Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μου αρέσει πολύ αυτό το Michael Kors. Είναι καλά σαν ρολόγια;

http://www.zappos.com/multiview/7581540/3

http://www.zappos.com/images/758/7581540/6627-1004803-p.jpg

Οταν αγοράζεις Michael Kors δεν αγοράζεις το ρολόι...... αγοράζεις το όνομα.... πάνω σε ένα ρολόι....

 

Στα ίδια χρήματα ένα Tissot ή ένα Seiko είναι πολύ καλύτερα ρολόγια.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όταν λες "καλά", τι εννοείς;

Αυτό που λέμε "ο Γιαννάκης είναι καλό παιδί";

 

Όλα τα αντικείμενα εχουν μια ποιότητα, που δεν είναι δύσκολο να καταλάβει κανείς, αν ένα fiat ή μια Jaguar είναι "καλό αυτοκίνητο". Το ότι η Jaguar έχει άλλες προδιαγραφές, κάνει το Fiat "κακό αυτοκίνητο", ή αν πούμε ότι το Fiat είναι "καλό αυτοκίνητο" η Jaguar τι είναι;

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

Ένα ρολόι που δείχνει μόνο την ώρα και την ημερομηνία είναι καλό -για μένα- αν κάνει την δουλειά του σωστά, απροβλημάτιστα και για πολλά χρόνια. Αν τα υλικά κατασκευής είναι ποιοτικά, πχ το δερμάτινο λουράκι δεν κοπεί μετά από κανα χρόνο, αν δεν χαράζονται η κάσα και το τζαμάκι. Αλλά, κυρίως, αυτό που είπα αρχικά. Να δείχνει σωστά την ώρα και να αντέξει αρκετά χρόνια.

 

 

Στα ίδια χρήματα ένα Tissot ή ένα Seiko είναι πολύ καλύτερα ρολόγια.

 

Tissot έχω ήδη ένα και είμαι ευχαριστημένος, αλλά η πολιτική "δεν σου αλλάζω μπαταρία αν δεν σου το κάνω και γενικό έλεγχο ταυτόχρονα γιατί αυτή είναι η πολιτική της εταιρίας (και σου βγαίνει οικονομικά ο κούκος αηδόνι στο τέλος)" δεν μου αρέσει. Ξέρω, μπορώ και να το πάω σε άσχετο (όπως και έκανα) αλλά αυτοί μου χαράκωσαν όλο το εσωτερικό μέχρι να βγάλουν την μπαταρία.

 

[edit] Επίσης, όταν λες "καλύτερα" τι εννοείς; (Διάβασε την πρώτη παράθεση...)

 

Οταν αγοράζεις Michael Kors δεν αγοράζεις το ρολόι...... αγοράζεις το όνομα.... πάνω σε ένα ρολόι....

Στο συγκεκριμένο, αδιαφορώ για τον κύριο Kors. Το σχέδιο είναι που μου αρέσει :lol:

Edited by sp14
ZTE Blade V2020 Smart (8010)
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον ξέρω τον κύριο Kors, αλλά το ρολόι που σχεδίασε είναι όμορφο. Επίσης δεν ξέρω πόσο κάνει το ρολόι, αλλά φαντάζομαι γύρω στα 200;

Οι περισσότερες κάσες χαράζουν εύκολα, όπως και αρκετά κρύσταλλα. Το λουράκι ακόμη και στην φωτογραφία μου φαίνεται για πολύ χαμηλής ποιότητας.

Με ένα ψάξιμο στο ebay γύρω στα 30" βρήκα αυτό:

http://cgi.ebay.com/BLACK-DIAL-SEIKO-5-AUTOMATIC-21-JEWEL-DAY-DATE-WATCH-/330461344013?pt=UK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL

Προσιτό, μηχανικό και υποκειμενικά όμορφο, από κατασκευαστή ρολογιών και όχι στυλίστα/μόδιστρο ή ηθοποιό. Μπορεί να το επισκευάσει και ο τελευταίος ρολογάς της γειτονιάς (που δεν θα χρειαστεί), δεν έχει μπαταρία και είναι προσεγμένο. Ανάλογα seiko υπάρχουν και με λουράκι μέτριας ποιότητας, αλλά με 40 ευρώ παίρνεις ένα καλό λουράκι. Πάλι φτηνότερο σου βγαίνει.

