Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ξέρω αν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα από το link που έδωσα... :( Εάν ΔΕΝ έχεις αποθηκευμένα μηνύματα (που χρειάζεσαι) στην κάρτα μνήμης:

 

  1. Διέγραψε τον κατάλογο E:\System\Mail (όχι όλο το E:\System!!!)
  2. Άνοιξε την εφαρμογή των μηνυμάτων, πήγαινε στις ρυθμίσεις (settings), άλλα (other) κι επέλεξε ως Μνήμη σε χρήση (memory in use) την κάρτα μνήμης. Θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να μεταφέρεις και τα υπάρχοντα μηνύματα εκεί, απαντάς ΝΑΙ και τελείωσες.

Το ανάποδο νομίζω δε γίνεται έτσι. Για να τα επαναφέρεις, ίσως θα πρέπει να αντιγράψεις το E:\system\mail στο C:\system\mail (διαγράφοντας πρώτα τα περιεχόμενα του τελευταίου).

Ετσι ακριβως ειναι...

 

 

melo175:Aφου θα το δωσεις για αναβαθμιση δεν βλεπω λογο να σωσεις μονο τα μηνυματα σου,ενω μπορεις πολυ ευκολα σε μισο λεπτο να δημιουργησεις πληρες αντιγραφο της εσωτερικης μνημης του τηλεφωνου σου(χωρις να χασεις την διαταξη των εικονιδιων,ρυθμισεις,εφαρμογες,εικονες κλπ) ειτε με το ενσωματομενο προγραμμα backup,που ομως εχει κανει "νερα" σε καποιους¨,ειτε με το sprite backup.;):O

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε φαίνεται να ενοχλείται κανείς από κάτι που εμένα τουλάχιστον ενοχλεί αφάνταστα, όπως είχα αναφέρει και στο παρελθόν: την απαράδεκτη λειτουργικότητα της Έκθεσης!

Ειδικά τώρα που έχω βάλει MMC 256MB, τι πιο φυσιολογικό απ' το να φορτώσω πολλές εικόνες, μεταξύ άλλων αρχείων; Το ηλίθιο σύστημα της εμφάνισης ΟΛΩΝ των εικόνων μαζί (ανεξαρτήτως τοποθεσίας τους) προκαλεί ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση (πολλών δευτερολέπτων) στο άνοιγμα της λίστας των 300 περίπου εικόνων που έχω, ακόμη κι αν έχω μεταφέρει τις περισσότερες στους (δήθεν) υποφακέλους που δημιουργείς στην έκθεση! Πολύ μεγάλη καθυστέρηση και στα videos, κι ας μην έχω πολλά αποθηκευμένα βίντεο...

Για να μην πω βέβαια πως αναγκάζομαι να βλέπω στην έκθεση και τις πάμπολλες εικόνες και ήχους της κάθε εγκατεστημένης εφαρμογής (όπως το route66).

 

Έχω ακόμη την έκδοση 2.39 (σε αναμονή της 4.x). Μήπως τυχόν αυτό αλλάζει σε επόμενη; :(

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακόμη την έκδοση 2.39 (σε αναμονή της 4.x). Μήπως τυχόν αυτό αλλάζει σε επόμενη; :(

Δεν νομιζω να αλλαξει αυτο,αφου αυτο υποτιθεται οτι ειναι feature του symbian 8.0,δηλαδη να δειχνει τα παντα στην καθε κατηγορια.

Αν σε ενοχλει μονο στις φωτογραφιες,η λυση ειναι η γνωστη...

Resco photoviewer

 

Για βιντεο και mp3,πρεπει ειτε να συμβιβαστεις,ειτε να δημιουργησεις τις playlists σου στο Real,ή/και σε αλλους 3rd party mp3/video players.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Σε ποιότητα υπάρχει κάτι καλύτερο από τον ενσωματωμένο real? Για Mp3 λέω... Όσα δοκίμασα μου φάνηκαν χειρότερα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

mias kai kanoume paraponja as pw kati akoma pou exw dei!otan vazeis fonto opiadipote eikona apo tin akthesi afti sto fonto den ngenei me tin idia <<zwntania>>pou einai stin ekthesi alla emfanizete pio skjoura kai pio tholi!to exete paratirisei?
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να αλλαξει αυτο,αφου αυτο υποτιθεται οτι ειναι feature του symbian 8.0,δηλαδη να δειχνει τα παντα στην καθε κατηγορια.

