπορει καποιος να βοηθησει?

 

Ξαναεγκατεστησε την εφαρμογή για τα contacts ή δοκιμασε να κανεις logout απο Google, κάνε κανα καθαρισμό από cash memory και ξανα login. Κατι από ολα θα είναι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έκανα logout καμία τύχη όμως.τι ενοεις να εγκαταστησω την εφαρμογή για τις επαφές θυμασαι πως την λένε?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Έκανα logout καμία τύχη όμως.τι ενοεις να εγκαταστησω την εφαρμογή για τις επαφές θυμασαι πως την λένε?

Εφόσον έχεις εγκατεστημένο το Google installer, μπες και εγκατάστησε τις επαφές.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Χθές το παρέλαβα. Πολύ ωραίο σαν συσκευή , γρήγορη χωρίς κολλήματα , ασυνήθιστο το Flyme αλλά μου αρέσει θα έλεγα.

 

Και:

Πετάγονται διαφημίσεις , δεν κατεβαίνει τίποτα από το play store και διαβάζοντας λίγο το νήμα του M2 πρέπει να ασχοληθείς αρκετή ώρα (ώρες;;) προκειμένου να έρθει στα μέτρα σου και να δουλεύει απροβλημάτιστα...

 

Κάτι που δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω (είτε λόγω χρόνου είτε όρεξης) ...Οπότε μάλλον θα φύγει όπως ήρθε.

 

YΓ:Δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία αλλά φοράει την 4.5.3.1Α .

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έχεις εγκατεστημένο το Google installer, μπες και εγκατάστησε τις επαφές.

 

Τελικά έκαν uninstall τις επαφές μετά ξανά install και όλα οκ συγχρονισμένη κανονικά.

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια η meizu βάζει ραδιοφωνο και notification led στις συσκευές της;

Το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει Ραδιόφωνο, notification led έχει.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά το θέμα με τις ειδοποιήσεις καθιστά το κινητό άχρηστο. Ξαναρωτάω λοιπόν για στατιστικούς λόγους, πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε εφαρμογές τύπου whatsapp, viber ή ακόμα gmail/email και τι γίνεται με τα push notifications σας; Έχετε θέμα, δεν έχετε; Ποιο λειτουργικό και ποιες ρυθμίσεις; Γιατί ξέρω ότι 2 φίλοι που έχουν πάρει το κινητό έχουν και αυτοί πρόβλημα (ο ένας δεν παίρνει email notifications, ο άλλος whatsapp κλπ). Ο ένας το έχει εντοπίσει όταν μπαίνει το τηλέφωνο σε deep sleep (μετά από κάποια ώρα κλειστής οθόνης). Εδώ δεν πολυαναφέρεται το θέμα, ενώ σε διεθνή fora υπάρχουν αρκετές αναφορές. Φτιάχνεται κάπως ή περιμένουμε μπας και δεήσουν με κανένα rom update; Είναι κρίμα για τέτοιο τηλέφωνο... (θυμίζω έχω δώσει όλα τα permissions στις εφαρμογές συν autostart συν λουκέτο να τρέχει συνέχεια -> τίποτα, μετά πάγωσα το κέντρο ασφαλείας -> έφτιαξε για αρκετό καιρό, τώρα παρά το πάγωμα οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται) Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά το θέμα με τις ειδοποιήσεις καθιστά το κινητό άχρηστο. Ξαναρωτάω λοιπόν για στατιστικούς λόγους, πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε εφαρμογές τύπου whatsapp, viber ή ακόμα gmail/email και τι γίνεται με τα push notifications σας; Έχετε θέμα, δεν έχετε; Ποιο λειτουργικό και ποιες ρυθμίσεις; Γιατί ξέρω ότι 2 φίλοι που έχουν πάρει το κινητό έχουν και αυτοί πρόβλημα (ο ένας δεν παίρνει email notifications, ο άλλος whatsapp κλπ). Εδώ δεν πολυαναφέρεται το θέμα, ενώ σε διεθνή fora υπάρχουν αρκετές αναφορές. Φτιάχνεται κάπως ή περιμένουμε μπας και δεήσουν με κανένα rom update; Είναι κρίμα για τέτοιο τηλέφωνο... (θυμίζω έχω δώσει όλα τα permissions στις εφαρμογές, μετά πάγωσα το κέντρο ασφαλείας και έφτιαξε για αρκετό καιρό, τώρα παρά το πάγωμα οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται)