Υπόψιν μόνο, ενδέχεται να χάνει ή να κερδίζει μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα. Αν σε ενδιαφέρει πολύ η μεγάλη ακρίβεια, προτίμησε το Kors.

Edited by Voodooman
Link to comment
Share on other sites

.

Με ένα ψάξιμο στο ebay γύρω στα 30" βρήκα αυτό:

http://cgi.ebay.com/BLACK-DIAL-SEIKO-5-AUTOMATIC-21-JEWEL-DAY-DATE-WATCH-/330461344013?pt=UK_Jewelery_Watches_Watches_MensWatches_GL

Προσιτό, μηχανικό και υποκειμενικά όμορφο, από κατασκευαστή ρολογιών και όχι στυλίστα/μόδιστρο ή ηθοποιό. Μπορεί να το επισκευάσει και ο τελευταίος ρολογάς της γειτονιάς (που δεν θα χρειαστεί), δεν έχει μπαταρία και είναι προσεγμένο. Ανάλογα seiko υπάρχουν και με λουράκι μέτριας ποιότητας, αλλά με 40 ευρώ παίρνεις ένα καλό λουράκι. Πάλι φτηνότερο σου βγαίνει.

Υπόψιν μόνο, ενδέχεται να χάνει ή να κερδίζει μερικά δευτερόλεπτα την ημέρα. Αν σε ενδιαφέρει πολύ η μεγάλη ακρίβεια, προτίμησε το Kors.

 

Πλεονέκτημα για το συγκεκριμένο η μηχανή 7S26Β που φοράει, από τις καλύτερες που έχει σχεδιάσει και κατασκευάσει η SEIKO σε αυτή την κατηγορία χρημάτων. ( σχεδόν όλα τα Seiko5 αυτή την μηχανή φορούν και όσοι τα φορούν ξέρουν πόσο αξιόπιστη είναι). Μειονέκτημα (ίσως) η μικρή του κάσα 38 mm.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Μερικές ερωτήσεις αλλά μην αρχίσετε να βαράτε.....

Τα μηχανικά ρολόγια απ' ό,τι κατάλαβα, δεν έχουν μπαταρία..... και ρωτάω..... πώς λειτουργούν??

Τα αυτόματα τα οποία ούτε αυτά έχουν μπαταρία, απ' όσο ξέρω, λειτουργούν με την απλή κίνηση του χεριού.... και τα Quartz λειτουργούν με μπαταρία??

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Μειονέκτημα (ίσως) η μικρή του κάσα 38 mm.

 

Δεν το είδα...Παραείναι μικρό, όντως. Αλλά όπως και να'χει, βρίσκεις εύκολα άλλα seiko σε αυτήν την τιμή και μεγαλύτερη διάσταση.

Καθήστε τώρα, να δείρω λίγο τον eatmydust! Πατ,κιουτ. :)

Τα quartz δουλεύουν με μπαταρία. Τα μηχανικά χωρίζονται στα α) κουρδιστά που θέλουν κούρδισμα καθημερινά με το χέρι και β) τα αυτόματα. Αυτά έχουν μέσα ένα βαρίδιο (ρότορα) που κουρδίζει το ρολόι με την κίνηση του χεριού. Μη φοβάσαι, κουρδίζουν πανεύκολα και ούτε το καταλαβαίνεις, δεν χρειάζεται δηλαδή να κουνάς το χέρι σου επίτηδες. Τα μηχανικά δεν χρειάζονται κάποια ιδιαίτερη φροντίδα, ίσως ένα σέρβις κάθε 5 χρόνια συνήθως.

Επίσης υπάρχουν τα ηλιακά (που φορτίζουν με το φως) και τα kinetic, που έχουν βαρίδιο που "κουρδίζει" το ρολόι, αλλά μετατρέπουν αυτήν την κίνηση σε ηλεκτρισμό, είναι δηλαδή ανάμεσα στα αυτόματα και τα quartz.

Και λίγο ξύλο ακόμη,πατ,κιουτ. :)

Link to comment
Share on other sites

...ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

Θεωρητικως,σωστο,πρακτικως,στασιαζεται,γιατι υπαρχει και το μαρκετιν,που καμια φορα,κερδιζει την ποιοτητα ή την τιμη.

Κατι επαθε το συστημα και δε με αφηνει να γραψω.

Edited by Theodore41

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

...

