Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6630


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Kalimera guys

 

Opios thelei na dei ena kalo debate sxetika me ti version 3.45.11 kai an telika exei tin epilogi TURN OFF 3G as riksei mia matia edo

 

http://www.mobile-review.com/forum2/showthread.php?t=19125

 

Eidka ta 2 teleutea posts ths selidas sto telos einai entharidika

 

Pados elpizo sidona ne veltiosei to 3g h vodafone dioti xano pio polla calls otan dixnei full 3g sima para otan exo 1 h 2 grammes. Eidka to minima NETWORK BUSY pou mou vgazei kapies forers otan pao na kano klisi me kanei na rixno kleftes erotikes maties sto sirtari mou pou ksekourazetai to palio mou QTEK8080.

 

Later...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος nervous ( 5 Ιαν. 2005 , 03:18)

 

 

Μηπως τελικα πρεπει να υποστηριζεται απο το δικτυο? :worry:

 

Στο 6650 που έχω υπάρχει η δυνατότητα επιλογής(GSM η WCDMA)

Mε ΤΙΜ Usim δεν έχω κανένα πρόβλημα.Επιλέγω WCDMA όταν θέλω να συνδεθώ μέσω laptop για data transfer(και όταν δεν υπάρχει 3G δίκτυο απλά μένει αδικτύωτο)και όταν θέλω να κάνω κλήσεις και να είμαι σίγουρος ότι δεν θα τις χάσω(λόγο handover η κολλήματος) επιλέγω GSM και είναι όλα οκ..Έτσι πιστεύω ότι θα πρέπει να κάνουν και στο 6630.Είναι απλά μια αλλαγή στο software.Η λογική της Nokia είναι σωστή(επιλέγοντας αυτό τον τρόπο λειτουργίας στο 6630)αλλά δεν υπολόγισε ότι τα 3G δίκτυα είναι ακόμα για κλάμματα.Αν δεν πραγματοποιηθεί αυτή η αλλαγή που φημολογείται στο software το 6630 θα απογοητεύσει(χωρίς να φταίει ..)

 

Αλήθεια..Αν βάλεις μια απλή 2G καρτούλα στο 6630 τι γίνεται?Πάλι βλέπει 3G και αρχίζει να μπερδεύεται?

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη χρονια με υγεια και πολλες εφαρμογες...

 

Μετα απο πολυ καιρο που παρακολουθουσα τις συζητησεις σας για την μπαταρια του 6630,εχω να πως το εξης:

 

Δοκιμασα τη μπαταρια του 6630 στο 6600 σε πληρη χρηση και μου κρατησε 2,5 ημερες! Αντιστοιχα μετα δοκιμασα τη μπαταρια του 6600 στο 6630 επισης σε πληρη χρηση και κρατεισε...απο τις 11:00 το πρωι εως

22:00 το βραδυ! απελπείστηκα,οπως κι εσεις.

 

Μετα ξαναεκανα τη δοκιμη αυτη,αλλα πανω κατω δυστυχως τα ιδια.

 

Σιγουρα οπως θα εχετε διαπιστωση κι εσεις δεν εχει να κανει με τη μπαταρια αλλα με τη συσκευη.

Ισως καποια εφραμογη που οι περισσοτεροι εχουμε στο τηλ. μας τρωει την μπαταρια.

 

Οποιος εντιπισει πιο συγκεκριμενα το προβλημα ας μας ενημερωσει ολους.

 

συγνωμη αν κουρασα...

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ringo7213 ( 5 Ιαν. 2005 , 09:27)

 

Kalimera guys

 

Opios thelei na dei ena kalo debate sxetika me ti version 3.45.11 kai an telika exei tin epilogi TURN OFF 3G as riksei mia matia edo

 

 

 

...Ιn that case I can't find any bugs with my phone at present. Making 2.5G calls via 3G is not always a good experience, but that's a network issue...anyway I can turn 3G off.

 

Ερώτηση από άλλον χρήστη..

 

Which firmware do u have? I have 11/11 firmware and I cannot turn 3G off... sometimes this cause some problems! Where can u turn your 3G off?

Last question: where are you from or in which country you get your firmware?

Thanks

 

Απάντηση..

 

'm from the UK and got my phone recently, as an upgrade, from T-Mobile. It came with the V3.45.111 firmware.

