Jump to content

3G Vodafone Video call Club.perimenoume meli(Dokimes3G)


john74
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος blackbirdxx (15 Δεκ. 2004 , 22:30)

 

kalispera!!exo to v-800 doulevo stin kanigos ke mesa se ktirio den exo 3g sima katalilo gia lipsi eikonas..to ixera afto:)stin loutsa pou pao meta pali ta idia..apo 0 eos 2...ala ke eki pou exo 3-4 ine plasmatiko giati xafnika xanete ke bgeni to gnosto oi ypiresies den ine diathesimes gia texnikous logous..sin oti otan den exis 3g sima xreonese kanonika...

 

 

Απ'οτι γνωριζω το V800 επειδη ειναι 3G συσκευη αν δεν βρει δυκτιο 3G δεν μπορει να μπει στο vodafone live ουτε να κανει Video Call.

Οποτε δεν εχεις φοβο μη χρεωθεις. :o

Αν κανω λαθος ας με διορθωσει καποιος :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 402
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

video call bori ontos na min kani omos se live beni ke eki ine to berdema...akoma ekana ploigisi me sima 3 ke 3g endixi k otan piga na do tv live eipe oti den itane diathesimi h ypiresia tin mia ke oti tha eblepa analogika tin ali pou simeni oti gia tin voda den imouna se 3g diktio....pedia h istoria afti mono xreosis tha mas epiferi ektos kian exis karabinato sima pou den sikoni amfivolia..otidipote exi 1-2-3 sima...prosoxi!!! an yparxi ali apopsi efxaristos na tin akousoume
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος blackbirdxx (16 Δεκ. 2004 , 14:25)

 

video call bori ontos na min kani omos se live beni ke eki ine to berdema...akoma ekana ploigisi me sima 3 ke 3g endixi k otan piga na do tv live eipe oti den itane diathesimi h ypiresia tin mia ke oti tha eblepa analogika tin ali pou simeni oti gia tin voda den imouna se 3g diktio....pedia h istoria afti mono xreosis tha mas epiferi ektos kian exis karabinato sima pou den sikoni amfivolia..otidipote exi 1-2-3 sima...prosoxi!!! an yparxi ali apopsi efxaristos na tin akousoume

 

 

Φιλε μου ακουσε,

οσοι εχουν 3G συσκευες και βρισκοντε εντος δυκτιου 3G χρησιμοποιουν κανονικα ολες τις υπηρεσιες (video call, 3G VF Live) εστω και με μια γραμμουλα χωρις χρεωσει εως και 31-3-2004. Αν δεν βρισκοντε σε δυκτιο 3G τοτε δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ΤΙΠΟΤΑ , ουτε video call ΟΥΤΕ Vodafone Live.

 

Οι αλλοι τωρα που δεν εχουν 3G κινητο ΑΛΛΑ εχουν κανει την καρτα τους 3G , Οταν θα βρισκοντε εντος δυκτιου 3G θα μπαινουν (λογικα) κανονικα στο 3G VF Live ΧΩΡΙΣ καμια χρεωση,

αλλα αν ξαφνικα χαθει το δυκτιο 3G και μπουνε στο 2,5G τοτε μπαινουν στο χρεωσιμο Vodafone Live το οποιο τονιζω ειναι διαφορετικο απο το 3G Vofafone Live (το εχω τσεκαρει).

 

Επαναλαμβανω, εαν κανω σε κατι λαθος παρακαλω καποιος γνωστης του θεματος να πει την αποψη του.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.129) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από blackbirdxx

video call bori ontos na min kani omos se live beni ke eki ine to berdema...akoma ekana ploigisi me sima 3 ke 3g endixi k otan piga na do tv live eipe oti den itane diathesimi h ypiresia tin mia ke oti tha eblepa analogika tin ali pou simeni oti gia tin voda den imouna se 3g diktio....pedia h istoria afti mono xreosis tha mas epiferi ektos kian exis karabinato sima pou den sikoni amfivolia..otidipote exi 1-2-3 sima...prosoxi!!! an yparxi ali apopsi efxaristos na tin akousoume