Αν σε ενοχλει μονο στις φωτογραφιες,η λυση ειναι η γνωστη...

Resco photoviewer

 

Για βιντεο και mp3,πρεπει ειτε να συμβιβαστεις,ειτε να δημιουργησεις τις playlists σου στο Real,ή/και σε αλλους 3rd party mp3/video players.

Φοβερό feature... 'Ο,τι πρέπει για το 7650! Αλλά μάλλον αχρηστεύει τις σημερινές χωρητικότητες των MMC! Τι να τα κάνω τα 256 ΜΒ όταν χρειάζομαι λεπτά ολόκληρα για να δω λίγα multimedia files? :mad:

Μπορεί το resco viewer να είναι μια λύση για τις εικόνες, όπως είναι και το Image Manager, αλλά δεν είναι μόνο οι εικόνες το πρόβλημα.. Η καθυστέρηση μεταφέρεται και στα video, και στους ήχους! Εξάλλου, όταν προσθέτεις ένα αρχείο π.χ. σε ένα mms, την έκθεση ανοίγει πάλι!

Απορώ πως δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος της "γκάφας" αυτής, ώστε να τη διορθώσουν.

Αλήθεια, εσείς με τι γεμίζετε την MMC σας και δεν σας απασχολεί το θέμα;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

@ Petran

 

se efxaristw polu.Molis to ekana kai li8ike to "provlima".Me to link pou mou eixes dwsei omologo oti eixa berdeftei kapws.

 

 

@Michalis_10

"με το ενσωματομενο προγραμμα backup" na antigrapsw oli tin mnimi tilefwnou stin memory card kai meta tin anava8misi na tin epanaferw,persi me to 3650 eixa provlimata gi'auto den to dokimazw sto 6630.

 

 

sas efxaristw olous. :-)

M E L O :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε φαίνεται να ενοχλείται κανείς από κάτι που εμένα τουλάχιστον ενοχλεί αφάνταστα, όπως είχα αναφέρει και στο παρελθόν: την απαράδεκτη λειτουργικότητα της Έκθεσης!

Ειδικά τώρα που έχω βάλει MMC 256MB, τι πιο φυσιολογικό απ' το να φορτώσω πολλές εικόνες, μεταξύ άλλων αρχείων; Το ηλίθιο σύστημα της εμφάνισης ΟΛΩΝ των εικόνων μαζί (ανεξαρτήτως τοποθεσίας τους) προκαλεί ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση (πολλών δευτερολέπτων) στο άνοιγμα της λίστας των 300 περίπου εικόνων που έχω, ακόμη κι αν έχω μεταφέρει τις περισσότερες στους (δήθεν) υποφακέλους που δημιουργείς στην έκθεση! Πολύ μεγάλη καθυστέρηση και στα videos, κι ας μην έχω πολλά αποθηκευμένα βίντεο...

Για να μην πω βέβαια πως αναγκάζομαι να βλέπω στην έκθεση και τις πάμπολλες εικόνες και ήχους της κάθε εγκατεστημένης εφαρμογής (όπως το route66).

