Jump to content

Goodys vs. McDonalds


DENIOR
 Κοινοποίηση

Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;  

1.119 members have voted

  1. 1. Ποια από τις δύο αλυσίδες Fast Food προτιμάτε;

    • Goodys
      933
    • McDonalds
      187


Recommended Posts

Δεν πα να μην χαλάει.. BIG TASTY και ξερό ψωμί!:lol: τα goody's ας κατεβάσουν λίγο τις τιμές τους που το έχουν δει gourmet εστιατόρια έλεος fastfoodάδικα είναι..

 

+10000 ! big tasty menu μεγαλο :D και αμα πειναω πολυ παιρνω και ενα Big Mac μενου με την τρομερη σως :D

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το φαγητό, προτιμώ λίγο παραπάνω τα goodys, αλλά δεν ξοδεύω και μια περιουσία για να φάω. Κοιτάω τις προσφορές, και πράττω αναλόγως.

Πάντως, το mc flurry που έχουν τα mc είναι απίστευτο! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Μπορει να συγκριθει το σαπιο μπεργκερ των 2,5 ευρω με το σαπιο γυρο των 2 ευρω?
HE HAD THE GIFT OF PROPHECY, GAVE GUIDING LIGHT TO ME I KNOW,HE SET MY SPIRIT FREE
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα goodies στην αρχή είχαν μόνο κυριλέ φαγητό, και η πίτα ήταν παρακατιανή.

Αργότερα κατάλαβαν ότι ο κόσμος προτιμά τις πίτες, οπότε από έκαναν κωλοτουμπα και έβαλαν πίτα στο μενού!

 

Και πριν αρκετά χρόνια, είχα ρωτήσει τον υπεύθυνο ενός καταστήματος το γιατί δεν βάζουν ένα μηχανάκι για ντελιβερι. Η απάντησή του ήταν ότι "δεν είμαστε ψησταριά για να κάνουμε ντελιβερι".

Ήθελα να του πω "τι λέτε ρε ΨΩΝΑΡΕΣ", αλλα περιοριστικα στο να του πω ότι όταν πέσει πείνα, θα βάλετε και ντελιβερι.

Και τελικά μετά από 2-3 χρόνια έπεσε πείνα και έβαλαν ντελιβερι μήπως και ανεβάσουν τα έσοδα.

Αλλά δεν καταλαβαίνουν ότι ο κόσμος όχι μόνο δεν είναι χαζός, αλλά μπορεί να αποτρέψει και τις παρέες του από το να φάνε στο συγκεκριμένο μαγαζί...

 

Από εκεί που τρώγαμε "αρκετά συχνά", μετά το συγκεκριμένο περιστατικό 5+ χρόνια πριν, πλέον με την παρέα μου τρώμε 1 φορά τον χρόνο, και αν.

Πόσα έσοδα έχουν χάσει όλα αυτά τα χρόνια από μία παρέα 10 ατόμων? Οεο?

Περαστικά τους... μπας και βάλουν μυαλό και ρίξουν λίγο την μύτη τους, που έχει φτάσει στο ταβάνι...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγω πλέον προτιμώ τα mcDonalds,πιο φθηνά κ στάνταρ ποιότητα..

Στα goodys πάω Χριστούγεννα όταν βγάζουν τα αρκουδάκια!

Huawei P30/Huawei mate 10 lite/Samsung Galaxy S6 /Lg Nexus 5 Black 5.0.1/Unlock bootloader/Root

Sony Xperia P Silver/ICS 4.0.4/Root

Sony Ericsson Xperia Neo V Silver/GB (Sold)

Sony Ericsson Xperia X8 Black/GingerDX 2.3.7

Link to comment
Share on other sites

Πόσα έσοδα έχουν χάσει όλα αυτά τα χρόνια από μία παρέα 10 ατόμων? Οεο?

 

Μια σταγόνα στον ωκεανό; Όσα βγάζουν σε δέκα δευτερόλεπτα δουλειάς;

 

Επίσης συνειδητοποιείς ότι τα Goody's δεν τα έχουν 1-2 άτομα που θα κλάψουν άμα σε χάσουν

από πελάτη αλλά είναι ολόκληρο franchise οπότε αν εσένα σε τσατίσει ένα συγκεκριμένο κατάστημα

και μετά δεν πηγαίνεις σε κανένα άλλο, του είναι αδιάφορο του τύπου που σε τσάτισε, έτσι;

 

Είμαι κατά της λογικής ότι πρέπει να γίνουμε Αμερική όπου επικρατεί το "ο πελάτης έχει πάντα δίκιο" και "πρέπει

να λέμε ναι ό,τι και να λέει και να κουνάμε το κεφάλι".