 

On my handset, the option is located as follows:

 

Menu>Tools>Settings>Network>Dual Mode/GSM

 

At the moment T-Mobile's 3G network is in its infancy so sometimes I get a connection error message even when the display is reporting a strong 3G signal and other times I get quite a 'noisy' line. Switch to GSM and everything is excellent.

 

 

Και τέλος κάποιος άλλος συμπληρώνει..

 

have the same problem (vodafone Italy). My firmware is v2 so doesn't have your option on network menu. Will upgrade as soon as 3.45.11 is out in italy too...

Άρα όπως καταλαβαίνετε είναι όντως θέμα χρόνου να γίνει το 6630 το κορυφαίο smart της αγοράς :)

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Global moderator ( 5 Ιαν. 2005 , 09:36)

 

 

Αλήθεια..Αν βάλεις μια απλή 2G καρτούλα στο 6630 τι γίνεται?Πάλι βλέπει 3G και αρχίζει να μπερδεύεται?

 

 

Πιστευω οτι και 3g καρτουλα να εχεις, εαν απενεργοποιησεις την υπηρεσια 3g δεν θα βλεπει 3g και δεν θα εχεις αυτα τα προβληματα.

Το εχει δοκιμασει κανεις?

 

sory αλλα η σημερινη version ειναι η 2.39.15 ??

Στέφανος Πάτρα
Link to comment
Share on other sites

Ego me tin ekdosi 11/11/2004 den eixa kanena problima se athina kai patra den exasa kammia klisi oute problima me allagi 2g/3g

Kai episis tora pou girisa stin Zakyntho kai exo monima 2G kanena problem...

Pragmatika koryfaio kinito...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kolabrou ( 5 Ιαν. 2005 , 02:21)

 

PAIDIA ,EIMAI KATOXOS ENOS 6600 . EXO MINEI EYXARISTHMENOS APO TO KINHTO ALLA LOGO TON NEON ANAGKON THA ITHELA NA TO ALLAKSO ME KATI PIO KAINOURIO. THA ITHELA NA MOU PEI KAPOIOS YPEFTHINA,GNOSTIS KINHTON KAI ANOIXTOMIALOS(XORIS PAREKSIGISI)

 

S-E P910i H NOKIA 6630

 

Λοιπον το P910i ειναι περισσοτερο ενα PDA με δυνατοτητες κινητου με symbian ενώ το 6630 ειναι ενα δυνατο smartphone με symbian δυνατοτητες, ειναι τριτης γενιας και επισης εχει μεγαλη υποστηριξη απο εφαρμογες πολλων εταιριων

Και τα δυο καλα, αλλα ειναι διαφορετικοι κοσμοι: mobile Pda και 3G smarphone

Link to comment
Share on other sites

Όσοι ξέρετε γαλικά διαβάστε και δείτε

Όσοι δεν ξέρετε απλά δείτε τις εικόνες..

http://digitalviews.smugmug.com/photos/471912194_RABQF-Th.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas

Παιδιά Καλημέρα!!

 

Ξέρει κανείς να μου πει που θα κατεβάσω παλέτες χρωμάτων για το 6630. Αυτή η ΝΟΚΙΑ το έκανε πάλι το θάυμα της και έβαλε μόνο μια..!! :mad:

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος RouKouNas ( 5 Ιαν. 2005 , 12:09)

 

Παιδιά Καλημέρα!!

 

Ξέρει κανείς να μου πει που θα κατεβάσω παλέτες χρωμάτων για το 6630. Αυτή η ΝΟΚΙΑ το έκανε πάλι το θάυμα της και έβαλε μόνο μια..!! :mad:

 

Ευχαριστώ

 

το θεμα με τις παλετες πρεπει να ειναι bug του κινητου δεν μπορεις να βαλεις αλλες

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 ( 5 Ιαν. 2005 , 12:47)

 

το θεμα με τις παλετες πρεπει να ειναι bug του κινητου δεν μπορεις να βαλεις αλλες

 

 

Ευχαριστω βρηκα!! Ας ειναι καλα ο John74 και η υπογραφη του..!! χε χε :p

Link to comment
Share on other sites

Guest RouKouNas
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kolabrou ( 5 Ιαν. 2005 , 02:21)

 

PAIDIA ,EIMAI KATOXOS ENOS 6600 . EXO MINEI EYXARISTHMENOS APO TO KINHTO ALLA LOGO TON NEON ANAGKON THA ITHELA NA TO ALLAKSO ME KATI PIO KAINOURIO. THA ITHELA NA MOU PEI KAPOIOS YPEFTHINA,GNOSTIS KINHTON KAI ANOIXTOMIALOS(XORIS PAREKSIGISI)

 

S-E P910i H NOKIA 6630

 

 

6630 δαγκωτο@@@!!! τι να μας πει το 910i..!! Εαν ηθελα παντοφλα θα πηγαινα στου Τσακαλιαν στον Πειραια!! χα χα!! :p

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia kai sygxaritiria gia to omorfo forum!