 

Έχω ακόμη την έκδοση 2.39 (σε αναμονή της 4.x). Μήπως τυχόν αυτό αλλάζει σε επόμενη; :(

 

 

 

Petran,auto to antimetopisa x8es to vradi.

edeixna kati photografies kai videakia stous filous mou kai to kinito sernotan. :mad:

M E L O :innocent:
Link to comment
Share on other sites

Φοβερό feature... 'Ο,τι πρέπει για το 7650! Αλλά μάλλον αχρηστεύει τις σημερινές χωρητικότητες των MMC! Τι να τα κάνω τα 256 ΜΒ όταν χρειάζομαι λεπτά ολόκληρα για να δω λίγα multimedia files? :mad:

Μπορεί το resco viewer να είναι μια λύση για τις εικόνες, όπως είναι και το Image Manager, αλλά δεν είναι μόνο οι εικόνες το πρόβλημα.. Η καθυστέρηση μεταφέρεται και στα video, και στους ήχους! Εξάλλου, όταν προσθέτεις ένα αρχείο π.χ. σε ένα mms, την έκθεση ανοίγει πάλι!

Απορώ πως δεν έχουν καταλάβει το μέγεθος της "γκάφας" αυτής, ώστε να τη διορθώσουν.

Αλήθεια, εσείς με τι γεμίζετε την MMC σας και δεν σας απασχολεί το θέμα;

Εγω με το 3230 και οι κατοχοι συσκευων symbian 7.0s,δεν εχουμε τετοιο προβλημα...Αυτου του ειδους η "νεα' εκθεση βολευει μονο οσους εχουν λιγα files.

Ειναι οντως παραξενο αυτο,αφου θα μπορουσαν πολυ ευκολα να εχουν και 2η επιλογη προβολης(την κλασσικη σε ολες τις συσκευες),οπως δηλαδη τα εχουμε sortαρει σε φακελους.Ειναι αξιοσημειωτο που δεν υπαρχουν καθολου αντιδρασεις για την εκθεση,κρινοντας απο τα ξενα φορα,αλλα και απο αυτο.

 

Για τους ηχους μπορεις να δημιουργησεις τις δικες σου playlists,ως μια προχειρη λυση,αφου δεν μπορεις π.χ να στειλεις το sound clip μεσω της playlist.:alien:

Βεβαια υπαρχει και η επιλογη του file manager.:wacko::vava:

 

Εγω παντως σε οσα series 60 ,symbian 8.0a δουλεψα,δεν ειχαν πολλα multimedia files,και ετσι δεν παρατηρησα καποια καθυστερηση στην εκθεση.

 

@Michalis_10

"με το ενσωματομενο προγραμμα backup" na antigrapsw oli tin mnimi tilefwnou stin memory card kai meta tin anava8misi na tin epanaferw,persi me to 3650 eixa provlimata gi'auto den to dokimazw sto 6630.

βαλε το Sprite backup,παρε ακομη ενα backup στην καρτα μνημης με αυτο,και δεν θα εχεις προβλημα,ετσι και αλλιως δεν χανεις τιποτα να εχεις ενα εχτρα backup μεχρι την αναβαθμιση...Παρε και αν δεν δουλεψει,κανε copy τα μηνυματα που εχεις ηδη κανει save,με τον τροπο που σου ειπε ο petran.

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εχω την εφαρμ. fscaller 3.02 στο 6630 και απο χθες οταν ανοιγω το κινητο θα πρεπει να παω στην εφαρμ. να την ανοιξω, δεν ανοιγει αυτοματα οπως παλια, για να δουλεψει. Οταν το κανω αυτο δουλευει κανονικα δεν εχει προβλημα.Μηπως εχει υπ΄οψην κανεις κατι;
:cool:B M W Power F1
Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση πάντως που δε φαίνεται να ενοχλείται κανείς από κάτι που εμένα τουλάχιστον ενοχλεί αφάνταστα, όπως είχα αναφέρει και στο παρελθόν: την απαράδεκτη λειτουργικότητα της Έκθεσης!