 

Epeidi egw den exw provlima me sima exw sunexeia full sima, ti ruthmiseis xreiazete gia live TV;;

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος angel1979 (16 Δεκ. 2004 , 15:21)

 

Φιλε μου ακουσε,

οσοι εχουν 3G συσκευες και βρισκοντε εντος δυκτιου 3G χρησιμοποιουν κανονικα ολες τις υπηρεσιες (video call, 3G VF Live) εστω και με μια γραμμουλα χωρις χρεωσει εως και 31-3-2004. Αν δεν βρισκοντε σε δυκτιο 3G τοτε δεν μπορουν να χρησιμοποιησουν ΤΙΠΟΤΑ , ουτε video call ΟΥΤΕ Vodafone Live.

 

Οι αλλοι τωρα που δεν εχουν 3G κινητο ΑΛΛΑ εχουν κανει την καρτα τους 3G , Οταν θα βρισκοντε εντος δυκτιου 3G θα μπαινουν (λογικα) κανονικα στο 3G VF Live ΧΩΡΙΣ καμια χρεωση,

αλλα αν ξαφνικα χαθει το δυκτιο 3G και μπουνε στο 2,5G τοτε μπαινουν στο χρεωσιμο Vodafone Live το οποιο τονιζω ειναι διαφορετικο απο το 3G Vofafone Live (το εχω τσεκαρει).

 

Επαναλαμβανω, εαν κανω σε κατι λαθος παρακαλω καποιος γνωστης του θεματος να πει την αποψη του.

Ευχαριστω :)

 

 

ean exoyn 3G syskeyh kai karta aplh (oxi USIM) ti reosh isxyei?

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος killing_you2 (16 Δεκ. 2004 , 15:24)

 

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.129) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

 

 

Epeidi egw den exw provlima me sima exw sunexeia full sima, ti ruthmiseis xreiazete gia live TV;;

 

 

δυστηχως αυτοι που εχουν την 3G συσκευη nokia 6630 η vofafone απ'οτι ακουσα δεν εχει βγαλει ακομα ρυθμισεις για να μπαινεις στο 3G VF Live.

Για να σιγουρευτεις κιολας παρε ενα τηλεφωνακι στην Voda. :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cyberbop (16 Δεκ. 2004 , 15:52)

 

ean exoyn 3G syskeyh kai karta aplh (oxi USIM) ti reosh isxyei?

 

 

Τοτε ΔΕΝ μπορουν καθολου να μπουν στο 3G Vodafone Live χρειαζεται οπωσδηποτε USIM και φυσικα ενεργοποιηση της υπηρεσιας.

Παντως δεν νομιζω να υπαρχει καποιος με 3G συσκευη χωρις να εχει μετατρεψει την sim του σε Usim. :o :)

 

 

 

Edit: Βεβαια εχω την εντυπωση οτι απο 3G συσκευη και με απλη καρτα μπαινει στο απλο Vodafone Live με χρεωση 0,01/kb. Αλλα το απλο VF Live δεν εχει ουτε Live Tv ουτε Video Clips και τετοια. :(

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος angel1979 (16 Δεκ. 2004 , 15:57)

 

Τοτε ΔΕΝ μπορουν καθολου να μπουν στο 3G Vodafone Live χρειαζεται οπωσδηποτε USIM και φυσικα ενεργοποιηση της υπηρεσιας.

Παντως δεν νομιζω να υπαρχει καποιος με 3G συσκευη χωρις να εχει μετατρεψει την sim του σε Usim. :o :)

 

 

nai alla hy vodafone leei oti mporeis na xrhsimopoieis kanonika tis yphresies 3G kai me aplh karta... :wacko:

LG G4
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cyberbop (16 Δεκ. 2004 , 16:03)

 

nai alla hy vodafone leei oti mporeis na xrhsimopoieis kanonika tis yphresies 3G kai me aplh karta... :wacko:

 

 

Δεν νομιζω να ισχυει κατι τετοιο.

