Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

διαφωνω...

breitling!:D

 

entaxei re su kai ego breitling eho para polu kala alla den nomizo na sugkrinontai toso me ta rolex. ante kai tou hronou skopeuo na eho kai ego ena sto heri mou me to kalo, tha doume.

[sigpic][/sigpic]

I Am, by any practical defintion of the words, foolproof and incapable of error. - HAL9000

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

entaxei re su kai ego breitling eho para polu kala alla den nomizo na sugkrinontai toso me ta rolex. ante kai tou hronou skopeuo na eho kai ego ena sto heri mou me to kalo, tha doume.

 

αποψεις ειναι αυτες...

μακαρι να ειχα και εγω ενα Breitling.:(

Link to comment
Share on other sites

Σνομπάριζα την Rolex, γιατί όλοι είναι κολλημένοι μαζί της, γιατί υπάρχουν άπειρες ρέπλικες και γιατί ο σχεδιασμός τους είναι υπερβολικά συντηρητικός. Αλλά ό,τι και να λέμε, είναι πράγματι ο κορυφαίος μαζικός (που λέει ο λόγος) κατασκευαστής. Είναι σε τελείως άλλη κατηγορία από Omega,Breitling,Tag και ΣΙΑ. Οι μηχανισμοί της είναι ένας και ένας, ακολουθεί απίστευτα υψηλά standards και γενικά είναι σε έναν πολύ μοναχικό δρόμο. Όπως η Rolls Royce μέχρι το '97, όπου ποτέ δεν ανακοίνωνε την ιπποδύναμη των αυτοκινήτων της, αλλά απλά έγραφε "αρκετή".

http://www.e-pcmag.gr/forum/uploads/1167098350/gallery_2355_256_21627.jpg

Πριν από 5 μέρες αγόρασα το speedmaster day-date. Εξαιρετικό ρολόι, ανέλπιστα ακριβές, αλλά με μερικά ελαττώματα που δεν τα περίμενα σε ένα ρολόι των €2000+

-Δεν έχει βιδωτή κορώνα,ούτε βιδωτό καπάκι! Αδιάβροχο μέχρι τα 50 μ. μόνο. Φυσικά δεν προορίζεται για καταδύσεις, αλλά είναι αυτό που λέγαμε παραπάνω για την Rolex, που δεν καταδέχεται να κάνει κανέναν συμβιβασμό.

-Το κούμπωμα στο μπρασελέ είναι πολύ "λίγο". Το citizen promaster automatic των €250 που είχα ως τώρα είχε ένα πολύ καλύτερο κούμπωμα.

Ίσως παραείμαι ψείρας, αλλά έλεος, πόσο πια θα ανέβαινε η τιμή αν είχε αυτά τα πραγματάκια;

Παρόλα αυτά, είναι καταπληκτικό ρολόι. Το σημαντικότερο προσόν του για εμένα είναι ότι δεν δείχνει τα λεφτά του, φαίνεται πολύ φθηνότερο. Μάλιστα έχω δει κάποια swatch που του μοιάζουν αρκετά!

Φυσικά, αν το δει κανείς από κοντά, αλλάζει γνώμη!..

 

 

Τα ρολόγια δείχνουν συνήθως 10.10 γιατί είναι τα σημεία όπου δεν κρύβονται οι επιγραφές πάνω στα καντράν μάλλον.

Link to comment
Share on other sites

Τα ρολόγια δείχνουν συνήθως 10.10 γιατί είναι τα σημεία όπου δεν κρύβονται οι επιγραφές πάνω στα καντράν μάλλον.

