Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@DirectX: Το λινκ που έδωσες το έχω ήδη δώσει στην προηγούμενη σελίδα (το Moonwatch ανακατευθύνει αυτόματα στη σελίδα του Speedmaster Professional), ενώ στα υπόλοιπα λινκς που είχα δώσει υπάρχουν αναφορές τόσο στο Waltham όσο και στα Bulova.

 

@dimatha: Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Ο φανατικός της Rolex το βλέπει σαν χαστούκι της Rolex στην Tiffany. Ένας ουδέτερος παρατηρητής θα το έβλεπε απλώς σαν εμπορική διαφωνία δύο μεγάλων εταιριών. Ένας φανατικός της Tiffany θα το έβλεπε σαν χαστούκι της Tiffany στη Rolex, από την άποψη ότι η Tiffany προτίμησε να μην πουλάει Rolex από το να σταματήσει να τυπώνει το λογότυπό της στα εν λόγω ρολόγια (και εδώ που τα λέμε δεν βλέπω να έχασε η βενετιά (Tiffany) βελόνι, επειδή δεν πουλάει Rolex).

 

@lazkal: Το Yacht Master σου είναι COSC certified, το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να τρέχει το πολύ 6" τη μέρα, δηλαδή 6*31/60=3,1 λεπτά το μήνα (και με μήνα 31 ημερών). Πώς αυτοί θεωρούν τα 5 λεπτά, 5*60/31=9,6" τη μέρα φυσιολογικά δεν το καταλαβαίνω. Σημειωτέον ότι επειδή τα Rolex έχουν πολύ καλό ισοχρονισμό (χάνουν ή κερδίζουν σταθερό αριθμό δευτερολέπτων κάθε μέρα) η ρύθμιση τους είναι αρκετά απλή υπόθεση.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κι επειδή όλο "τη λέω" στον dimatha, άντε να πω και κάτι να χαρεί: όσοι ασχολούνται με τον χώρο ξέρουν ότι το ρολόι με το οποίο έχει συνδεθεί το όνομα του Steve McQueen είναι το Tag Heuer Monaco. Απ' ότι φαίνεται όμως το αγαπημένο του ήταν ένα Rolex Submariner ref. 5512 όπως φαίνεται σε πολλές φωτογραφίες εδώ: http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&th=791052&mid=2556698&rid=49957&rev=&reveal=

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα . μπορειτε να με βοηθησετε και εμενα λιγο ? θελω να αγορασω ενα ρολοι στην κοπελα μου σε στυλ περιπου σαν το louis vuitton tambour bijou diamonds heart . εχετε καμια ιδεα για κατι αντιστοιχο ? μου αρεσει που εχει μια καρδουλα στη μεση !
Link to comment
Share on other sites

Λόγω πολύτιμων λίθων οι τιμές στα γυναικεία μπορούν να φτάσουν εύκολα σε εξωφρενικά νούμερα. Κατά συνέπεια πες μας κατ' αρχήν χοντρικά τον προϋπολογισμό σου για να δούμε από κει και πέρα.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ferengi δεν με ενδιαφέρουν και τόσο οι χιλλιάδες διάσημοι κατόχοι των ρόλεξ όσο ο λόγος επιλογής τους, δυστυχώς τις περισσότερες φορές είναι οτιδήποτε άλλο παρά το τεχνικό κομμάτι του ρολογιού.

Σίγουρα πολλοί είναι αυτοί που φοράνε το ρολόι για το οποίο πληρωνονται να διαφημίσουν και όχι αυτό που οι ίδιοι επιλέγουν, αλλά και πάλι οι επιλογή τους δε βασίζεται σε ορθολογιστικά κριτίρια αλλά κυρίως θέμα γούστου.

Όσο για τη τιφανι ή τη ρόλεξ σίγουρα δύο τόσο μεγάλες εταιρίες δύσκολα να χάσουν, αλλά είναι ένα δείγμα το ότι η ρόλεξ δεν ενδιαφέρεται μόνο για πωλήσεις αλλά έχει μια αυτόνομη δική της πολιτική "και σε όποιον αρέσει".

