Jump to content

Meizu M2 Note


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν δεν είσαι logged in στο Flyme account, η επιλογή root persmission "εξαφανίζεται" από τα Settings...

 

Πώς κάνετε loggin στο flyme? Δεν το βρίσκω στην 5.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν έχεις το εικονίδιο User Center;

Δεν το βρίσκω. Μπορείς να μου σηκώσεις ένα screenshot? ( vol up + button ).

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Screen shot δεν μπορώ τώρα. Εμένα μου πέταξε icon μετά την αναβάθμιση. Πάντως το Flyme Account login το βρίσκεις και στα Settings => λίγο scroll στην ενότητα Account
Link to comment
Share on other sites

Screen shot δεν μπορώ τώρα. Εμένα μου πέταξε icon μετά την αναβάθμιση. Πάντως το Flyme Account login το βρίσκεις και στα Settings => λίγο scroll στην ενότητα Account

Αυτό βλέπω

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160601/227b9bd35c5cd9d4489a9421dd64f79e.jpg

 

Στον λογαριασμό , δεν έχει επιλογή για flyme account.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ...δεν ξέρω τί να σου πω φίλε, στο δικό μου υπάρχει το Flyme στην ενότητα Λογαριασμός, όπως επίσης και εικονίδιο User Center στην επιφάνεια. Σημείωση: το upgrade το έκανα χωρίς wipe, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναγκάστηκα να κάνω root με το "NewKingrootV4.92" αλλά δ̶ε̶ν̶ ̶λ̶ε̶ι̶τ̶ο̶υ̶ρ̶γ̶ε̶ί̶ ̶τ̶ο̶ ̶v̶i̶p̶e̶r̶,̶ το adblock οκ, το lucky patcher ok, TB ok, viper ok. Διαβάζω και διάφορα περίεργα για το Kingsroot... Προτιμούσα την δυνατότητα root της meizu.

Για downgrading στην προηγούμενη flyme σκέφτομαι επειδή εκεί μετά την εγκατάσταση του "UserCenter_5.0.6", γινόταν κανονικά root από τα security settings.

Edited by lupusunicus
Link to comment
Share on other sites

Χμ...δεν ξέρω τί να σου πω φίλε, στο δικό μου υπάρχει το Flyme στην ενότητα Λογαριασμός, όπως επίσης και εικονίδιο User Center στην επιφάνεια. Σημείωση: το upgrade το έκανα χωρίς wipe, δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αυτό.

 

Οκ, έκανα αναβάθμιση στην 5.1.6 κ εμφανίστηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει ρε παιδια με το site των firmwares και δε μπορω να το κατεβασω;;!! Παταω download και μου ανοιγει αλλο link στο forum...

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τι παιζει ρε παιδια με το site των firmwares και δε μπορω να το κατεβασω;;!! Παταω download και μου ανοιγει αλλο link στο forum...

 

Δες στην προηγούμενη σελίδα, έχω βάλει το link για την G

Link to comment
Share on other sites

Εξαφανίστηκε το root όμως :lol::p

Καλά το root δεν με ενδιαφέρει.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δες στην προηγούμενη σελίδα, έχω βάλει το link για την G

 

Α ναι, σωστά!! Ευχαριστώ πολύ!!!!

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε ρε παιδιά; Να κάνουμε wipedata με την εγκατάσταση ή να το αφήσουμε έτσι;

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Τι προτείνετε ρε παιδιά; Να κάνουμε wipedata με την εγκατάσταση ή να το αφήσουμε έτσι;

Το έκανα από πάνω. Κανένα πρόβλημα.

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα την αναβάθμιση αλλά δε μου έβγαλε μήνυμα για wipe δεδομένων χρήστη και τα σχετικά αλλά μόνο wipe app data. Δε χρειάστηκε να κάνω καμιά επαναφορά... Περίεργο....

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ πως μπορώ απο 4.5.4.2Ι να αλλάξω σε 5 και πως
Ζήσε την κάθε σου στιγμή σαν να 'ναι η τελευταία
Link to comment
Share on other sites

Ημουν με την 4.5.3i (περασμενη πριν ενα χρονο περιπου απο το vickmall) και αποφασισα να περασω flyme 5. Επειδη διαβασα οτι η 5.1.6 ειχε θεματα με το ρουτ, ειπα να βαλω την προηγουμενη 5.1.5.

 

Κατεβασα την global ( πρωην international εκδοση) και μου εβγαζε firmware corrupt. Αρχικα υπεθεσα πως δεν εγινε σωστο κατεβασμα του αρχειου. Ομως ουτε αυτο ηταν. Μετά ισως οτι εφταιγε το root. Αλλά και που το εκανα unroot (ή εστω προσπαθησα, περνωντας την ιδια εκδοση απο πανω οπως διαβασα εδώ) παλι τιποτα. Καπου διαβασα πως η αιτια για το σφαλμα "firmware corrupt" ηταν η αλλαγή από κινεζικη ρομ σε international.