 

Ή γιατί είναι αισθητικά πιο όμορφα οι δείκτες απλωμένοι στο 10 και 10 ;)

Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω παιδιά πάντως οτι και η seiko είναι απο τις καλύτερες εταιρίες παγκοσμίως υπάρχουν μοντέλα της και 100.000 ευρώ, αλλά τα καλά της δεν έρχονται ευρώπη θέλει τρελό ψάξιμο στο γιαπωνέζικο site,rolex είναι κορυφαία δεν το συζητώ
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Εγώ από την άλλη πλευρά έχω προτιμήσει ένα οικονομικό Timberland Χρονογράφο (μαύρη πλάκα) το οποίο παρόλο που κοστίζει 250-60 (πριν 2 χρόνια) εξακολουθεί να τραβά τα βλέμματα, ο χρονογράφος είναι 30', έχει βιδωτή κορώνα, περιστρεφόμενο στεφάνη, ημερομηνία στο 4 (και μια σε μορφή χρονογράφου),δερμάτινο λουράκι (καμία φθορά επί διετία), είναι αδιάβροχο στα 100μ και γενικότερα δύσκολα το αλλάζω για ακριβότερα ρολόγια -μάλλον κόλλησα μαζί του!

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω παιδιά πάντως οτι και η seiko είναι απο τις καλύτερες εταιρίες παγκοσμίως υπάρχουν μοντέλα της και 100.000 ευρώ, αλλά τα καλά της δεν έρχονται ευρώπη θέλει τρελό ψάξιμο στο γιαπωνέζικο site,rolex είναι κορυφαία δεν το συζητώ

Eννοείται πως οι Seiko,Citizen είναι μεγάλες εταιρίες. Μόνο η orient μοιάζει κάπως χαμένη πλέον. Και τολμώ να πω πως είναι πολύ πιο "τίμιες" από τις ευρωπαϊκές που έχουν καβαλήσει εδώ και καιρό το καλάμι, προσφέρουν αντίστοιχη ποιότητα σε υποπολλαπλάσιες τιμές.

Όσο για την τιμή που λες, είμαι σίγουρος ότι το κάνουν μόνο και μόνο για λόγους πρεστίζ. Υπάρχει έστω και ένας λογικός άνθρωπος που να θεωρεί ότι ένα ατσάλινο ρολόι κοστίζει €1000-1500 να κατασκευαστεί;

Link to comment
Share on other sites

voodooman bravo sou gia thn antikeimenikothta pou exeis.

 

k egw palia eixa omega. den lew kala rologia se genikes grammes an k gia montela tous panw apo 2000 euro den aksizei na agoraseis.

 

 

eixa to seamaster alla toso o sxediasmos tou mprasele pou gemizei eukola gratsounies eidika sto koumpwma alla k epeidh to koumpwma einai me koumpia pou ta patas k eleutheronete an mpeis sthn thalassa k ammo ktl (afou egw eixa to seamster) mazeuei kokous ammou se shmeio kamia fora na mhn patiounte oute ta koumpakia k na prepei na to kathariseis..... ase megalh ksenera.. dixnei pws h omega den to exei meletish k polu to thema...

 

apo thn allh blepeis oti h omega k h kathe omega pou palia htan ontws megalo onoma orologopoihas exei ksepoulhsei onoma k istoria wste na epibiwsh.alliws twra pou milame den tha uphrxe omega. exei mpei se ena group k apla pernei etoimes tis mhxanes tous (Eta) k gia emporikous logous thns kanei kapia ''tropopoihsh'' dld ousiastika tis kanei pio omorfes ktl k tis onomazei caliber.

 

pragmati h rolex kataskeuazei rologia ta opoia einai teleia k polu polu melethmena se ola. skopos ths einai na kanei ena roloi-ergaleio xronou k oxi na einai glamour opws lene merikoi giati polu apla den gnwrizoun...

 

an tis endiafere na htan glamour ktl den tha ebaze atsali 904L .. k polla polla alla......

 

oso gia thn bidwth korwna pou les file voodooman pws na mhn exei h rolex vidwth korwna afou einai auth pou thn anakalupse ;)

 

ksereis ti megalh upothesh einai na kataskeuazeis rologia xwris na eisai se kanena group dld entelws aneksarthtos. na eisai mh kerdoskopiko idruma me megalh drasthriothta stis filantrwpies. na eisai o megaluteros sthn katanalwsh k epeksergasia xrusou sthn elbetia.na sthrizese gia to kathe roloi pou kaneis panw stis dikes sou efeureseis?.....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει έστω και ένας λογικός άνθρωπος που να θεωρεί ότι ένα ατσάλινο ρολόι κοστίζει €1000-1500 να κατασκευαστεί;

 

Συμφωνώ κι εγώ ότι τα περιθώρια κέρδους στα ρολόγια πολυτέλειας πρέπει να είναι εξωφρενικά. Είχα διαβάσει μια εκτίμηση (λίγο μπακαλίστικη είναι η αλήθεια, αλλά όχι εντελώς λάθος), ότι τα Rolex πρέπει να έχουν λόγο κέρδους προς κόστος γύρω στο 10.

