Jump to content

Πως και γιατί πήρατε το πρώτο σας κινητό


dane
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γιατί το πήρα... δε θυμάμαι...

 

επειδή ήθελα μήπως? Ηταν η εποχή που όλοι είχαν αρχίσει και έπαιρναν, είχαν πέσει αισθητά οι τιμές αισθητά (σε σχέση με τα πρώτα πάγια που είχαν 16.000 δρχ και μάλιστα χωρίς επιδότηση και χωρίς χρόνο δωρεάν) .

 

Και η πρώτη συσκεύη ήταν το αξεπέραστο και πολυαγαπημένο Alcatel One touch Club.

 

Ωραίο τηλέφωνο.Βαρύ. 200 κάτι γραμμάρια. Αλλά απίστευτα όμορφο για τότε.

 

Βέβαια απο τότε δε θυμάμαι και εγώ πόσα τηλέφωνα έχω αλλάξει...

:X
Link to comment
Share on other sites

το 1 πρώτο κινητό μου ήταν το παλιό κινητό του πατέρα μου και το πήρα γιατί είχα αρχίσει να ξεπετάγομαι και ήθελα κινητό,το 2 το αγόρασα γιατί ήταν το προηγούμενο παλιό....

ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΙΣ ΚΑΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ...

ΠΙΝΩ...

...ΚΑΠΝΙΖΩ...

ΚΑΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ...

ΕΧΩ ΜΠΛΕΞΕΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

Egw apla ta evlepa se germanika autokinita to 1990 kai pragmatika oneireyomouna oti ean to eixa den tha afina kammia klisi na mou ksefygei.Itan to 1991 kai to proto mou kinito itan ena Motorola 1000.Zygise peripou to miso kilo kai epiane mono mesa sto lekanopedio tis attikis.I timi tou tote 350.000 drx kai to pagio 10.000 ton mina.Pragmatika allaksan tosa polla apo tote , opws kai ta kinita mou.Ayto pou pote den allakse itan o arithmos klisis mou stin Telestet.

 

Ton exw akoma kai den prokeitai pote na ton allakso

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την πρώτη μου συσκευή την πήρα τον Γενάρη του 1998 σαν πρωτοχρονιάτικο δώρο. Ήταν το Nokia 5130 με Cosmoκάρτα (μόλις είχαν βγει τα τέσσερα πρώτα πακέτα της τότε και το Nokia ήταν μάλλον το καλύτερο κινητό που έδινε). Η τιμή του πακέτου ήταν 70000 δρχ. Ακόμη θυμάμαι τις αντιρρήσεις της μητέρας μου, η οποία θεωρούσε ότι ήμουν πολύ μικρός για να έχω κινητό (Μα, τι θα το κάνει στα 16 του το κινητό???)

 

Δυστυχώς δεν κράτησα τον παλιό μου αριθμό, διότι έχασα το '99 μια συσκευή (το Panasonic GD90) με τη sim αυτή μέσα και από βλακεία δε ζήτησα το ίδιο νούμερο ξανά, όταν μπλόκαρα την παλιά sim.

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωτο μου κινητο το πηρα οταν πηγαινα εκτη δημοτικου!! Ενα Νοκια 3310.Το πηρα για να με βρισκουν οι γονεις μου γιατι απο μικρος ξεπορτιζα!!

Το πηρα στα 12 μου σαν Χριστουγεννιατικο δωρο.

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα το πολύ παλιό Philips που έμοιαζε με βάρκα γιατί είχε δώρο ένα video και δεν είχα video :p
Namaste!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Nos 55 (27 Νοέ. 2004 , 12:57)

 

Εγω το πρωτο μου κινητο το πηρα οταν πηγαινα εκτη δημοτικου!! Ενα Νοκια 3310.Το πηρα για να με βρισκουν οι γονεις μου γιατι απο μικρος ξεπορτιζα!!

Το πηρα στα 12 μου σαν Χριστουγεννιατικο δωρο.

 

 

:lol: Ακριβως το ιδιο (και ιδιο μοντελο) αρχη 6ης δημοτικου

Link to comment
Share on other sites

ego to proto mou kinhto to phra to 1999...leixa fygei eksoteriko tote kai oi goneis moy ekrinan pos eprepe na apokthso(mallon gia na mporoun na me briskoun ana pasa stigmh)

phra loipon to telital(tora montela kai leptomeries de 8umamai) htan pantos xoris keraia kai eixe kampules(aytes diafhmize o mponatsos an 8umamai kala sth thlepoptikh diafhmish) aaaaaaaaaax..polu oraio kinhto...na tou kaei opoios to eklepse!!!

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tax_opari91 (27 Νοέ. 2004 , 13:44)

 

:lol: Ακριβως το ιδιο (και ιδιο μοντελο) αρχη 6ης δημοτικου

 

Εγω στα Χριστουγεννα της εκτης δημοτικου!!

Κοιτα να δεις συμπτωσεις!!! :D :p

Nokia 3310, 3510, 3510i, n81, n82, n95, Lumia 625 | SE T610, K700i, k750i, M600 | Sony Xperia Z1 | Samsung Galaxy S2, Galaxy S Advance, Note 4F | Apple iPhone 4s | Motorola Atrix 4G | HTC Touch HD, HD 2, Desire, Desire HD, Desire S

Current devices: iPhone 6s, Ipad 2

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο κινητο μου ηταν ενα Panasonic G500 το 1996...νομιζω. Εγω δεν ηθελα κινητο αλλα μια μερα μου το φερανε σπιτι και απο τοτε κολησα! :D
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, να 'μαι και εγώ!

