Jump to content

[Επίσημο] Qtek 9000 (Imate Jasjar / Vodafone v1640 / Universal)


geovass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τι εννοείς ότι έφταιγε η port και τι έκανες; Στο 9000 χάνει το σήμα και λόγω της VGA οθόνης του που χρειάζεται τετραπλάσια υπολογιστική ισχύ από ένα PDA με QVGA οθόνη.

 

Αλλαξα την εξερχόμενη θύρα (com) στο GPS (Fortuna slim on)...και παίζει καμπάνα...ουτε σήμα χάνει, ουτε τίποτα...και εκανα δοκιμαστικά μια ώρα πλοήγηση...χωρίς το παραμικρό σφάλμα...

 

και απο κει που είχα βάλει αγγελία να το πουλήσω...μαλλον θα μείνουμε πολυ καιρο μαζί ακομά....:lol:

D.G.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά πήρα ένα O2 Xda Exec και επειδή είναι το πρώτο μου Win enabled κινητό (old symbian user) θα ήθελα να μου προτείνετε (α) ποιo firmware να του φορέσω (όπως και αν γίνεται να βάλω σπασμένη την έκδοση της ace,όπως άκουσα) (β) Ποιο πρόγραμμα να βάλω για ελληνική αναγνώριση γραφής (ο s1rhc μου είπε ένα αλλά το ξέχασα) (γ) Γενικά τι άλλα προγράμματα να βάλω πάνω

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ Διάβασα όλο το θέμα,για να μην μου πείτε ότι μιλάω χωρίς να διαβάσω και δεν βρήκα αυτά που ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα προβληματισμό και θα ήθελα τη βοήθειά σας εαν το γνωρίζετε. Έχω XDA EXEC , και θέλω να το συνδέσω με GPS. Το GPS είναι της Rikaline και έχει serial adapter. Προκειμένου να το συνδέσω με το laptop αγόρασα από τη Rikaline και ενα PS/2 to USB convertor το οποίο με τους κατάληλους drivers δημιουργεί μία virtual serial θύρα και γίνεται η συνδεσιμότητα. Το θέμα είναι τώρα εαν μπορεί να γίνει σύνδεση και με το PPC. Κάτέβασα κάποιους drivers από τη Rikaline και τους έβαλα στο PPC αλλά δεν γνωρίζω αν τελικά θα μπορέσει να γίνει η σύνδεση και θα αναγνωρίσει το Destinator π.χ. την virtual θύρα και ποια θα είναι αυτή. Εαν έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη διαδικασία ας μου πεί εαν τα κατάφερε ή όχι.

 

P.S. to usb του xda δίνει ρεύμα για να λειτουργίσει το USB mouse?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πήρα ένα O2 Xda Exec και επειδή είναι το πρώτο μου Win enabled κινητό (old symbian user) θα ήθελα να μου προτείνετε (α) ποιo firmware να του φορέσω (όπως και αν γίνεται να βάλω σπασμένη την έκδοση της ace,όπως άκουσα) (β) Ποιο πρόγραμμα να βάλω για ελληνική αναγνώριση γραφής (ο s1rhc μου είπε ένα αλλά το ξέχασα) (γ) Γενικά τι άλλα προγράμματα να βάλω πάνω

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Υ.Γ Διάβασα όλο το θέμα,για να μην μου πείτε ότι μιλάω χωρίς να διαβάσω και δεν βρήκα αυτά που ρωτάω

kala re kai sto sxoleio kukloforeis me auto????:lol: :lol: :lol:
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Εεε βασικά κυκλοφορώ γενικά με αυτό. Έχω και ένα 6600 και ένα siemens s55 αλλά λέω θα χω ΤΟ μηχάνημα και θα κυκλοφορώ με τα σαράβαλα?

Απλά στο σχολείο δεν χωράει σε κασετίνες και δεν μπορώ να στέλνω μηνύματα/ραβασάκια με ΒΤ εν ώρα μαθήματος! Τώρα πάει όμως, κλείσαμε από σεπτέμβρη πάλι.