 

Το δικό μου απόκτημα των ημερών είναι ένα Certina C-sport:

 

http://img221.imageshack.us/img221/4531/csportji7.th.jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ένα αυτόματο μηχανικό αλλά δυστυχώς χρονογράφο στα 200-300 ευρώ που είχα θέσει ως όριο δεν υπήρχε περίπτωση να βρω.

 

Τα καλά στοιχεία του Certina:

-Μηχανισμός της ΕΤΑ (G10.711 με 4 ρουμπίνια)

-Ατσάλι 316L

-Κρύσταλλο ζαφείρι

-Σύστημα DS με φλάντζες στεγανοποίησης σε καπάκι και κορώνα (αν και θα προτιμούσα να είχε βιδωτή κορώνα και καπάκι)

 

Τελική τιμή: 240 ευρώ

 

Σημειωτέον ότι αν δεν σας ενδιαφέρει ο χρονογράφος υπάρχουν αρκετές λύσεις σε αυτόματα μηχανικά σε αυτό το κόστος. Δύο που είχαν μπει στη τελική μου λίστα:

 

Christopher Ward C5 Malvern Aviator

 

http://www.christopherward.co.uk/images/pd/lg/C5AKK.jpg

 

-Μηχανισμός ΕΤΑ 2824-2 (πολύ αξιόπιστος, χρησιμοποιείται σε πλειάδα αυτόματων χαμηλού κόστους, θεωρείται σε πολλά σημεία εφάμιλλος του 2892 που μπαίνει σε IWC κλπ, δείτε άρθρο εδώ: http://www.chronometrie.com/eta2824/eta2824.html )

-Κρύσταλλο ζαφείρι

-Κρύσταλλο στο πίσω μέρος για να φαίνεται ο μηχανισμός

-Βιδωτή κορώνα

-Βιδωτό καπάκι

-Super Luminova υλικό φωσφορισμού

 

Όλα αυτά με 200 ευρώ και άμα στείλετε email μπορείτε να διαλέξετε τον σειριακό αριθμό του δικού σας ρολογιού, ενώ το πιθανότερο είναι ότι θα σας απαντήσει ο ίδιος ο Christopher Ward. Τα αρνητικά είναι ότι πρόκειται για νέα εταιρεία, οπότε σήμερα υπάρχει, αύριο ίσως όχι. Επίσης ίσως κάποιους ενοχλεί ότι το όνομα Christopher Ward είναι άγνωστο εκτός των φανατικών του είδους.

 

Άλλο προσιτό μηχανικό αυτόματο είναι το Archimede Pilot M, ρέπλικα των aviator ρολογιών του Β' παγκοσμίου:

 

http://archimede-watches.com/images/79M19-a11-15.jpg

 

-Μηχανισμός και εδώ ο ΕΤΑ 2824-2

-Κρύσταλλο στο πίσω μέρος για να φαίνεται ο μηχανισμός (μπορείτε να επιλέξετε και απλό καπάκι, το οποίο ενδεχομένως ταιριάζει περισσότερο στο military στυλ του ρολογιού, ενώ και ο μηχανισμός δεν έχει το φινίρισμα του Christopher Ward)

-Βιδωτή κορώνα

-Βιδωτό καπάκι

 

Κόστος στα 245 ευρώ

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Μια που μιλάμε για Rolex, άλλο ένα ενδιαφέρον στοιχείο: το 64% των μηχανισμών που είχαν σταλεί στο COSC (contrôle officiel suisse des chronometres (official Swiss chronometer inspection)) για να πάρουν πιστοποιητικό ακριβείας ήταν Rolex (σχεδόν το σύνολο της ετήσιας παραγωγής της Rolex), με δεύτερη την Omega με μόλις 17,4%. Μπορείτε να διαβάσετε το πλήρες άρθρο εδώ: http://www.timezone.com/library/wbore/wbore631733384647656250

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

exei mpei se ena group k apla pernei etoimes tis mhxanes tous (Eta) k gia emporikous logous thns kanei kapia ''tropopoihsh'' dld ousiastika tis kanei pio omorfes ktl k tis onomazei caliber.