 

Έχω κανονικά ειδοποιήσεις σε whatsup, viber, hangout, messenger, gmail, yahoo mail.

Το μόνο που έχω κάνει είναι να παγώσω το security, και να βάλω το λουκετάκι. Έχω την 4.5.3.2C

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Έχω κανονικά ειδοποιήσεις σε whatsup, viber, hangout, messenger, gmail, yahoo mail.

Το μόνο που έχω κάνει είναι να παγώσω το security, και να βάλω το λουκετάκι. Έχω την 4.5.3.2C

 

Το πάγωμα και το λουκετάκι τα έκανες γιατί πριν είχε θέμα; Διότι τότε δεν έχεις "κανονικά" ειδοποιήσεις, αλλά πιθανώς το ίδιο πρόβλημα. :)

 

Με ποια εφαρμογή πάγωσες το security;

 

4.5.3.2C είναι η έκδοση με την οποία σου ήρθε και από πού;

 

Το θέμα deep sleep μας λέει κάτι για το πώς μπορεί να διορθώνεται;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Το πάγωμα και το λουκετάκι τα έκανες γιατί πριν είχε θέμα; Διότι τότε δεν έχεις "κανονικά" ειδοποιήσεις, αλλά πιθανώς το ίδιο πρόβλημα. :)

 

Με ποια εφαρμογή πάγωσες το security;

 

4.5.3.2C είναι η έκδοση με την οποία σου ήρθε και από πού;

 

Το θέμα deep sleep μας λέει κάτι για το πώς μπορεί να διορθώνεται;

 

Ναι, το έκανα γιατί δεν έρχοντουσαν από το viber και το gmail. Στα υπόλοιπα ερχόντουσαν κανονικά.

Τα freezes τα κάνω με το App Quarantine.

Ήρθε με 4.5.3.1C από Vickmaill κι έκανα το update.

Για deep sleep δεν έχω ιδέα. Μόνο με κανα app Που να το κρατάει ξύπνιο αλλά δεν είναι extra κατανάλωση μπαταρίας αυτο?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έκανα γιατί δεν έρχοντουσαν από το viber και το gmail. Στα υπόλοιπα ερχόντουσαν κανονικά.

Τα freezes τα κάνω με το App Quarantine.

Ήρθε με 4.5.3.1C από Vickmaill κι έκανα το update.

Για deep sleep δεν έχω ιδέα. Μόνο με κανα app Που να το κρατάει ξύπνιο αλλά δεν είναι extra κατανάλωση μπαταρίας αυτο?

Λίγες ακόμα ερωτήσεις... δείξε κατανόηση:)

-Είσαι ρουτ, έχεις supersu;

-Οι εφαρμογές είναι εγκατεστημένες από play ή meizu strore;

-Λαμβάνουν ειδοποιήσεις ακόμα και σε deep sleep;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καμια ενοχληση..

Root ειμαι αλλα χωρις να εχω βαλει superuser.

Οι εφαρμογες ειναι κατεβασμενες απο το play store.

Σε deep sleep ερχονται κανονικα οι ειδοποιησεις.. Στο μονο που δεν καποιες φορες ειναι στο gmail.

 

Υγ1. Προβλημα που αντιμετωπισα χθες. Στις 9 το φορτισα στο 100% εκανα 2 κλησεις τον 10' και το πρωι ηταν στο 30% χωρις να κανει απολυτως τιποτα.. Τρελο drain χωρις λογο

 

Υγ2. Για καποιον λογο δεν δεχομαι μνμ. Ελεγξα τα κεντρα sms και ειναι τα σωστα.. Πως κανουμε hard reset?