 

Αλλίμονο αν πήγαινε ο καθένας και έλεγε το μακρύ και το κοντό του σχετικά με το πως πιστεύει ότι θα

βελτιωθούν τα έσοδα της εταιρίας.

 

"Η πίτα ήταν παρακατιανή και μετά κάνανε κωλοτούμπα και την βάλανε."

"Τους είπα να βάλουνε delivery".

 

Γιατί δεν τους αφήνεις κανά βιογραφικό να σε βάλουνε σε καμιά θέση CEO στα κεντρικά αφού είσαι

τόσο προχωρημένος και έχεις τέτοιες εξαιρετικές ιδέες που οι άλλοι τις ανακαλύπτουν χρόνια μετά;

Link to comment
Share on other sites

Καλά ναι, δεν έχεις και άδικο. Πολλές φορές ίσως ασχολούμαι παραπάνω απ' ότι πρέπει...

 

Απλά με νευριαζουν οι κωλοτουμπες που κάνουν.

 

Όπως με ένα γυραδικο στην περιοχή μου, από το οποίο αγόραζα σχετικά συχνά γιατί ήταν δίπλα στο σπίτι μου, και είχα πει του ιδιόκτητη ότι η σειρά που βάζει τα υλικά είναι λάθος. Έβαζε πρώτα πατάτες, μετά ντομάτα, μετά γύρο, μετά σως.

Εγώ του πρότεινα ότι καλό είναι να βάζει με τη σειρά: σως, γύρο, ντομάτα, πατάτες.

Και αφού άκουσα το κράξιμο μου ότι "έτσι την φτιάχνω και σε οποίον αρέσει", σταμάτησα να είμαι τακτικός πελάτης του.

Η πλάκα είναι ότι μετά από 2 μήνες περίπου που αναγκάστηκα να αγοράσω πάλι από αυτόν (ήταν ο μόνος ανοιχτός εκείνη την ώρα), είδα ότι έφτιαχνε την πίτα με τον τρόπο που του είχα πει. Όχι μόνο τη δική μου, αλλά και στους άλλους...

Αλλά εννοείται ότι δεν έχω ξαναπατήσει στο μαγαζί του από τότε. Όχι γιατί δεν έχει καλή πίτα, αλλά γιατί με νευριασε ο υπεροπτικος τρόπος του και οτι δεν ακούει/σέβεται τους πελάτες του.

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Σαν πελάτης, πας, κρίνεις το κατάστημα και αν σου αρέσει συνεχίζεις να το

τιμάς με την παρουσία σου σαν πελάτης. Δεν δίνεις συμβουλές στον καταστηματάρχη

και πολύ περισσότερο δεν τσατίζεσαι αν δεν τις ακολουθήσει.

 

Καλώς ή κακώς, όντως αυτός "έτσι το φτιάχνει και άμα σ' αρέσει".

Αν δεν σ' αρέσει μην ξαναπάς. Το να τσατιστείς όμως με τον άλλο, πραγματικά δεν

το καταλαβαίνω.

 

Είμαι 100% με τους μαγαζάτορες σε αυτό το θέμα γιατί απλούστατα είναι

ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αφήσεις ικανοποιημένους τους πάντες. Ξαναλέω, αλίμονο

αν ο καθένας μας είχε τις ιδέες του για το πως πρέπει να λειτουργεί ένα φαστφουντάδικο,

γυράδικο, καφετέρια κτλ. και πήγαινε και τις πρότεινε στον ιδιοκτήτη και μάλιστα

τσατιζότανε αν δεν εφαρμόζονταν.

 

Απλό παράδειγμα θα σου πω: Πάω σε συνοικιακό καφέ της περιοχής μου σχεδόν καθημερινά

για καφέ. Εκεί γύρω στις 6:30-7:00, κάθε μα κάθε μέρα, γίνεται ένας δεκάλεπτος χαμός επειδή

ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να ανεβάσει την τέντα με αποτέλεσμα ξαφνικά να βαράει όλο το μαγαζί ο ήλιος. Εκεί λοιπόν, χωρίζεται όλο το μαγαζί στα 2, με τους μισούς να λένε "ααα, επιτέλους, καλοκαιράκι, άντε να δούμε και λίγο ήλιο να γουστάρουμε" και τους άλλους μισούς "καλά πλάκα μας κάνεις ρε φίλε, εδώ καιγόμαστε, με 40 βαθμούς μου ανεβάζεις την τέντα;"

 

Τελικά οι 2 πιο φωνακλάδες κάθε "ομάδας" το παίρνουν πατριωτικά πάνω τους με 1 από τους 2 να ξεκαθαρίζει πως "εγώ εδώ δεν ξαναπατάω".