 

Αυτό δεν είναι αλήθεια. Όπως θα δεις κι εδώ: http://www.pmwf.com/cgi-bin/ForumArchive/webbbs_config.cgi?noframes;read=443964 η Omega κάνει και ουσιαστικές τροποποιήσεις στον ΕΤΑ 2892Α2, ο οποίος κατά γενική παραδοχή είναι ήδη ένας πολύ καλός μηχανισμός.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

ferengi kaloforeto to neo sou roloi!

 

gia thn omega apo mia apopsh exeis dikio dioti allazei k mhxanika merh px den kanei opws h panerai pou apla omorfenei tis mhxanes tis k tis bazei sthn ousia opws einai alla k pali sto telos den einai kana thauma.

 

 

kai skepsou oti h mia etairia exei kanei h idia poses meletes ktl gia na ftasei sto shmeio na kataskeuasei ena mhxanismo apo thn arxh enw h allh apla syskeuazei rologia k sthn ousia ta pernei ola etoima. akoma skepsou pws h rolex einai pio megalh apo oloklhro to group tis allhs(swatch group)

 

to na sxediaseis mia kasa ena mprasele k na allakseis mia etoimh mhxanh den to thewrw pantws kamia trelh orologopoiia.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ ότι τα περιθώρια κέρδους στα ρολόγια πολυτέλειας πρέπει να είναι εξωφρενικά. Είχα διαβάσει μια εκτίμηση (λίγο μπακαλίστικη είναι η αλήθεια, αλλά όχι εντελώς λάθος), ότι τα Rolex πρέπει να έχουν λόγο κέρδους προς κόστος γύρω στο 10.

 

Το δικό μου απόκτημα των ημερών είναι ένα Certina C-sport:

 

http://img221.imageshack.us/img221/4531/csportji7.th.jpg

 

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα ένα αυτόματο μηχανικό αλλά δυστυχώς χρονογράφο στα 200-300 ευρώ που είχα θέσει ως όριο δεν υπήρχε περίπτωση να βρω.

 

Τα καλά στοιχεία του Certina:

-Μηχανισμός της ΕΤΑ (G10.711 με 4 ρουμπίνια)

-Ατσάλι 316L

-Κρύσταλλο ζαφείρι

-Σύστημα DS με φλάντζες στεγανοποίησης σε καπάκι και κορώνα (αν και θα προτιμούσα να είχε βιδωτή κορώνα και καπάκι)

 

Τελική τιμή: 240 ευρώ

 

Σημειωτέον ότι αν δεν σας ενδιαφέρει ο χρονογράφος υπάρχουν αρκετές λύσεις σε αυτόματα μηχανικά σε αυτό το κόστος. Δύο που είχαν μπει στη τελική μου λίστα:

 

Christopher Ward C5 Malvern Aviator

 

http://www.christopherward.co.uk/images/pd/lg/C5AKK.jpg

 

-Μηχανισμός ΕΤΑ 2824-2 (πολύ αξιόπιστος, χρησιμοποιείται σε πλειάδα αυτόματων χαμηλού κόστους, θεωρείται σε πολλά σημεία εφάμιλλος του 2892 που μπαίνει σε IWC κλπ, δείτε άρθρο εδώ: http://www.chronometrie.com/eta2824/eta2824.html )

-Κρύσταλλο ζαφείρι

-Κρύσταλλο στο πίσω μέρος για να φαίνεται ο μηχανισμός

-Βιδωτή κορώνα

-Βιδωτό καπάκι

-Super Luminova υλικό φωσφορισμού

 

Όλα αυτά με 200 ευρώ και άμα στείλετε email μπορείτε να διαλέξετε τον σειριακό αριθμό του δικού σας ρολογιού, ενώ το πιθανότερο είναι ότι θα σας απαντήσει ο ίδιος ο Christopher Ward. Τα αρνητικά είναι ότι πρόκειται για νέα εταιρεία, οπότε σήμερα υπάρχει, αύριο ίσως όχι. Επίσης ίσως κάποιους ενοχλεί ότι το όνομα Christopher Ward είναι άγνωστο εκτός των φανατικών του είδους.

