Jump to content

Συζήτηση για ρολόγια


EWS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Απόσπασμα απο το περιοδικό

Ώρες Status, τεύχος 17 Ιούλιος 2007. Τα 81 καλύτερα ρολόγια για το καλοκαίρι,

αφού προηγουμένως έχει παρουσιάσει ρολόγια

μέχρι και 210000 euro (Roger Dubuis excalibur JFK) :

 

" Εάν στα προηγούμενα ρολόγια της κατηγορίας, εκτός απο τη στεγανότητα, πρωταγωνιστούσε το στύλ, εδώ βρισκόμαστε μπροστά σε αυτό που θα ονομάζαμε <<the real thing>>. Η σειρά Promaster και Aqualand της Citizen ... "

 

Προσωπικά, επιλέγω ρολόγια με βάση το λόγο απόδοση/τιμή και γι αυτό

πλέον μόνο Ιαπωνικά, Seiko ή Citizen.

Αρνούμαι να πληρώσω φύκια για μεταξωτές κορδέλες και mass produced machine made για δήθεν χειροποίητα ή δήθεν limited edition, γνωρίσματα που κυρίως χαρακτηρίζουν τις παραφουσκωμένες ελβετικές φίρμες, στο κάτω κάτω όλα σχεδόν τις ίδιες μηχανές ΕΤΑ φοράνε.

Αν θέλεις κάτι πραγματικά ξεχωριστό και χειροποίητο υπάρχουν τα Grand Seiko, Credor, Spring Drive, δείτε εδώ για παράδειγμα

και εδώ

http://people.timezone.com/mdisher/seiko/springdrive/SeikoSDPart1.htm

αν δεν έχετε υπομονή να διαβάσετε όλη τη παρουσίαση ΠΗΓΑΙΝΕΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ Part 3 ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΡΟΛΟΙ,

ΣΥΝΟΛΙΚΑ 5 ΑΤΟΜΑ ΜΟΝΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΑΡΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ SPRING DRIVE ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΚΟΣΜΟ !

 

Εγώ έχω ένα Citizen Eco Drive Promaster Titanium Diver's 200m. Εδώ Ελλάδα κοστίζει 500 euro , εγώ το πήρα απο έξω 250 euro.

Απο τιτάνιο, πανάλαφρο, ανθεκτικότατο, ακριβέστατο (-1sec/μήνα), 6 μήνες power reserve, καταδυτικής στεγανότητας και το βασικότερο δε θα χρειαστεί ποτέ τίποτα, ούτε μπαταρία, ούτε άνοιγμα για συντήρηση !

http://img.auctiva.com/imgdata/3/6/3/7/3/1/webimg/96754046_o.jpg

Πριν απο αυτό είχα και ένα Raymond Weil και ένα TISSOT αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένος.

 

Γεγονός είναι πάντως ότι ο περισσότερος κόσμος έχει πλήρη άγνοια για το τι καθιστά ένα ρολόι καλό, αξιόπιστο, ακριβό και γι' αυτό οι πωλητές κάνουν πάρτυ λέγοντας τρελά παραμύθια.

 

π.χ μου έχει τύχει φίλος μου να μου δείχνει το καινούργιο του ρολόι και να μου λέει σχετικά με τα "23 jewels" που έγραφε πάνω το καντράν του για το μηχανισμό "ρε εσύ πολύ καλό ρολόι, έχει μέσα 23 ρουμπινάκια να φανταστείς. Τα βλέπεις κιόλας απο πίσω... ".

 

Δε του είχε εξηγήσει βέβαια κανείς ότι τα jewels δεν είναι τίποτα παραπάνω απο συνθετικά πολυμερή που χρησιμοποιούνται σα σημεία έδρασης κινούμενων εξαρτημάτων ακριβώς επειδή έχουν πολύ χαμηλό συντελεστή τριβής=μικρές απώλειες σε ενέργεια για τους αυτόματους μηχανικούς μηχανισμούς ΚΑΙ ΔΕ ΚΟΣΤΊΖΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 50cent του δολαρίου το καθένα.