Τι να πω. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς σε ποιές περιοχές είναι διαθέσιμο το 3G? Ενδιαφέρομαι για τη Ρόδο συγκεκριμένα.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mobo (16 Δεκ. 2004 , 16:33)

 

Ξέρει κανείς σε ποιές περιοχές είναι διαθέσιμο το 3G? Ενδιαφέρομαι για τη Ρόδο συγκεκριμένα.

 

 

Ρωτησε την voda, αυτοι ξερουν φιλε μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Βρε !..πως μεγάλωσε η Ομάδα !.. :D

 

"Δικτύου επιτρέποντος", από αύριο "αιτούμαι" συμμετοχή στο Club. ;) :)

...ένα μήλο την ημέρα, το γιατρό το κάνει πέρα...

...ένα σκόρδο την ημέρα, τον καθένα κάνει πέρα...

...ένα APPLE μες τη μέρα, κάθε gadget κάνει πέρα...:music:

Link to comment
Share on other sites

παιδια θέλω να ρωτήσω κατι συμαντικο.

λοιπόν μπαινω κανονικα μέσω wap και σε Ιντερνετ σελιδες.

στις ρυθμίσεις υπάρχει η port και η IP address και χάρη σε αυτές υπάρχει προσβαση web.

 

Αν μπορεί καποιος ας μας πει εναν τρόπο να μοιραστούμε την συνδεση του κινητου, η οποία ειναι πραγματικα απίστευτη ιδιαίτερα 2-4 το βράδυ ποιάνει 40kb/s. κατεβάζω ολόκληρα mp3 μέσα σε 1,5 λεπτό!!!

 

με τετοιες ταχυτητες (και μάλιστα τζάμπα.) τι το θες το dsl.

 

Είμαι σίγουρος πως οι ρυθμίσεις είναι ίδιες με αυτές του vodafone internet. αν κάποιος εχει κάνει αυτή τη διαδικασία δημιουργίας συνδεσης με modem to κινητό του ας μας πεί την διαδικασία.

Σίγουρα δουλεύει...

 

Το θέμα είναι αρκετά συμαντικο...

 

δεν νομίζω να ενδιαφέρει μόνο εμένα να έχω ταχύτητα στον υπολογιστή 40kb/sec.

 

γι'αυτό λοιπόν ας βρούμε μια λύση.

 

ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Rotisa ego.

Otan perneis to internet sto PC sou tote xreonese kanonika (+prepei na exeis sindesei me energopoihmeni Data klisi kai oxi kartokinito)

 

Tora koita kai ayto kati simantiko nomizo oti leei pano se ayto to thema:

 

http://www.cs.helsinki.fi/u/mraento/symbian/bt-ap.html

 

An kano lathos gia to periexomeno tou parapano link min me sfaxete.

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Killingyou είναι εύκολο να γράψεις εδώ στο forum τις ρυθμίσεις για το Voda Live και το GPRS;

Έχω το Α925 το οποίο δεν υποστηρίζεται επίσημα από το Live, αλλά θα ήθελα πολύ να το ψάξω όσο μπορώ μόνος μου.

 

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.129) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Αρχικό Μήνυμα από SubeRip

Rotisa ego.

Otan perneis to internet sto PC sou tote xreonese kanonika (+prepei na exeis sindesei me energopoihmeni Data klisi kai oxi kartokinito)

 

Tora koita kai ayto kati simantiko nomizo oti leei pano se ayto to thema:

 

http://www.cs.helsinki.fi/u/mraento/symbian/bt-ap.html

 

An kano lathos gia to periexomeno tou parapano link min me sfaxete.

 

Auto pou dineis kanei to anapodo, dinei tin sundesi tou upologisti sto kinito.

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Den mporo na bro kana tutorial gia to antistrofo....

Kala kaneis allos den to exei skeftei...(sigoura ginetai omos)

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος killing_you2 (16 Δεκ. 2004 , 20:58)

 

παιδια θέλω να ρωτήσω κατι συμαντικο.