 

Άλλο προσιτό μηχανικό αυτόματο είναι το Archimede Pilot M, ρέπλικα των aviator ρολογιών του Β' παγκοσμίου:

 

http://archimede-watches.com/images/79M19-a11-15.jpg

 

-Μηχανισμός και εδώ ο ΕΤΑ 2824-2

-Κρύσταλλο στο πίσω μέρος για να φαίνεται ο μηχανισμός (μπορείτε να επιλέξετε και απλό καπάκι, το οποίο ενδεχομένως ταιριάζει περισσότερο στο military στυλ του ρολογιού, ενώ και ο μηχανισμός δεν έχει το φινίρισμα του Christopher Ward)

-Βιδωτή κορώνα

-Βιδωτό καπάκι

 

Κόστος στα 245 ευρώ

 

 

τα archimede τα βλέπω και σε ξένο φορουμ Ελλάδα τα φέρνει κανείς? όμορφα είναι αλλά πόσο χάνουν την μέρα?

mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

τα archimede τα βλέπω και σε ξένο φορουμ Ελλάδα τα φέρνει κανείς? όμορφα είναι αλλά πόσο χάνουν την μέρα?

 

ομορφα?

τι λετε ρε παιδια?

χαλια ειναι!:O

Link to comment
Share on other sites

apo thn allh blepeis oti h omega k h kathe omega pou palia htan ontws megalo onoma orologopoihas exei ksepoulhsei onoma k istoria wste na epibiwsh.alliws twra pou milame den tha uphrxe omega. exei mpei se ena group k apla pernei etoimes tis mhxanes tous (Eta) k gia emporikous logous thns kanei kapia ''tropopoihsh'' dld ousiastika tis kanei pio omorfes ktl k tis onomazei caliber.

 

pragmati h rolex kataskeuazei rologia ta opoia einai teleia k polu polu melethmena se ola. skopos ths einai na kanei ena roloi-ergaleio xronou k oxi na einai glamour opws lene merikoi giati polu apla den gnwrizoun...

 

oso gia thn bidwth korwna pou les file voodooman pws na mhn exei h rolex vidwth korwna afou einai auth pou thn anakalupse ;)

 

ksereis ti megalh upothesh einai na kataskeuazeis rologia xwris na eisai se kanena group dld entelws aneksarthtos. na eisai mh kerdoskopiko idruma me megalh drasthriothta stis filantrwpies. na eisai o megaluteros sthn katanalwsh k epeksergasia xrusou sthn elbetia.na sthrizese gia to kathe roloi pou kaneis panw stis dikes sou efeureseis?.....

 

Σωστός.

Η Rolex επιβιώνει μόνη της, αλλά για πόσα χρόνια ακόμη; Με τέτοιο όνομα και τέτοιες τιμές όμως, μάλλον για πολύ ακόμη.

Η Rolex ήταν η πρώτη μάρκα ρολογιών που έμαθα. Ήμουν πέντε χρονών όταν άκουγα τον δίσκο του Χάρυ Κλυνν που έλεγε "παιδιά σηκωθείτε να βγούμε στους δρόμους, με rolex στα χέρια, με γούνες στους ώμους¨ και ρώτησα τον μπαμπά μου "τί είναι rolex μπαμπά;" "πολύ ακριβά ρολόγια παιδί μου". Τί να μου πει ο άμοιρος!..