Edited by sisx1

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Καμια ενοχληση..

Root ειμαι αλλα χωρις να εχω βαλει superuser.

Οι εφαρμογες ειναι κατεβασμενες απο το play store.

Σε deep sleep ερχονται κανονικα οι ειδοποιησεις.. Στο μονο που δεν καποιες φορες ειναι στο gmail.

 

Υγ1. Προβλημα που αντιμετωπισα χθες. Στις 9 το φορτισα στο 100% εκανα 2 κλησεις τον 10' και το πρωι ηταν στο 30% χωρις να κανει απολυτως τιποτα.. Τρελο drain χωρις λογο

 

Υγ2. Για καποιον λογο δεν δεχομαι μνμ. Ελεγξα τα κεντρα sms και ειναι τα σωστα.. Πως κανουμε hard reset?

 

Για hard reset κλεινεις το κινητο και πατας το power και το volume + μεχρι να δεις το λογοτυπο και μπαινει στο recoery μενου.Τσεκαρεις το clear data εφοσον θες να εισαι με την ιδια εκδοση και πατας start.Περιμενεις κανα πενταλεπτο και να ξαναμπουταρει και το ξαναστηνεις.Για το θεμα τις μπαταριας εχω κι εγω καποια μικροροβληματα οχι σαν το δικο σου το εχω αναφερει πιο πισω.Κανω καποιες δοκιμες τωρα με calibration.Θα το αναφερω αναλυτικα ταν τελειωσω τις δοκιμες να δουμε αν το φτιαξω.

Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την έκδοση ? ( ποστ 2698 )

http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=683361&st=2680#entry43864134

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Παίδες επειδή θα το ξανα στήσω από την αρχή το τηλέφωνο

και όσο γίνεται θέλω να αποφύγω τις 3rd party εφαρμπογές

έχει βρεθεί λύση για τους 160 χαρακτήρες στην μαμά εφαρμογή?

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Εν αναμονή καί εγώ της συσκευής από vickmall δύο απορίες... 1.Μπορώ να βάλω xposed framework; 2.Υπάρχει η δυνατότητα γιά full backup ή γιά custom recovery;Δεν ξέρω αν είναι αφελείς οι απορίες μου μιά και δεν ξαναείχα ποτέ Κινέζικο κινητό.
Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη που επανέρχομαι αλλά το θέμα με τις ειδοποιήσεις καθιστά το κινητό άχρηστο. Ξαναρωτάω λοιπόν για στατιστικούς λόγους, πόσοι από εσάς χρησιμοποιείτε εφαρμογές τύπου whatsapp, viber ή ακόμα gmail/email και τι γίνεται με τα push notifications σας; Έχετε θέμα, δεν έχετε; Ποιο λειτουργικό και ποιες ρυθμίσεις; Γιατί ξέρω ότι 2 φίλοι που έχουν πάρει το κινητό έχουν και αυτοί πρόβλημα (ο ένας δεν παίρνει email notifications, ο άλλος whatsapp κλπ). Ο ένας το έχει εντοπίσει όταν μπαίνει το τηλέφωνο σε deep sleep (μετά από κάποια ώρα κλειστής οθόνης). Εδώ δεν πολυαναφέρεται το θέμα, ενώ σε διεθνή fora υπάρχουν αρκετές αναφορές. Φτιάχνεται κάπως ή περιμένουμε μπας και δεήσουν με κανένα rom update; Είναι κρίμα για τέτοιο τηλέφωνο... (θυμίζω έχω δώσει όλα τα permissions στις εφαρμογές συν autostart συν λουκέτο να τρέχει συνέχεια -> τίποτα, μετά πάγωσα το κέντρο ασφαλείας -> έφτιαξε για αρκετό καιρό, τώρα παρά το πάγωμα οι ειδοποιήσεις δεν έρχονται)

 

Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με τις ειδοποιήσεις. Μου έρχονται κανονικά από viber και messenger που χρησιμοποιώ. (Στα email δεν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη λήψη.)