 

Τώρα γιατί οι εταιρίες τα ονομάζουν παραπλανητικά "jewels"; Ακριβώς γι αυτό το λόγο, ΓΙΑ ΝΑ ΤΣΙΜΠΑΝΕ ΜΕΡΙΚΑ ΚΟΡΟΙΔΑ!

 

Γενικά πριν αγοράσετε ρολόι ψάξτε το, το ρολόι είναι ολόκληρη επιστήμη...

 

Να μη σχολιάσω βέβαια τη μόδα με τα ρολόγια οίκων μόδας που κοστίζουν όσο ή και περισσότερο απο ένα ρολόι εταιρίας που ασχολείται αποκλειστικά με την ορολογοποιϊα.

Εσείς θα προτιμούσατε ποτέ π.χ αυτοκίνητο ARMANI, NIKE, ADIDAS, DIESEL, DKNY, GUCCI απο BMW, MERCEDES ,VW , HONDA ;

Όχι βέβαια ...!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ένα Citizen Eco Drive Promaster Titanium Diver's 200m. Εδώ Ελλάδα κοστίζει 500 euro , εγώ το πήρα απο έξω 250 euro.

Απο τιτάνιο, πανάλαφρο, ανθεκτικότατο, ακριβέστατο (-1sec/μήνα), 6 μήνες power reserve, καταδυτικής στεγανότητας και το βασικότερο δε θα χρειαστεί ποτέ τίποτα, ούτε μπαταρία, ούτε άνοιγμα για συντήρηση !

 

Το ότι δεν έχει μπαταρία δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται συντήρηση και άνοιγμα. Κάθε 2-3 χρόνια θα πρέπει να ελέγχεις τις φλάντζες στεγανοποίησης και κάθε 5 θα πρέπει να κάνεις λίπανση στα κινούμενα μέρη. Το μόνα ρολόγια που δεν χρειάζονται άνοιγμα για λάδωμα είναι τα ψηφιακά quartz που δεν έχουν κινούμενα μέρη και το Jaeger-LeCoultre Extreme Lab, το οποίο λόγω εξωτικών υλικών δεν χρειάζεται λίπανση.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Τα 5 χρόνια για λίπανση κινούμενων μερών είναι κυρίως όριο συντήρησης για μηχανικούς μηχανισμούς που έχουν εκατοντάδες κινούμενα μέρη, όσο για τις φλάτζες στεγανοποίησης έχεις κάποιο δίκιο αλλά εξαρτάται απο τη χρήση του ρολογιού και κάτω απο ποιες συνθήκες καλείται να λειτουργήσει, άλλη συντήρηση χρειάζεται το ρολόι ενός δύτη ή κάποιου που το υποβάλει καθημερινά σε απότομες αυξομειώσεις θερμοκρασίας ή σε διαβρωτικά διαλήματα και άλλη μιας νοικοκυράς που απλά το βρέχει όταν πλένει πιάτα. Παρ 'όλα αυτά καταλαβαίνω τι θέλεις να πείς, απλά αναφερόμουνα συγκριτικά με τα μηχανικά αυτόματα...
Link to comment
Share on other sites

kostakiss απο όσο βλέπω είναι Marc Ecko. Αισθητικά δε θα το κρίνω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Τεχνικά, προσωπικά δε θα το επέλεγα, απο όσο φαντάζομαι έχει απλό μηχανισμό quartz ; Αν ναί δε θα έδινα πάνω απο 200 euro για κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Αν πάλι είναι μηχανικό αυτόματο, γιατί να μη πάρεις κάτι απο κάποια εταιρία που πραγματικά φτιάχνει ρολόγια και όχι μπλουζάκια, σοβρακάκια, κολώνιες κ.τ.λ . Όχι βέβαια ότι αυτό το φτιάχνει η Marc Ecko, αλλά εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα με αυτό και όλα τα ρολόγια των οίκων μόδας. Ότι δε ξέρεις ποιός για λογαριασμό της Marc Ecko το κατασκευάζει. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι τι μηχανισμό έχει (ακριβώς το τύπο), απο τι υλικό είναι η κάσα και το μπρασελέ, αν έχει βιδωτό καπάκι, βιδωτή κορώνα, απο τι υλικό είναι το τζαμάκι, τι στεγανότητα έχει, αυτά είναι που κυρίως μετράνε σε ένα καλό ρολόι. Αν θέλεις να πάρεις κάτι σχετικά οικονομικό και ταυτόχρονα ποιοτικό προσανατολίσου προς μάρκες με ιστορία στο χώρο όπως SEIKO, CITIZEN, TISSOT που έχουν επιπλέον και καλό λόγο τιμής/ποιότητα και μείνε μακριά απο ρολόγια οίκων μόδας όπως αυτό που έχεις σταμπάρει. "Ο καθένας στο τομέα του και ο Λουμίδης στους καφέδες ..." if you know what I mean.
Link to comment
Share on other sites