 

Δεν μπορείς να έχεις τους πάντες ικανοποιημένους.

Για κάθε έναν σαν εσένα που θέλει τις πατάτες του μετά τον γύρο, υπάρχει και ένας

που θέλει πρώτα τις πατάτες.

Θα τ' ακούσει ο ιδιοκτήτης 1,2,5,10, στο τέλος θα πει "έτσι το κάνω και άμα γουστάρεις".

Και θα 'χει δίκιο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ψηφίζω ψαγμένο σουβλακερι της γειτονιάς η ταβερνάκι. Στα mcDonald πήγα μια φορά κ δε ξαναπάτησα, απαίσια ποιότητα (εξού κ οι φτηνές τιμές), κρέας αμφιβόλου προελεύσεως (έγραφε τύπου!;!;! αγελάδος). Το μόνο που ήταν νόστιμο ήταν το μιλκσεικ που από όσο το σκέφτομαι δε ξέρω καν τι είχε μέσα κ ήταν νόστιμο κ δε θέλω κ να μάθω. Goodys νόστιμα ήταν όταν έτρωγα στις κοπάνες του σχολείου αλλά κ πάλι δε παρεκκλίνει από την ιδέα του junk αμφιβόλου κ αγνώστου ταυτότητος... Μια φορά πέρισυ έτυχε πάλι να πάρω από εκεί(δεν είχε κάτι άλλο εκεί στη περιοχή δυστυχώς) ποιότητα πιο χάλια από εκείνη που θυμόμουν κ επιπλέον δε χορτάσαμε κ ας πληρώσαμε κοντά στα 26€!! Απατεώνες. Προτείνω να δείτε κάποιο ντοκυμανταίρ στο youtube όσον αφορά αυτές τις μεγάλο-βιομηχανίες fast foods να δείτε πως γίνονται τα "πεντανόστιμα" nuggets κ μπιφτέκοείδη που δεν υπάρχουν ζωντανές αγελάδες παρά μόνο μάζες από κρέας χωρίς κεφάλι κ πόδια κ αλλά "περιττά";;!! που "κατασκευάζονται" γενετικά κ "καλλιεργούνται" γι αυτό το σκοπό... Όσοι συγκινήθουν δε θα τα ξαναπλησιάσουν όπως εγώ:-S Edited by linaki_gr

http://mice.re4ction.org/wp-content/uploads/2015/10/asusrog.jpg

Το τέρας μου: ASUS ROG GL752VW T4108D Core i7 6700HQ / 4x 2.60GHz / NVIDIA GeForce GTX 960M / 8GB DDR4 / SSD 850 EVO mSATA 250GB

Link to comment
Share on other sites

Σαν πελάτης, πας, κρίνεις το κατάστημα και αν σου αρέσει συνεχίζεις να το

τιμάς με την παρουσία σου σαν πελάτης. Δεν δίνεις συμβουλές στον καταστηματάρχη

και πολύ περισσότερο δεν τσατίζεσαι αν δεν τις ακολουθήσει.

 

Καλώς ή κακώς, όντως αυτός "έτσι το φτιάχνει και άμα σ' αρέσει".

Αν δεν σ' αρέσει μην ξαναπάς. Το να τσατιστείς όμως με τον άλλο, πραγματικά δεν

το καταλαβαίνω.

 

Είμαι 100% με τους μαγαζάτορες σε αυτό το θέμα γιατί απλούστατα είναι

ΑΔΥΝΑΤΟΝ να αφήσεις ικανοποιημένους τους πάντες. Ξαναλέω, αλίμονο

αν ο καθένας μας είχε τις ιδέες του για το πως πρέπει να λειτουργεί ένα φαστφουντάδικο,

γυράδικο, καφετέρια κτλ. και πήγαινε και τις πρότεινε στον ιδιοκτήτη και μάλιστα

τσατιζότανε αν δεν εφαρμόζονταν.

