Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όσο για το βρήκες τα δικαιώματα ανοιχτά, λογικά για να σου κάνει ο τύπος αυτό που έκανε, έχει ήδη κάνει root το κινητό, οπότε μη σε απασχολεί το συγκεκριμένο θέμα..
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Προσπάθησα να κάνω κι εγώ αυτό το «εύκολο» root μέσω flyme λογαριασμού αλλά τελικά δεν ήταν τόσο εύκολο για μένα. Δημιούργησα νέο λογαριασμό και μόλις πήγα να ανοίξω τα δικαιώματα συστήματος, τι να δω! Ήταν ήδη ανοιχτά. Ούτε κωδικούς ζήτησε, ούτε επανεκκινήσεις. Οι εφαρμογές που εμφανίζονται είναι μόνο όσες κατέβασα εγώ. Το root checker εμφανίζει το μήνυμα root access is not properly installed on this device. Τι μπορώ να κάνω?

Και δεν είναι ότι θέλω να κάνω και τίποτα εξεζητημένο. Απλώς να διώξω καμιά δυο εφαρμογές από αυτές που είναι στη λίστα των επιτρεπόμενων για διαγραφή. Η έκδοση flyme που έχω είναι η 4.5.3U.

 

κατάρχήν δοκίμασε να εγκαταστήσεις το super su (του chainfire), και μετά κάνε clear data στο root checker και μετά reboot και έλεγξε ξανά.

στο τηλέφωνο τώρα ποιό flyme account έχεις περασμένο το δικό σου ή κάποιο άλλο (που έβαλε ο πωλητής); Όπως και να έχει το απλούστερο είναι να ρωτήσεις τον πωλητή, εναλλακτικά αν έχεις βάλει το δικό σου account αλλά τα system priviliges έχουν ανοίξει από τον λογαριασμό που είχε βάλει ο πωλητής, ίσως εκεί να κολάει...και ρωτάω και τους υπόλοιπους χρήστες, μήπως ο άλλος λογαριασμός διατηρεί πρώτη πρόσβαση στη συσκευή π.χ. με το find me και πρέπει ο φίλος μας να κάνει reset τον λογαριασμό (με force stop+clear data και μετά reboot και πέρασμα του δικού του λογαριασμού από την αρχή), όμως δεν ξέρω μήπως ρισκάρεις να χαθούν τα Ελληνικά που σου έχει περάσει.

Οπότε αν τα Ελληνικά σου είναι απαραίτητα ίσως να παραβλέψεις το ρουτ....

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και μιλάμε για το Meizu m2 το μικρό (5'').

Το αγόρασα από εδώ: http://experts-mobiles.gr/Meizu-M2-Mini

Επισυνάπτω και το screenshot.

Μάλιστα... U έκδοση και Ελληνικά, δεν τους παίρνεις αύριο τηλ να τους ρωτήσεις Πως το έκαναν; φαντάζομαι και στις γλώσσες στην επιλογή έχει Ελληνικά.

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος που να έχει ελληνικά στο μενού των ρυθμίσεων;

 

Σημερα εφτασε κ εμενα απο minideal.Ελληνικα ολα και στις ρυθμισεις κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα... Κάτι έχουν βρει που δεν το ξέρουμε εμείς ακόμη... Καλό αστείο...

 

Έχει κανείς 4G Cosmote με το κινητό αυτό;

Εγώ μόνο Η+ μπορώ να πιάσω, νομίζω ότι δεν έχω πιάσει ποτέ 4G. Είναι καρτοκινητό φοιτητικό What's Up. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχα... Κάτι έχουν βρει που δεν το ξέρουμε εμείς ακόμη... Καλό αστείο...

