Jump to content

Samsung Galaxy Tab A (SM-T350, SM-T550/555, SM-P550)


JIMBOAthens
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.sammobile.com/wp-content/uploads/2015/03/Galaxy-Tab-A-4.png

 

Κυκλοφόρησε και στην Ελλάδα η νέα σειρά tablet της Samsung με την ονομασία Galaxy Tab A.

 

Ουσιαστικά πρόκειται για την σειρά Galaxy Tab 5 και είναι η πρώτη φορά που η Samsung χρησιμοποιεί σε όλα τα μοντέλα της σειράς οθόνες με αναλογία πλευρών 4:3 (στυλ iPad mini/iPad Air) και όχι 16:9 όπως μας είχε συνηθίσει μέχρι σήμερα, και με ανάλυση οθόνης 1024x768.

 

Επίσης είναι η πρώτη φορά που κάποιο μοντέλο της συνοδεύεται με S-Pen (SM-P550) και δεν ανήκει στην σειρά Note.

 

SM-T350: 8,0''/1,5 GB Ram/Wi-Fi

SM-T550: 9,7''/1,5 GB Ram/Wi-Fi

SM-T555: 9,7''/2,0 GB Ram/Wi-Fi & LTE

SM-P550: 9,7''/2,0 GB Ram/Wi-Fi & S-Pen

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Το έχει πάρει κανείς? Εντυπώσεις από την οθόνη? Παίζει ικανοποιητικά ταινίες? Ή η ανάλυση (1024Χ768) κάνει απελπιστική την θέαση ταινιών/youtube.
Link to comment
Share on other sites

Το έχει πάρει κανείς? Εντυπώσεις από την οθόνη? Παίζει ικανοποιητικά ταινίες? Ή η ανάλυση (1024Χ768) κάνει απελπιστική την θέαση ταινιών/youtube.

 

Το πήρα εγώ χθες και το γύρισα σήμερα πίσω γιατί είχε 3 καμμένα pixel.

 

Στο λίγο που το είχα όμως η οθόνη μου φάνηκε μια χαρά παρά την χαμηλή ανάλυση. Αρκετά φωτεινή, με καλές γωνίες θέασης και κάνα 2 βίντεο που είδα στο YouTube μου φάνηκαν ΟΚ. Βέβαια μέχρι τώρα είχα το iPad 2 που έχει ίδια ανάλυση οπότε ήμουν συνηθισμένος σε χαμηλές αναλύσεις και δεν μπορώ να συγκρίνω σε σχέση με άλλα μόντελα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...

παιδια-το ταμπλετακι το εχω μια εβδομαδα(Τ550) και μπορω να πω οτι το θεωρω,μια πολυ πετυχημενη αγορα.

σφαιρατο,δεν λαγκαρει πουθενα και η οθονη παροτι χαμηλης αναλυσης,δεν με προβληματισε σε καμια περιπτωση.

οκ δεν ειναι amoled,αλλα και καλο μαυρο εχει και καλες γωνιες και πολυ φως.

streaming ταινιες 1080p,ασυρματα απο το Nas server ,βλεπω απροβλημστιστα και χωρις να μου λειπει ιδιαιτερα η αναλυση των 1080p.

μπαταρια σκυλι και η μνημη παιζει κατι παραπανω απο τα μισα.

οτι παιχνιδακι δοκιμασα,το παει νερο...

εαν ειχε υψηλοτερη αναλυση η οθονη σιγουρα,θα ηταν καλυτερα,αλλα μην τα θελουμε και ολα στα 180 ευρω και στις 9.7 ιντσες.

για εμενα,η γνησια θηκη ειναι απαραιτητη,αφου εκτος απο καλη κατασκευη,βολευει οταν χρειαστει να στηριξω το ταπλετακι σε διαφορες θεσεις.

προσωπικα το προτεινω αβλεπη.!

Edited by dp8
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το Γάλαξι Ταμπ Α6 (SM-Τ280).

