Jump to content

Tablet αντί λαπτοπ


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά χαρά στην παρέα,

Θέλω ένα ταμπλετ, το οποίο να το χρησιμοποιώ αντί του λαπτοπ που είναι πολύ βαρύ για μένα. Θέλω να έχει :

1) Windows, καθώς θέλω να του εγκαθιστώ προγράμματα για δουλειά ( να μπορεί να σηκώνει πχ το Sony vegas)

2)μια σχετικά καλή αυτονομία μπαταριας

3)οθονη πάνω από 9"

4)να έχει δυνατότητα 3g

5)γυρω στα 200€

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει αυτό, και αρκετά οικονομικό, http://m.gearbest.com/tablet-pcs/pp_159306.html

 

Αλλά αν υπάρχει κάποιο που να προτείνετε ακόμα και περισσότερα χρήματα θα το σκεφτώ, ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κατεχεις το σπορ της αγορας απο Κινα, μη μπλεξεις. Αν θες οπωσδηποτε κινεζικο αγορασε το απο Ελλαδα.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φίλε μου? Παρακαλώ προτείνετε μου κάτι ή μια γνώμη για αυτό που έδειξα. Κανείς δεν κατέχει το σπορ εξ αρχής, όλοι εδώ μάθαμε... Οπότε δεν με βοηθά κάπως αυτό που είπες
Link to comment
Share on other sites

200 ευρώ να τρέχει Sony Vegas? Περισσότερες πιθανότητες έχεις να γνωρίσεις την Αλίκη από την χώρα των θαυμάτων!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να καταλάβεις ότι 200 ευρώ είναι ψίχουλα, εφόσον έχεις απαιτήσεις.

Κατα δεύτερον, μπορείς να πας στο Σκρούτζ, και να επιλέξεις να σου δείξει τα τάμπλετ με τις δυνατότητες που θες.

Δηλαδή αυτήν εδώ τη λίστα :

 

https://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/292255_342116_357299/Windows-%CE%9C%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-10-%CE%A4%CE%BF%CF%85%CE%BB%CE%AC%CF%87%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BD-3G.html

 

Από κει και πέρα διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φίλε μου? Παρακαλώ προτείνετε μου κάτι ή μια γνώμη για αυτό που έδειξα. Κανείς δεν κατέχει το σπορ εξ αρχής, όλοι εδώ μάθαμε... Οπότε δεν με βοηθά κάπως αυτό που είπες

Εννοω οτι πρεπει να ξερεις τι να κανεις σε περιπτωση που χαθει το δεμα σου ή σου παρουσιασει προβλημα που απαιτει επιστροφη στην Κινα, κατι εξαιρετικα μπελαλιδικο για 50-100€ διαφορα τιμης. Δες παντως και τα ελαχιστα απαιτουμενα για να τρεξεις σωστα το Vegas και θα καταλαβεις γιατι τα 200€ που βαζεις οριο ειναι ανεφικτα. Κοιταξε προς Samsung, Asus ή Lenovo αν και οι ιντελ Ατομ δεν ειμαι σιγουρος οτι θα σηκωσουν τετοιο προγραμμα. Με τη λιγη γνωση μου απο windows tablets η μονη λυση που εγω βλεπω ειναι το ms surface pro 3, αλλα σε οντως εξωφρενικες τιμες.

 

System Requirements

Windows® 7, 8, or 8.1 operating system (64-bit)

2 GHz processor (multicore or multiprocessor CPU recommended for HD or stereoscopic 3D; 8 cores recommended for 4K)

1 GB drive space for program installation

SSD or high-speed multi-disk RAID for 4K media

4 GB RAM (8 GB recommended; 16 GB recommended for 4K)

OHCI-compatible IEEE-1394DV card (for DV and HDV capture and print-to-tape)

USB 2.0 connection (for importing from AVCHD, XDCAM EX, NXCAM, or DVD camcorders)

Windows-compatible sound card

GPU-accelerated video processing and rendering requires an OpenCL™-supported NVIDIA®, AMD/ATI™, or Intel® GPU with 512MB memory; 1GB for 4K.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα, ευχαριστώ. Έχω παραγγείλει κ άλλες φορές από Κίνα, από αξιόπιστα μαγαζιά, και ήταν κομπλέ.

Όντας άσχετος όμως απλά ρώτησα τις διάφορες επιλογές. Οπότε καλύτερα να στροφών σε λαπτοπ για τα βαριά προγράμματα.

BTW πως βλέπετε το ταμπλετ που ρώτησα πριν, από το gearbest.com??