λοιπόν μπαινω κανονικα μέσω wap και σε Ιντερνετ σελιδες.

στις ρυθμίσεις υπάρχει η port και η IP address και χάρη σε αυτές υπάρχει προσβαση web.

 

Αν μπορεί καποιος ας μας πει εναν τρόπο να μοιραστούμε την συνδεση του κινητου, η οποία ειναι πραγματικα απίστευτη ιδιαίτερα 2-4 το βράδυ ποιάνει 40kb/s. κατεβάζω ολόκληρα mp3 μέσα σε 1,5 λεπτό!!!

 

με τετοιες ταχυτητες (και μάλιστα τζάμπα.) τι το θες το dsl.

 

Είμαι σίγουρος πως οι ρυθμίσεις είναι ίδιες με αυτές του vodafone internet. αν κάποιος εχει κάνει αυτή τη διαδικασία δημιουργίας συνδεσης με modem to κινητό του ας μας πεί την διαδικασία.

Σίγουρα δουλεύει...

 

Το θέμα είναι αρκετά συμαντικο...

 

δεν νομίζω να ενδιαφέρει μόνο εμένα να έχω ταχύτητα στον υπολογιστή 40kb/sec.

 

γι'αυτό λοιπόν ας βρούμε μια λύση.

 

ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΒΟΗΘΕΙΑ...

 

 

Φιλε μου οντως και εγω μπαινω σε web σελιδες αλλα αυτο δεν σημαινει οτι εχουμε "καθαρο" internet. To "καθαρο" internet προσφερετε μονο στις συνδεσεις με παγιο.

Γι'αυτο και δεν θα λειτουργει το ιντερνετ αυτο στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω καλέ μου φίλε angel να μην σε στεναχωρίσει το παρακάτω νέο... :p

 

Κι όμως γίνετε... εκατσα όλη τη νύχτα και βρήκα ακρη.

Avec Plaisir...

 

 

 

Μετά την ανακάληψη της φωτιάς και του τροχού, η ανακάληψη μου είναι η επόμενη σε σειρά :p

με τις ρυθμίσεις αυτές μπορείτε να εκμεταλευτείτε την απίστευτη ταχύτητα του 3g στον υπολογιστή σας με ταχυτητες μεχρι και 50kb/s.Να επισημάνω πως αυτές οι ρυθμήσεις ίσως να έχουν επιδραση μόνο σε VODAFONE CU. δοκιμάστε και με a la cart και πεστε μου... :)

 

τα βήματα που ακολούθησα...

 

εγκατέστησα το service pack 2 για windows xp pro ελληνικά.

 

εγκατέστησα τους drivers για το καλώδιο που είναι στη συσκευασία του 6630.

(αφου ολοκληρωθεί η εγκατάσταση τους...)

Πάμε στο μενου Εναρξη>συνδεση με>εμφάνιση όλων των συνδέσεων.

 

κλικάρουμε την επιλογή στα αριστερά του παραθήρου "δημιουργία νέας συνδεσης".

 

ανοίγει ο οδηγός, πατάμε επόμενο και επιλέγουμε την πρώτη επιλογή "σύνδεση στο Ιντερνετ", πατάμε επόμενο...

 

επιλέγουμε μη "αυτόματη εγγατασταση της συνδεσης"

 

επιλέγουμε "συνδεση μέσω δικτύου τηλεφώνου", πατάμε επόμενο...

 

checkαρουμε σαν modem την επιλογή NOKIA 6630 usb (com?) (*),(**)

(*) στον πινακα ελέγχου επιλέγουμε nokia modem options,

κάνουμε ανανέωση και βρίσκουμε το "nokia 6630 usb"

επιλέγουμε ταχύτητα 57,6kbits/sec.