 

Απλό παράδειγμα θα σου πω: Πάω σε συνοικιακό καφέ της περιοχής μου σχεδόν καθημερινά

για καφέ. Εκεί γύρω στις 6:30-7:00, κάθε μα κάθε μέρα, γίνεται ένας δεκάλεπτος χαμός επειδή

ο ιδιοκτήτης αποφασίζει να ανεβάσει την τέντα με αποτέλεσμα ξαφνικά να βαράει όλο το μαγαζί ο ήλιος. Εκεί λοιπόν, χωρίζεται όλο το μαγαζί στα 2, με τους μισούς να λένε "ααα, επιτέλους, καλοκαιράκι, άντε να δούμε και λίγο ήλιο να γουστάρουμε" και τους άλλους μισούς "καλά πλάκα μας κάνεις ρε φίλε, εδώ καιγόμαστε, με 40 βαθμούς μου ανεβάζεις την τέντα;"

 

Τελικά οι 2 πιο φωνακλάδες κάθε "ομάδας" το παίρνουν πατριωτικά πάνω τους με 1 από τους 2 να ξεκαθαρίζει πως "εγώ εδώ δεν ξαναπατάω".

 

Δεν μπορείς να έχεις τους πάντες ικανοποιημένους.

Για κάθε έναν σαν εσένα που θέλει τις πατάτες του μετά τον γύρο, υπάρχει και ένας

που θέλει πρώτα τις πατάτες.

Θα τ' ακούσει ο ιδιοκτήτης 1,2,5,10, στο τέλος θα πει "έτσι το κάνω και άμα γουστάρεις".

Και θα 'χει δίκιο.

 

Το περίεργο είναι ότι πάντα στο τέλος ακολουθούν αυτά που τους έχω προτείνει! Απλά στην αρχή το παίζουν ντίβες.

 

Δηλαδή αλλά μαγαζιά που ακούν τις συμβουλές μου και τις εφαρμόζουν, και βλέπουν ότι έχω δίκιο σε αυτά που τους έχω πει, χαζοί είναι?

Γιατί να μην προτιμώ αυτούς έναντι των άλλων που το παίζουν βαρύ πεπόνι?

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

μακρια και απο τις 2 αλυσιδες.το φαγητο τους ειναι πλαστικο στη κυριολεξια(εαν εξαιρεσουμε τις σαλατες,οταν τις βρισκετε φρεσκιες) και το λιγοτερο που θα παθετε εαν συνεχισετε να τρωτε συχνα ειναι να παχυνετε.μακρια...προτιμηστε ελληνικο ετοιμο,πιτσα η' γυραδικο.
Link to comment
Share on other sites

μακρια και απο τις 2 αλυσιδες.το φαγητο τους ειναι πλαστικο στη κυριολεξια(εαν εξαιρεσουμε τις σαλατες,οταν τις βρισκετε φρεσκιες) και το λιγοτερο που θα παθετε εαν συνεχισετε να τρωτε συχνα ειναι να παχυνετε.μακρια...προτιμηστε ελληνικο ετοιμο,πιτσα η' γυραδικο.

 

ενώ αν πλακωθείται σε πίτσες και γύρους θα μείνεται στυλάκια! :lol:

 

τελευταία έφαγα τα xtreme burgers του goodys και μπορώ να πω ότι ήταν πεντανόστιμο!

mc έχω να φάω αρκετό καιρό και πρέπει να περάσω μια βόλτα :X

Link to comment
Share on other sites

μακρια και απο τις 2 αλυσιδες.το φαγητο τους ειναι πλαστικο στη κυριολεξια(εαν εξαιρεσουμε τις σαλατες,οταν τις βρισκετε φρεσκιες) και το λιγοτερο που θα παθετε εαν συνεχισετε να τρωτε συχνα ειναι να παχυνετε.μακρια...προτιμηστε ελληνικο ετοιμο,πιτσα η' γυραδικο.

 

Ο γύρος χοιρινός των περισσότερων καταστημάτων δεν είναι ούτε για τα σκουπίδια...

Link to comment
Share on other sites

Ο γύρος χοιρινός των περισσότερων καταστημάτων δεν είναι ούτε για τα σκουπίδια...

Παντως ειναι καθαρο κρεας.Ενω στα burgers ουτε ξερεις τι βαζουν μεσα οταν τα πλαθουν..

Link to comment
Share on other sites

Παντως ειναι καθαρο κρεας.Ενω στα burgers ουτε ξερεις τι βαζουν μεσα οταν τα πλαθουν..

