Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε dbekia

Γιια ψάξε και λίγο ΕΔΩ.

Είμαι σίγουρος ότι θα δείς πως πραγματικά προσφέρουν¨αυτό τον εξαιρετικό λόγο απόδοσης/τιμής, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις

 

Όντως, αλλά πολύ δύσκολα για να τα βρεί κανείς, κρίμα ...

Μήπως έχεις κάποιο link για αγορά;

 

καταδυτικο επειδη την εχω ψαξει και εχω φορεσει πολλα ρολοια διαφορετικα.

μια ειναι η μαρκα CITIZEN.αξιολογα..σε καλες τιμες..(-) λιγο βαρυα..και κατα την γνωμη μου μπορει καποιος να παρει ρολοι για παντα με 400 ερυο.αλλωστε υπαρχουν eshop με πολυ καλες τιμες για αυτα τα ρολογια και με διαφορα και 100 ευρο απο τα καταστηματα της γειτονιας.:)

 

Για καταδυτικό-ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ 100% και όχι καταδυτικό για φιγούρα

συμφωνώ μαζί σου κατά 90%.

Παίρνεις ρολόι εργαλείο χωρίς να δώσεις μια περιουσία. Εξίσου τεράστια παράδοση και αξιοπιστία αλλά και πολύ καλό λόγο τιμής/απόδοσης έχει και η Seiko στα καταδυτικά της.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω διαβάσει μεγάλο κομμάτι απο την κουβέντα των προηγούμενων σελίδων και ωφείλω να ομολογήσω πως εντυπωσιαστηκα και έμαθα αρκετές πληροφορίες για τα ρολόγια. Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στην αγορα ενός εκ των

 

http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=AC&y=75&p=344

 

http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_dd.html

 

θα εκτιμούσα αρκετά αν με βοηθούσατε ποιο να διαλέξω.

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

Για καταδυτικό-ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ 100% και όχι καταδυτικό για φιγούρα

συμφωνώ μαζί σου κατά 90%.

Παίρνεις ρολόι εργαλείο χωρίς να δώσεις μια περιουσία. Εξίσου τεράστια παράδοση και αξιοπιστία αλλά και πολύ καλό λόγο τιμής/απόδοσης έχει και η Seiko στα καταδυτικά της.

Η Seiko χανει στις ατμοασφαιρες...επισης τα citizen εψουν λειτουργειες στις οποιες σε καμια αλλη μαρκα δεν τις συναντας.εξαιρεση τα (Suonto).:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η Seiko χανει στις ατμοασφαιρες...επισης τα citizen εψουν λειτουργειες στις οποιες σε καμια αλλη μαρκα δεν τις συναντας.εξαιρεση τα (Suonto).:)

σεικο χανουν σε ατμοσφαιρες?εαν καταλαβα καλα αναφερομαστε στις ατμφοσφαιρες που ειναι στεγανο το ρολοι,απο οτι θυμαμαι εχει και ρολογια με 300μ,600μ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

σεικο χανουν σε ατμοσφαιρες?εαν καταλαβα καλα αναφερομαστε στις ατμφοσφαιρες που ειναι στεγανο το ρολοι,απο οτι θυμαμαι εχει και ρολογια με 300μ,600μ κτλ.

μιλαω για βαθη τα οποια θα κατεβει ενας δυτης.εγω δεν εχω :blink: ακομη δυτη να εχει κατεβει ανω των 200 μετρων.επισης ενα ρολοι των 400 ευρο seiko δεν εχει βυθομετρο.

