Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

οι φωτο στα πρωτα λινκ του nomikosas αναφερονται στο moon watch speedmaster και ειναι αυτο που πηγε στο φεγγαρι-κουρδιστο οπως ανεφερα :)

 

τελος το Ομεγα που ποσταρες φιλε papias ειναι το speedmaster date :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στο forum.

 

Κάνοντας gοogle στο ιντερνετ για μια αναζήτηση ρολογιών με έβγαλε και στο γνωστό μου myphone προς μεγάλη μου εντύπωση.

 

Στο προκείμενο λοιπόν, έχω ένα Rolex και συμφωνω με το φίλο μας το dimatha, είναι διαχρονικά ρολόγια αν και θα προτιμούσα όπως και να έχει ενα patek ή ένα vacheron skeleton.

 

Η σύζηγος γεννάει - πρώτα ο Θεός - μέσα στο μήνα και σκέφτηκα να τις πάρω δώρο το παραπάνω ρολόι, κλασσικό και διαχρονικό. Η ερώτηση είναι

1.μήπως αξίζει να το πάρω καλύτερα μεταχειρισμένο και αν ναι που μπορώ να απευθυνθώ.

2. έλεγχος στην αντιπροσωπεία φυσικά?

3. υπάρχει κάποια καλύτερη πρόταση

4. Το Zenith el primero σε μεταχειρισμένο ίσως σαν άλλη επιλογή?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

sirkonsta αφού θες να τη πάρεις dress watch και οχι ρολόι εργαλείο για καθημερινή χρήση πάρε της Πατέκ, είναι απλά τέλεια, και είναι αληθινά ρολόγια όχι σαν τα cartier που είναι απλά ένα κόσμημα το οποίο τυχαίνει να λέει και την ώρα.

Zenith για τη γυναίκα σου? θα το βγάλει off, άσε που τα έξοδα για σέρβις είναι πολλά.

Η καλύτερη λύση για δώρο σε γυναίκα είναι πιστεύω τα quartz αφού στις γυναίκες δεν τις ενδιαφέρει τι έχει κάτω από το dial το ρολόι.

Link to comment
Share on other sites

sirkonsta αφού θες να τη πάρεις dress watch και οχι ρολόι εργαλείο για καθημερινή χρήση πάρε της Πατέκ, είναι απλά τέλεια, και είναι αληθινά ρολόγια όχι σαν τα cartier που είναι απλά ένα κόσμημα το οποίο τυχαίνει να λέει και την ώρα.

Zenith για τη γυναίκα σου? θα το βγάλει off, άσε που τα έξοδα για σέρβις είναι πολλά.

Η καλύτερη λύση για δώρο σε γυναίκα είναι πιστεύω τα quartz αφού στις γυναίκες δεν τις ενδιαφέρει τι έχει κάτω από το dial το ρολόι.

 

quartz δεν τα συμπαθώ, τα θεωρώ πεταμένα λεφτά, από την άλλη Patek θα μπορέσω να βρω σε αυτα τα επίπεδα 3-4.000€? μαλλον όχι

Η Ζεnith tι ζητάει για service μήπως γνωρίζεις?

Link to comment
Share on other sites

Aποψη μου μην παρεις ρολοι να εχει ακριβο σερβις, με αυτα τα λευτα γιατι δεν της παιρνεις ενα ρολεξ datejust η airking?ειναι οτι πρεπει για γυναικα , επισης ως γυναικειο ρολοι μαρεσει πολυ το ομεγα το constellation φθηνοτερη επιλογη μεν
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

sinkonsta τιτονι μισο μισό με ζιρκόνια αυτόματο από 500 και τα ολόχρυσα με με τα πολλα ζιρκόνια στο bezel στα 800. http://www.titoni.com/index.php?id=8&no_cache=1&id_tx_titoniwatches_families=120&id_tx_titoniwatches_size=120

 

Τα quartz γιατί όχι? τι πεταμένα λεφτά αφού είναι πιο φτηνά από τα αυτόματα? άσε που αν είναι αυτόματο και λίγο να χάνει θα βρίσκει συνέχεια δικαιολογία ότι είναι το ρολόι ο λόγος που αργεί να ετοιμαστεί.

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ψαχνω κι εγω ενα ρολοι για τη γυναικα μου...εχει τωρα ενα rolex (για το οποιο παραπονιεται που σταματαει αν δεν το φορεσει για δυο μερες!?!) αλλα ψαχνω κατι πιο καθημερινο (μεχρι 1000€)...

κοιταζω κατι με δερματινο λουρακι και σχετικα μεγαλο (ξερετε, ειναι της μοδας τωρα για τις γυναικες) και ολο σε κατι burberry, gucci και τετοια πεφτω (που καμια σχεση με ρολογια δεν εχουν αυτες οι εταιριες)...καμια προταση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια, ψαχνω κι εγω ενα ρολοι για τη γυναικα μου...εχει τωρα ενα rolex (για το οποιο παραπονιεται που σταματαει αν δεν το φορεσει για δυο μερες!?!) αλλα ψαχνω κατι πιο καθημερινο (μεχρι 1000€)...