Στο συγκεκριμένο, αδιαφορώ για τον κύριο Kors. Το σχέδιο είναι που μου αρέσει :lol:

 

 

Αφού σου αρέσει και αυτό είναι το βασικό, τι το ψάχνεις, αγόρασε το και μην ασχολείσαι ούτε με το λουράκι (και να κοπεί, που κάποτε θα κοπεί σίγουρα, θα πάρεις άλλο καλύτερο αν θες), ούτε με τη κάσα (όλες αποκτούν κάποια γδαρσίματα με τη χρήση) ούτε με το κρύσταλλο (καλό θα ήταν να μη χαράζετε εύκολα αλλά ποιος εγγυάται ότι δε θα το βαρεθείς πριν χαραχτεί το κρύσταλλο).

Αγόρασε το κοίτα να το χαρείς φορώντας το και στο μέλλον αν και εφόσον κάτι δε πάει το βάζεις στο συρτάρι και πας για άλλο.

Εξάλλου δεν μοιάζει για ρολόι που το αγοράζει κάποιος για να το δώσει στα παιδιά του.

Link to comment
Share on other sites

...Έτσι κάνουν όλοι, άλλωστε!

 

Πληρώνουν σε λίγα χρόνια τα χρήματα με τα οποία αγοράζεις τρια ζευγάρια John Lobb, που αντέχουν μια ζωή (και παραπάνω) και σου δίνουν τη χαρά να φοράς πάντα άψογα παπούτσια και φορούν συνέχεια κάποιο κακοφτιαγμένο χαζο-πά****** "trendy" (για τη θεία τους) εταιρείας και η ζωή συνεχίζεται...

 

Η δική μου συμβουλή είναι ότι καλά έκανες και ρώτησες και προφανώς αν ήταν να το αγοράσεις επειδή "έπεσες ξερός" θα το είχες κάνει.

 

Η απάντηση του φίλου stardrive είναι ολόσωστη και η κατεύθυνση που σου έδωσαν τα παιδιά για Seiko, Tissot κλπ επίσης σωστή.

 

Αν τώρα θέλεις κάτι που να έχει σχέση με τη μόδα, ρίξε μια ματιά στα πραγματικά καλοσχεδιασμένα ρολόγια που φέρουν την υπογραφή του μεγάλου ιάπωνα Issey Miyake.

 

Τα σχεδιάζουν ιάπωνες (και όχι μόνο) από την ομάδα του και τα κατασκευάζει η Seiko.

 

http://www.isseymiyake-watch.com/eg/index.html

 

Φιλικά

'

Κωστής

Link to comment
Share on other sites

η ζωη συνεχιζεται ετσι και αλλιως,οτι και αν κανουμε εμεις...με τα τζων λομπ ,με 3 ζευγαρια την βγαζεις μια ζωη?ποσο κοστιζουν? πρεπει να παω ελβετια για να τα αγορασω?( στο σαιτ δεν ειδα ελλαδα νομιζω,μας σνομπαρουν αραγε?) και απο θεμα υγειας των ποδιων τι γινεται? με τους μυκητες πως την παλευεις?:lol: Edited by nectarios73
Link to comment
Share on other sites

η ζωη συνεχιζεται ετσι και αλλιως,οτι και αν κανουμε εμεις...με τα τζων λομπ ,με 3 ζευγαρια την βγαζεις μια ζωη?ποσο κοστιζουν? πρεπει να παω ελβετια για να τα αγορασω?( στο σαιτ δεν ειδα ελλαδα νομιζω,μας σνομπαρουν αραγε?) και απο θεμα υγειας των ποδιων τι γινεται? με τους μυκητες πως την παλευεις?:lol:

 

Είχαν σκεφτεί να ανοίξουν ένα κατάστημα στο Μέτσοβο, αλλά δεν άντεξαν τον ανταγωνισμό από τα τσαρούχια.

 

Τα κατά παραγγελία, τα βρίσκεις μόνο στο Παρίσι και το Λονδίνο, αλλά ταξιδεύουν οι υπάλληλοι που παίρνουν μέτρα στις μεγάλες πρωτεύουσες του κόσμου.

 

Είχα μιλήσει μαζί τους για να έρθουν στην Αθήνα, αλλά ήθελαν να έχουν περίπου 30 πελάτες για να έρθουν σε μια νέα γι αυτούς πόλη.

