Jump to content

Meizu M2


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν μπορεί κάποιος να αφιερώσει 2 λεπτά...

Νομίζω οτι οι περισσοτεροι αν όχι όλοι εδώ μέσα, χρησιμοποιούν το κινητό root-αρισμένο... Οπότε γι'αυτό δεν παίρνεις απάντηση.... :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν μπορεί κάποιος να αφιερώσει 2 λεπτά...

 

Εγώ το περιμένω από μέρα σε μέρα, οπότε αν μπορείς να περιμένεις, δεν θα σε ξεχάσω! :p

Sony Ericsson X10, HTC Desire, Huawei Ideos X5, Sony Ericsson X10 mini, Motorola Razr XT910i, Samsung Galaxy S3, Sony Ericsson X8, Nexus 4,HTC wildfire S, Sony Ericsson Neo-V, Nexus 5, Blacview JK809, Lenovo A820, Lenovo A760, Oppo Find 7a, Jiayu G2F, Xiaomi Hongmi 1S, THL T6s pro, Umi Zero, Cubot S200, Meizu MX4, Cubot X9, Kingzone Z1, Ulefone be pure, LG G flex 2, Xiaomi Mi Note, Xiaomi Mi Note Pro, Huawei P8 lite, Meizu m2 Note, Moto X style, Letv One Pro, Nexus 6P, Note 5, Xiaomi Redmi 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα προσπαθησα να βαλω more locale

εβαλα εφτιαξα ενα location el-gr αλλα μου ζηταει αποτι καταλαβα root.Το θεμα ειναι οτι ειναι ρουταρισμενο ετσι το στειλαν απο vickmall.Πρεπει οπωσδηποτε να το κανω με flyme acount?η απλα να κατεβασω ενα superuser?

Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το περιμένω από μέρα σε μέρα, οπότε αν μπορείς να περιμένεις, δεν θα σε ξεχάσω! :p

 

Ευχαριστώ θέλω να το κάνω δώρο και αυτό είναι προαπαιτούμενο για την αγορά του :)

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα προσπαθησα να βαλω more locale

εβαλα εφτιαξα ενα location el-gr αλλα μου ζηταει αποτι καταλαβα root.Το θεμα ειναι οτι ειναι ρουταρισμενο ετσι το στειλαν απο vickmall.Πρεπει οπωσδηποτε να το κανω με flyme acount?η απλα να κατεβασω ενα superuser?

 

FLYME θελει για να δωσεις δικαιωματα ρουτ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα προσπαθησα να βαλω more locale

εβαλα εφτιαξα ενα location el-gr αλλα μου ζηταει αποτι καταλαβα root.Το θεμα ειναι οτι ειναι ρουταρισμενο ετσι το στειλαν απο vickmall.Πρεπει οπωσδηποτε να το κανω με flyme acount?η απλα να κατεβασω ενα superuser?

 

Μου το έκανε και μένα. Έβαλα supersu και μου ζητησε admin rights για την εφαρμογη και οκ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

το παρέλαβα και εγώ χτες και επειδή πρέπει να το στήσω σήμερα για να δοθεί θέλω μια βοήθεια με τα google contacts: έκανα λογαριασμό flyme για το root, μετά πρόσθεσα το google account, όλα δουλεύουν ΟΚ - gmail, playstore, chrome αλλά ενώ στα sync settings του google account έχω επιλεγμένα τα people details, στις επαφές δεν υπάρχει τίποτα. Αν διαλέξω το sync account με πάει μόνο στο Mzaccount ( στο οποίο έχω απενεργοποιήσει το sync), αν διαλέξω import contacts με πάει σε ένα μενου όπου default account είναι το Flyme και δεν αλλάζεται (είνια γκρι η επιλογή). Πως έχετε φέρει επαφές από google;

 

 

(ημερομηνίες για όσους ενδιαφέρονται 17/9 received from customer, 19/9 dispatched to overseas, 21/9 arrival destination country, 24/9 item delivered )

