Jump to content

Landvo S6


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν πάμε από την αρχή:

1. Ξαναφλάσαρα την αρχική ROM από needrom

 

2. Ξανέκανα την διαδικασία για να το ρουτάρω

 

3. Έκανα Backup και εγκατέστησα την εφαρμογή για το partition

 

Ερώτηση:

τι εννοείς

Δοκιμασε να το κανεις 2.5GB ή κανε 2 φορες backup ενα αστο εκει που αποθηκευεται και το αλλο μετεφερε το στην εξωτερικη μνημη

 

Πρακτικά κάνει το Backup στην SD Card (την εξωτερική) στην directory clockworkmod και πιάνει χώρο 1,6 Gb οπότε αν το αφησω εκει που ειναι είναι στην SD card. Δεν καταλαβαίνω τη πιο πάνω φράση ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 293
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Σε recovery mode εχει επιλογη για backup στην αλλη μνημη

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικο μου backup οταν το ειχα κανει ηταν 1,1gb

Δοκιμασε πριν παρεις backup να σβησεις απο το system/apps καποιες κινεζικες ή αχρηστες εφαρμογες ή εφαρμογες που μπορεις να κατεβασεις μετα απο το μαρκετ ετσι ωστε να γινει το backup το ελαχιστο δυνατο

Link to comment
Share on other sites

Σε recovery mode εχει επιλογη για backup στην αλλη μνημη

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το δικο μου backup οταν το ειχα κανει ηταν 1,1gb

Δοκιμασε πριν παρεις backup να σβησεις απο το system/apps καποιες κινεζικες ή αχρηστες εφαρμογες ή εφαρμογες που μπορεις να κατεβασεις μετα απο το μαρκετ ετσι ωστε να γινει το backup το ελαχιστο δυνατο

 

Με ποια εφαρμογη προτεινεις να σβηστούν ?

 

Επισης βαζω μία φωτο του status από την εφαρμογή

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23140522/HKPHONE%20ROM%20EDITOR%20STATUS.jpg

Συγγνώμη αν σε ζαλίζω αλλά θέλω να καταλαβω καλά πριν κανω την άλλη δοκιμή

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το es file explorer και παω στο system/apps και σβηνω καποια που δεν ειναι αναγκαια στι συστημα απλα τα εχει βαλει η landvo

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην εφαρμογη τραβας τη μπαρα στα 3gb

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το es file explorer και παω στο system/apps και σβηνω καποια που δεν ειναι αναγκαια στι συστημα απλα τα εχει βαλει η landvo

 

----- προσθήκη μηνύματος 74 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Στην εφαρμογη τραβας τη μπαρα στα 3gb

 

Προσπάθησα πάλι να ξανκάνω το partition αφου είχα φτασει να εχω ένα backup περίπου 1,15 Gb αλλα και πάλι κατα το restore είχε λάθη (βλεπε φωτο) και κόλησε στην αρχή.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23140522/2015%2009%2023_Restore_Landvo%20S6.jpg

 

Σημειωτέον ότι δοκίμασα το backup αν είναι σωστό κάνοντας ένα restore πριν την διαδικασία.

 

Επομένως για την ώρα σταματώ. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος.

 

Με το ίδιο backup ξαναεφερα το κινητό στα ίσια του αφού έκανα πάλι flash την μαμά ROM.

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry αλλα, πως ξαναφλασάρω την αρχική rom που κατέβασα από το needrom;

LeEco Χ829(4/64)

EUI 28s New Rom.V10

Meizu pro 6 plus

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχετε κατεβασει το sp flash tool το ανοιγετε και πατε στην καρτελα Download

πατατε το Scatter-Loading ,ανατρεχετε στον φακελο που εχετε αποσυμπιεσει την επισημη rom και φορτωνετε το αρχειο MT6582_Android_scatter.txt

Αφου φορτωσει θα σας βγαλει μια λιστα

Πατατε το download και συνδεετε το κινητο κλειστο σε μια usb και ξεκιναει η διαδικασια ( φορτωνει μια μπαρα στο κατω μερος) η οποια οταν τελειωσει βγαζει εναν πρασινο κυκλο

Αν δεν ξεκινησει αμεσως το προγραμμα τοτε δεν ειναι εγκατεστημενοι οι drivers

 

Για να εγκαταστησουμε τους drivers και να μπορεσει το sp flash tool να δει το κινητο μας και να ξεκινησει το flash κατεβαστε το παρακατω https://drive.google.com/f...p=docslist_api

Το αποσυμπιεζουμε και ανοιγουμε το device manager του υπολογιστη μας

Συνδεουμε το κινητο κλειστο και για περιπου 5 δευτερολεπτα μας εμφανιζει MTK device

Μεσα σε αυτα τα 5 δευτερα πρεπει να κανουμε δεξι κλικ στο MTK device και να αναζητησουμε χειροκινητα τους drivers απο το αρχειο που αποσυμπιεσαμε παραπανω