Ειδικά τώρα που έχω βάλει MMC 256MB, τι πιο φυσιολογικό απ' το να φορτώσω πολλές εικόνες, μεταξύ άλλων αρχείων; Το ηλίθιο σύστημα της εμφάνισης ΟΛΩΝ των εικόνων μαζί (ανεξαρτήτως τοποθεσίας τους) προκαλεί ΤΡΟΜΕΡΗ καθυστέρηση (πολλών δευτερολέπτων) στο άνοιγμα της λίστας των 300 περίπου εικόνων που έχω, ακόμη κι αν έχω μεταφέρει τις περισσότερες στους (δήθεν) υποφακέλους που δημιουργείς στην έκθεση

Αυτοι οι υποφακελοι στην εκθεση ειναι που κανουν τοσο αργη τη λειτουργια της,διεγραψε τους και βαλε τις εικονες χυμα,θα ανοιγει πιο γρηγορα:)
Link to comment
Share on other sites

Αυτοι οι υποφακελοι στην εκθεση ειναι που κανουν τοσο αργη τη λειτουργια της,διεγραψε τους και βαλε τις εικονες χυμα,θα ανοιγει πιο γρηγορα:)

Εγω να σου πω δεν ειδα και μεγαλη διαφορα με αυτο το κολπο. Εχει δει αλλος διαφορα? :confused:

B L U E in G R E E N :cool:
Link to comment
Share on other sites

Εγω να σου πω δεν ειδα και μεγαλη διαφορα με αυτο το κολπο. Εχει δει αλλος διαφορα? :confused:
Ναι εγω!!!:D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

να ρωτήσω κάτι? Υπάρχουν κάποια προβλήματα στα πρώτα 6630, τα αγορασμένα από Ιταλία, τα οποία να μην έχουν διορθωθεί με το πέρασμα του τελευταίου ελληνικού firmware?

 

Αλήθεια, ποια ακριβώς είναι η τελευταία ελληνική έκδοση?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

να ρωτήσω κάτι? Υπάρχουν κάποια προβλήματα στα πρώτα 6630, τα αγορασμένα από Ιταλία, τα οποία να μην έχουν διορθωθεί με το πέρασμα του τελευταίου ελληνικού firmware?

 

Αλήθεια, ποια ακριβώς είναι η τελευταία ελληνική έκδοση?

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Καλησπερα φιλε μου ,οχι ολα ειναι οκ μετα απο αναβαθμιση.

Τελευταια ελληνικη,ειναι η 3.45.11.3 .

Αναμενεται με ελληνικα ,η 4.050318 .

Περισσοτερα στο αναλογο θεμα

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=55287&goto=lastpost

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους! Καταρχην συγνωμη εαν ειμαι εκτος. Κατα δευτερον εχω το εξης προβλημα, με την καρτα μνημης τοποθετημενη δεν μου εμφανιζει ελληνικους χαρακτηρες! :mad: με την καρτα εκτος δουλευει αψογα! Παρακαλω μια βοηθεια. :cry:
Link to comment
Share on other sites

geitona kosti prwti fora to akouw...afto pou xerw einai gia provlimata gramatosirwn sto wap opou mesw rithmisewn vazeis apilogi automati i ellinika kai katharizeis...A!ektos den eisai...gia 6630 milas kai esy! :)
Link to comment
Share on other sites

ρε petran αν θυμασαι την ονομασια της εικονας βαλε το πρωτο γραμμα για να την βρεις μεσω της αναζοιτησης.η ακομα καλυτερα βαλε της φωτο σε φακελους και να της ξεχωριζεις ανα κατηγορια
Link to comment
Share on other sites

den thimame re file...pantws an kaneis format kane prwta ena back up sto pc sou me oti exeis sto kinito kai meta kane!exeis dokimasei na valeis alli karta mesa?(gia na doume ti fteei mias kai oi kartes apo oti akouw den einai oti kalitero....
Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα και κατι αλλο, μπας και εχω φαει κανα ιο? :w00t: κανα καλο antivirus να πεταξω μεσα εχεις να προτεινεις?

 

 

Tελικα εκανα ενα ωραιο format και ολα δουλευουν ρολοι! :) (αντε να δουμε θα το ξανακανει?)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά δεν υπάρχει κανένας τρόπος να μας αλλάξει οθόνη όταν έχουμε μόνο 1 καμμένο pixel? Το λέει κάπου ότι γίνεται αλλαγή στα 3 και πάνω? Γιατί εγώ το έμαθα όταν πήγα να τους δείξω το κινητό...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...