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

το παρέλαβα και εγώ χτες και επειδή πρέπει να το στήσω σήμερα για να δοθεί θέλω μια βοήθεια με τα google contacts: έκανα λογαριασμό flyme για το root, μετά πρόσθεσα το google account, όλα δουλεύουν ΟΚ - gmail, playstore, chrome αλλά ενώ στα sync settings του google account έχω επιλεγμένα τα people details, στις επαφές δεν υπάρχει τίποτα. Αν διαλέξω το sync account με πάει μόνο στο Mzaccount ( στο οποίο έχω απενεργοποιήσει το sync), αν διαλέξω import contacts με πάει σε ένα μενου όπου default account είναι το Flyme και δεν αλλάζεται (είνια γκρι η επιλογή). Πως έχετε φέρει επαφές από google;

 

 

(ημερομηνίες για όσους ενδιαφέρονται 17/9 received from customer, 19/9 dispatched to overseas, 21/9 arrival destination country, 24/9 item delivered )

 

Δεν είναι τα people details οι επαφές αλλα η εφαρμογή contacts που πρέπει να δεις στο google account. Επομένως δεν είναι εγκατεστημένη και πρέπει να την εγκαταστησεις. Εγω την έβαλα από τον google installer που υπηρχε σαν εφαρμογή όταν το παρέλαβα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα people details οι επαφές αλλα η εφαρμογή contacts που πρέπει να δεις στο google account. Επομένως δεν είναι εγκατεστημένη και πρέπει να την εγκαταστησεις. Εγω την έβαλα από τον google installer που υπηρχε σαν εφαρμογή όταν το παρέλαβα.

 

......και πάνω που έγραφα κατεβατό, έκανα ένα clear data στο flyme account και ένα reboot, και ως δια μαγείας το google installer εμφάνισε τα contacts που λες, εγκατάσταση και όλα καλά - σε ευχαριστώ :rolleyes:

 

Τώρα για το ιστορικό της υπόθεσης, προτείνω πρώτα αν βάλετε ότι χρειάζεται από google installer, μετά add google account και στο τέλος flyme account - που έτσι και αλλιώς μόνο για το ρουτ βλέπω να χρειάζεται, όλα τα υπόλοιπα είναι στα Κινέζικα και φυσικά δεν πρόκειται να συγχρονίσω τίποτα στο cloud τους...

Link to comment
Share on other sites

παρελαβα σημερα ακομα ενα meizu m2 αυτη την φορα απο geekbuying...ηρθε με την 4.3.5Α σε αντιθεση με το vickmall που στελνει την U.ειχε κανονικα ελληνικα σαν γλωσσα συστηματος αλλα δεν επαιζε το play store οτι κι αν δοκιμασα..κρασαρε δεν ανοιγε καν..δεν υπηρχε καν εφαρμογη update ουτε το store της meizu για να κατεβασω google installer...οποτε αναγκαστηκα κατεβασα την 4.3.5.2.Α εκανα update μεσω recovery τα ελληνικα χαθηκανε αλλα ηρθε το store meizu οποτε μπηκανε ολα τα google εγινε root και morelocale και ολα καλα...παντως δεν αξιζει η rom που στελνει το geek σε φασαριες μπανεις

 

Το ιδιο προβλημα ακριβώς με σενα

μα με την 4.5.3.1Α είχε ελληνικά δεν μπορουμε να ξαναπερασουμε την ίδια μήπως δεν μπηκε σωστα για να εχουμε και ελληνικα και play store???

Link to comment
Share on other sites

Taliban ανενημερωτος ήμουν με την αναβάθμιση Χαχα

Για τον άλλο φίλο που ρώτησε έχω να πω ότι έκανε περίπου 9 μέρες! Πιο πολύ έκατσε στα ΕΛΤΑ όπου έχασα μια ημέρα παρά απο Κίνα που ήρθε .

Εντυπώσεις ρε παιδιά τι να πω πραγματικά έχω εντυπωσιαστεί! Το αφήνω αγγλικά δεν με πειράζει. Πρέπει να το κάνω ρουτ όμως να πετάξω τις κινεζικές εφαρμογές γιατί με τσαντιζουν. Αφή άριστη , κάμερα είναι υπέρ εξαιρετική ! Με εξέπληξε γιατί την περίμενα μακραν χειρότερη! Καλά η εφαρμογή της μέσα όλα τα λεφτά! Είναι γρήγορο , ωραία χρώματα, τέλειο κράτημα στο χέρι, πανέμορφο και δεν του λείπει τπτ! Πραγματικά απο τις καλύτερα κινεζικές αγορές που έχω κάνει . Απίστευτο το πως ρολάρει για ένα κινητό μόλις 120 ευρώ . Δεν μπορώ να δω αρνητικό παιδιά πραγματικά

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει το εργαλείο; :)

 

γείτονα δεν είμαι σε θέση να ξέρω γιατί σήμερα είνια ο πρώτος κύκλος φόρτισης αλλά από το πρωί στις 10 με full 4G την περισσότερη ώρα και wifi την υπόλοιπη, gps on περίπου 2-3 ώρες, συνεχές σχεδόν πείραγμα λόγω σεταρίσματος και τώρα, 6 ώρες αργότερα είναι στο 58%, μάλλον καλά τα πάει.