Το ότι δεν ενδιαφέρεται μόνο για κέρδος το οφήλει βέβαια στον υδριτή που χάραξε αυτή τη πορεία και της έδωσε εκτός των άλλων και υσχιρό ανθρωπιστικό χαρακτήρα.

 

 

Lazkal είναι απαράδεχτο, δεν είναι μόνο εκτός ορίων των δυνατοτήτων της μηχανής η οποία χαλαρά κρατάει πολύ σταθερή ακρίβεια κάτω των 2sec/day αλλά είναι και έξω από τα COSC specs για τα οποία μάλιστα έχεις εγγύηση για δύο έτη. Πήγαινε το καλύτερα στην επίσημη αντιπροσωπία αν και εγώ αποφεύγω τα σέρβις κτλ εδώ και τα στέλνω απ'ευθείας ελβετία στη Bucherer.

Απλά να επιμήνεις να στο ρυθμίσουν όσο καλύτερα μπορούν, δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το ρύθμισμα τους και να σου δώσουν το τεστ στεγανώτητας μετά, βγαίνει σε ένα χαρτάκι σαν απόδειξη ταμιακής.

Έλεγξε το μετά για δύο τρεις μέρες να δεις αν πηγαίνει στο +1 ή +2, μόνο τότε να μείνεις ευχαριστημένος από τη ρύθμιση, αφού το μπορεί η μηχανή γιατί όχι.

Όσο για το σέρβις μη βιαστείς να το κάνεις πρίν τα 7 ή και 8 χρόνια, εξαρτάτε, αν δε το κακομεταχειρίζεσαι άστο και στα 10.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ , θα το πάω στο επίσημο service (αν και ούτε εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα για την ρύθμισή τους - αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που δεν το έχω στείλει μέχρι τώρα ...) και θα ενημερώσω ...
Link to comment
Share on other sites

@DirectX: Το λινκ που έδωσες το έχω ήδη δώσει στην προηγούμενη σελίδα (το Moonwatch ανακατευθύνει αυτόματα στη σελίδα του Speedmaster Professional), ενώ στα υπόλοιπα λινκς που είχα δώσει υπάρχουν αναφορές τόσο στο Waltham όσο και στα Bulova.

 

Ooops, πράγματι :O

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο Valjoux 7750 μηχανισμός που χρησιμοποιεί το Lacroix είναι ευρύτατα διαδεδομένος και ιδιαίτερα αξιόπιστος. H Zeno χρησιμοποιεί μηχανές ΕΤΑ, οι οποίες είναι εξίσου αξιόπιστες, αλλά δεν έχει το brand name που έχει η Maurice Lacroix.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Λόγω πολύτιμων λίθων οι τιμές στα γυναικεία μπορούν να φτάσουν εύκολα σε εξωφρενικά νούμερα. Κατά συνέπεια πες μας κατ' αρχήν χοντρικά τον προϋπολογισμό σου για να δούμε από κει και πέρα.

υπολογιζω οτι μπορω να ξοδεψω μεχρι 2000 αντε 2500 ευρω .

Link to comment
Share on other sites

Δες και τα καινούρια Tudor, εγώ τα βρίσκω άθλια αλλά σίγουρα θα αρέσουν στις γυναίκες.

 

Ή και στα Titoni, πάρα πολύ καλό λόγο τιμής/ποιότητας και με άριστο after sales service.

Δεν είναι brillants οι πέτρες που χρησιμοποιούνε αλλά ζιρκόνια, στη τιμή όμως που ζητάς δε θα βρεις με brillants.