kostakiss απο όσο βλέπω είναι Marc Ecko. Αισθητικά δε θα το κρίνω γιατί είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα. Τεχνικά, προσωπικά δε θα το επέλεγα, απο όσο φαντάζομαι έχει απλό μηχανισμό quartz ; Αν ναί δε θα έδινα πάνω απο 200 euro για κάτι τέτοιο σε καμία περίπτωση. Αν πάλι είναι μηχανικό αυτόματο, γιατί να μη πάρεις κάτι απο κάποια εταιρία που πραγματικά φτιάχνει ρολόγια και όχι μπλουζάκια, σοβρακάκια, κολώνιες κ.τ.λ . Όχι βέβαια ότι αυτό το φτιάχνει η Marc Ecko, αλλά εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα με αυτό και όλα τα ρολόγια των οίκων μόδας. Ότι δε ξέρεις ποιός για λογαριασμό της Marc Ecko το κατασκευάζει. Αυτό που πρέπει να κοιτάξεις είναι τι μηχανισμό έχει (ακριβώς το τύπο), απο τι υλικό είναι η κάσα και το μπρασελέ, αν έχει βιδωτό καπάκι, βιδωτή κορώνα, απο τι υλικό είναι το τζαμάκι, τι στεγανότητα έχει, αυτά είναι που κυρίως μετράνε σε ένα καλό ρολόι. Αν θέλεις να πάρεις κάτι σχετικά οικονομικό και ταυτόχρονα ποιοτικό προσανατολίσου προς μάρκες με ιστορία στο χώρο όπως SEIKO, CITIZEN, TISSOT που έχουν επιπλέον και καλό λόγο τιμής/ποιότητα και μείνε μακριά απο ρολόγια οίκων μόδας όπως αυτό που έχεις σταμπάρει. "Ο καθένας στο τομέα του και ο Λουμίδης στους καφέδες ..." if you know what I mean.

 

οσο για τις πληροφοριες που ηθελες οριστε

Watch Info

Brand Name: Marc Ecko

Watch Series: Marc Ecko The Two Timer

Model number: E17522G1

Band material: Stainless steel

Band length: mens-standard

Case material: Stainless-steel

Dial Color: Silver

Movement: Quartz

Water resistant depth: 50.00 Meters

Warranty Type: manufacturer

 

Double duty. This dual time watch features a round case made of smooth stainless steel and the bezel is encrusted with crystals. With two set of hands, this timepiece can be set to tell time in two different time zones. Silver-tone, stainless steel band with push-button clasps matches the case. Water-resistant to 50 meters.

σε καταλαβαινω απολυτα,αλλα στην ηλικια που ειμαι,λιγοι θα βλεπουν τι μηχανισμο εχει ενα ρολοι!

το ρολοι αυτο θεσσαλονικη(tempus) κοστιζει 340€

απο ebay ειναι τσαμπα γιατι αμερικη εχουν απο 20$-120$..:)

παντως σε καμια περιπτωση δεν θα δινα 500 ευρω για να παρω αυτο το πραγμα που αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα ΔΕΝ ειναι ομορφο,οπως φαινεται στη φωτο εστω!

http://img.auctiva.com/imgdata/3/6/3/7/3/1/webimg/96754046_o.jpg

αυτα απο μενα,συμφωνω απολυτα στην αποψη σου αλλα δεν θα προεβαινα σε τετοια αγορα για κατι τετοιο!προτιμω να ειναι ομορφο παρα..τους μηχανισμους..το πρωτο μου ρολοι ηταν adidas και εδω και 4 χρονια δουλευει αψογα!