στο σημείο προσβασης gprs γράφουμε ακριβώς αυτό...

wapkarta.vodafone.gr

 

(**) στον πίνακα ελεγχου πάλι, πάμε "επιλογές τηλεφώνου και

modem" στην καρτέλα modem επιλέγουμε το modem "NOKIA

6630 USB" το επιλέγουμε με διπλό click και πηγαίνουμε στην

καρτέλα "για προχωρήμένους" εκεί επιλέγουμε στην κατω γωνία

"ρυθμήσεις θυρών για προχωριμένους" και στν νέα καρτέλα

επιλέγουμε την θύρα του 6630 modem μας.(εγω εχω την

com 16.)

 

συνεχίζουμε στον οδηγό δημιουργίας συνδεσης με το ονομα παροχέα, βάλτε "vodafone 3G". Πατήστε επόμενο.

 

αριθμό τηλεφώνου, βάλτε το *99# επόμενη σελίδα

 

αφήστε τα όλλα κενά, και το username και το password. πατήστε επόμενο.

 

έπειτα τέλος και ετσι δημιουργείτε το εικονίδιο συνδεσης.

 

 

Στη συνέχεια πάμε στο κινητο, πάμε ρυθμίσεις>Connection>access points>VF Live! prepay> φτάνουμε στην επιλογή username και σβήνουμε το όνομα user και το αφήνουμε κενό και πατάμε οκ.

 

 

στον υπολογιστή πάλι.

 

Πάμε πίνακα ελέγχου και επιλέγουμε "επιλογές Ιντερνετ" επιλέγουμε καρτέλα "Συνδέσεις" και επιλέγουμε τη σύνδεση 3g vodafone, κλικάρουμε το ορθογώνιο που λεει "ορισμός προεπιλογής" και πατάμε εφαρμογή. στην ίδια καρτέλα πατάμε ρυθμίσεις. στην επόμενη καρτέλα γράφουμε στο κουτάκι -διευθυνση- "wapkarta.vodafonε.gr" και checkαρουμε μόνο το πρώτο κουτάκι "αυτόματος εντοπισμός των ρυθμήσεων"

 

στη μέση της καρτέλας επιλέγουμε μόνο το κουτάκι "χρήση διακομιστή μεσολάβησης....." και γράφουμε αντοίστιχα την διευθυνση: (213.249.019.049) και στην θύρα: (5080).

επιλέγουμε "για προχωρημένους" και στην αλλη καρτέλα checkαρουμε την αλλη επιλογη "ο ίδιος διακομιστής μεσολάβησης για όλα τα πρωτόκολλα"

 

στην ίδια καρτέλα δίπλα απο το HTTP: συμπληρώνουμε διευθυνση: (213.249.019.049) και θύρα: (5080).

πατάμε οκ.

Τελος στην προηγουμενη καρτέλα ελέγχουμε να είναι κενά τα πεδία ονομα χρήστη και κωδικου προσβασης.

πατάμε οκ.

πατάμε οκ και στην πρώτη που είχαμε ανοιξει.

συνδεουμε το κινητό με το usb (Και εννοείτε με τον φορτιστή... :p )

clickαρουμε διπλή φορά το "3G vodafone" και πατάμε Κλήση.

AND..... Welcome to the world of The real 3G .

 

enjoy by killing killing4you

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia6630/1.0 (2.39.129) SymbianOS/8.0 Series60/2.6 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.1)

 

Egw tis vrika tis ruthmiseis. Douleuoun! Se emena toulahiston autes oi ru

The "unwired" revolution began...

_http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=6201&dateline=1272991407

 

Link to comment
Share on other sites

Φίλε killing_you2 είναι εύκολο να γράψεις τις ρυθμίσεις για το vodafone live και για το GPRS και για τα MMS ώστε να τις δω κι εγώ;

 

Σε ευχαριστώ

 

ΥΓ. Αν βαριέσαι να γράφεις, τράβα ένα screenshot ρε παιδί μου!

Link to comment
Share on other sites

killing_you2 eisia tromeros@@@@!!!

Paizei miaa xara!!!

Aoodixi kai ayto to post...

 

Mporei na katevasei arxeia omos??

Paizei na ta kobei.

Χρήστης:

Nokia: 3310 3330 5100 5140 5140i 6610 6310i 6630 5300 N95 N95_8gb N8 S3 mini

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...