Κατα την εγκατασταση των drivers μπορει να μας βγαλει μυνημα ο υπολογιστης οτι η συσκευη δεν εχει ηλεκτρονικη υπογραφη παταμε συνεχεια για να γινει η εγκατασταση

 

Λογικα εχουν εγκατασταθει οι drivers της συσκευης και ξαναδοκιμαζουμε το προηγουμενο βημα για flash της συσκευης

Link to comment
Share on other sites

Αφου εχετε κατεβασει το sp flash tool το ανοιγετε και πατε στην καρτελα Download

πατατε το Scatter-Loading ,ανατρεχετε στον φακελο που εχετε αποσυμπιεσει την επισημη rom και φορτωνετε το αρχειο MT6582_Android_scatter.txt

Αφου φορτωσει θα σας βγαλει μια λιστα

Πατατε το download και συνδεετε το κινητο κλειστο σε μια usb και ξεκιναει η διαδικασια ( φορτωνει μια μπαρα στο κατω μερος) η οποια οταν τελειωσει βγαζει εναν πρασινο κυκλο

Αν δεν ξεκινησει αμεσως το προγραμμα τοτε δεν ειναι εγκατεστημενοι οι drivers

 

Για να εγκαταστησουμε τους drivers και να μπορεσει το sp flash tool να δει το κινητο μας και να ξεκινησει το flash κατεβαστε το παρακατω https://drive.google.com/f...p=docslist_api

Το αποσυμπιεζουμε και ανοιγουμε το device manager του υπολογιστη μας

Συνδεουμε το κινητο κλειστο και για περιπου 5 δευτερολεπτα μας εμφανιζει MTK device

Μεσα σε αυτα τα 5 δευτερα πρεπει να κανουμε δεξι κλικ στο MTK device και να αναζητησουμε χειροκινητα τους drivers απο το αρχειο που αποσυμπιεσαμε παραπανω

Κατα την εγκατασταση των drivers μπορει να μας βγαλει μυνημα ο υπολογιστης οτι η συσκευη δεν εχει ηλεκτρονικη υπογραφη παταμε συνεχεια για να γινει η εγκατασταση

 

Λογικα εχουν εγκατασταθει οι drivers της συσκευης και ξαναδοκιμαζουμε το προηγουμενο βημα για flash της συσκευης

 

Να προσθέσω ότι αν έχεις win 8.1 υπάρχει ειδική διαδικασία για τους drivers επειδή είναι unverified και κατά την διαδικασία που περιέγραψε ο φίλος μας πάνω για το φλασάρισμα ενδείκνυνται (αφού δεν θα κάνεις upgrade) να μην τικάρεις τον preloader και να πατήσεις download πριν βάλεις το καλώδιο στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα πάλι να ξανκάνω το partition αφου είχα φτασει να εχω ένα backup περίπου 1,15 Gb αλλα και πάλι κατα το restore είχε λάθη (βλεπε φωτο) και κόλησε στην αρχή.

https://dl.dropboxusercontent.com/u/23140522/2015%2009%2023_Restore_Landvo%20S6.jpg

 

Σημειωτέον ότι δοκίμασα το backup αν είναι σωστό κάνοντας ένα restore πριν την διαδικασία.

 

Επομένως για την ώρα σταματώ. Δεν ξέρω τι έκανα λάθος.

 

 

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να κανεις πιο μικρο partition πχ 2GB

Link to comment
Share on other sites

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι να κανεις πιο μικρο partition πχ 2GB

 

Το θέμα δεν είναι τι δοκιμή θα κάνω σαν επόμενο βήμα αλλά ότι δεν νομίζω ότι μπορούμε να το κάνουμε οδηγό για τους άλλους !

Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις απλα σε καποιους μπορει να δουλεψει

Το δικο μου αυτη τη στιγμη ειναι ετσι και βεβαια για να το πετυχω δοκιμασα και εγω 2-3 φορες με διαφορα partition

Βεβαια αν ξερεις οτι μπορεις να επαναφερεις την rom κανεις πιο ευκολα δοκιμες

Edited by tulu
Link to comment
Share on other sites

Δικιο εχεις απλα σε καποιους μπορει να δουλεψει

Το δικο μου αυτη τη στιγμη ειναι ετσι και βεβαια για να το πετυχω δοκιμασα και εγω 2-3 φορες με διαφορα partition

Βεβαια αν ξερεις οτι μπορεις να επαναφερεις την rom κανεις πιο ευκολα δοκιμες

 

Για πες τι δοκιμές έκανες για να καταλήξεις εκεί ?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα 6GB ,4GB ,2Gb αν θυμαμαι καλα γιατι την διαδικασια την εκανα πριν 1 μηνα

Στις 2 πρωτες δεν επαιξε ενω στην 3η δουλεψε και μου εδωσε θαρρος να δοκιμασω και με 3GB

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα 6GB ,4GB ,2Gb αν θυμαμαι καλα γιατι την διαδικασια την εκανα πριν 1 μηνα

Στις 2 πρωτες δεν επαιξε ενω στην 3η δουλεψε και μου εδωσε θαρρος να δοκιμασω και με 3GB

 

Ωραία θα δοκιμάσω με 2,5 :p

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε με 2 πρωτα και αν δουλεψει δοκιμαζεις και με 2.5

 

Υπάρχει κάποιο forum που να υπάρχει συζήτηση για αυτό το software (HKPHONE ROM EDITTOR). Δεν βρήκα κάτι ! θα ήθελα να καταλαβω πριν κανω την επόμενη δοκιμή τι παίζει.