 

ΘΕτικότερες εντυπώσεις: υπερταχυ gps (κλείδωσε σε 3-4 δευτερόλεπτα) και τώρα κλειδώνει και σε εσωτερικό χώρο, πολύ ωραία οθόνη, απο τα λεπτότερα και βολικότερα 5άρια που έχω πιάσει, ήχος μικρόφωνου κ ακουστικού ΟΚ, λόκαρε 4G με VF σε όλη σχεδόν την άνοδο της εθνικής το πρωί, μέχρι στιγμή πλήρης συμβατότητα με εφαρμογές - από παιχνίδια δεν γνωρίζω και για το φίλο που ρώταγε για εφαρμογή ebanking δεν μπόρεσα να δοκιμάσω γιατί βιάστηκα για ρουτ.

 

Με παίδεψε λίγο το θέμα με τα google apps που λέω πιό πάνω, το system keyboard το βρήκα λίγο δύσχρηστο και το άλλαξα με google, το ρουτ γίνεται εύκολα με τη δημιουργία του flyme λογαριασμού από το τηλέφωνο, δούλεψε κανονικά το titanium backup pro μου και άρα έχω κάνει freeze κάποιες κινέζικες χωρίς πρόβλημα (θα τις αναφέρω κατά το βραδάκυ για να είμια σίγουρος).

 

Συνεχίζω:

corporate exchange account στήθηκε πολύ εύκολά αλλά είναι σπαστικό το οτι η ημερομηνία είνια σε US format - δεν βρήκα επιλογή να το αλλάξω ούτε στα κεντρικά date-time settings, και στο inbox sync frequency δεν έχει custom mode (να βάλεις πχ κάθε 15' μεταξύ 8-18 και μετά να υπερισχύει το στανταρ).

σπαστικό επίσης το οτι δεν έχει ακουστικά η συσκευασία, όποιος αγοράσει κάποια που παίζουν ας μας πει.

Εξαιρετικές επιλογές στο security του, όπου εξετάζεις τα permissions ένα ένα σχεδόν ανα εφαρμογή - έτσι πχ δεν αφήνω το google maps και chrome να κάνει auto startup ή την εφαρμογή vodafone να κάνει κλήσεις, και γενικά σε όλα βάζεις prompt και έτσι ξέρεις ποιός και πότε ζητάει τι.

Edited by PP6210
επιπλέον σχόλια
Link to comment
Share on other sites

Από μπαταρία πώς πάει το εργαλείο; :)

 

http://www.wsoaonline.com/wp-content/uploads/2014/01/Google-Search.jpg the topic

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

@PP6210: Ευχαριστώ για τις απαντήσεις φίλε, διαφωτιστικός ειδικά σε σχέση και με το 4G στη εθνική! ;)

 

@taliban: Το search δεν ήταν πολύ κατατοπιστικό, έψαξα με διάφορα keywords αλλά ουσιαστικά μόνο μία απάντηση βρήκα (κάτι για 4h SOT). Δεν βρίσκω κακό που ξαναρώτησα καθώς δεν είναι ότι έχει ερωτηθεί /απαντηθεί 10 φορές.

Edited by happydonnut
Link to comment
Share on other sites

Για βοηθεια ανεβαζω το βιντεο το οποιο περιεχει πως κανουμε εγκατασταση το Google play και το morelocale και update

 

εδω ο τύπος σε καποια φαση στο video αντικαθιστά την settings.apk με καποια αλλη και περνανε τα ρωσικα και στις ρυθμίσεις....με την morelocale2.... Ξερει κανεις κατι?

Link to comment
Share on other sites

εδω ο τύπος σε καποια φαση στο video αντικαθιστά την settings.apk με καποια αλλη και περνανε τα ρωσικα και στις ρυθμίσεις....με την morelocale2.... Ξερει κανεις κατι?