τωρα αν καποιος δεν γουσταρει τα citizen για εναν λογο π.χ. οτι ειναι πολυφορεμενα,μπορει να παρει ενα Oris να το χρυσοπληρωσει και ολα οκ!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένας αυτοδύτης δεν χρησιμοποιεί κλασσικά ρολόγια τη σήμερον ημέρα για καταδύσεις. Υπάρχουν τα dive computers γι' αυτή τη δουλειά (δείτε εδώ το σχετικό της Citizen: http://citizen.jp/cyber-nx/fl_eng/main_f.htm). Στην καλύτερη περίπτωση το καταδυτικό ρολόι θα εκτελέσει λειτουργία δεύτερου ή τρίτου backup όργανου κατάδυσης. Τα βάθη στα οποία φτάνουν τα διάφορα καταδυτικά ρολόγια και οι λειτουργίες που επιτελούν, υπάρχουν περισσότερο για να αποτελούν θέμα συζήτησης μεταξύ των φανατικών των ρολογιών και όχι των καταδύσεων.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα από την swatch αυτό το ρολογάκι με 120 ευρά και είμαι πολύ ευχαριστημένος! (πάντα ήμουν με την εταιρία αυτή , έχω πάρει κατά καιρούς πανάκριβα ρολόγια και τα παίζουν σε σύντομο χρ. διάστημα , αλλά με αυτά ΔΕΝ είχα ποτέ πρόβλημα...;))

 

http://ecx.images-amazon.com/images/I/51zAgb-bKxL._SS500_.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβάσει μεγάλο κομμάτι απο την κουβέντα των προηγούμενων σελίδων και ωφείλω να ομολογήσω πως εντυπωσιαστηκα και έμαθα αρκετές πληροφορίες για τα ρολόγια. Επειδή αυτή τη στιγμή είμαι ανάμεσα στην αγορα ενός εκ των

 

http://www.hamiltonwatch.com/webapp/en-us/collection/?c=AC&y=75&p=344

 

http://www.seikowatches.com/products/premier/kinetic_dd.html

 

θα εκτιμούσα αρκετά αν με βοηθούσατε ποιο να διαλέξω.

 

το hamilton αυτό και εμένα μου αρέσει απο seiko το καινουργιο premier automatic με το καφέ καντραν

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

το hamilton αυτό και εμένα μου αρέσει απο seiko το καινουργιο premier automatic με το καφέ καντραν

Μηχανικά θεωρώ πως το seiko ειναι καλύτερο (παρόλο που και το hamilton ειναι automatic) αλλα αισθητικά νομίζω πως το hamilton ειναι ομορφότερο.

Εχειs παρατηρήσει πως το hamilton ειναι 45mm?

 

Απο τιμές πόσο τα βρίσκεις?

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικά θεωρώ πως το seiko ειναι καλύτερο (παρόλο που και το samilton ειναι automatic) αλλα αισθητικά νομίζω πως το hamilton ειναι ομορφότερο.

Εχειs παρατηρήσει πως το hamilton ειναι 45mm?

 

Απο τιμές πόσο τα βρίσκεις?

 

Συμφωνώ και εγώ το Ηamilton ειναι αρκετά όμορφο (45mm) και μου αρέσει ποιο πολύ απο το Seiko απλά θέλω να γνωρίζω και πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι.

 

Οι τιμές τους από το λίγο που έχω ψάξει ειναι 950€ :blink:(χώρις παζάρια) για το Hamilton σε κατάστημα λιανικής και 655€ το Seiko sto internet και τα δυο με 2 χρονια εγγύηση.

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

To Hamilton φοράει έναν από τους πιο αξιόπιστους και δοκιμασμένους μηχανισμούς για χρονογράφο, τον Valjoux 7750, τον οποίο θα βρεις στην συντριπτική πλειοψηφία των χρονογράφων σε αυτό το επίπεδο τιμής. Τώρα στο θέμα της αξιοπιστίας, το Seiko ως quartz (κατά βάση) έχει λιγότερα κινούμενα μέρη από ένα απλό μηχανικό. Το Hamilton, λόγω χρονογράφου έχει περισσότερα κινούμενα μέρη από ένα απλό μηχανικό, οπότε από στατιστικής και μόνο πλευράς να το δεις είναι πιο πιθανό να χαλάσει.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

To Hamilton φοράει έναν από τους πιο αξιόπιστους και δοκιμασμένους μηχανισμούς για χρονογράφο, τον Valjoux 7750, τον οποίο θα βρεις στην συντριπτική πλειοψηφία των χρονογράφων σε αυτό το επίπεδο τιμής. Τώρα στο θέμα της αξιοπιστίας, το Seiko ως quartz (κατά βάση) έχει λιγότερα κινούμενα μέρη από ένα απλό μηχανικό. Το Hamilton, λόγω χρονογράφου έχει περισσότερα κινούμενα μέρη από ένα απλό μηχανικό, οπότε από στατιστικής και μόνο πλευράς να το δεις είναι πιο πιθανό να χαλάσει.

