Jump to content

Samsung alpha ή Samsung a5


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά μια βοήθεια για τις παραπάνω συσκευές... Ενδιαφέρεται φίλος μου για μετάβαση από iPhone 4. Θέλει μια αξιοπρεπή μπαταρία αλλά δεν θα χρησιμοποιηθεί για browsing μέσω 3g γιατί το πακέτο κινητής που έχει δεν παρέχει δωρεάν ( ! ) . Θέλει να δώσει γύρω στα 300€. Εγώ του προτείνω lg g2 αλλά ως φίλος της Apple δίνει έμφαση λίγο παραπάνω στην ποιότητα και δεν θέλει να ανέβει πολύ σε μέγεθος... Δέκτες και άλλες εγχωριες προτάσεις. Ευχαριστω Edited by takaros31

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

galaxy alpha,σε αυτά τα χρήματα υπάρχει και το g3 αλλά απο 3.5 ίντσες σε 5.5 δεν ξέρω πως θα του φανούν
Link to comment
Share on other sites

Το g3 το έχω εγώ και δεν ψήνεται γιατί του φαίνεται μεγάλο. Με την μπαταρία φίλε μου είναι οκ το alpha? Γιατί από όσο είδα είναι πάρα πολύ μικρή. Βέβαια χωρίς 3g θεωρητικά δεν θα έχει θέμα . Εδώ το iPhone 4 και μετά από τόσο χρόνια και του βγάζει σχεδόν δύο μέρες μπαταρία

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το Galaxy Alpha ειναι ανωτερο απο το a5 σε specs αλλα εχει πιο μικρη μπαταρια

Επισης μπορει να δει και το Xperia z3 Compact(εχει απλο UI,χωρις πολλα πολλα οπως η samsung),μεταλλικη κατασκευη,αδιαβροχο και μπαταρια που κραταει αρκετα οπως του g2.Επισης μπορει να βαλει και καρτες SD σε σχεση με το Galaxy Alpha.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Galaxy alpha πολυ καλυτερο απο το α5. Αν θες περνεις με 40€ και την ορίτζιναλ μπαταρία των 2600 ΜΑΗ και κρατάει όσο το z3 c.
Link to comment
Share on other sites

Galaxy alpha πολυ καλυτερο απο το α5. Αν θες περνεις με 40€ και την ορίτζιναλ μπαταρία των 2600 ΜΑΗ και κρατάει όσο το z3 c.

Το κινητο ομως θα ειναι πιο παχυ και αμα βαλεις θηκη θα φαινεται ογκωδες,+οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα και ο αισθητηρας καρδιακων παλμων δεν ειναι τοσο χρησιμα οσο η αδριαβροχοποιηση...

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Το g3 το έχω εγώ και δεν ψήνεται γιατί του φαίνεται μεγάλο. Με την μπαταρία φίλε μου είναι οκ το alpha? Γιατί από όσο είδα είναι πάρα πολύ μικρή. Βέβαια χωρίς 3g θεωρητικά δεν θα έχει θέμα . Εδώ το iPhone 4 και μετά από τόσο χρόνια και του βγάζει σχεδόν δύο μέρες μπαταρία

 

ναι,η μπαταρία δεν είναι τόσο καλή αλλά υπάρχει original της samsung 2500mah,δεν είναι πολύ χειρότερη απο του g3

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το Galaxy Alpha ειναι ανωτερο απο το a5 σε specs αλλα εχει πιο μικρη μπαταρια

Επισης μπορει να δει και το Xperia z3 Compact(εχει απλο UI,χωρις πολλα πολλα οπως η samsung),μεταλλικη κατασκευη,αδιαβροχο και μπαταρια που κραταει αρκετα οπως του g2.Επισης μπορει να βαλει και καρτες SD σε σχεση με το Galaxy Alpha.