Την Omega την έμαθα πολύ αργότερα. Όταν ήμουν 15 χρονών, στο μάθημα των γαλλικών με τον κολλητό μου συζητούσαμε για αυτοκίνητα, υπολογιστές, το διάστημα. Ε, εκεί μου ανέφερε ότι ο μπαμπάς του έχει ένα ρολόι σαν αυτά που φορούσαν οι αστροναύτες όταν πρωτοπήγαν στη σελήνη. Omegα speedmaster το έλεγαν. Έμεινα με ανοιχτό το στόμα και ήξερα ότι ήταν το μόνο ρολόι που ήθελα να πάρω. 17 χρόνια μετά, επιτέλους τα κατάφερα...

Αγαπάω όλα τα ρολόγια που κατασκευάζονται από εταιρίες που φτιάχνουν ρολόγια , από τα Q&Q μέχρι τα Rolex και παραπάνω. Και ξέρω ότι έδωσα ένα τρελό ποσό (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα) για κάτι που κοστίζει το 1/10, αλλά μερικές φορές είναι ωραία να είμαστε παράλογοι!

Link to comment
Share on other sites

Το σίγουρο είναι οτι όποιος πάρει ομέγα η ρόλεξ θα έχει service και πάνω απο 50-60 χρόνια, περιμένω πως και πως ενα ομέγα 50-60 ετών απο σαράβαλο που ήταν και αφόρετο για τουλάχιστον 20 χρόνια, να το κάνουν κουκλί οι ελβετοί
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

τα archimede τα βλέπω και σε ξένο φορουμ Ελλάδα τα φέρνει κανείς? όμορφα είναι αλλά πόσο χάνουν την μέρα?

 

Επειδή το απέρριψα πριν βγω για βόλτα στα μαγαζιά δεν το έχω ψάξει αν έρχονται Ελλάδα. Δεν τα είδα πάντως σε κανένα από τα καταστήματα του κέντρου που γύρισα. Από την άλλη μπορείς να τα παραγγείλεις απευθείας από το site της εταιρείας ( http://archimede-watches.com/ ). Όσο για την ακρίβεια:

 

And accuracy of the dependable ETA 2824-2 movement has been remarkable for the watch that I have been wearing. In checking the watch against my computer clock, I have found the two to be in synchronization as to minutes, based on comparing time shown on the watch to time shown on my computer clock. I would guess that any difference between the two would be less than 10 seconds, if that much.

 

Τα παραπάνω από review στο timezone ( http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&goto=1250252&rid=0 )

 

ομορφα?

τι λετε ρε παιδια?

χαλια ειναι!:O

 

Τα ρολόγια pilot με το συγκεκριμένο στυλ τα επιλέγουν πολλοί μόνο και μόνο για την ιστορία που κουβαλάνε (αρκετές σχετικές πληροφορίες υπάρχουν στο review που αναφέρω πιο πάνω). Αισθητικά μπορεί κανείς να πει ότι είναι "καθαρά" ρολόγια για όσους αρέσκονται στις αδρές γραμμές και τα ευανάγνωστα καντράν χωρίς κανένα περιττό "μπιχλιμπίδι". Από την άλλη πάλι απέχουν αρκετά αισθητικά από την τρέχουσα πεπατημένη. Όπως έλεγαν και οι Λατίνοι "De gustibus non est disputandum" (ελληνιστί και σε ελεύθερη απόδοση: περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ;) )

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Αλλά εκεί που διάβασα στα στοιχεία του λέει ότι το όνομά του είναι "casio sea-pathfinder fishing", άρα έχει και κάποιες λειτουργίες για ψαράδες. Τις χρειάζεσαι; Το ρωτάω γιατί στην ίδια σελίδα, με τα ίδια χρήματα, βρίσκεις εξίσου εντυπωσιακά ρολόγια, με λειτουργίες που ίσως να σου είναι πιο χρήσιμες.

Μεγάλη εταιρεία η casio, απολύτως άξια σεβασμού για εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο. Αλλά εκεί που διάβασα στα στοιχεία του λέει ότι το όνομά του είναι "casio sea-pathfinder fishing", άρα έχει και κάποιες λειτουργίες για ψαράδες. Τις χρειάζεσαι; Το ρωτάω γιατί στην ίδια σελίδα, με τα ίδια χρήματα, βρίσκεις εξίσου εντυπωσιακά ρολόγια, με λειτουργίες που ίσως να σου είναι πιο χρήσιμες.