 

Έχει κανείς 4G Cosmote με το κινητό αυτό;

Εγώ μόνο Η+ μπορώ να πιάσω, νομίζω ότι δεν έχω πιάσει ποτέ 4G. Είναι καρτοκινητό φοιτητικό What's Up. Καμιά ιδέα;

 

κανονικα 4G και πολυ καλή ληψη συγκριτικα με πολλα άλλα κινητα στο διιο σημειο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μόνο Η+ μπορώ να πιάσω, νομίζω ότι δεν έχω πιάσει ποτέ 4G. Είναι καρτοκινητό φοιτητικό What's Up. Καμιά ιδέα;

 

Στα συνδρομητικα προγράμματα το 4G θέλει ενεργοποίηση από την εταιρεία, λογικά θα χρειάζεται και στο whatsup. Έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

που θα βρουμε κι εμεις την εκδοση με τα ελληνικα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Ρωτησα εγω πριν λιγο τη Linda απο minideal που πηρε ο φιλος που εγραψε πιο πανω οτι εχει ελληνικα στο μενου των ρυθμισεων και η απαντηση για τα ελληνικα ηταν αυτη

 

"we paid extra money to ask the special engineer to install that multilingual ROM,we don't have that software, if u can try to find that on your local forums ?"

 

Τωρα σε ποιο αλλο ελληνικο forum κυκλοφορει η multilaguage ρομ και το ξερει αυτη και δεν το ξερουμε εμεις δεν ξερω.Προτεινω αν θελει ο φιλος να επικοινωνησει μαζι της μηπως του στειλει καποιο λιν να την ανεβασει καπου να την παρουμε κι εμεις γιατι εμενα με εφαγε να τις πω τον αριθμο της παραγγελιας μου.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το vickmall και μου είπαν ότι ή Ρομ με τα ελληνικά έχει αρκετά κινέζικα app και είναι πειραγμενη όχι official
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Στα συνδρομητικα προγράμματα το 4G θέλει ενεργοποίηση από την εταιρεία, λογικά θα χρειάζεται και στο whatsup. Έχεις κάνει;

Να τος ο γάτος... Όχι, δεν έχω κάνει και θα το φροντίσω άμεσα! :up:

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με το vickmall και μου είπαν ότι ή Ρομ με τα ελληνικά έχει αρκετά κινέζικα app και είναι πειραγμενη όχι official

Δεν εχει μεσα ουτε μια κινεζικη εφαρμογη,τπτ απολυτος,πεντακαθαρο.Αλλο μ απασχολει,περασα το root checker και το κινητο δεν ειναι root.Πως γινετε αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει μεσα ουτε μια κινεζικη εφαρμογη,τπτ απολυτος,πεντακαθαρο.Αλλο μ απασχολει,περασα το root checker και το κινητο δεν ειναι root.Πως γινετε αυτο?

 

Δοκίμασε ξανά το root checker αφου εγκαταστήσεις το supersu.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεί κάποιος να βρούμε την ελληνική Ρομ ας δώσει link
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια

Ρωτησα εγω πριν λιγο τη Linda απο minideal που πηρε ο φιλος που εγραψε πιο πανω οτι εχει ελληνικα στο μενου των ρυθμισεων και η απαντηση για τα ελληνικα ηταν αυτη

 

"we paid extra money to ask the special engineer to install that multilingual ROM,we don't have that software, if u can try to find that on your local forums ?"

 

Λοιπόν αυτό μάλλον επιβεβαιώνει τα λεγόμενα του ιδρυτή του meizufans στο οτι είχαν multilanguage rom και σε δεύτερη φάση ο επικεφαλής πωλήσεων international έδωσε εντολή να τη βγάλουν - η ρομ που φοράει ο πρώτος φίλος είναι 4.5.3U ενώ εμείς είμαστε στην 4.5.3.2U (δεν θυμάμαι αν παρέλαβα με την 4.5.3U, νομίζω ήταν προγενέστερη από αυτή η ρομ και κάνοντας αναβάθμιση πήγα κατευθείαν στην 4.5.3.2U).

Οι λόγοι για τους οποίους έγινε αυτό δεν είνια ξεκάθαροι, ίσως σχετίζεται με το γεγονός οτι σκοπεύουν να ανοίξουν Ευρωπαϊκό μαγαζί, ή οτι δεν θέλουν να πουλήσουν επίσημα εκτώς Κίνας γιατί δεν έχουν πληρώσει όλες τις άδειες gsm ακόμα ή απλά για να κονομάνε μαύρα κάποιοι απο τους μηχανικούς, ή και τα δύο....μέγα μπάχαλο!