Να σου πω πως έχω το κέντρο ασφαλείας ενεργοποιημένο, απλώς έχω πειράξει μερικές ρυθμίσεις εκεί μέσα γιατί στην αρχή είχα θέματα. Στο μενού Άδεια έχω ενεργοποιήσει να ξεκινούν αυτόματα (άσχετα που το κινητό προτείνει να απενεργοποιήσω αυτήν την επιλογή), στον Καθαρισμό απορριμάτων τις έχω βάλει στη λευκή λίστα επιτάχυνσης μνήμης και τέλος, στην Εξοικονόμηση Ενέργειας, τις έχω ενεργοποιημένες, δηλαδή να παραμένουν ενεργές και μετά τα 3 λεπτά του κινητού σε αναμονή.

Με οποιαδήποτε διαφορετική ρύθμιση, δεν εμφανίζονταν οι ειδοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίες οι συμβουλές σου.. Θα το επιχειρήσω έτσι μιας και το ξανα έστησα από την αρχή.

Μια ερώτηση (συγχωρέστε με αν έχει απαντηθεί)

Το τηλέφωνο το χρησιμοποιώ σαν δίκαρτο. Όσο καιρό είχε στην sim 1 την Q και στην sim 2 το whats up

μπορούσα να έχω 3G σε όποια κάρτα ήθελα.

Τώρα που τις έχω αντιστρέψει αυτό δεν συμβαίνει. Με το που ενεργοποιώ 3G και data, το 3G πάει στην cosmote

και στην Q ενεργοποιεί τα data με το E.

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Παιίδες...

Ψηφίστε εδώ... Για το καλό όλων μας που έχουμε meizu...

 

Επίσης βγήκε η πρώτη cyanogen για το MX4... Αυτό είναι ένα εξαιρετικό νέο που σιγά σιγά φαίνεται πως υπάρχει κίνηση και ενδιαφέρον προς αυτή την κατεύθυνση...

Link to comment
Share on other sites

Λίγα σχόλια για το τηλέφωνο και την παραγγελία μιας που το έτρεξα λίγο σήμερα:

1) Δε μου στείλαν adaptora για το φορτιστή από το Vickmall. Δε με νοιάζει έχω, αλλά κάποιος μπορεί να θέλει να τον ζητάει.

2) Βασική πληροφορία που δε θυμάμαι να έχει γράψει κανείς είναι ότι είναι one button phone. Στην αρχή με χάλασε γιατί δεν είχα καταλάβει ότι αν πατήσεις ελαφρά το κουμπί κάνει back, ενώ το κανονικό πάτημα έχει άλλη λειτουργία. Ιδιαίτερα εύχρηστο.

3) Ταχύτατο, με ωραίο λειτουργικό που θέλει όμως κάποια tweakarismata. Με τη βοήθεια του kikou :p έκανα root, morelocale 2, έβαλα να μην κλείνει το σύστημα εφαρμογές που χρησιμοποιώ, πάγωσα/απεγκατέστησα 1-2 κινεζιές και άλλες βελτιωσούλες. Θέλει να φας μια ώρα να το ψάξεις και αν σε καθοδηγήσει κάποιος που το έχει ήδη είναι πανεύκολο.

4) Φοβερό value for money, αν δεν είχα το OnePlus One θα το αγόραζα χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

Να σε ρωτησω εχω ενα προβλημα με το viber , οταν μετα απο καποια ωρα πεφτει σε sleep mode και μου στειλει καποιος μηνυμα δεν αφυπνιζεται δηλ δεν μου δειχνει -χτυπαει για μηνυμα (οταν μπω στην εφαρμογη μετα και την ξαναανοιγω τοτε το βλεπω εννοειται οτι εχω σεταρει τις ρυθμισεις του σωστα!) ενω ας πουμε το messenger facebook δουλευει κανονικα , πως μπορω να μην κλεινει το συστημα την συγκεκριμενη εφαρμογη?