Μεγάλη εταιρεία η casio, απολύτως άξια σεβασμού για εμένα.

 

θα ειναι η τεταρτη φορα που θα αγορασω ρολοι και θα ειναι casio.

της εχω απολυτη εμπιστοσυνη...

οσα εχω αγορασει ζουν ακομη...

απλα εχει θερμομετρο.

τιποτε τρελο.

εχεις να προτεινεις κατι αλλο?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Voodooman don't worry, έδωσες λεφτά για κάτι που το αξίζει, το κόστος δεν έχει να κάνει μόνο με τα 150γραμμάρια της πρώτης ύλης ατσαλιού αλλά με πολύ περισσότερα.

Ούτε για την επιβίωση της rolex χρειάζεται να ανησυχείς. Ξέρεις πολλές ωρολογοποιίες που να έχουν παραμείνει αυτόνομες και με συνεχόμενα ανοδική πορία μετά από δύο παγκόσμιους και χρηματιστηριακά κραχ? Και μάλιστα αυτή τη περίοδο βρίσκετε στα καλύτερα της και έχει επενδύσει τεράστια ποσά στην κατασκευή δύο ολοκαίνουριων κτυρίων και ανακένηση παλαιών. Όλοι οι άλλοι πλέον έχουν αγοραστεί και γίνει μετοχικές εταιρίες, πουλήσαν παράδωση και ιστορία για το κέρδος(υπάρχουν 2-3 εξαιρέσεις. Και τα ρολόγια της είναι φτηνά θα έλεγα γιατί σε σχέση με τις άλλες εταιρίες θα έπρεπε να κόστιζαν 3 φορές περισσότερο. Αλλά δεν έχουν μετόχους να πιέζουν για κέρδος, έτσι μπορούν να τα δίνουν καλές τιμές. Αλλά και λόγο του μεγάλου αριθμού που πουλάνε δεν έχουν ανάγκει να βγάζουν πολλά από κάθε ρολόι όπως άλλες εταιρίες. Βέβαια αυτό το πετυχαίνουν χάρις στα συνολικά 6000 άτομα προσωπικό και τα πιο σύγχρονα μηχανίματα και ρομποτικς. Κάποιοι θεωρούν ότι τα ρόλεξ είναι ρολόγια μαζικής παραγωγής, αλλά αναλογικά άλλες εταιρίες με μικρότερο αριθμό ρολογιών παράγουν πολλά περισσότερα ρολόγια σε σχέση με το δυναμικό τους.

Link to comment
Share on other sites

θα ειναι η τεταρτη φορα που θα αγορασω ρολοι και θα ειναι casio.

της εχω απολυτη εμπιστοσυνη...

οσα εχω αγορασει ζουν ακομη...

απλα εχει θερμομετρο.

τιποτε τρελο.

εχεις να προτεινεις κατι αλλο?

σε ευχαριστω για το ενδιαφερον.

 

Κι εγώ έχω δύο Casio 10 και 15 χρόνων τα οποία λειτουργούν άψογα με μόνες φθορές στα πλαστικά τους. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις γιατί από τις διαστάσεις του φαίνεται μεγαλύτερο του μέσου όρου, οπότε πρέπει να δεις αν πηγαίνει στο χέρι σου.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έχω δύο Casio 10 και 15 χρόνων τα οποία λειτουργούν άψογα με μόνες φθορές στα πλαστικά τους. Το μόνο που έχω να προτείνω είναι να το δοκιμάσεις οπωσδήποτε πριν το αγοράσεις γιατί από τις διαστάσεις του φαίνεται μεγαλύτερο του μέσου όρου, οπότε πρέπει να δεις αν πηγαίνει στο χέρι σου.

εχεις δικιο.;)

εχω αρκετα μεγαλη παλαμη και χοντρο καρπο και ετσι δεν ειχα ποτε προβλημα με τα casio.

ωστοσο δεν ειναι τοσο παχυ οσο φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...