 

Το θέλω για παρουσίαση βίντεο mpeg4, άρα δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις. Δεν έχει την ίδια απόκριση που έχει το Samsung Γάλαξι Άλφα μου, κάποιες φορές πρέπει να πατήσω δύο φορές για να "περάσει" η κίνηση σε ένα εικονίδιο και πιο συγκεκριμένα στο "πίσω" κουμπί.

 

Δυστυχώς δεν έχει android 6 marshmallow όπως και θα περίμενα για ένα τάμπλετ του 2016, αντιθέτως έχει το 5.1.1.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σας χαιρετώ. Ο γιος μου επιασε το Tab A T550 προσπάθησε για ρουτ με το Kingroot. Αποτελεσμα να το δουλέψει μονο για λιγο. Αρχισε μετα να κατεβάζει hack tools. Τελικα το ταπλετ δεν ανοίγει το wifi του . Ο knox δεν εγραψε και τα παιδια απο το Στεφανη μας ειπαν οτι αυτο συμβαινει οταν δοκιμασεις για ρουτ και αν ναι τοτε θα σας το δώσουμε πισω οπως ειναι. Τι να κανω για να το επαναφέρω?

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Προσπάθησα να βρω το firmware αλλα δισκολο . Βρηκα κατι και φλασαρα με Odin αλλα εξακολουθεί το wifi να μην ανοίγει

From N9
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλημέρα / καλησπέρα σε όλους. Έχω πάρει το Galaxy Tab A 9.7 T-550 αλλα κατά την αγορά πριν μερικούς μήνες απο Αγγλία που το πήρα πίστεψα οτι όλα θα είναι OK και με την αναλυση. Στα παιχνίδια όμως υπάρχει καποιο πρόβλημα και εξηγούμε. Δεν γεμίζουν την οθόνη, υπάρχει κάποιος τρόπος να μικραίνει και να βγάζει μαύρες γραμμες σαν την τηλεοραση με την αλλαγή απο 4:3 σε 16:9 ή να γίνεται παραμόρφωση και να εμφανίζεται όλο το περιεχόμενο ;
Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι θεμα αναλυσης.ειναι θεμα αναλογιας της οθονης.το ιδιο κανει και στα video,αλλα εκει υπαρχει τουλαχιστον η δυνατοτητα για zoom και καπως βελτιωνεται η κατασταση.

δυστηχως δεν βλεπω να υπαρχει λυση για τα παιχνιδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το εψαξα στο σκρουτζ http://www.skroutz.gr/s/6667897/Samsung-Galaxy-Tab-A-9-7-Wi-Fi-16GB.html

Οι διαφορες στις τιμες κοντευουν το 100% :lost: σε σχεση με τα γνωστα καταστηματα( e-shop, public...)

Τι λετε ? να παρω ενα ευρωπαικο (EU) (170-180 ευρω) απο ενα τετοιο μαγαζι ?

Η' θα βρω κανα μπελα ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Link to comment
Share on other sites

πηρα το sm-t280 και εγω πολυ καλο ειναι αλα οταν το εβαλα στο wifi εκανα το update σε 5.1.1 και πηγα να το βαλω και στο netgear και δεν δεχοταν τον κωδικο εσβησα και το κανονικο wifi του μοντεμ και πηρε μετα και τα 2 μικρο κοληματακι 2ο δεν αναβουν τα δυο κατω κουμπακια οπως κανει στο sm-t520 που τρεχει 4.4.2 ακομα. 3. οτι κανει για ενα δευτερολεπτο αποσυνδεση και ξανα συνδεεται. εμενα το μικρο μου στοιχησε στα 144.99

117.36 ταμπλετα

7.90 η καρτα sd 16 samsung evo

12.80 η θηκη

μεμβρανη 6.90

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Κατοχος ενος SM-T555: 9,7''/2,0 GB Ram/Wi-Fi & LTE αγορασμενο με android 5...πηρε 6 και μολις μου ηρθε 7nougat....με εντυπωσιασε ευχαριστα η σαμι...μπραβο δεν το περιμενα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

ομοιως και παει σφαιρα...!!ουτε με την εξαρα ειχα βεβαια ποτε θεμα αλλα τωρα ακομα καλυτερα με την 7αρα.

απροσμενο αλλα πολυ ευχαριστο..:happy:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...