αλλα απ οτι εχω καταλαβει το ρολοι ειναι γουστο!αλλος μπορει να χει τρελα και να σκασει και 4500€+,εχω γνωστους που ψωνιζουν ρολογια με τετοιες τιμες γι αυτο το λεω!

Link to comment
Share on other sites

Θα επισκεφθώ για πρώτη φορά την Ζυρίχη σε λίγο καιρό και αναρωτιόμουν αν συμφέρει μια αγορά από εκεί,

Γνωρίζει κάποιος αν οι τιμές εκεί είναι καλύτερες?

Ενδιαφέρομαι κυρίως για Omega, Tag ή κάνα Rolex αν βρεθεί σε καλή τιμή.

irouvas.com
Link to comment
Share on other sites

Θα επισκεφθώ για πρώτη φορά την Ζυρίχη σε λίγο καιρό και αναρωτιόμουν αν συμφέρει μια αγορά από εκεί,

Γνωρίζει κάποιος αν οι τιμές εκεί είναι καλύτερες?

Ενδιαφέρομαι κυρίως για Omega, Tag ή κάνα Rolex αν βρεθεί σε καλή τιμή.

 

κανα 500ακο μειον σιγουρα θα βρεις , οτα ειχα περασει εγω ειχα κανει ενα ψιλο τσεκ στις τιμες και ειδα οτι μπορεις να βρεις καλυτερες τιμες, για iwc εγω που κοιταγα ειχα βρει σημαντικες διαφορες.

 

Αξιζει το κοπο να ψαξεις λιγο , μεχρι και στο αεροδρομιο ειχα βρει καλες τιμες.Εχει ενα μεγαλο καταστημα που ειναι φουλ στα ρολογια.

Link to comment
Share on other sites

...παντως σε καμια περιπτωση δεν θα δινα 500 ευρω για να παρω αυτο το πραγμα που αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα ΔΕΝ ειναι ομορφο,οπως φαινεται στη φωτο εστω!

Όπως έγραψα και απο την αρχή, δε σχολιάζω αισθητικά τις επιλογές των άλλων, αν εσύ για κάποιο λόγο σε πείραξε αυτό που είπα τι να πώ ...

Εσύ ρώτησες την άποψή μας και στην είπα για το ρολόι, χωρίς να σχολιάσω αν είναι ωραίο ή όχι, στο κάτω κάτω αν σου αρέσει εσένα ...

Εσύ δηλαδή τι ήθελες; Να σου πούμε γαμάτο, τρέχα πάρτο;

Όταν ζητάς τη γνώμη των άλλων πρέπει να έχεις και το θάρος να την ακούσεις σου αρέσει δε σου αρέσει.

Γιατί αντέδρασες εκδικητκά και ρεβανσιστικά δε το κατάλαβα, τέσπα όπως καταλαβαίνεις ...

Τώρα εσύ γιατί σχολιάζεις αισθητικά τη δική μου επιλογή δε κατάλαβα, δε ζήτησα την άποψή σου, αλλά ούτε και με πειράζει ...

Αλλά δε με ενδιαφέρει και καθόλου η άποψή σου σ' αρέσει δε σ' αρέσει εμένα μ' αρέσει ...

Και επίσης δε κατάλαβα απο που προκύπτει ότι η άποψή σου είναι αντκειμενικό και όχι υποκειμενικό κριτήριο; Αλλά πάλι δε με ενδιαφέρει, όπως καταλαβαίνεις ...

Πάντως δε το πήρα 500euro, το έγραψα κιόλας ότι το πήρα απ έξω 250 euro και όντως απο κοντά φαίνεται διαφορετικά, όχι μόνο αυτό αλλά κάθε ρολόι.

Αλλά και πάλι δε με ενδιαφέρει πως φαίνεται στη φωτογραφία γιατί εμένα μ' αρέσει ...

Επίσης οι πληροφορίες που παραθέτεις δεν λένε τίποτα, δηλαδή ποιός είναι ο μηχανισμός, αν το κρύσταλο είναι συνθετικό ζαφείρι, hardlex ή οργανικό, αν η κορώνα είναι βιδωτή, αν το καπάκι είναι βιδωτό ή κουμπωτό, ποίος τύπος ανοξείδωτου χάλυβα χρησιμοποιείται στη κάσα και στο μπρασελέ (απλά stainless steel δε λέει πολλά) ...