To provlhma mou tora!

Exo eknevristei poly! Parelava exthes enan GPS receiver(G-Source BT GPS receiver apo edo ) gia na xrisimopoio sto full to fovero route66 mobile 2005. H xrish tou ginetai me ena Nokia 6630. To GPS ypoithetai oti einai apolyta symvato me smartphones.

To route 66 vriskei to GPS me kopo pernei to time kai ena allo noumero pou exei dipla apo to time (to time apo oti katalava einai ena xronometro pou leei posh ora to exeis anoixto to GPS).SATELLITES omos 0!!! Re sto diasthma eftasa tipota ,0!! kai fisika to mhnhma "No GPS data" apo kato.To GPS info emfanizetai, opote einai se GPS mode alla den dixnei tipota apo info,oute lon/lat oute alttitude oute tipota.

Parolayta sto power navigator pali me ligo kopo vrislkei to GPS kai pernei kai shma alla mono 2 to poly satellites me poly ligo shma. Ekei dixnei to lon/lat alla tipota allo.Fix enoeitai den kanei afou thelei 4 toulaxiston doriforous apo oti exo diavasei.

 

Phra thl thn eteria pou phra to GPS kai tous eipa to provlhma. Ante kai mou to allazoun, tha exo pali ta idia omos kai me to kainourio pistevo.:-( :-( Tha me paroun na mou poun avrio, methavrio.

 

 

Kamia idea.???? :cry: :cry: :cry:

 

PS: kai me allo 6630 to idio akrivos apotelesma exo.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά εγώ έχω το κινητό από Ιταλία, αγορασμένο παραμονές Χριστουγέννων (οπότε με την τελευταία εκδοση 11-11-04) και χωρίς ελληνική αναβάθμιση. Μετά από 2 εβδομάδες χρήση έχω παρατηρήσει τα ακόλουθα

1.Τα συνεχόμενα restart δεν μου τα παρουσιάζει καθόλου, οπότε ήταν πρόβλημα των πρώτων πρώτων λογω έκδοσης firmware.

2.Κανένα πρόβλημα με την μπαταρία

3.Κανένα καμμένο pixel

4.Το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει παρουσιάσει (εκτός από την ασήμαντη μη αλλαγή χρώματος στο themes edit) είναι αυτό που ανέφερε σε προηγούμενη σελίδα ο stefocus, δηλαδή η ξαφνική εξαφάνιση της κάρτας μνήμης. Εμένα μου συμβαίνει όταν παίζω τα mp3 τόσο με τον real player όσο και με τον ogg player που ξαφνικά διακόπτουν το παίξιμο. Έπειτα είναι αδύνατο να βρω την κάρτα μνήμης με τον file manager και στο gallery μου γράφει data corrupted και δεν εμφανίζει τα αρχεία της κάρτας. Το πρόβλημα λύνεται είτε με αφαίρεση και ξανατοποθέτηση της κάρτας μνήμης, είτε με restart. Εμένα μου συμβαίνει με τα mp3 γιατί αυτά χρησιμοποιώ συχνά ενώ για φωτο δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Μάλλον πρόκειται για bug. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτό το πρόβλημα γιατί είναι πολύ σπαστικό?????

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω αλλο ενα προβλημα:

Εχω βαλει το Oggplay προγραμμα με το εικονιδια με το ψαρακι, εχω βαλει διαφορα τραγουδια .ogg αλλα οταν παταω το δεξι πληκτρο για να παιξει καποιο τραγουδι τοτε το προγραμμα κλεινει μονο του...

Μπορειτε να με βοηθησετε ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια, μπορει να μου εξηγησει καποιος αν μπορει να λειτουργησει μια καρτα RS-MMC 128MB στο 6630??????? πουλαει ο Γερμανος.