 

Ξυπνητήρια update: Εγώ φίλοι μου παρέδωσα πνεύμα στο θέμα αυτό. Δοκίμασα χτες επισταμένα το timely που ζήτησε κάποιος φίλος, με ενεργό το security και το timely στην white list και κλειδωμένο με λουκετάκι και με ενεργό καιρό+στοκ ρολόι αλλά και με απενεργοποιημένο καιρό+στοκ ρολόι: στις δοκιμές, το ξυπνητήρι χτύπησε μια χαρά (και σε live και σε airplane mode), αλλά το πρωί, με airplane mode όλο το βράδυ, δεν χτύπησε! Άνοιξα την οθόνη και βρήκα ένα pop up του timely που έλεγε οτι το ξυπνητήρι των 7.15 έγινε snoozed - πάντως σίγουρα ούτε ακούστηκε ούτε άναψε καμμία οθόνη στις 7.15.

Συνεπώς καταλαβαίνω οτι η πραγματική δοκιμή του ξυπνητηριού είναι μόνο αφού περάσουν 5-6 ώρες airplane mode και όχι οι δοκιμές που έκανα μέχρι τώρα, βάζοντας το να χτυπήσει 5-10 λεπτά αργότερα. Κάτι κλείνει την εφαρμογή και δεν ξυπνάει μετά από deep sleep, μπορεί να μην είναι όσο σοβαρό (χρηστικά) είναι το πληκτρολόγιο αλλά είναι απλά τραγικό, ιδίως όταν σκεφτείς σε πόσα Κινέζικα κατώτερης φήμης είναι ήδη λυμένο αυτό (για να μην συζητήσω για τα Lenovo που χτύπαγαν ξυπνητήρι ακόμα και από powered off συσκευή).

 

Τώρα έσβησα όλα τα έξτρα (timely google και clock), έκανα clear data σε καιρό και στοκ ρολόι και όταν φορτίσω ξανά (δεύτερη μέρα με 15% υπόλοιπο) θα δοκιμάσω τον default καιρό+στοκ και το google clock αλλά με παγωμένο το security, και θα είναι η τελευταία φορά που θα ασχοληθώ με ξυπνητήρι!!! Όσοι έχετε παγωμένο το security έχετε δει σημαντική μείωση στη διάρκεια μπαταρίας;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο link για την rom με τα ελληνικά?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

που θα βρουμε κι εμεις την εκδοση με τα ελληνικα?

 

Αν μπορεί κάποιος να βρούμε την ελληνική Ρομ ας δώσει link

 

Υπάρχει κάποιο link για την rom με τα ελληνικά?

 

Μην το γράψεις και 4η φορά... το εμπεδώσαμε: Ψάχνεις την ROM με τα Ελληνικά!

 

 

O gerstavros2 ήταν στο expert-mοbiles.gr, θα μπορούσε να μας δώσει τα φώτα του...!

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

Στο superus λεει θελει αναβαυμιση το binary,εχει 2 επιλογες, twrp\cmw τι επιλεγω?

 

όχι μέσω custom recovery

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Στο superus λεει θελει αναβαυμιση το binary,εχει 2 επιλογες, twrp\cmw τι επιλεγω?

 

οι επιλογές είναι normal και recovery (twrp/ cmw), επιλέγεις normal και δοκιμάζεις με wifi αλλα και με 3G

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει αναβαθμιση,κολαει εκει κ λεει αν βλετε το ιδιο μνμ καντε επανεκινηση, το δοκιμασα 3 φορες,ολο το ιδιο λεει

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απ οτι ειδα στο file manager εχει ενα αρχειο root.apk Να το κανω install αυτο? Επισης απ οτι ειδα η εκδοση flyme που εχω ειναι η os 4.5.3.1C Ισως ειμαι ο μοναδικος που εχει αυτη

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...