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω εχω ενα προβλημα με το viber , οταν μετα απο καποια ωρα πεφτει σε sleep mode και μου στειλει καποιος μηνυμα δεν αφυπνιζεται δηλ δεν μου δειχνει -χτυπαει για μηνυμα (οταν μπω στην εφαρμογη μετα και την ξαναανοιγω τοτε το βλεπω εννοειται οτι εχω σεταρει τις ρυθμισεις του σωστα!) ενω ας πουμε το messenger facebook δουλευει κανονικα , πως μπορω να μην κλεινει το συστημα την συγκεκριμενη εφαρμογη?

 

Εγώ έχω ακριβώς το ανάποδο. Με το messenger δεν έχω ειδοποιήσεις ενώ στο viber μια χαρα.

Μάλλον όπως κάτσει στο κινητό είναι. Εγώ πάγωσα το security και ησύχασα.

Sagem RC922 - Nokia 3330 - Siemens S25 - Nokia 6610 - Siemens SX1 - BenQ Siemens EF81 - Siemens SXG75 - Samsung Omnia I - ZTE V970 - Sony Xperia X10 - Vodafone 527 - Meizu M2 - Samsung Pocket Neo - Xiaomi Redmi Note 4 Global - Xiaomi MI Note 10 lite

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω εχω ενα προβλημα με το viber , οταν μετα απο καποια ωρα πεφτει σε sleep mode και μου στειλει καποιος μηνυμα δεν αφυπνιζεται δηλ δεν μου δειχνει -χτυπαει για μηνυμα (οταν μπω στην εφαρμογη μετα και την ξαναανοιγω τοτε το βλεπω εννοειται οτι εχω σεταρει τις ρυθμισεις του σωστα!) ενω ας πουμε το messenger facebook δουλευει κανονικα , πως μπορω να μην κλεινει το συστημα την συγκεκριμενη εφαρμογη?

 

Λάθος ποστ μου κάνεις quote, έχω αρχίσει αγώνα για να αναδειχθεί και να βρούμε λύση στο πρόβλημα των ειδοποιήσεων. Αυτή είναι και η ιδιομορφία του θέματος άλλωστε, ότι είναι διαφορετικό στον κάθε χρήστη ανάλογα και με τις εφαρμογές που χρησιμοποιεί (ο ένας παίρνει στο viber και στο messenger αλλά όχι στο whatsapp, ο άλλος ναι στο whatsapp όχι στα email κοκ). Στην παρούσα φάση ταπεινή μου γνώμη είναι πως η καλύτερη λύση είναι τα πάγωμα του Κέντρου Ασφαλείας με την εφαρμογή App Quarantine.

 

Ρε παιδιά μη γράφετε "δεν έχω κανένα πρόβλημα με τις ειδοποιήσεις, αλλά... έχω κάνει τις τάδε ρυθμίσεις γιατί στην αρχή είχα". Αν συμβαίνει αυτό έχετε πρόβλημα και σίγουρα θα έχει και ο μέσος χρήστης που θέλει να αγοράσει το τηλέφωνο και δεν του είναι εύκολα τα permissions και τα παγώματα.

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ έχω θέμα με push notifications, viper, messenger, google inbox.. Security δεν είναι παγωμένο. Rom 4532A

 

Μόνο εσύ εννοείς, διότι οι υπόλοιποι μέχρι τώρα έχουμε πειράξει κάτι. Εσύ δεν έχεις πειράξει ρυθμίσεις στα permissions; Κέντρο ασφαλείας ενεργό με τις αρχικές ρυθμίσεις δηλαδή; Whatsapp έχεις;

 

Όσοι έχετε το App Quarantine έχετε την απλή ή pro έκδοση; Γράφει είδα στο store ότι δεν υποστηρίζει android 5.0, δεν ισχύει;

Edited by Davout
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...