κοιταζω κατι με δερματινο λουρακι και σχετικα μεγαλο (ξερετε, ειναι της μοδας τωρα για τις γυναικες) και ολο σε κατι burberry, gucci και τετοια πεφτω (που καμια σχεση με ρολογια δεν εχουν αυτες οι εταιριες)...καμια προταση?

 

Για κοίτα αυτό και αυτό

Το omega είναι πιό μεγάλο από το tag

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ξέχασα να αναφέρω πως ήθελα από καιρό να βρω ένα αντίστοιχο forum, το όποιο να εχει θέμα τα ρολόγια τα οποία πάντα ασκούσανε πάνω μου μία ξεχωριστή "γοητεία".

 

Φίλε dimatha, τα titoni τα είδα πρώτη φόρα μέσω των δικών σου υποδείξεων και τα θεωρώ τίμια πρόταση (μην ξεχνάμε πως είναι και αυτόματα). Η αλήθεια είναι πως σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω το master series το ολόμαυρο. Σε ότι έχει να κάνει με τη σύζηγο θα προτιμούσα να το έδινα εκείνη τη στιγμή και όχι μετα από 3 μήνες όμως. Σε ότι έχει να κάνει με τα quartz, δεν χωράει καμία αμφιβολία νομίζω να αγοράσεις στα ίδια χρήματα έστω και λίγο παραπάνω (βλέπε titoni) ένα αυτόματα από ένα quartz.

 

Φίλε georgehh, η πρόταση σου είναι εξίσου καλή (αντικειμενικά καλύτερη θα έλεγα). Όπως ανάφερες και εσύ όμως επειδή απευθυνόμαστε σε γυναικείο φύλλο ένα cartier έχει άλλο prestige από ένα Ω, με όλο το θάρρος.

 

Πέρα από αυτά σας έχω νέα, μέσω φίλου ήρθα σε επαφή με ένα "μεσιτη" ρολογιων. Αποτέλεσμα Santos το μεσαίο μέγεθος (μισο-μισο) σχεδόν αμεταχείριστο 2.000€ με δεκτό κάθε έλεγχο. Πως το βλέπετε?

 

Πήγα σήμερα το Rolex για σερβις, ακούστε: παράδοση σε 2 μήνες και κόστος 270€. Το άφησα τι να κάνω...

 

Εχω ξεκινήσει και διαβάζω όλο το forum από την αρχή και βρίσκομαι στο σημείου του φίλου μας με το πάθος για τα Panerai. Ένα μου έρχετε στο νου δεν λέω καλά ρολόγια αλλά και πολυ καλό marketing...

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά είναι ωραίο να μοιράζεσαι την ίδια τρέλλα

Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η γοητεια και η μαγεια των ρολογιων, η μικρομηχανικη, τα καλυτερα ποιοτικα υλικα που μπορουν να χρησιμοποιηθουν και τα τεχνικα και τεχνολογικα θαυματα κρυμμενα πισω απο το dial και οχι το μουσταρδι λουρακι στρουθοκαμηλου ή το καφε της τοσκανης

 

dimatha το σημειώνω

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα το Rolex για σερβις, ακούστε: παράδοση σε 2 μήνες και κόστος 270€. Το άφησα τι να κάνω...

 

geia sou file mou. pio rolex exeis? k posa xronia to eixes k to phges twra service?

Link to comment
Share on other sites

Sirkonsta δε σου είπα και να δώσεις 1000 ευρώ για quartz, μέχρι 400 άντε 500 ευρώ και καλά είναι, και εγώ αν δεν είχα πάθος με τα ρολόγια quartz θα φορούσα. Το δύσκολο δεν είναι να βρείς το καλύτερο τεχνικά ρολόι για τη γυναίκα σου αλλά ένα να της αρέσει, τώρα τρέχα γύρευε, κανείς άντρας δε μπορεί να καταλάβει το γυναικείο γούστο. Η γυναίκα ενός φίλου μου έχει καμία 15αριά αυτόματα από μεγάλες ακριβές μάρκες, ο σύζηγος φυσικά μεγάλος συλλέκτης, κάθε μέρα φοράει δυο τρία ανάλογα με τα ρούχα της, κανένα δε λέει τη σωστή ώρα αφού απλά τα φοράει σαν αξεσουάρ και δε μπαίνει καν στον κόπο να τα κουρδίσει και να τα ρυθμίσει, πραγματικά τα λυπάμαι τα ρολόγια της.

Ελπίζω και της γυναίκας σου να μην έχει την ίδια μοίρα. Γι αυτό κολλάω στα quartz όσο αφορά τις γυναίκες. Και στη κοπέλα μου quartz της αγόρασα.