 

Για να δούμε να θυμιθούμε μάλλον, το πρώτο μου κινητό το πήρα όταν πήγαινα

πέμπτη δημοτικού και ήταν δεν ξέρω αν το θυμάστε το Νόκια Μπανάνα ήταν ένα μαύρο με πράσινη οθόνη (φωτισμός) και είχε συρόμενο πορτάκι και το κινητό ήταν μια καμπίλη έπεφτε κάτω δεν πάθενε τίποτα γιατί ήταν έτσι φτιαγμένο. Το πήρα για να πουλήσω μούρη άλλοστε τότε είχε αρχίσει να γίνεται μόδα.

 

Μετά στην πέμτη δημοτικού πήρα το 3330 σαν χριστουγεννιάτικο δώρο.

Και όταν πήγα πρώτη γυμνασίου πήρα το 7110 ξέρεται το πράσινο με το συρόμμενο πορτάκι πατούσες ένα κουμπί και άνοιγε.

 

Μετά μεγαλώνει η λιστά............

 

:) :o

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

egw to proto m mob to pira stin proti gimnasiou mesa tis protis gimnasiou.Itan ena 3510i.Meta pira ena 7250 k tora 6600

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο κινητό μου ήταν ένα nokia 1610 με κάρτα panafon, το είχε ο πατέρας μου και επειδή μίλαγα με τις ώρες στο σταθερό και πλήρωνε τα μαλλιοκέφαλά του, μου είπε να το πάρω και να μιλάω από αυτό. Τι κλάμα...πού θα έβρισκα λεφτά να πληρώνω τις κάρτες ανανέωσης? Το κινητό αυτό πέθανε 1 χρόνο μετά, όταν το πήρε μαζί του ένα ξαφνικό τεράστιο κύμα σε μια παραλία. Τι μου θύμησες...
...And yet I know the worst is still to come...
Link to comment
Share on other sites

το πρωτο μου κινητο ηταν ενα philips Diga και το πηρα στην Α' Λυκειου.. και μαλιστα ημουν απο τα 3 ατομα του σχολειου τοτε που ειχε δικο του τηλεφωνο ..μιλαμε φυσικα για πριν 7 χρονια !

Φυσικα το μονο που εκανε ηταν να δεχεται κ να περνει κλησεις !

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν τα γουσταρα τα κινητα!Μου ελεγαν οι γονεις μου να μου παρουν και εγω δεν ηθελα.Ομως,πριν 4-5 χρονια εβγαλε η ΠΑΕ ΑΕΚ ενα samsung sgh600 με το λογοτυπο της ΑΕΚ πανω.Αυτο ηταν.Εκανα σαν τρελος να το παρω..Δυστυχως,το ξεχασα σε ενα ταξι...
Link to comment
Share on other sites

To diko mou prwto kinito htan ena Ericsson GH768! Fovera mikro gia tin epoxh tou! Distixws omws to exasa mia mera prin na pame imerisia me to sxolio....

Fantastite pws eimoun meta stin ekdromh...

:(

Nokia n800 user! :D
Link to comment
Share on other sites

to prwto kinito to pira gia me vriskoun i diki mou..

itan to gf768 an 8mame kala se prasino xroma..

apo ki kai pera alaza otan mou arese kapio niotero modelo.

Link to comment
Share on other sites

Το πρώτο μου κινητό ήταν ΝΟΚΙΑ 1011!!

Μάλιστα τότε έκανα σύνδεση Telestet για 2 χρόνια, για να μην πληρώσω 30.000 δρχ. για σύνδεση. Ούτε λόγος βέβαια για δωρεάν χρόνο ομιλίας :(

Το πήρα γιατί έπρεπε να βρίσκομαι σε συνεχή επαφή, καθώς το απαιτούσε η δουλειά μου. Μέχρι τότε είχα pager

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/874.gif

MyPhone Forum Moderator @ "Κινητά τηλέφωνα"

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος FREAK_OF_NATURE (27 Νοέ. 2004 , 19:48)

 

kala ektos apo to paok-inhto eixe bgei kai aekokinhto?

 

Φίλτατη Freak δεν θέλω να σε στεναχωρήσω αλλά η πρώτη ομάδα που έβγαλε κινητό με λογότυπο πάνω ήταν ο Ολυμπιακός... :D :lol: :cool:

 

Πάμε στο θέμα του τόπικ τώρα... :rolleyes:

 

Πήρα το πρώτο μου κινητό ,ένα Panasonic G600 τέλος του '98, όταν έφευγα μετάθεση για Κύπρο... Βέβαια εκεί κάτω δεν έπιανε Panafon(δεν το ήξερα :cry: ) χώρια που απαγορευόντουσαν τα κινητά στη μονάδα κι έτσι επέστρεψε άρον άρον Πειραιά όπου και κατέληξε στα χέρια της αδερφής μου.

Always have the feeling that something's missing or left behind...[/b]

Link to comment
Share on other sites

to proto mou kinito itan ena ericsson 628.. ti epoxes...

apo tote allazo sinexeia xoris na mporeso na kratiso kinito pano apo 5 mines ta mona pou antexan einai to t68 kai to 6310i

to deutero kinito itan to alcatel one touch club

vwmax
Link to comment
Share on other sites

ego to pira giati piga 1h gymnasiou kai h8ele na kseri i mana mou pou eimai :p alla meta to xrisimopoiousa kai allou...

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...