 

έχουν θέμα οι ρώσοι με την γλώσσα τους και είναι η μόνιμη αναζήτησή τους, προσπαθώ να παρακολουθήσω μέ translate το αντίστοιχο θέμα του τηλ μας στο 4pda. Νομίζω ότι στην τελευταία έκδοση δεν έχουν βρει τρόπο να περνάνε το αρχείο για την αλλαγή της γλώσσας

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

έχουν θέμα οι ρώσοι με την γλώσσα τους και είναι η μόνιμη αναζήτησή τους, προσπαθώ να παρακολουθήσω μέ translate το αντίστοιχο θέμα του τηλ μας στο 4pda. Νομίζω ότι στην τελευταία έκδοση δεν έχουν βρει τρόπο να περνάνε το αρχείο για την αλλαγή της γλώσσας

 

Εδω παντως ο τυπος το καταφερε νομίζω και τα settings και οι εφαρμογές ολα στα ρώσικα αν προσέξατε....

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καπου αναφέρθηκε το θεμα με τις επαφές... Δεν βγαζει την εφαρμογή επαφές...βρέθηκε λύση στο θέμα??? γιατι φαίνονται μονο μεσα απο την εφαρμογή τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

εδω ο τύπος σε καποια φαση στο video αντικαθιστά την settings.apk με καποια αλλη και περνανε τα ρωσικα και στις ρυθμίσεις....με την morelocale2.... Ξερει κανεις κατι?

 

ναι το ειδα κι εγω αυτο φιλε αλλα δεν καταλαβαινα και πολλα τι εκανε.Εξαλλου το κινητο δεν το εχω ακομα στα χερια μου και το περιμενω απο την επομενη εβδομαδα λογικα.Απλα επειδη το βρηκα σε ενα απο τα review που εβλεπα και εχει τα προανεφερομεα ειπα να το ανεβασω να βοηθησω οποιον δε ηξερε να κανει αυτα.Παντως το ειδα κι εγω οτι στο μενου ηταν ολο ρωσικα.

Link to comment
Share on other sites

ναι το ειδα κι εγω αυτο φιλε αλλα δεν καταλαβαινα και πολλα τι εκανε.Εξαλλου το κινητο δεν το εχω ακομα στα χερια μου και το περιμενω απο την επομενη εβδομαδα λογικα.Απλα επειδη το βρηκα σε ενα απο τα review που εβλεπα και εχει τα προανεφερομεα ειπα να το ανεβασω να βοηθησω οποιον δε ηξερε να κανει αυτα.Παντως το ειδα κι εγω οτι στο μενου ηταν ολο ρωσικα.

 

Οι ρυθμίσεις με την Localmore2 δεν αλλαζουν μενουν αγγλικα αλλα ο τυπος εκανε αντιγραφή την εφαρμογή settings.apk μεσα την οποια βρίσκει με root exploer τον es και ετσι κανει αντικατασταση αν δειτε. Το θεμα ειναι οτι δεν λεει που βρισκει το αρχείο αυτο....το οποιο ποιο πριν φαινεται στον root φακελο της μνήμης του τηλεφωνου.

Link to comment
Share on other sites

Οι ρυθμίσεις με την Localmore2 δεν αλλαζουν μενουν αγγλικα αλλα ο τυπος εκανε αντιγραφή την εφαρμογή settings.apk μεσα την οποια βρίσκει με root exploer τον es και ετσι κανει αντικατασταση αν δειτε. Το θεμα ειναι οτι δεν λεει που βρισκει το αρχείο αυτο....το οποιο ποιο πριν φαινεται στον root φακελο της μνήμης του τηλεφωνου.

 

από τα λίγα που κατάλαβα μέσω translate στο 4pda κάποιος το ετοίμασε και μετά το πήραν οι υπόλοιποι και έκαναν αντικατάσταση το πρωτογενές.

Το ίδιο πρέπει να έχουν κάνει και κάποιοι ιταλοί εδώ....http://www.cinafoniaci.com/smartphones/recensioni-octa-core/meizu-m2-recensione

 

στο 72 post ο ρώσος αναλύει τι αλλάζει και πως http://4pda.ru/forum/index.php?showtopic=683361&st=60#entry42478195

Edited by taliban

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά πιστεύω πως παίζει πολύς κόπος για την ώρα για να κάνουμε κάτι τέτοιο...