 

Να σημειώσω ότι αυτός που παίρνει τα μέτρα, ξαναέρχεται για την πρόβα και ξαναέρχεται για την παράδοση, γεγονός που κάνει το όλο εγχείρημα απαγορευτικό, αν σκεφτείς ότι οι πελάτες του sur mesure, ταξιδεύουν στο Παρίσι και το Λονδίνο.

 

Στην Ελλάδα έχει έρθει το Prêt-à-Porter, αλλά δεν γνώρισε επιτυχία, αφού οι έχοντες στην Ελλάδα θεωρούν παπούτσια τα Prada!...

 

Θέμα υγείας δεν τίθεται, κατασκευάζονται με τα καλύτερα δέρματα, μέσα-έξω-πάνω-κάτω, ενώ όταν δεν τα φοράς αναπαύονται γύρω από τα καλαπόδια από κέδρο...

 

Μπορείς να τα αγοράσεις απ' όπου βρίσκεσαι, αφού πρώτα βρεις το ακριβές νούμερό σου. Εγώ τα αρκετά ζευγάρια τα έχω πάραλάβει ταχυδρομικώς.

 

Φιλικά

 

Κωστής

 

ΥΓ. Συγνώμη για το off-topic και για να το κάνω λίγο πιο on-topic, ποιά εταιρεία ρολογιών έχει περίπου το ίδιο λογότυπο με τον John Lobb και ποια έχει εταιρική σχέση;

Edited by VIWOW
Link to comment
Share on other sites

 

«...Μάζευε κι ας ειν· και ρωγες...»

 

Έλεγε ο σοφός λαός, πολλά χρόνια πριν ο καθένας, ανώνυμα, μπορεί πλέον να «διαφωτίσει» χιλιάδες αφελείς διεθνώς!

 

Καλή μελέτη. Προσοχή μόνο, ανάμεσα σε ελάχιστα εύστοχα σχόλια και αληθινές πληροφορίες, υπάρχουν και «αμελετητα»...

 

Δεν είναι αντιφατικο ότι χιλιάδες «φίλοι» του ρολογιού διεθνώς απαιτούν να γνωριζουν ποιος κατασκευάζει το μηχανισμό του ρολογιού τους, ενώ την «ενημέρωση» αυτή την εμπιστεύονται σε κάποιον που δεν γνωρίζουν!

 

Φιλικά

 

κωστης

Link to comment
Share on other sites

http://www.g-shock.eu/euro/lineup/color/7/

 

Ποιο από όλα;

 

Εγώ ξεκίνησα να μου αρέσει το GLS-5500, μετά είπα να πάρω το G-7900, το οποίο βρήκα και πήρα σε κόκκινο, οπότε λέω για το ενδιάμεσο στις φωτογραφίες GA-100A, αν και δεν ξέρω αν θέλω αναλογικό.

 

Μπορείς να τηλεφωνήσεις στην αντιπροσωπεια να σου πουν τι υπάρχει και πότε έρχεται.

 

Φιλικά

 

Κωστής

Εχθες εκανα μια βολτα απο καποια καταστηματα για να βρω το G-7900A σε λευκο οπως σου ειχα πει, ομως μου ειπαν θα παραλαβουν στα μεσα Σεπτεμβριου,ετσι οπως κοιτουσα κατι αλλα gshock επεσε το ματι μου πανω σε ενα μαυρο(δεν θυμαμαι μοντελο αυτη τη στιγμη αλλα θα επανελθω με φωτο και λεπτομερειες συντομα,ειναι και με δεικτες)

 

Επισης εχθες μου εκαναν ενα καταπληκτικο δωρο και ειμαι πολυ χαρουμενος, ειναι ενα Tag Heuer (ουτε θυμαμαι μοντελο ακριβως μιας και δεν ειμαι στο σπιτι ),μου φαινεται ακριβο σαν ρολοι και θα ηθελα να μαθω το κοστος του ,θα ανεβασω και φωτο να μου πεις και συ τη γνωμη σου για το ρολοι μιας και ξερεις πολλα περισσοτερα απο μενα.:bow:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους..

 

Έχω ένα ρολόι mido, αγορασμένο πριν 6 χρόνια από ελβετία.. Δεν είχε ποτέ πρόβλημα, μέχρι χθες που πήρε υγρασία και είμαι να σκάσω :(:( Ξέρει κανείς κανέναν καλό τεχνίτη είτε στο κέντρο της αθήνας είτε προς βόρεια προάστεια;; Επίσης να πω ότι δεν θα μπορέσω να το πάω πριν από την Δευτέρα.. Υπάρχει κίνδυνος να πάθει ακόμα χειρότερη ζημιά;;; :cry:

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα.