Ναι, αλλά τα χειρότερα μέρη του κρέατος! ;)

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι τα KFC είναι τα πιο καθαρά τελικά, αν και για αυτά είχαν ακουστεί πολλά στο παρελθόν
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι τα KFC είναι τα πιο καθαρά τελικά, αν και για αυτά είχαν ακουστεί πολλά στο παρελθόν

 

Τα κοτοπουλα χωρις κεφαλι και τα συναφη;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τα κοτοπουλα χωρις κεφαλι και τα συναφη;

 

Κάτι τέτοια είχα ακούσει κι εγώ. Πάντως τώρα λένε ότι βάζουν ελληνικά κοτόπουλα, οπότε δεν πιστεύω να παίζει τίποτα τέτοιο. Ίσως στην Αμερική να γινόταν

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά τα χειρότερα μέρη του κρέατος! ;)

Κοιτα, αυτο εξαρταται και απο το καταστημα, οπως και η καθαριοτητα.Στα μπιφτεκια ομως απο mc,goodys κλπ δεν μπορεις καθολου να ξερεις τι βαζουν μεσα και οπου και αν πας ειναι το ιδιο γιατι ειναι franchise.Δεν αντιλεγω βεβαια οτι ειναι πεντανοστιμα, ειδικα αυτα τα big tasty:O

Link to comment
Share on other sites

Eιναι νοστιμα,γιατι σε καθε μπιφτεκι ειναι γεματο αλατι,ζαχαρη και λιπος.Καλο ειναι εξω να τρωει κανεις καλαμακι,που ειναι πιο σιγουρο απο το γυρο.
HE HAD THE GIFT OF PROPHECY, GAVE GUIDING LIGHT TO ME I KNOW,HE SET MY SPIRIT FREE
Link to comment
Share on other sites

Eιναι νοστιμα,γιατι σε καθε μπιφτεκι ειναι γεματο αλατι,ζαχαρη και λιπος.Καλο ειναι εξω να τρωει κανεις καλαμακι,που ειναι πιο σιγουρο απο το γυρο.

 

Σχεδόν όλα τα καλαμακια ειναι τίγκα στα νιτρώδη. Το καταλαβαίνεις γιατι ειναι μεγάλα ζουμερά και ροζουλί. Χίλιες φορές ο γύρος.

 

Πρόσφατα Έφαγα καλαμακι σε ένα μαγαζι στην πλατεία των βριλησσιων και είδα το τι θα πει αγνο καλαμακι.

 

Κακά τα ψέμματα, σε αυτούς τους χαλεπούς καιρούς προτιμάω να τρώω σε επώνυμα μέρη όπως Πίτα Παν ή Goody's γιατι λόγω κινδύνου ζημιάς του brand name τους επιτελούν και στοιχειώδεις διαδικασίες ποιότητας, σε αντίθεση με τα σουβλατζίδικα της γειτονιάς που βάζουν μέσα όποιον σκύλο αδέσποτο πετύχουν...

Edited by damokles

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

εγω αυτα που ισχυριζομαι ειναι μετα απο γνωριμια και συνομιλια με τον ιδρυτη και πρωην ιδιοκτητη των γκουντυς.ο ιδιος εφτιαξε τις συνταγες με τους συνδυασμους που ολοι λατρευουμε...μετα εφυγε απο την αλυσιδα ,την πουλησε και ιδρυσε την σαντουιτσλαντ,εαν την θυμαστε..αυτα παροτι ηταν πολυ πετυχημενα σαν νοστιμια ηταν πολυ πρωτοπορα για την εποχη και λιγο πιο ακριβα επισης.και ηταν καθαρα.

αυτος ηταν ο λογος που πουλησε τα γκουντυς.

ηταν βρωμικα μεχρι αηδιας.ολα ερχονται απο το εξωτερικο,απο ευρωπαικες χωρες κατεψυγμενα μεσα σε πλαστικες σακκουλες οπως οι παγοκυστες.και δεν μαγειρευονται και με τον πιο καθαρο τροπο.εχουν φαει και οι 2 αλυσιδες πολλα προστιμα για υγειηνη στον τροπο μαγειρεματος και καθαριοτητας.ειναι πλαστικα μεχρι αηδιας.οποιος δεν πιστευει ας δει το ντοκιμαντερ του μαικλ μουρ για τα αμερικανικα φαστ φουντ.θα παθει πλακα με αυτα που τρωει.

 

το ξερω οτι και τα ελληνικα ειναι μεσα στα νατρια και τις φορμολες.ομως σε καθε περιπτωση ειναι πιο υγειινα απο τα αποβλητα που σερβιρουν στις 2 αλυσιδες.το μονο που εχετε να κανετε ειναι ενα καλο ψαξιμο για τα οσο πιο δυνατον καθαρα σουβλατζιδικα-γυραδικα-πιτσαριες.εγω δεν μιλησα για παχος μονο.μιλησα για χειροτερα απο το παχος που μπορουν να συμβουν.με τα ελληνικα τουλαχιστον κατι τετοιο χειροτερο απο παχος, ειναι πιο περιορισμενες οι πιθανοτητες να συμβει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...