 

Παιδιά πήρα ένα O2 Xda Exec και επειδή είναι το πρώτο μου Win enabled κινητό (old symbian user) θα ήθελα να μου προτείνετε (α) ποιo firmware να του φορέσω (όπως και αν γίνεται να βάλω σπασμένη την έκδοση της ace,όπως άκουσα) (β) Ποιο πρόγραμμα να βάλω για ελληνική αναγνώριση γραφής (ο s1rhc μου είπε ένα αλλά το ξέχασα) (γ) Γενικά τι άλλα προγράμματα να βάλω πάνω

 

Υ.Γ Διάβασα όλο το θέμα,για να μην μου πείτε ότι μιλάω χωρίς να διαβάσω και δεν βρήκα αυτά που ρωτάω

 

Υπενθυμίζω τα παραπάνω ερωτήματά μου!

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ , για να μην πω εκλιπαρώ - όσοι έχουν διαβολικές ιδέες για το πως μπορώ να καταστρέψω το Qtek 9000 , να τις αναφέρουν . Θέλω να το εκδικηθώ , και μαζί όλη τη σειρά των διάφορων Qtek , που μου κάνανε τη ζωή δύσκολη με τα ανέτοιμα software , τις σχεδιαστικές η λειτουργικές ανεπάρκειες και το δήθεν service με τα άσχετα παιδάκια...Δεκτές ιδέες που συσχετίζονται με πτώση από ψηλά , πυρκαγιά , εκτέλεση με αεροβόλο κ.α.

Τουλάχιστον ας σωθούν άλλοι.

Όποιος θέλει έκθεση κακότητας των προιόντων Qtek , αλλά και του service είμαι διαθέσιμος...

Link to comment
Share on other sites

Να το κολλήσεις στον μπροστινό προφυλακτήρα ενός σκαραβαίου παλιού και να πέσεις με το αμάξι σε τοίχο με 60 km/h.

(Βάλε πέτρα στο γκάζι και ένα dummy για οδηγό)

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Θές να μου το χαρίσεις και να αναλάβω εγώ να το εκδικηθώ?:)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Έχω ένα προβληματισμό και θα ήθελα τη βοήθειά σας εαν το γνωρίζετε. Έχω XDA EXEC , και θέλω να το συνδέσω με GPS. Το GPS είναι της Rikaline και έχει serial adapter. Προκειμένου να το συνδέσω με το laptop αγόρασα από τη Rikaline και ενα PS/2 to USB convertor το οποίο με τους κατάληλους drivers δημιουργεί μία virtual serial θύρα και γίνεται η συνδεσιμότητα. Το θέμα είναι τώρα εαν μπορεί να γίνει σύνδεση και με το PPC. Κάτέβασα κάποιους drivers από τη Rikaline και τους έβαλα στο PPC αλλά δεν γνωρίζω αν τελικά θα μπορέσει να γίνει η σύνδεση και θα αναγνωρίσει το Destinator π.χ. την virtual θύρα και ποια θα είναι αυτή. Εαν έχει δοκιμάσει κάποιος αυτή τη διαδικασία ας μου πεί εαν τα κατάφερε ή όχι.

 

P.S. to usb του xda δίνει ρεύμα για να λειτουργίσει το USB mouse?

 

Δεν είναι δυνατό να τα συνδέσεις ενσύρματα, το XDA δεν υποστηρίζει τέτοιο τρόπο σύνδεσης από όσο γνωρίζω, μόνο μέσω bleutooth.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι δυνατό να τα συνδέσεις ενσύρματα, το XDA δεν υποστηρίζει τέτοιο τρόπο σύνδεσης από όσο γνωρίζω, μόνο μέσω bleutooth.

 

Γεγονός, το O2 XDA Exec (Qtek 9000) δεν υποστηρίζει USB HOST άρα δεν μπορείς να συνδέσεις περιφερειακά μέσω usb. Ωστόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το gps module σου χρησιμοποιώντας Bluetooth.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι εισαι υπερβολικος.Ισως να εβαλες καποιο software που δεν ηταν για wm5. Το μηχανημα το εχω και εγω οπως και αρκετοι αλλοι χρηστες και ειναι ευχαριστημενοι.Αν εσυ θες να το πεταξεις και ψαχνεις για ιδεες , τοτε εμεις δεν θα ειμαστε ενοχοι στην αυτοκτονια του. Μπορεις να το κανεις δωρο σε καποιον και σιγουρα θα σε ευγνομονει, και ταυτοχρονα θα σε εχει απαλλαξει απο το βαρος.:lol: :lol:

Αφου ο Αγγλος δεν γραφει :

“ Χάου αρ γιου”

ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΓΡΑΦΕΙΣ

“ti kaneis” ?;;;;;;;;;;;?;;;;;;;;;;;;

ΟΧΙ ΑΛΛΑ GREEKLISH!