 

Ετσι κατεβασα την 4.5.3a, η οποια περαστηκε κανονικότατα και μετά από πάνω την κινέζικη ρομ 5.1.5α. Ολα οκ, ειχε κανονικά user center, flyme account συνδεδεμενο και αποφασιζω να τη "χακαρω" με τον οδηγο του NikoSoti για να βαλω την international 5.1.5g. Εκει όμως διαπιστωνω πως ουτε ρουτ υπαρχει, ούτε και φυσικά user center, flyme account. Ευτυχως το ρουταρισμα πετυχε με το kingo root.

 

Σημ. Η δυνατότητα για root στη flyme 5 βρίσκεται στο security, αλλά και πάλι θέλει σύνδεση και ξεκλειδωμα με το flyme account.

 

Επειδη μου καλάρεσε, λέω ας δοκιμάσω και την 5.1.6. Οπότε περνάω πάλι από πάνω την κινέζικη ρομ 5.1.6a και μετά πάλι βημα-βήμα ον οδηγό για να βάλω την 5.1.6g global. Και ευτυχως όλα οκ και μάλιστα χωρις να χαθεί η δυνατότητα root από flyme account. :D

 

Σημ2: Τα λινκς απο τις ρομ που δινω τα βρηκα από εδώ. Το οποιο εχει πληρες αρχειο από ρομς για το meizu m2 note, είτε κινέζικες, ινδικές ή international/global και -το σημαντικότερο- τα md5.

 

Στο σπόιλερ θα βρείτε τα screenshots.

 

 

 

 

Το μονο που δεν βρηκα ειναι πως αλλάζει η κεντρική home screen στην flyme 5. Μόνο απο δεξια μπορω να προσθεσω επιπλεον οθονες. Καμιά βοηθεια;

Edited by mary19
Link to comment
Share on other sites

Παίδες εγώ πως μπορώ απο 4.5.4.2Ι να αλλάξω σε 5 και πως

Δες τα τελευταία τα δικά μου . Νέες το link παραπάνω που έχουν ποσταρει κατέβασε το στο τηλέφωνο και περνά χωρίς να κάνεις καμιά διαγράφει . Τώρα αν θες να κάνεις back up κάνε ότι .θες

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δες τα τελευταία τα δικά μου . Δες το link παραπάνω που έχουν ποσταρει κατέβασε το στο τηλέφωνο και περνά χωρίς να κάνεις καμιά διαγράφει . Τώρα αν θες να κάνεις back up κάνε και δγ έκανα . Δεν ξέρεις τι γίνεται . Το δικό μου είναι αγορασμενω από public . Άρα από ελλαδα

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

Στάλθηκε από το m2 note μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ημουν με την 4.5.3i (περασμενη πριν ενα χρονο περιπου απο το vickmall) και αποφασισα να περασω flyme 5. Επειδη διαβασα οτι η 5.1.6 ειχε θεματα με το ρουτ, ειπα να βαλω την προηγουμενη 5.1.5.

 

Κατεβασα την global ( πρωην international εκδοση) και μου εβγαζε firmware corrupt. Αρχικα υπεθεσα πως δεν εγινε σωστο κατεβασμα του αρχειου. Ομως ουτε αυτο ηταν. Μετά ισως οτι εφταιγε το root. Αλλά και που το εκανα unroot (ή εστω προσπαθησα, περνωντας την ιδια εκδοση απο πανω οπως διαβασα εδώ) παλι τιποτα. Καπου διαβασα πως η αιτια για το σφαλμα "firmware corrupt" ηταν η αλλαγή από κινεζικη ρομ σε international.

 

Ετσι κατεβασα την 4.5.3a, η οποια περαστηκε κανονικότατα και μετά από πάνω την κινέζικη ρομ 5.1.5α. Ολα οκ, ειχε κανονικά user center, flyme account συνδεδεμενο και αποφασιζω να τη "χακαρω" με τον οδηγο του NikoSoti για να βαλω την international 5.1.5g. Εκει όμως διαπιστωνω πως ουτε ρουτ υπαρχει, ούτε και φυσικά user center, flyme account. Ευτυχως το ρουταρισμα πετυχε με το kingo root.

 

Σημ. Η δυνατότητα για root στη flyme 5 βρίσκεται στο security, αλλά και πάλι θέλει σύνδεση και ξεκλειδωμα με το flyme account.