Θελω να ρωτήσω σχετικά με τα λουράκια σε ρολόι, αντί για μπρασελέ. Χρίζουν ιδιαίτερης μεταχείρησης? Το δέρμα χαλάει αν το φοράς καθημερινά απο τον ιδρώτα του χεριού? Αμα πλύνεις τα χέρια σου πρέπει να το βγάλεις το ρολόι?

Ακόμα κ στα πιο ακριβά μοντέλα, των 2500-3000 ευρω, το λουράκι ξεχειλώνει στις τρύπες απο το κούμπωμα ? Γενικά τι άποψη επικρατεί? Οτι είναι "αναλώσιμο" ως προιόν και αλλάζεται τακτικά, ίσως κ ανα 1-2 χρόνια? Η το κρατας για μια ζωη ?

Link to comment
Share on other sites

Το λουράκι δεν το κρατάς συνήθως για μια ζωή (αν και υπάρχουν και τέτοια). Αν όμως είναι αρκούντως ποιοτικό και το προσέχεις επαρκώς, θα σου κρατήσει για πολύ καιρό.

Παράδειγμα. Φοράω καθημερινά ένα δερμάτινο λουράκι των 33 ευρώ. Δεν ιδρώνω με αυτό το ρολόι, το φοράω στο γραφείο, πλένω τον καρπό μου 2-3 φορές την ημέρα, το λουράκι δεν το έχω βρέξει καθόλου σχεδόν ως τώρα και είναι ακόμη σαν καινούργιο, εδώ και έναν χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς εξαρτάται από το πόσο ιδρώνει κανείς, αλλά και από το χρώματα και την κατεργασια του δέρματος.

 

Το ανοιχτοχρωμο δέρμα στρουθοκαμηλου της JLC εμένα μου χαλάει το καλοκαίρι στο μήνα. Το γυαλιστερο μαύρο κροκο μετά 5 χρόνια είναι άψογο.

 

Σαλαχι, Kevlar κλπ είναι αθανατα. Για καλά ρολόγια βέβαια, γιατί αλλιώς θα είναι ακριβότερα από το ρολόι.

 

Φιλικά

 

Κωστης

Link to comment
Share on other sites

Εχθες εκανα μια βολτα απο καποια καταστηματα για να βρω το G-7900A σε λευκο οπως σου ειχα πει, ομως μου ειπαν θα παραλαβουν στα μεσα Σεπτεμβριου,ετσι οπως κοιτουσα κατι αλλα gshock επεσε το ματι μου πανω σε ενα μαυρο(δεν θυμαμαι μοντελο αυτη τη στιγμη αλλα θα επανελθω με φωτο και λεπτομερειες συντομα,ειναι και με δεικτες)

 

Επισης εχθες μου εκαναν ενα καταπληκτικο δωρο και ειμαι πολυ χαρουμενος, ειναι ενα Tag Heuer (ουτε θυμαμαι μοντελο ακριβως μιας και δεν ειμαι στο σπιτι ),μου φαινεται ακριβο σαν ρολοι και θα ηθελα να μαθω το κοστος του ,θα ανεβασω και φωτο να μου πεις και συ τη γνωμη σου για το ρολοι μιας και ξερεις πολλα περισσοτερα απο μενα.:bow:

 

Επανηλθα με φωτο.

Το G-shock που τσιμπισα ειναι το AWG-101 :D

Αυτο φοραω τωρα μεχρι να παραλαβω to λευκο g-7900a

http://img829.imageshack.us/img829/2750/26082010263.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

Kαι το δωρο ειναι το Tag Heuer Carrera CV2A80.FC6256 ,ειλικρινα δεν περιμενα να ειναι τοσο ακριβο,επαθα πλακα :blink:

 

http://img716.imageshack.us/img716/1807/26082010260.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img835.imageshack.us/img835/1825/26082010258.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img829.imageshack.us/img829/145/26082010256.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

http://img836.imageshack.us/img836/2495/24082010245.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Κάποια μάρκα που να έχει αρκετά skeleton μοντέλα γυναικία; Και να μπορώ να τα βρω εύκολα στην Ελλάδα είτε απο site που στέλνει Ελλάδα; Τα μαγαζιά άντε να έχουν απο ένα μοντέλο οπότε για να βρεις και κάτι που θα σου αρέσει οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται....
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Κάποια μάρκα που να έχει αρκετά skeleton μοντέλα γυναικία; Και να μπορώ να τα βρω εύκολα στην Ελλάδα είτε απο site που στέλνει Ελλάδα; Τα μαγαζιά άντε να έχουν απο ένα μοντέλο οπότε για να βρεις και κάτι που θα σου αρέσει οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται....