 

Επειδη στο δικο μου 6630 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και επειδη ΡΩΤΗΣΑ στο Γερμανο Νεας Σμυρνης που μου την πουλησε, θελω να ξερω αν ειναι bug ή κανω κατι λαθος...

 

tnx mates

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος akoron ( 5 Ιαν. 2005 , 16:16)

 

παιδια, μπορει να μου εξηγησει καποιος αν μπορει να λειτουργησει μια καρτα RS-MMC 128MB στο 6630??????? πουλαει ο Γερμανος.

 

Επειδη στο δικο μου 6630 ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ και επειδη ΡΩΤΗΣΑ στο Γερμανο Νεας Σμυρνης που μου την πουλησε, θελω να ξερω αν ειναι bug ή κανω κατι λαθος...

 

tnx mates

 

 

Οχι δεν μπορει γιατι το 6630 παιρνει Dual Voltage RS-MMC.Ριξε μια ματια σε ΑΥΤΟ . :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ!

τσαμπα τα λεφτα που εδωσα με αυτους τους μπαγλαμαδες που ρωτησα...

VirtusJunxitMorsNonSeparabit
Link to comment
Share on other sites

Να τους την πας πισω φιλε μου.Δεν φταις εσυ τιποτα επειδη αυτοι ειναι ασχετοι ή απλα θελουν να πουλησουν σε βαρος των καταναλωτων που πιθανον να μην γνωριζουν καποιες λεπτομερειες. :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 ( 5 Ιαν. 2005 , 12:47)

 

το θεμα με τις παλετες πρεπει να ειναι bug του κινητου δεν μπορεις να βαλεις αλλες

 

 

Σχετικα με τα χρωματα της παλετας βρηκα οτι δεν ειναι τελικα bug αλλα συμβαινει το εξης :

 

"Just to make it clear once again, there is NO issue with palette, palette setting make sense ONLY for 8-bit graphics, so if you are using a theme with 8-bit graphics - it works fine, if your theme uses 16-bit graphics - it has no effect.

 

Probably the most confusing is that standard theme is using 16-bit graphics too, so that setting has no effect on it. "

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος argi_7 ( 5 Ιαν. 2005 , 12:47)

 

το θεμα με τις παλετες πρεπει να ειναι bug του κινητου δεν μπορεις να βαλεις αλλες

 

 

Σχετικα με τα χρωματα της παλετας βρηκα οτι δεν ειναι τελικα bug αλλα συμβαινει το εξης :

 

"Just to make it clear once again, there is NO issue with palette, palette setting make sense ONLY for 8-bit graphics, so if you are using a theme with 8-bit graphics - it works fine, if your theme uses 16-bit graphics - it has no effect.

 

Probably the most confusing is that standard theme is using 16-bit graphics too, so that setting has no effect on it. "

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πραγματικά είμαι ερωτευμένος μ' αυτό το κινητό και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω. Διαβάζοντας τα τελευταία σας post βλέπω πολλά προβληματάκια πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν αξίζει τελικά να δώσεις 550 ευρώ για να το πάρεις. Πιστεύετε ότι θα διορθωθούν μελλοντικά με αναβάθμιση firmware ή θα βγάλει η Νοκια κανένα 6630ι και θα ψαχνόμαστε?
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nkapa ( 5 Ιαν. 2005 , 18:57)

 

Παιδιά πραγματικά είμαι ερωτευμένος μ' αυτό το κινητό και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω. Διαβάζοντας τα τελευταία σας post βλέπω πολλά προβληματάκια πράγμα που με κάνει να αναρωτιέμαι αν αξίζει τελικά να δώσεις 550 ευρώ για να το πάρεις. Πιστεύετε ότι θα διορθωθούν μελλοντικά με αναβάθμιση firmware ή θα βγάλει η Νοκια κανένα 6630ι και θα ψαχνόμαστε?

 

Μαλλον θα συμβουν και τα δυο ,

και αναβαθμιση ,και το 6680

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=51965&perpage=20&pagenumber=1

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Chris K. ( 7 Δεκ. 2004 , 00:46)

 

re paidia

 

ellinika pliktra gia to kinito iparxoun?

ego to exo apo germania kai perimeno na bgaloune edo to elliniko software gia to kinito

 

xriazome omos pliktra me ellinika gramata :)

 

 

ti leei edo

alakse tipota?

kai mavro cover(original) se kanena magazi tis athinas iparxi ?

 

tora pou einai kai ena filaraki mou kato gia na to feri

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...