 

http://www.titoni.com/index.php?id=8&no_cache=1

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι ο Valjoux 7750 μηχανισμός που χρησιμοποιεί το Lacroix είναι ευρύτατα διαδεδομένος και ιδιαίτερα αξιόπιστος. H Zeno χρησιμοποιεί μηχανές ΕΤΑ, οι οποίες είναι εξίσου αξιόπιστες, αλλά δεν έχει το brand name που έχει η Maurice Lacroix.

 

 

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Καμια αλλη προταση μεχρι 1500 ευρω?

Εφοσων βεβαια υπαρχει και Κυπρο...

I'll see you on the dark side of the moon...
Link to comment
Share on other sites

υπολογιζω οτι μπορω να ξοδεψω μεχρι 2000 αντε 2500 ευρω .

 

 

Θα σου δώσω μια υποκειμενική άποψη αν διαθέτεις 2500 παίρνεις άνετα ενα rolex(ξερω οτι θα με πείτε άρρωστο), μετά σε καλές γραμμές υπάρχουν:raymond weil,omega,longines,tissot,oris,rado προσωπικά πάντως το πάντρεμα πολίτιμων λίθων με ατσάλι δε θα έλεγα οτι έχει τόσο σημασία, όσο ενα ωραίο κομψο χωρίς αυτά ρολόι άλλωστε γίνεται βαρετό, οι γιναίκες έχουν πολίτιμες πέτρες σε κοσμήματα άλλα, και στο ρολόι θα καταντά κάπως βαρετό

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

sto http://www.emarket.gr mporeite na vreite polla seiko rologia se polu kales times !!

 

Σιγα να μην ειναι γνησια εκει.

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

υπολογιζω οτι μπορω να ξοδεψω μεχρι 2000 αντε 2500 ευρω .

 

katarxhn den eipes an theleis automato h quartz...

 

an theleis automato me 2500 xtupas ena wraiotato rolex alla sketo atsali dld oxi xruso ktl(kalutera) pare ena airking

 

alliws pare ena omega automato gunaikeio pali mono atsali guro sta 1400-1500 tha sou bgei...ena px aqua terra an pali theleis quartz xtupa ena omega mexri 1000-1100 euro (pali seamaster aqua terra) mono atsali k eisai ok.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την απαντηση.

Καμια αλλη προταση μεχρι 1500 ευρω?

Εφοσων βεβαια υπαρχει και Κυπρο...

 

pare ena automato omega seamaster.. h to mple h to mauro(2254.50.00) k eisai ok.

Link to comment
Share on other sites

@apc: Εκτός από Seamaster θα πρότεινα επίσης και Speedmaster (προσωπικά το προτιμώ, κι ας δρέπει το Seamaster τις δάφνες λόγω 007). Επίσης αν θες χρονογράφο, προτείνω το Jazzmaster Maestro της Hamilton, το οποίο φέρνει περισσότερο σχεδιαστικά στο Maurice Lacroix που σου άρεσε. Ακόμα αν σου αρέσουν τα pilot ρολόγια, δες και το 356 της Sinn. Για το Hamilton δεν ξέρω αν έρχεται Κύπρο, πάντως στην Ελλάδα υπάρχει αντιπροσωπεία. Η Sinn πουλάει μέσω internet.

 

@gzisis69: Πέρα από τις πολύ καλές προτάσεις των προηγούμενων, εγώ θα προτείνω να δεις και κάποια προσιτά quartz μοντέλα από Cartier (Must 21) και Bulgari (B.zero1) καθώς και Tag Heuer και Maurice Lacroix Divina. Από αυτόματα δες επίσης τα Hamilton Jazzmaster Lady, Longines Evidenza, Maurice Lacroix Pontos. Πάντως ανεξάρτητα από μηχανικά ή quartz μοντέλα θα πρότεινα, αφού δίνεις ένα σεβαστό ποσό, να περάσει πρώτα το μοντέλο και από την έγκριση της κυρίας, γιατί άλλο το δικό μας γούστο και άλλο το δικό τους.