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μάλιστα, ευχαριστώ. Έχω παραγγείλει κ άλλες φορές από Κίνα, από αξιόπιστα μαγαζιά, και ήταν κομπλέ.

Όντας άσχετος όμως απλά ρώτησα τις διάφορες επιλογές. Οπότε καλύτερα να στροφών σε λαπτοπ για τα βαριά προγράμματα.

BTW πως βλέπετε το ταμπλετ που ρώτησα πριν, από το gearbest.com??

 

Καταρχάς ας παραβλέψουμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά. Σε τάμπλετ 8 ιντσών πως θα τρέξεις sony vegas? Τι editing να κάνεις εκεί και τι να καταλάβεις. :wacko: θα σου βγούν τα μάτια. Δεύτερον από κινέζικα τάμπλετ αυτό είναι τελείως άγνωστο. 1000 φορές να προτιμήσεις κανα teclast / onda.

 

Από την άλλη αναφέροντας μόνο το sony vegas ως απαιτήσεις (τι άλλο θες να κάνεις όταν λες να αντικαταστήσεις το λαπτοπ? Γιατί ο καθένας το χρησιμοποιεί για διαφορετικά πράγματα το λάπτοπ).

 

Θεωρώντας λοιπόν ότι θες να κάνεις video editing με το sony vegas η οποιοδήποτε θα λεγα ότι θες τουλάχιστον 10άρι αλλιώς θα σου βγουν τα μάτια.

 

Για μένα κανένα κινέζικο ταμπλετ δεν θα σε καλύψει. Ιδανικό θα ήταν το surface pro 3 / 2 αλλά με 200 με έβαλες budget το ξεχνάμε προφάνως.

 

Με 200 ευρώ εγώ δεν έχω κάτι να σου προτείνω. Σε αυτά τα λεφτά θα έχουν atom επεξεργαστή και maximum 2gb RAM (με 2gb δεν κάνεις video editing με την καμία και atom cpu). Δεν νομίζω ότι επαρκούν αυτά για αυτό που ζητάς. Η αυξάνεις (κατά πολύ) το budget σου η μειώνεις τις απαιτήσεις δυστυχώς...όλα δεν γίνονται...

Edited by gokarbou
Link to comment
Share on other sites

Παιδιαά ,έχετε δίκιο, και εγώ δεν εξηγήθηκα σωστά. Το γράφω οτι θέλω να είναι πάνω από 9 ίντσες. Το sony Vegas άρχισα να το δουλεύω λίγο τον τελευταίο καιρό, και προφανώς δεν θέλω να κάνω κάποιο επαγγελματικό αριστούργημα , αλλά ερασιτεχνικά και σε μέτριας ποιότητας αποτέλεσμα βίντεο.(Και με το windows movie maker πχ, την κάνω την δουλειά μου).

Έχω λάπτοπ πουέχει 4 gb και απλά το πηγαίνει το πρόγραμμα, δεν το πάει σφαίρα, οπότε γνωρίζω οτι 2gb θα είναι ακόμα πιο άσχημα.

Κυρίως προγράμματα που χρειάζομαι είναι τα office που τα χρησιμοποιώ πολύ, και απο κεί και πέρα απλά πράγματα, ιντερνετ, ebooks κλπ.

Εντάξει οι εποχές είναι δυσκολές και όταν δεν έχεις και καλή δουλειά θέλεις να κόψεις από παντού έξοδα.

Ευχαριστώ πάντως για την καθοδήγηση.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιαά ,έχετε δίκιο, και εγώ δεν εξηγήθηκα σωστά. Το γράφω οτι θέλω να είναι πάνω από 9 ίντσες. Το sony Vegas άρχισα να το δουλεύω λίγο τον τελευταίο καιρό, και προφανώς δεν θέλω να κάνω κάποιο επαγγελματικό αριστούργημα , αλλά ερασιτεχνικά και σε μέτριας ποιότητας αποτέλεσμα βίντεο.(Και με το windows movie maker πχ, την κάνω την δουλειά μου).

Έχω λάπτοπ πουέχει 4 gb και απλά το πηγαίνει το πρόγραμμα, δεν το πάει σφαίρα, οπότε γνωρίζω οτι 2gb θα είναι ακόμα πιο άσχημα.

Κυρίως προγράμματα που χρειάζομαι είναι τα office που τα χρησιμοποιώ πολύ, και απο κεί και πέρα απλά πράγματα, ιντερνετ, ebooks κλπ.

Εντάξει οι εποχές είναι δυσκολές και όταν δεν έχεις και καλή δουλειά θέλεις να κόψεις από παντού έξοδα.