 

Επειδη μου καλάρεσε, λέω ας δοκιμάσω και την 5.1.6. Οπότε περνάω πάλι από πάνω την κινέζικη ρομ 5.1.6a και μετά πάλι βημα-βήμα ον οδηγό για να βάλω την 5.1.6g global. Και ευτυχως όλα οκ και μάλιστα χωρις να χαθεί η δυνατότητα root από flyme account. :D

 

Σημ2: Τα λινκς απο τις ρομ που δινω τα βρηκα από εδώ. Το οποιο εχει πληρες αρχειο από ρομς για το meizu m2 note, είτε κινέζικες, ινδικές ή international/global και -το σημαντικότερο- τα md5.

 

Στο σπόιλερ θα βρείτε τα screenshots.

 

 

 

 

Το μονο που δεν βρηκα ειναι πως αλλάζει η κεντρική home screen στην flyme 5. Μόνο απο δεξια μπορω να προσθεσω επιπλεον οθονες. Καμιά βοηθεια;

Τζάμπας κόπος και χαμένος χρόνος.

Αν διαβάζατε οι πιο πολλοί τα προηγούμενα μυνήματα θα βλέπατε ότι με την αλλαγή του chid.sh script και μόνο θα μπορούσατε να βάλετε άμεσα 5.1.6.0G πετώντας το αρχείο update.zip στην εσωτερική μνήμη και πηγαίνοντας από την εφαρμογή Έγγραφο να το εγκαταστήσετε. Πολύ απλή διαδικασία.

Αυτό γίνεται για όλες τις συσκευές με firmware A, U που έχουν αγοραστεί από εξωτερικό και είτε έβαλε το κατάστημα Ι έκδοση πριν την αποστολή με την μέθοδο του conversion είτε ο χρήστης μετέπειτα.

Επίσης δεν είναι ο λόγος το root που βγάζει firmware corrupt. Όταν κάνει έλεγχο κατά την διαδικασία αναβάθμισης το λογισμικό βλέπει ότι το κινητό είναι originally με Α ή U firmware καθ' οτι το conversion δεν το αλλάζει αυτό, - παρ' ολο που φαίνεται στις πληροφορίες ως I έκδοση - και επειδή δεν συμφωνούν οι εκδόσεις πετάει το μύνημα.

Οπότε πρώτα αλλαγή chid.sh και μετά αναβάθμιση με G έκδοση.

Tα κινητά μου : S25-M55-S65-EL71-W302-Mio A701-K530i-Monte-Blade-Xperia T-Meizu M2 Note-Xiaomi Redmi Note 3 Pro.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω απο public I εργοστασιακό μπορω να βάλω g με wipe data μεσω του κινητού
Ζήσε την κάθε σου στιγμή σαν να 'ναι η τελευταία
Link to comment
Share on other sites

Τζάμπας κόπος και χαμένος χρόνος.

Αν διαβάζατε οι πιο πολλοί τα προηγούμενα μυνήματα θα βλέπατε ότι με την αλλαγή του chid.sh script και μόνο θα μπορούσατε να βάλετε άμεσα 5.1.6.0G πετώντας το αρχείο update.zip στην εσωτερική μνήμη και πηγαίνοντας από την εφαρμογή Έγγραφο να το εγκαταστήσετε. Πολύ απλή διαδικασία.

Αυτό γίνεται για όλες τις συσκευές με firmware A, U που έχουν αγοραστεί από εξωτερικό και είτε έβαλε το κατάστημα Ι έκδοση πριν την αποστολή με την μέθοδο του conversion είτε ο χρήστης μετέπειτα.

Επίσης δεν είναι ο λόγος το root που βγάζει firmware corrupt. Όταν κάνει έλεγχο κατά την διαδικασία αναβάθμισης το λογισμικό βλέπει ότι το κινητό είναι originally με Α ή U firmware καθ' οτι το conversion δεν το αλλάζει αυτό, - παρ' ολο που φαίνεται στις πληροφορίες ως I έκδοση - και επειδή δεν συμφωνούν οι εκδόσεις πετάει το μύνημα.

Οπότε πρώτα αλλαγή chid.sh και μετά αναβάθμιση με G έκδοση.

Και αφού τα ήξερες, γιατί δεν το έγραψες εδώ και κανένα δύο σελίδες που παιδευεται ο κόσμος;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω απο public I εργοστασιακό μπορω να βάλω g με wipe data μεσω του κινητού

 

Κανονικότατα... :):D

aka Αντώνης

Motorola Moto G32 6/128

TCL 20L+

TCL 10L

TCL TAB 10s WiFi

Google Nexus 7 2013 LTE by Asus

Samsung Galaxy Tab Pro 10.1 Lineage OS 14.1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...