Λογικά σε κάποια φάση θα κυκλοφορήσει μια έκδοση που θα μας λύσει τα χέρια στο ζήτημα αυτό, οπότε ίσως κουραζόμαστε πολύ διαβάζοντας μέσω translate από τα ρώσικα για να βγάλουμε άκρη...

Εγώ προσωπικά κουράστηκα λίγο οφείλω να ομολογήσω... Νομίζω λίγη υπομονή θα τα φέρει όλα στα ίσια τους... :p

 

Κατά τ'άλλα σήμερα παρέλαβα, αλλά όπως το κόβω δεν θα προλάβω να το ανοίξω σήμερα... Παρατηρώ όμως πως δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα για όσους ειναι πρωτάρηδες στο θέμα και δεν έχουν παρακολουθήσει όλο το thread από την αρχή...

Δύο ερωτήματα θέτω:

 

1. Με ποια σειρά πρέπει να γίνουν τα βήματα που χρειαζόμαστε σχεδόν όλοι (τουλάχιστον παρατηρώντας τι ζητάει ο κόσμος στο thread) έτσι ώστε να γίνει το καινούριο κινητό πλήρως λειτουργικό;

- root

- google update και εγκατάσταση google εφαρμογών

- rom update

 

2. To update το κάνουμε με κάποιο πολύ συγκεκριμένο τρόπο που να ενδείκνυται; Υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα να ακολουθήσει κανείς για να το κάνει; (π.χ. μέσα από το κινητό κατευθείαν προτείνεται ή με τον τρόπο του ρώσου που όμως δε μας δείχνει από που κατέβασε τη νέα ρομ)

 

3. Αφού φτάσει η ώρα που τα έχουμε κάνει όλα τ'άλλα και έχουμε δικαιώματα root, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν κάποιες εφαρμογές δεν πρέπει να πειραχτούν και ποιες ειναι καλό να αφαιρέσουμε... Το κατέχει κανείς αυτό το ερώτημα για να το ξεκαθαρίσουμε κι αυτό;

 

Αυτό το post το κάνω, τόσο για τις δικές μου απορίες, όσο και γιατί πιστεύω πως καλό θα ήταν να οργανώσουμε λίγο και τις γνώσεις που έχουμε πλέον περί του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά πιστεύω πως παίζει πολύς κόπος για την ώρα για να κάνουμε κάτι τέτοιο...

Λογικά σε κάποια φάση θα κυκλοφορήσει μια έκδοση που θα μας λύσει τα χέρια στο ζήτημα αυτό, οπότε ίσως κουραζόμαστε πολύ διαβάζοντας μέσω translate από τα ρώσικα για να βγάλουμε άκρη...

Εγώ προσωπικά κουράστηκα λίγο οφείλω να ομολογήσω... Νομίζω λίγη υπομονή θα τα φέρει όλα στα ίσια τους... :p

 

Κατά τ'άλλα σήμερα παρέλαβα, αλλά όπως το κόβω δεν θα προλάβω να το ανοίξω σήμερα... Παρατηρώ όμως πως δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα για όσους ειναι πρωτάρηδες στο θέμα και δεν έχουν παρακολουθήσει όλο το thread από την αρχή...

Δύο ερωτήματα θέτω:

 

1. Με ποια σειρά πρέπει να γίνουν τα βήματα που χρειαζόμαστε σχεδόν όλοι (τουλάχιστον παρατηρώντας τι ζητάει ο κόσμος στο thread) έτσι ώστε να γίνει το καινούριο κινητό πλήρως λειτουργικό;

- root

- google update και εγκατάσταση google εφαρμογών

- rom update

 

2. To update το κάνουμε με κάποιο πολύ συγκεκριμένο τρόπο που να ενδείκνυται; Υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα να ακολουθήσει κανείς για να το κάνει; (π.χ. μέσα από το κινητό κατευθείαν προτείνεται ή με τον τρόπο του ρώσου που όμως δε μας δείχνει από που κατέβασε τη νέα ρομ)

 

3. Αφού φτάσει η ώρα που τα έχουμε κάνει όλα τ'άλλα και έχουμε δικαιώματα root, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν κάποιες εφαρμογές δεν πρέπει να πειραχτούν και ποιες ειναι καλό να αφαιρέσουμε... Το κατέχει κανείς αυτό το ερώτημα για να το ξεκαθαρίσουμε κι αυτό;

 

Αυτό το post το κάνω, τόσο για τις δικές μου απορίες, όσο και γιατί πιστεύω πως καλό θα ήταν να οργανώσουμε λίγο και τις γνώσεις που έχουμε πλέον περί του κινητού.