 

Συμφωνώ

και απλά προσθέτω κάτι που ίσως ήδη ξέρεις (αφού διάβασες και τη κουβέντα μας),

το Seiko ως kinetic δε θα χρειαστεί και ποτέ αλλαγή μπαταρίας κ.τ.λ οπότε μειώνονται-μηδενίζεται ενέργειες τακτικής συντήρησης-κόστος συντήρησης αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ

και απλά προσθέτω κάτι που ίσως ήδη ξέρεις (αφού διάβασες και τη κουβέντα μας),

το Seiko ως kinetic δε θα χρειαστεί και ποτέ αλλαγή μπαταρίας κ.τ.λ οπότε μειώνονται-μηδενίζεται ενέργειες τακτικής συντήρησης-κόστος συντήρησης αντίστοιχα.

 

Ισως τελικά επιλέξω Seiko με ενδιαφέρει η αξιοπιστία, ήταν και η πρώτη μου επιλογή, ειδωμεν:)!

Time is time was time is not..
Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικά επιλέξω Seiko με ενδιαφέρει η αξιοπιστία, ήταν και η πρώτη μου επιλογή, ειδωμεν:)!

Θα συμφωνήσω. Πριν 6 μήνες πήρα το τελευταίο μοντέλο της SEIKO της σειράς Sportura και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεί κανείς σας εδώ Αθήνα που μπορώ να βρω τη νέα σειρά ρολογιών της DIESEL; Τα είδα στο site της και μου άρεσαν πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Πριν 6 μήνες πήρα το τελευταίο μοντέλο της SEIKO της σειράς Sportura και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Aν ηταν να χαλανε σε 6 μηνες...:p

█║▌│█│║▌║││█║▌│║▌║© - BEST BEFORE [hopefully] : ███▓▒░░up deʞɔnɟ really░░▒▓███
Link to comment
Share on other sites

seiko premier direct drive πως σας φαίνεται σα ρολόι? κουρδίζεται κάθε μήνα

 

 

http://www.europastar.com/europastar/photos/03_2007/magazine207/seiko207_3.jpg

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

seiko premier direct drive πως σας φαίνεται σα ρολόι? κουρδίζεται κάθε μήνα

 

 

http://www.europastar.com/europastar/photos/03_2007/magazine207/seiko207_3.jpg

Πολυ ομορφο και μου αρεσει :yahoo:

Αληθεια ποσο κοστιζει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Grand Seiko τι διαφορά έχουν από τα υπόλοιπα Seiko της άνω κατηγορίας όπως τα Spring Drive κτλ.Παρατηρώ ότι ακόμα και στο καντράν αναγράφουν Grand Seiko και όχι απλά Seiko.

Σε τι τιμές κυμαίνονται?

Εντυπωσιάστηκα από το παρακάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=4s2_gjSy8yU

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία το πας σε οποιοδήποτε κατάστημα που πουλά ρολόγια και απλά είσαι παρόν όταν κάνει την αλλαγή, του λές ότι δε θες γρατζουνιές κτλ και να προσέξει να βάλει καλά τη φλάτζα όταν θα βιδώσει το καπάκι για να μην έχεις προβλήματα ...

 

Πω πω.. Λίγο άργησα και παραλίγο να μην βρίσκω την απάντηση... Τέσπα.. Θα το πάω σήμερα, κάνοντας τα παραπάνω, αν και είμαι της άποψης ότι η φλάτζα πρέπει να αλλάζεται και όχι να επανατοποθετέιται. Έτσι θα είμαστε σίγουροι για τη στεγανότητα. Γ αυτό και ζήτησα αντιπροσωπεία, έξω δεν την αλλάζει κανένας

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο και μου αρεσει :yahoo:

Αληθεια ποσο κοστιζει??