Εγώ για το καλό σου σου είπα να κοιτάξεις εσύ κάποια πράγματα για να αποφασίσεις εσύ αν αξίζει το ρολόι τα λεφτά που σου ζητάνε και όχι να μου παραθέσεις εμένα πληροφορίες

για να με πείσεις για την ορθότητα της επιλογής σου.

Αν με κατάλαβες ...

Link to comment
Share on other sites

παντως σε καμια περιπτωση δεν θα δινα 500 ευρω για να παρω αυτο το πραγμα που αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα ΔΕΝ ειναι ομορφο,οπως φαινεται στη φωτο εστω!

 

Οποιοσδήποτε άντρας που δεν είναι μαύρος ράπερ και συζητάει να αγοράσει ρολόι με κρυσταλλάκια δεν δικαιούται, κατα την ταπεινή μου άποψη να μιλάει για ομορφιά. Για την αποθέωση του κιτς ίσως...

Επίσης αντικειμενικές απόψεις πάνω σε θέματα αισθητικής απλά δεν υφίστανται.

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αντικειμενικές απόψεις πάνω σε θέματα αισθητικής απλά δεν υφίστανται.

 

+1

 

Και αυτό ισχύει για όλα τα θέματα αισθητικής...

 

Το θέμα όμως είναι οι προτεραιότητες κάποιου όταν αγοράζει ένα ρολόι. Κοιτάει πρώτα την αισθητική, ή τον μηχανισμό; Εκεί είναι το θέμα...

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

+1

 

και για να το τονίσω ξαναλέω

 

Επίσης οι πληροφορίες που παραθέτεις δεν λένε τίποτα, δηλαδή ποιός είναι ο μηχανισμός, αν το κρύσταλο είναι συνθετικό ζαφείρι, hardlex ή οργανικό, αν η κορώνα είναι βιδωτή, αν το καπάκι είναι βιδωτό ή κουμπωτό, ποίος τύπος ανοξείδωτου χάλυβα χρησιμοποιείται στη κάσα και στο μπρασελέ (απλά stainless steel δε λέει πολλά) ...

Εγώ για το καλό σου, σου είπα να κοιτάξεις εσύ κάποια πράγματα, για να αποφασίσεις εσύ αν αξίζει το ρολόι τα λεφτά που σου ζητάνε και όχι να μου παραθέσεις εμένα πληροφορίες

για να με πείσεις για την ορθότητα της επιλογής σου.

Αν με κατάλαβες ...

Εσύ ρώτησες την άποψή μας και στην είπα για το ρολόι, χωρίς να σχολιάσω αν είναι ωραίο ή όχι, στο κάτω κάτω αν σου αρέσει εσένα ...

Όταν ζητάς τη γνώμη των άλλων πρέπει να έχεις και το θάρος να την ακούσεις σου αρέσει δε σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Είδα σε κάποια site δημοπρασίες ρολογιών σε αρκετά δελεαστικές τιμές απο κάποιο 'μάλλον' μαγαζί ονόματι lowprices.

Ξέρει κανείς τι παίζει? Κατα πόσο είναι original αυτά τα ρολόγια?

Είναι κάποια που μου αρέσουν κι έχουν αρκετά καλή τιμή.

Έχει ασχοληθεί κανείς να μου πεί?

Για ρίξτε μια ματιά ....

http://www.emarket.gr/program/search.cfm?enablenavigation=-1

http://www.124sold.gr/categories.php?parent=2717&&orderField=enddate&orderType=ASC

 