Edited by aanastasopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καμιά ιδέα για το που θα βρω μια μπαταρία για το LANDVO S6?

 

θα την βρουμε αλλα πες μας πως θα την αλλαξεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα την αλλάξω εγώ. Το πρόβλημα είναι οτι μπαταρία δεν μπορώ να βρω πουθενά.

 

Ρωτησες το μαγαζι που το αγορασες ? Επίσης πες μας γιατί θα την αλλαξεις τόσο γρήγορα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ πάντως δεν είμαι γενικά ικανοποιημένος από την ακουστικότητα κατά την συνομιλία τηλεφωνικά. Είναι χαμηλός ο ήχος αν και ανέβασα ένταση με τα ΜΤΚ Eng Tools. Εσείς έχετε τέτοιο σύμπτωμα ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Λοιπόν, έπεσα στην περίπτωση και ένα από τα τέσσερα που πήρα, έδινε ένδειξη 100% για ώρες μετά τη φόρτιση. Στη συνέχεια το ποσοστό έπεφτε σχετικά γρήγορα και περίπου στο 80% έσβηνε. Δοκίμασα μάταια, κάποια calibration apps αλλά ίσως λόγω μη πρόσβασης root, δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Το GEARBEST είπε οτι είναι ελαττωματική μπαταρία αλλά από ολες τις πιθανές λύσεις όπου θεωρούσα ότι ''έμπλεκα'', δέχθηκα partial refund 30%. Μπαταρία όμως πουθενά. Το GEARBEST και ένα ''support?'' της LANDVO, μέχρι στιγμής δεν με έχουν βοηθήσει στην εύρεση μπαταρίας.
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Λοιπόν, έπεσα στην περίπτωση και ένα από τα τέσσερα που πήρα, έδινε ένδειξη 100% για ώρες μετά τη φόρτιση. Στη συνέχεια το ποσοστό έπεφτε σχετικά γρήγορα και περίπου στο 80% έσβηνε. Δοκίμασα μάταια, κάποια calibration apps αλλά ίσως λόγω μη πρόσβασης root, δεν υπήρξε αποτέλεσμα. Το GEARBEST είπε οτι είναι ελαττωματική μπαταρία αλλά από ολες τις πιθανές λύσεις όπου θεωρούσα ότι ''έμπλεκα'', δέχθηκα partial refund 30%. Μπαταρία όμως πουθενά. Το GEARBEST και ένα ''support?'' της LANDVO, μέχρι στιγμής δεν με έχουν βοηθήσει στην εύρεση μπαταρίας.

 

Τα γνωστά της ανυπαρξίας support του Gearbest !!!! Φίλε μου θα ρωτήσω και θα σου πω. Γιατι δεν το κανεις root τουλαχιστον να δεις μήπως με καποιο εργαλειο το φερεις στα ισια του.

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά της ανυπαρξίας support του Gearbest !!!! Φίλε μου θα ρωτήσω και θα σου πω. Γιατι δεν το κανεις root τουλαχιστον να δεις μήπως με καποιο εργαλειο το φερεις στα ισια του.

 

Εκτιμώ ότι πράγματι, φταίει η μπαταρία και δεν θα ασχοληθώ άλλο. Αν βρω μια για αντικατάσταση καλώς ...

Link to comment
Share on other sites

Εκτιμώ ότι πράγματι, φταίει η μπαταρία και δεν θα ασχοληθώ άλλο. Αν βρω μια για αντικατάσταση καλώς ...

 

Εγώ θα έπερνα το ρισκο να έπερνα μία Samsung S6

http://www.aliexpress.com/item/New-High-Capacity-3-85V-3030mAh-Li-ion-Internal-Rechargeable-Battery-Replacement-for-Samsung-S6-EDGE/32477681474.html?spm=2114.01020208.3.2.KltFZ5&ws_ab_test=201526_5,201527_4_71_72_73_74_75,201409_4

Δες αν το ανοιξεις πως ειναι ο κονεκτορας και βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπερνα το ρισκο να έπερνα μία Samsung S6

http://www.aliexpress.com/item/New-High-Capacity-3-85V-3030mAh-Li-ion-Internal-Rechargeable-Battery-Replacement-for-Samsung-S6-EDGE/32477681474.html?spm=2114.01020208.3.2.KltFZ5&ws_ab_test=201526_5,201527_4_71_72_73_74_75,201409_4

Δες αν το ανοιξεις πως ειναι ο κονεκτορας και βλέπεις.

 

Α μπα, δεν νομίζω. Όποια ομοιότης, περιορίζεται μόνο στην εξωτερική όψη της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...