 

 

Όπως είναι ευνόητο ένας μηχανισμός για να γίνει squelette θέλει πολλές ώρες εργασίας η οποία προφανώς γίνεται στο χέρι.

 

Αποτέλεσμα είναι τα ρολόγια του είδους να ξεπερνούν τα 20000 ευρώ.

 

Σπάνια είναι γυναικεία, αλλά και ως αντρικα έχουν μικρό μέγεθος οπότε κάνουν για γυναίκα. Είναι σπάνιο κάποιος να ζητήσει ρολόι του είδους και γι αυτό ελάχιστες εταιρείες έχουν ένα η δυο μοντέλα κάπου στη συλλογή τους.

 

Τώρα «εταιρία που να κάνει πολλά skeleton" θα υπήρχε αν υπήρχαν ενδιαφερόμενοι να αγοράσουν.

 

Κάποιος που του αρέσει το είδος καλύπτεται από ένα Louis Cartier η ένα reverso platinum number one. Και τα δυο είναι κοντά στα 40.000 ευρώ.

 

Ειδικοί στο είδος είναι ο Kurt Schaffo και ο γιος του που έκαναν squelette τον el primero. Αυτοί μόνο είχαν πολλά μοντέλα.

 

Φιλικά

 

Κωστης

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φτηνά squelette που φυσικά δεν γίνονται στο χέρι, π.χ. στο μυαλό μου έρχονται αρκετά παλιότερα μοντέλα της Invicta. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω τον φίλο καθώς δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα squelette οπότε δεν έχω συγκρατήσει άλλες φτηνές μάρκες, πάντως είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις από Cartier ή JLC, με τις αντίστοιχες βέβαια υποχωρήσεις στην ποιότητα.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση. Κάποια μάρκα που να έχει αρκετά skeleton μοντέλα γυναικία; Και να μπορώ να τα βρω εύκολα στην Ελλάδα είτε απο site που στέλνει Ελλάδα; Τα μαγαζιά άντε να έχουν απο ένα μοντέλο οπότε για να βρεις και κάτι που θα σου αρέσει οι πιθανότητες ελαχιστοποιούνται....

Stuhrling Original Skeleton, σου κάνουν; Το site είναι αξιόπιστο, έχω κάνει δυο αγορές από εκεί χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

edit: Αν ψαξεις το site θα βρεις και αλλες μαρκες με skeleton;)

Edited by cosco
Buy, Sell or Rent Properties Around The World! - Real Estate Listings
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και φτηνά squelette που φυσικά δεν γίνονται στο χέρι, π.χ. στο μυαλό μου έρχονται αρκετά παλιότερα μοντέλα της Invicta. Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω τον φίλο καθώς δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα τα squelette οπότε δεν έχω συγκρατήσει άλλες φτηνές μάρκες, πάντως είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και φτηνότερες λύσεις από Cartier ή JLC, με τις αντίστοιχες βέβαια υποχωρήσεις στην ποιότητα.

 

Ρολόι squelette λέγεται αυτό από το μηχανισμό του οποίου εχει αφεραιθει μέταλλο και έχει γίνει διακόσμηση.

 

Τώρα υπάρχει η εικόνα του αποτελέσματος και σε μαϊμούδες με αυτοκόλλητο. Με τον ίδιο τροπο αγοράζεις με 20 ευρώ tourbillon!

 

To squelettage γίνεται απαραίτητα στο χέρι. Το squelette Invicta δεν είναι υποχώρηση στην ποιότητα. Είναι βαπτιση!

 

Φιλικά

 

Κωστης

Link to comment
Share on other sites

Κοσμοτε,100Mbps.

Ηifiman HM801,Westone UM3X,Yuin PK1,Fischer Audio DBA-02,Koss Porta Pro,

JVC HAFX1X / HA-FX1X Xtreme Xplosives.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...