Link to comment
Share on other sites

Γεγονός, το O2 XDA Exec (Qtek 9000) δεν υποστηρίζει USB HOST άρα δεν μπορείς να συνδέσεις περιφερειακά μέσω usb. Ωστόσο μπορείς να χρησιμοποιήσεις το gps module σου χρησιμοποιώντας Bluetooth.

 

Κοινώς χρειάζομαι άλλο GPS γιατί το GPS μου δεν έχει bluetooth, Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Bαλ'το σε ένα τηγάνι με λίγο λάδι να το τηγανίσεις να γίνει καμια έκρηξη να ησυχάσουμε...:p
Link to comment
Share on other sites

Σωστά φίλε,σωστά. Προτείνω να πάρεις το fortuna slim και το destinator pn6. Αποτελούν άριστα προϊόντα,θα μείνεις πολύ ευχαριστημένος.
Link to comment
Share on other sites

Κοινώς χρειάζομαι άλλο GPS γιατί το GPS μου δεν έχει bluetooth, Σωστα?

Μπορείς να βρείς serial-to-bluetooth converter, αλλά εκτός του ότι θα έχεις 2 εξαρτήματα για το GPS σου, ούτε είναι σίγουρο ότι θα πετύχει, ούτε ότι θα είναι φθηνό. Οπότε καλύτερα ένα decent GPS κάπου στα 120Ευρά...

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

ασε τους αλλους....

 

δωσε το στον ΣΑΚΥΣΥΚ (Συλλογο Αναξιοπαθουντων Κυπριων Συλλεκτων Κινιτων)

 

στειλε το στον προεδρο....

ΕΜΕΝΑ δηλαδη.....

 

υπαρχει και εναλλακτικη λυση....

στειλε το στον Γραμματεα η στον Ταμεια η στο Μελος(ολα ειμαι εγω)

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

Δωστο σε μενα!Θα σου δωσω και Qtek 8100(Tmobile SDA Music)που υπαρχουν και λιγα στην Ελλαδα και θα εχεις και σπανιο τηλεφωνο!:lol:
ΜΑΧ.
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ερώτηση για τα GPΣ :)

Το τηλέφωνό μας, υποστηρίζει RFDM chipset? Θεωρείται καλύτερο από το

SIRF III

Οσο και αν το chipset δεν το γνωρίζω (έχεις κάποιο link είτε περιγραφικό είτε συγκριτικό;...) δεν έχει να κάνει καθόλου με το κινητό, αλλά απλώς με το αν το διαθέτει το GPS που αγοράζεις.

:cool:Κάνω Online Backup 2,25GB αυτόματα μέσω Mozy ... Δες περισσότερα...

Υπόγραψε Online για την Μηνιαία Χρέωση της Wind Live TV εδώ http://www.petitiononline.com/windtv/petition.html και τοποθέτησε τον σύνδεσμο Κι Εσύ στην Υπογραφή σου στα Fora που συγγράφεις.

Wind - Θέλω Φθηνή Live Tv, Τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα παράδειγμα

http://cgi.ebay.com/New-BT-74R-Bluetooth-GPS-Receiver-32-Channels-Sat-Nav_W0QQitemZ190000702328QQihZ009QQcategoryZ34290QQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Αν και δεν ξέρω αν στην Αθήνα π.χ. μπορεί να δει το GPS πάνω από 9 δορυφόρους...

 

:D

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι και εγω ενας νεος κατοχος του 9000 γιατι αργει να συχρονίσει ??? με το s200 δεν ειχα αναλογο προβλημα

επίσης η νεα ροομ τι λεει ???

http://img841.imageshack.us/img841/4100/macuse.jpg

MacUse.net  For Apple Fun's  we Just think Different

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...