 

γύρω στα 700

 

μπορεί κάποιος να μας κάνει ανάλυση πως δουλεύει το direct drive και τι περιέχει μέσα ο μηχανισμός? εκτος ρότορα γρανάζια και ενα πηνίο η πυκνωτή νομίζω,και εμένα μαρέσει το συγκεκριμένο

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

seiko premier direct drive πως σας φαίνεται σα ρολόι? κουρδίζεται κάθε μήνα

 

 

http://www.europastar.com/europastar/photos/03_2007/magazine207/seiko207_3.jpg

 

εγω σκεφτομαι να παρω το velatura direct drive

Link to comment
Share on other sites

γύρω στα 700

 

μπορεί κάποιος να μας κάνει ανάλυση πως δουλεύει το direct drive και τι περιέχει μέσα ο μηχανισμός? εκτος ρότορα γρανάζια και ενα πηνίο η πυκνωτή νομίζω,και εμένα μαρέσει το συγκεκριμένο

 

Εν συντομία το Direct Drive είναι ένα ακόμη Kinetic το οποίο σε σχέση με τα απλά Kinetic προσφέρει επιπλέον τα εξής :

 

1) Μπορεί να φορτίζεται ο πυκνωτής του ΚΑΙ χειροκίνητα περιστρέφοντας τη κορώνα του όπως θα κούρδιζε κανείς ένα "παλιό" μηχανικό ή όπως "κουρδίζονται" τα σύνχρονα αυτόματα που έχουν και hand winding function.

 

2) Όσο τα φορτίζει κανείς χειροκίνητα μέσω της κορώνας μπορεί με ξεχωριστή ένδειξη στο καντράν να παρακολουθεί πόση ενέργεια έχει προσφέρει στο πυκνωτή του μηχανισμού, live (εδώ το video Η ΝΕΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΗΣ ΦΟΡΤΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ VIDEO REVIEW ΓΙ ΑΥΤΟ ΥΠΟΜΟΝΗ http://www.wristwatchreview.com/2007/11/27/seiko-velatura-srh005-video-review-from-watchreportcom/).

 

Όποιος θέλει πιο λεπτομερή περιγραφή ας διαβάσει πως λειτουργεί ο μηχανισμός Kinetic και μετά μπορεί στην ανάγνωσή του να προσθέσει αυτό http://www.seikowatches.com/baselworld/2007/press/details/070412_08.html

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τα Grand Seiko τι διαφορά έχουν από τα υπόλοιπα Seiko της άνω κατηγορίας όπως τα Spring Drive κτλ.Παρατηρώ ότι ακόμα και στο καντράν αναγράφουν Grand Seiko και όχι απλά Seiko.

Σε τι τιμές κυμαίνονται?

Εντυπωσιάστηκα από το παρακάτω:

http://www.youtube.com/watch?v=4s2_gjSy8yU

 

Τα Grand Seiko είναι η top of the line συλλογή της Seiko (αφού τα Credor ουσιαστικά αν και Seiko έχουν άλλο label).

Γενικά έχουν ότι καλύτερο έχει να προσφέρει η Seiko σε μηχανισμούς και φινίρισμα - ποιότητα κατασκευής (τα Credor είναι ακόμη καλύτερα).

Τέλος, δύσκολα μπορεί να τα βρεί κανείς εκτός Ιαπωνίας ή επιλεγμένων Ασιατικών αγορών και κυκλοφορούν σε πολύ πιο περιορισμένες ποσότητες σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη top tier ή Japan Market Only σειρά της Seiko όπως π.χ Brightz, Prospex και Ignition.

Οι τιμές τους διαμορφώνονται ανάλογα με το μοντέλο, ενδεικτικά το Grand Seiko Spring Drive GMT κοστίζει στην Ιαπωνία περίπου 3600 Euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...