Eχω παρει εγω ρολοι seiko πριν απο 1 χρονο απο αυτον και δεν εχει παθει τιποτα. Σε επικοινωνια που ηρθα μαζι του τοτε μου ειχε πει οτι τα φερνει απ εξω γι'αυτο και η τοσο χαμηλη τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Για το marc ecko το ρολογάκι εγω θα σου έλεγα πάρτο και μη ρωτάς κανέναν είναι πανέμορφο και εσύ ξέρεις για ποιο λόγο θα το πάρεις,respect και στον marc ecko που υπήρξε μεγάλος graffitas,και τα ρολογάκια του και εμένα μαρέσουν και αν πάρω θα το πάρω για τον δικό μου στιλίστικο λόγο οπως και το twsteel, όσο αναφορά τα μοδάτα ρολόγια σίγουρα απο μηχανισμό και απο υλικό δεν ξέρω αν είναι ποιοτικά αλλα μερικά σε design μαρέσουν,το οτι είναι γύφτικο είναι καθαρα υποκειμενικό και ρατσιστικό θα έλεγα είναι ανεπίτρεπτη αυτή η κριτική και ιδιαίτερα για τους μαύρους που είναι υπόδειγμα ανθρώπων και τιμιοι οι ποιο πολλοί,επίσης ρολόγια με διαμάντακια η οτι είναι αυτά εχουνε βγάλει και άλλες εταιρίες και όχι μονο οσες δεν είναι επαγγελματικά στο χώρο
mobile fan user
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Σε λίγο καιρό λέω να αγοράσω ένα ρολόι, με μπρασελέ αλλά έχω ως όριο τιμής τα 100 ευρώ.(σε σχέση με τα ποσά που ακούω εδώ μέσα,υπερβολικά λίγα...).

Φαντάζομαι ότι πρέπει να κοιτάξω προς casio ή swatch??

 

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια ρολόγια?

(Σε κατάστημα carrefour Πάτρας είδα κάποια swatch με 110 ευρώ,που μου άρεσαν αρκετά.Όμως πως θα ξέρω ότι είναι αυθεντικά??(δίνουν χαρτιά/εγγυήσεις??)

 

Ευχαριστώ.

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα.

 

Σε λίγο καιρό λέω να αγοράσω ένα ρολόι, με μπρασελέ αλλά έχω ως όριο τιμής τα 100 ευρώ.(σε σχέση με τα ποσά που ακούω εδώ μέσα,υπερβολικά λίγα...).

Φαντάζομαι ότι πρέπει να κοιτάξω προς casio ή swatch??

 

Έχει κάποιος να μου προτείνει κάποια ρολόγια?

(Σε κατάστημα carrefour Πάτρας είδα κάποια swatch με 110 ευρώ,που μου άρεσαν αρκετά.Όμως πως θα ξέρω ότι είναι αυθεντικά??(δίνουν χαρτιά/εγγυήσεις??)

 

Ευχαριστώ.

 

Άν έχεις τέτοιο μπάτζετ εγώ σου προτείνω αυτό

http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=1956355

Link to comment
Share on other sites

κύριοι με όλον τον σεβασμό..... το ρολόι είναι όλα αυτά που αναφέρατε παραπάνω. Είναι και γούστο, είναι φινέτσα (για να μην το πω αλλιώς) είναι ομορφιά, κόσμημα....είναι όμως και κάτι πρακτικό, καθημερινό..... μπορεί να είναι και μια επένδυση. Για όλους λοιπόν αυτούς τους λόγους και για άλλους 100 που δεν είναι της ώρας να αναφέρω εδώ η μάρκα είναι μία..... ROLEX . Μπορεί να έχει βρωμίσει ο τόπος από ρέπλικες (99% κάνουν μπαμ=ξεφτίλα), μπορεί να κάνουν θραύση στους νεόπλουτους, βλάχους κλπ...... αλλά όποιος ξέρει από ρολόγια και ωρολογοποιούς, επιλέγει rolex. Σαφέστατα και υπάρχουν κι άλλες εταιρείες με φοβερά-όμορφα ρολόγια, δεν το συζητάω, και πιο ακριβά μάλιστα, αλλά αν είναι να επιλέξεις 1 και τέλος, η εν λόγω εταιρεία είναι μονόδρομος. Εαν λοιπόν δεν μπορείς να αντέξεις το κόστος ή να βρεις ένα ατσάλινο daytona (τα σχόλια είναι περιττά για τον εν λόγω ρολόι) τότε το διαχρονικό, λιττό, πανέμορφο, μη αντιγράψιμο, απέθαντο, GMT master II, είναι η τέλεια εναλλακτική επιλογή. (όπως βλέπετε δεν είναι όλα τα rolex ιδια). Τώρα άμα είσαι συλλέκτης και έχεις λεφτά να σκορπάς για χόμπι τοτε υπάρχουν πολλές εναλλακτικές εταιρείες για να "τσακωθείς" σε ένα forum...
Link to comment
Share on other sites