 

Nα σου απαντήσω εγώ σε ότι μπορώ

Στο Νο1 είσαι σωστός

Στο Νο2 θα σου έλεγα να το κάνεις μέσω τηλ, δηλαδή το κατεβάζεις στο τηλ και κάνεις update, δεν σβήνει τίποτα εξάλλου, ούτε κάν τις ρυθμίσεις δεν σου πειράζει

Νο3 ΜΗΝ σβήσεις και ΜΗΝ παγώσεις τίποτα από τις κινεζιές που δεν σβήνουν, υπάρχει κίνδυνος να μην λειτουργεί σωστά το τηλ σου

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ρε παιδιά πιστεύω πως παίζει πολύς κόπος για την ώρα για να κάνουμε κάτι τέτοιο...

Λογικά σε κάποια φάση θα κυκλοφορήσει μια έκδοση που θα μας λύσει τα χέρια στο ζήτημα αυτό, οπότε ίσως κουραζόμαστε πολύ διαβάζοντας μέσω translate από τα ρώσικα για να βγάλουμε άκρη...

Εγώ προσωπικά κουράστηκα λίγο οφείλω να ομολογήσω... Νομίζω λίγη υπομονή θα τα φέρει όλα στα ίσια τους... :p

 

Κατά τ'άλλα σήμερα παρέλαβα, αλλά όπως το κόβω δεν θα προλάβω να το ανοίξω σήμερα... Παρατηρώ όμως πως δεν έχουμε ξεκαθαρίσει κάποια πράγματα για όσους ειναι πρωτάρηδες στο θέμα και δεν έχουν παρακολουθήσει όλο το thread από την αρχή...

Δύο ερωτήματα θέτω:

 

1. Με ποια σειρά πρέπει να γίνουν τα βήματα που χρειαζόμαστε σχεδόν όλοι (τουλάχιστον παρατηρώντας τι ζητάει ο κόσμος στο thread) έτσι ώστε να γίνει το καινούριο κινητό πλήρως λειτουργικό;

- root

- google update και εγκατάσταση google εφαρμογών

- rom update

 

2. To update το κάνουμε με κάποιο πολύ συγκεκριμένο τρόπο που να ενδείκνυται; Υπάρχουν συγκεκριμένα βήματα να ακολουθήσει κανείς για να το κάνει; (π.χ. μέσα από το κινητό κατευθείαν προτείνεται ή με τον τρόπο του ρώσου που όμως δε μας δείχνει από που κατέβασε τη νέα ρομ)

 

3. Αφού φτάσει η ώρα που τα έχουμε κάνει όλα τ'άλλα και έχουμε δικαιώματα root, δεν έχει ξεκαθαριστεί αν κάποιες εφαρμογές δεν πρέπει να πειραχτούν και ποιες ειναι καλό να αφαιρέσουμε... Το κατέχει κανείς αυτό το ερώτημα για να το ξεκαθαρίσουμε κι αυτό;

 

Αυτό το post το κάνω, τόσο για τις δικές μου απορίες, όσο και γιατί πιστεύω πως καλό θα ήταν να οργανώσουμε λίγο και τις γνώσεις που έχουμε πλέον περί του κινητού.

 

1. Νομίζω λαθος σειρα ειναι....καθώς αν κανεις πρωτα root μετά με το περασμα της rom Παλι θα θελεις να το ξανακανεις....οποτε καλυτερα

- αλλαγή rom

- root

- supersu

- google installer απο κεντρο εφαρμογών

- localmore για την γλώσσα ελληνική οπου μπαίνει

 

2. το update με τα κουμπια power και volume + παμε σε recovery και απο εκει install αφού είχαμε βαλει το update.zip (νεα rom) στο root folder της μνήμης. Αν θελουμε κανουμε και clear data

 

3. Εφαρμογές που πετιούνται στο καλάθι τις πεταω ολες τις κινέζικες....και τελος...μην αγχώνεσε το πολυ να περασεις αλλη μια την rom απο πανω.

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι supersu χρειάζεται και αν ναι, γιατί ;

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...