 

 

 

 

 

Ένα ωραίο συντριβάνι στο Grand Cayman,

 

http://i57.photobucket.com/albums/g229/dimatha/GrandCayman.jpg

 

αλλά και το ρολόι στο φόντο κάνει τη φωτό ακόμα πιο ωραία. :D

Link to comment
Share on other sites

geia sou file mou. pio rolex exeis? k posa xronia to eixes k to phges twra service?

 

Καλησπερα, το οyster perpetual date. Εγω το έχω 2 χρόνια αλλα καθότανε αλλα 10 συνεχεια στο συρταρι, πολλά? δεν εχεις αδικό αλλα δεν γνωριζα...

Link to comment
Share on other sites

Date ή DateJust?

Date έχω κι εγώ.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα αν δε δουλεύει. θα έπρεπε να το πας μετά απο άλλα 5 χρόνια, βιάστηκες μάλλον.

Και μακρια απο τους winders, ειναι μονο για ρολόγια με ημερολόγιο, φάσεις σελήνης κτλ.

κίνηση=τριβή=φθορά.

Link to comment
Share on other sites

Date ή DateJust?

Date έχω κι εγώ.

Δεν έχει κανένα πρόβλημα αν δε δουλεύει. θα έπρεπε να το πας μετά απο άλλα 5 χρόνια, βιάστηκες μάλλον.

Και μακρια απο τους winders, ειναι μονο για ρολόγια με ημερολόγιο, φάσεις σελήνης κτλ.

κίνηση=τριβή=φθορά.

 

date, Δημήτρη μάλλον έχεις δίκιο αλλά εκείνη τη στιγμή ποιον να ρωτούσα. Και εκεί ένας υπάλληλος μου είπε για κύκλο 5 ετών ασχετο αν λειτουργει ή οχι το ρολοι, ισως να το ειπε απο σκοπιμοτητα, αλλα προτιμησα να κοιμαμαι υσηχος

Link to comment
Share on other sites

nomikosas+georgehh, εξαρτατε παντα από διόφορους παράγωντες. για τον νομικόσας ρολόι=ρόλεξ και γι'αυτό απάντησε έτσι, και για μένα το ίδιο υσχίει.

Στα κάλά ρολόγια δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά αρκεί και αύτά να είναι αδιάβροχα ώστε η υγρασία να μην μπορεί να τα επιρεάσει καθόλου ή και ο παραμικρός κόκκος σκόνης.

Η υγρασία και η σκόνη ήταν ανέκαθεν ο εχθρός των ρολογιών κάτι που πρώτη νίκησε η ρόλεξ με τη πλήρη αδιάβροχη κάσα και τη εφεύρεση της βιδωτής κορώνας. 1926

Λογικά τα σημερινά ρολόγια έστω και με 350ευρώ και ετα δεν έχουν πρόβλημα αλλά κάτι παλαιότερα που δεν ήταν καθόλου στεγανοποιημένα κυνδινεύουν ακόμα και αν κάθονται.

Επίσης εξαρτάται και από την ποιότητα λαδιού που χρησιμοποιούνε αλλά και το μέταλο των γραναζιών.

Στη ρόλεξ χρησιμοποιούνε 5 διαφορετικά είδη λαδιού, για τις ετα δεν μπόρεσα να βρω κάτι, θα ρωτήσω στη Τιτονι που είμαι πελάτης τους και έχω κάποια επικοινωνία μα mails και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μου απάντησαν και αρκετά γρήγορα. Εξυπηρετική όπως πάντα.

 

Guten Tag Dimitris

 

Besten Dank für Ihr E-Mail von heute.

 

Es freut uns Ihnen mitteilen zu können, dass wir 4 Öle (inklusive eines zum fetten) für die Uhrwerke benutzen.

 

Freundliche Grüsse

 

TITONI AG

 

Τελικά οι ΕΤΑ της Τιτονι λαδώνονται με 4 διαφορετικά είδη λαδιού συμπεριλαμβανομενου κάποιου γράσου.

Δε ξέρουμε όμως αν όλες οι ΕΤΑ έχουν την ίδια λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει τιρόπιτα 4 τυριά? εγώ μόνο πίτσα και μακαρόνια έχω φάει 4 τυριά.

Μμμμ, πρέπει να τη δοκιμάσω. Αλλά δεν έχουμε στη Ρόδο. Απογοήτευσει!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από εμένα, καινούριος στο forum και με αγάπη για τα ρολόγια.

Δεν ξέρω πολλά πράγματα, αλλά κοντά σας είμαι σίγουρος ότι θα μάθω αρκετά.

 

Τα ρολόγια μου είναι τα εξής (με την σειρά απόκτησής τους)

 

Tag Heuer - formula (1992)

swatch (1999)

Citizen - promaster (2001)

Dolce Cabbana (2003)

Longines - lungo mare (2006)

 

Ο ευσεβής μου πόθος όμως είναι η αγορά ενός ROLEX!!!:)

 

θα το προτιμούσα με λευκή κάσα (καλά το λέω;)

 

Προτάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...