το οτι είναι γύφτικο είναι καθαρα υποκειμενικό και ρατσιστικό θα έλεγα είναι ανεπίτρεπτη αυτή η κριτική και ιδιαίτερα για τους μαύρους που είναι υπόδειγμα ανθρώπων και τιμιοι οι ποιο πολλοί

 

Ανεπίτρεπτη ήταν η κριτική που έκανε ο kostakiss πρώτος στο citizen. Δεν έχω κάνει ΠΟΤΕ κριτική στα γούστα άλλων σε ρολόγια, είτε εδώ είτε στο άλλο φόρουμ που συχνάζουμε, ακριβώς γιατί πρόκειται για καθαρά υποκειμενικό θέμα. Από τη στιγμή όμως που κάποιος κρίνει τα γούστα των άλλων, δίνει αυτόματα το δικαίωμα να κριθούν και τα δικά του. Το σχόλιό μου αποκλειστικό σκοπό είχε να δει ο kostakiss τη "γλύκα" του να σχολιάζεις το γούστο των άλλων με αυθάδεια. Φυσικά επίσης το σχόλιο περί ράπερ δεν είχε ίχνος ρατσισμού μέσα του, το μόνο που ήθελα να τονίσω είναι ότι το συγκεκριμένο στυλ αξεσουάρ το καθιέρωσαν οι "εγχρωμοι" ή "αφροαμερικανοί" (προσωπικά θεωρώ πιο ρατσιστικούς αυτούς τους πολιτικά ορθούς ευφημισμούς από το να αποκαλέσεις κάποιον με το χρώμα του δέρματός του, ειδικά όταν δεν το κάνεις με σκοπό να προσβάλλεις) και ότι είναι αστείο να το ενστερνίζονται λευκοί, καθώς φαίνονται ως κακά αντίτυπα. Πίστευα ότι όλη αυτή η εξήγηση δεν θα ήταν απαραίτητη, αλλά φαίνεται πως έπεσα έξω...

Ericsson GS-337 -> Siemens C25 -> Nokia 7110 -> Motorola T720 -> Motorola V550 -> Siemens CX75 -> Nokia N73 -> Samsung Omnia i900 16GB -> HTC Desire S -> LG G2 D802 16GB -> Samsung Galaxy S7 Edge -> Samsung Galaxy S10+

Tablet: Kobo Arc 10HD

PDA/PNA: HP Jornada 525, Qtek 2020, Navigon 2110 max

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα και απο την αρχή, δε σχολιάζω αισθητικά τις επιλογές των άλλων, αν εσύ για κάποιο λόγο σε πείραξε αυτό που είπα τι να πώ ...

Εσύ ρώτησες την άποψή μας και στην είπα για το ρολόι, χωρίς να σχολιάσω αν είναι ωραίο ή όχι, στο κάτω κάτω αν σου αρέσει εσένα ...

Εσύ δηλαδή τι ήθελες; Να σου πούμε γαμάτο, τρέχα πάρτο;

Όταν ζητάς τη γνώμη των άλλων πρέπει να έχεις και το θάρος να την ακούσεις σου αρέσει δε σου αρέσει.

Γιατί αντέδρασες εκδικητκά και ρεβανσιστικά δε το κατάλαβα, τέσπα όπως καταλαβαίνεις ...

Τώρα εσύ γιατί σχολιάζεις αισθητικά τη δική μου επιλογή δε κατάλαβα, δε ζήτησα την άποψή σου, αλλά ούτε και με πειράζει ...

Αλλά δε με ενδιαφέρει και καθόλου η άποψή σου σ' αρέσει δε σ' αρέσει εμένα μ' αρέσει ...

Και επίσης δε κατάλαβα απο που προκύπτει ότι η άποψή σου είναι αντκειμενικό και όχι υποκειμενικό κριτήριο; Αλλά πάλι δε με ενδιαφέρει, όπως καταλαβαίνεις ...