Ευχαριστώ πάντως για την καθοδήγηση.

 

 

Αφου εχεις λαπτοπ και δεν "εχεις " χρηματα τι το θες το ταμπλετ;Γιατί δεν του βάζεις λίγη ram ακόμα και ένα ssd να ξανανιώσει;Πιο λίγα λεφτά θα δώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω για τον ιδιο λογο που το θελουμε ολοι. Φορητοτητα.

 

laptop έχει,όχι σταθερό.

 

 

Οπως και να έχει ,αυτός ξέρει καλύτερα τις ανάγκες του απο εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα λες οτι καθενας ξερει τις αναγκες του καλυτερα. Αυτη ηταν καθαρα προσωπικη μου αποψη μιας και με το υβριδικο μου ταμπλετ (ταμπλετ+πληκτρολογιο), το λαπτοπ μου το ανοιγω μονο για το Excel. Το θεωρω δυσκολοκουβαλητο πλεον.
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, φορητοτητα, το γράφω και στο αρχικό ότι είναι βαρύ πλέον για μένα το λαπτοπ, και επίσης δεν δουλεύει η μπαταρία του καθόλου. Είμαι ικανοποιημενος από την απόδοση του. Απλά θέλω να είναι πιο εύκολο να το κουβαλαω και να διαβάσω βιβλία. Μην εξαπτεστε μερικοί. Αν θέλετε να βοηθήσετε στείλτε, αν θέλετε να κραξετε επειδή είμαι νουμπας οκ, το καταλάβαμε είστε γαματοι! Στείλτε κάτι που θα βοηθήσει τη συζήτηση να λήξει και να μην κουράζει. Πχ την άποψη σας για το συγκεκριμένο ταμπλετ.

http://m.gearbest.com/tablet-pcs/pp_159306.html

Edited by panosmiklo
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό, φορητοτητα, το γράφω και στο αρχικό ότι είναι βαρύ πλέον για μένα το λαπτοπ, και επίσης δεν δουλεύει η μπαταρία του καθόλου. Είμαι ικανοποιημενος από την απόδοση του. Απλά θέλω να είναι πιο εύκολο να το κουβαλαω και να διαβάσω βιβλία. Μην εξαπτεστε μερικοί. Αν θέλετε να βοηθήσετε στείλτε, αν θέλετε να κραξετε επειδή είμαι νουμπας οκ, το καταλάβαμε είστε γαματοι! Στείλτε κάτι που θα βοηθήσει τη συζήτηση να λήξει και να μην κουράζει. Πχ την άποψη σας για το συγκεκριμένο ταμπλετ.

http://m.gearbest.com/tablet-pcs/pp_159306.html

 

Να το πάρεις.

 

 

 

Αυτό δεν θέλεις να ακούσεις ;:)

Link to comment
Share on other sites

Πανό αμα θες να αντικαταστήσεις το λαπτοπ σου για να τρέχεις office από το tablet, πάει και έρχεται με το budget σου, και φυσικά θα έχεις και την ανάλογη εμπειρία χρήσης. Άμα θες κάτι πιο extreme είσαι δύσκολα το είπαμε και το ξαναειπαμε. Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς ψάχνεις από τη στιγμή που όλες σου οι ερωτήσεις έχουν απαντηθεί.

 

Από ότι κατάλαβα το laptop που θες να αντικαταστήσεις με tablet το θες για επαγγελματικούς λόγους. Αν είναι έτσι, προσωπικά, δεν θα πρότεινα αγορά από Κίνα.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ ρε Ρομανε. Κατάλαβα πως ήταν too much αυτά που ζητούσα για αυτά τα χρήματα οπότε είπα ας πάρω κάτι ποιο οικονομικό για μια πιο απλή χρήση και παρέθεσα το συγκεκριμένο για γνώμες. Τώρα αν ο καθένας που δεν έχει ζωή μπαίνει και το παίζει γαμαουα απλά κάνει το νήμα πιο κουραστικό.
Link to comment
Share on other sites

Σευχαριστώ ρε Ρομανε. Κατάλαβα πως ήταν too much αυτά που ζητούσα για αυτά τα χρήματα οπότε είπα ας πάρω κάτι ποιο οικονομικό για μια πιο απλή χρήση και παρέθεσα το συγκεκριμένο για γνώμες. Τώρα αν ο καθένας που δεν έχει ζωή μπαίνει και το παίζει γαμαουα απλά κάνει το νήμα πιο κουραστικό.

Δες και αυτο εδω

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=402870

http://www.skroutz.gr/s/5563843/Vero-Tab-W10i-10-1-32GB.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...