 

το z3c δεν έχει μεταλλική κατασκευή

 

----- προσθήκη μηνύματος 39 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το κινητο ομως θα ειναι πιο παχυ και αμα βαλεις θηκη θα φαινεται ογκωδες,+οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα και ο αισθητηρας καρδιακων παλμων δεν ειναι τοσο χρησιμα οσο η αδριαβροχοποιηση...

 

και πάλι πιο λεπτό απο το z3c

Link to comment
Share on other sites

ναι,ειναι...

Μια χαρά. Από όσο έχω διαβάσει για κάμερα και τα συναφή είναι μια χαρά. Knox δεν τον νοιάζει γιατί δεν ασχολείται, με τα τα 16 σκαρτα του iPhone 4 νομίζω τα 32 θα είναι οκ γιατί δεν παίρνει κάρτα σωστά? Otg δέχεται; είναι κάτι άλλο το οποίο πρέπει να προσέξουμε? Εννοείται η αγορά θα γίνει από σκρουτζ λόγω διαφοράς τιμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει αξιοπρεπή αυτονομία το Alpha? Η μπαταρία του πάντως είναι μόλις 1860 mAh.

Αξιοπρεπή για έναν άνθρωπο που δεν χρησιμοποιεί το κινητό όπως εμείς και με καθόλου 3g την μέρα... Σκέψου τον έβγαζε το iPhone 2 μέρες με 1400 κάτι mAh... αξιοπρεπή λοιπόν για την χρήση του καθενός εμένα δεν θα με έβγαζε ούτε μισή μέρα ενδεχομένως με την χρήση που κάνω. Ακόμα και με το g3 (που δεν φημίζεται βέβαια για την αυτονομία του) κάθε βράδυ φορτιζω

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Έχει αξιοπρεπή αυτονομία το Alpha? Η μπαταρία του πάντως είναι μόλις 1860 mAh.

 

ναι,μια χαρά είναι για τα 1860mah

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μια χαρά. Από όσο έχω διαβάσει για κάμερα και τα συναφή είναι μια χαρά. Knox δεν τον νοιάζει γιατί δεν ασχολείται, με τα τα 16 σκαρτα του iPhone 4 νομίζω τα 32 θα είναι οκ γιατί δεν παίρνει κάρτα σωστά? Otg δέχεται; είναι κάτι άλλο το οποίο πρέπει να προσέξουμε? Εννοείται η αγορά θα γίνει από σκρουτζ λόγω διαφοράς τιμής.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αξιοπρεπή για έναν άνθρωπο που δεν χρησιμοποιεί το κινητό όπως εμείς και με καθόλου 3g την μέρα... Σκέψου τον έβγαζε το iPhone 2 μέρες με 1400 κάτι mAh... αξιοπρεπή λοιπόν για την χρήση του καθενός εμένα δεν θα με έβγαζε ούτε μισή μέρα ενδεχομένως με την χρήση που κάνω. Ακόμα και με το g3 (που δεν φημίζεται βέβαια για την αυτονομία του) κάθε βράδυ φορτιζω

 

οχι,sd δεν παίρνει αλλά otg δέχεται

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο ομως θα ειναι πιο παχυ και αμα βαλεις θηκη θα φαινεται ογκωδες,+οτι το δαχτυλικο αποτυπωμα και ο αισθητηρας καρδιακων παλμων δεν ειναι τοσο χρησιμα οσο η αδριαβροχοποιηση...

 

Από 6.8 χιλιοστα γίνεται 8 χιλιοστά. Δεν είναι πολύ. Προσεχώς θα την παραγγείλω την μεγάλη μπαταρία.

Είχα και το z3 c το οποίο έδωσα στην γυναίκα μου. Το αλφα έχει για μένα καλύτερη οθόνη λίγο πιο μεγάλη και καλύτερη κάμερα στο αυτόματο. Το σονυ έχει καλύτερη μπαταρία, αδιάβροχο και περνάει κάρτα μνήμης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...