Πάντως δε το πήρα 500euro, το έγραψα κιόλας ότι το πήρα απ έξω 250 euro και όντως απο κοντά φαίνεται διαφορετικά, όχι μόνο αυτό αλλά κάθε ρολόι.

Αλλά και πάλι δε με ενδιαφέρει πως φαίνεται στη φωτογραφία γιατί εμένα μ' αρέσει ...

Επίσης οι πληροφορίες που παραθέτεις δεν λένε τίποτα, δηλαδή ποιός είναι ο μηχανισμός, αν το κρύσταλο είναι συνθετικό ζαφείρι, hardlex ή οργανικό, αν η κορώνα είναι βιδωτή, αν το καπάκι είναι βιδωτό ή κουμπωτό, ποίος τύπος ανοξείδωτου χάλυβα χρησιμοποιείται στη κάσα και στο μπρασελέ (απλά stainless steel δε λέει πολλά) ...

Εγώ για το καλό σου σου είπα να κοιτάξεις εσύ κάποια πράγματα για να αποφασίσεις εσύ αν αξίζει το ρολόι τα λεφτά που σου ζητάνε και όχι να μου παραθέσεις εμένα πληροφορίες

για να με πείσεις για την ορθότητα της επιλογής σου.

Αν με κατάλαβες ...

 

μαλλον προκειτε για παρεξηγηση..δεν με πειραξε τπτ απ οσα ειπες,ισα ισα τονιζα και επιμενω να πιστευω οτι σε βρισκω απολυτα σωστο στη γνωμη σου και τις αποψεις σου :O

και φυσικα δε περιμενα να μου πει κανεις οτι ειναι το "απολυτο" αισθητικα ρολοι,προς θεου..απλα αποψη ζητησα και γενικα αν αξιζει για τα 80 ευρω που τοσο μου βγηκε!τωρα τι θα ερθει ειναι αλλο θεμα ,που θα σας το πω οταν το παραλαβω!οσο για το citizen ,πραγματικα δεν προσεξα οτι εισαι εσυ που κανεις το ποστ,απλα πηρα το λινκ της φωτογραφιας για να το βλεπουν και οι υπολοιποι σε αυτη τη σελιδα,που δεν γυρνουν πισω..και σημειωσα οτι τουλαχιστον στη φωτο δε μου αρεσει,απο κοντα μπορει και να μου αρεζε πολυ..και το "δικο" μου αλλωστε οταν το δα απο κοντα μου αρεσε,απο το νετ αν το βλεπα ισως να μην του δινα και σημασια :)

οσο για τα κρυσταλλάκια υπαρχει και χωρις αν ενδιαφερεστε :p,παντως με αυτα μου φαινεται πολυ πιο ομορφο και εντυπωσιακο..οπως και να ναι,δε χρειαζεται να χαλαστουμε για ενα ρολοι :happy:

κουβεντα να γινεται!:D

ΥΣ: οταν σχολιαζα το citizen ,η αληθεια ειναι οτι το παρατραβηξα λιγο..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

μου αρεσουν πολυ τα ρολογια και επιτελους πηρα ενα jacques lemans απο ενα κοσμηματοπολιο της γειτονιας μου αλλα το μεταωιωσα το πηρα 168 ευρο και μου φεναιτε μλκια ...

τι προτεινετε να παρω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

μου αρεσουν πολυ τα ρολογια και επιτελους πηρα ενα jacques lemans απο ενα κοσμηματοπολιο της γειτονιας μου αλλα το μεταωιωσα το πηρα 168 ευρο και μου φεναιτε μλκια ...

τι προτεινετε να παρω;

Αφου πηρες ρολοι :blink: θελεις και αλλο???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γενικα αυτα τα διαμαντακια γυρω γυρω για αγορι ειναι λιγο καπως...εκτος κ αν το υποστηριζεις κ με ντυσιμο στυλ ραπερ...

κ γω προσπαθω να το δωσω αυτο της αγγελιας,αλλα δεν βλεπω να το παιρνει κανεις

Link to comment
Share on other sites

ισως επειδη αν το παρει καποιος αφορετο απο ebay,του βγει τουλαχιστον 20 ευρω κατω απο τη τιμη που το δινεις..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...