 

@stixima: μαϊμούδες δεν είναι, σίγουρα όμως είναι γκρίζες παραεισαγωγές στην καλύτερη περίπτωση ή ακόμα σκοτεινότερης προέλευσης στη χειρότερη. Btw χρόνια πολλά, να τα εκατοστήσεις! :)

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θα ήθελα την γνώμη σας για αυτό το ρολοι .

http://www.raymond-weil.ch/Modules/SRW/WATCH/default.asp?MenuId=12&GroupId=6&ProdId=MzI1&Page=1

Ευχαριστω εκ των προτερων.

up :rolleyes:

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

panda poso kanei?

H timh pou to exw vrei einai gurw sta 900-1000 eurw

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

@stixima: μαϊμούδες δεν είναι, σίγουρα όμως είναι γκρίζες παραεισαγωγές στην καλύτερη περίπτωση ή ακόμα σκοτεινότερης προέλευσης στη χειρότερη. Btw χρόνια πολλά, να τα εκατοστήσεις! :)

 

xexe ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)

http://www.danasoft.com/sig/grlansin.jpg
Link to comment
Share on other sites

H timh pou to exw vrei einai gurw sta 900-1000 eurw

 

apo oti blepw einai quartz. me tosa lefta peripou perneis omega semaster quartz

http://www.orolus.com/cgi-bin/ShoppingCart.cgi?action=ShowPic&search_for=2264.50.00&search_brn=OMEGA&search_sty=&lowest_price=0&highest_price=99999&ori_action=Go&detail_category=.&detail_sizes=.&detail_keyword=.&search_logo=

.(leme gia metrhta k ara me kapia ekptwsh... prosekse na petuxeis 20% ekptwsh)

pantws egw to omega tha eperna.

Link to comment
Share on other sites

apo oti blepw einai quartz. me tosa lefta peripou perneis omega semaster quartz

http://www.orolus.com/cgi-bin/ShoppingCart.cgi?action=ShowPic&search_for=2264.50.00&search_brn=OMEGA&search_sty=&lowest_price=0&highest_price=99999&ori_action=Go&detail_category=.&detail_sizes=.&detail_keyword=.&search_logo=

.(leme gia metrhta k ara me kapia ekptwsh... prosekse na petuxeis 20% ekptwsh)

pantws egw to omega tha eperna.

Ευχαριστω,απλα κινουμε προς αυτο ,γιατι ταιριαζει αρκετα στο χερι μου μιας και ο καρπος μου ειναι μικρος σε αντιθεση με τα seiko και omega που εχω δει,βεβαια θα κανω μια μικρη ακομα ερευνα και για αυτο που μου προτεινες και θα ρωτησω αν βγαινουν και με μικροτερες κασες, και ιδωμεν.

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

Το Tango που έβαλες στο λινκ είναι στα 41χιλ διάμετρο, ακριβώς όσο και το Ωμέγα.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,απλα κινουμε προς αυτο ,γιατι ταιριαζει αρκετα στο χερι μου μιας και ο καρπος μου ειναι μικρος σε αντιθεση με τα seiko και omega που εχω δει,βεβαια θα κανω μια μικρη ακομα ερευνα και για αυτο που μου προτεινες και θα ρωτησω αν βγαινουν και με μικροτερες κασες, και ιδωμεν.

 

 

nai auto pou sou edeiksa einai 41mm bgenei omws k se mid size pou einai 36mm kai einai oti prepei! http://www.orolus.com/cgi-bin/ShoppingCart.cgi?action=ShowPic&search_for=2262.50.00&search_brn=OMEGA&search_sty=&lowest_price=0&highest_price=99999&ori_action=Go&detail_category=.&detail_sizes=.&detail_keyword=.&search_logo=

 

apo ekei k pera des k auto to omega... einai to seamaster aqua terra to mid size to quartz. http://www.omega.ch/index.php?id=295&no_cache=1

egw auto tha eperna :P me mauro dial... :P

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...