Jump to content

[S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα και από εμένα,

Μετά από πολύ καιρό με iphone σκέφτομαι να αγοράσω το Galaxy S6 απο κάποιο skroutzομάγαζο!

 

Η Απορροία μου είναι η εξής με το itunes έκανα επαναφορά του iphone και set up as a new! Το Galaxy με ποιο πρόγραμμα το επαναφέρω - αναβαθμίζω σε PC;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 322
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα και από εμένα,

Μετά από πολύ καιρό με iphone σκέφτομαι να αγοράσω το Galaxy S6 απο κάποιο skroutzομάγαζο!

 

Η Απορροία μου είναι η εξής με το itunes έκανα επαναφορά του iphone και set up as a new! Το Galaxy με ποιο πρόγραμμα το επαναφέρω - αναβαθμίζω σε PC;

Με το smart switch. ..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που υπήρχε κάποτε το Samsung kies?

Αυτό το smart swich Που το βρίσκω; το βάζει αυτόματα μόλις συνδέω το τηλ με usb;

-Δημήτρης-
Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει αυτό που υπήρχε κάποτε το Samsung kies?

Αυτό το smart swich Που το βρίσκω; το βάζει αυτόματα μόλις συνδέω το τηλ με usb;

 

ειναι η αναβαθμισμενη εκδοση του kies.......το κατεβαζεις απο το σαιτ τις samsung για το pc....και απο το play store γιa την mobile εκδοση αν θελεις...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

παιδες ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για ροοτ χωρις να "φαινεται" μελλοντικα αν θελω να το βγαλω και ποια διαδικασια ακολουθω γιατι εχω να κανω ροοτ απο εποχη σ3

Επισης θελω να ρωτησω πως βγαζω επειτα bloatware και το λογοτυπο της κοσμοτε οταν ανοιγει? και τι ρομ υπαρχουν για το σ6 ελληνικο κοσμοτε?(ετσι πιο σταθερες και καλες?) ευχαριστω! και γενικα αξιζει το ροοτ ειτε σε ταχυτητα ειτε σε μπαταρια?

Edited by m4rvel
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά,

 

Θα εκτιμουσα αν μπορει να μου πει κανεις αν καποιος μπορει να αλλαξει ρομ (απο ελλ. vodafone, σε ελλ EU) χωρις να υππαρχει προβλημα (knox, etc) και αν ναι, πως... Επισης αν ετσι, φευγουν λογοτυπα και bloatware vodafone

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδιά,

 

Θα εκτιμουσα αν μπορει να μου πει κανεις αν καποιος μπορει να αλλαξει ρομ (απο ελλ. vodafone, σε ελλ EU) χωρις να υππαρχει προβλημα (knox, etc) και αν ναι, πως... Επισης αν ετσι, φευγουν λογοτυπα και bloatware vodafone

 

Ευχαριστω

 

Μπορείς να αλαξεις ρομ......τα λογότυπα φεύγουν μόνο με την αλαγη του firmware (rom) με odin γίνεται γρήγορα και εύκολα.

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλαξεις ρομ......τα λογότυπα φεύγουν μόνο με την αλαγη του firmware (rom) με odin γίνεται γρήγορα και εύκολα.

 

Ευχαριστώ παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Υπάρχει καμιά safe-to-delete λίστα με apps ?

 

επειδη η lollipop ειναι περιεργες στο debloating καλυτερα δες στο xda αν υπαρχει καποιο debloating tool σε zip

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο ακόμα, τώρα που είμαι ροοτ μπορώ με κάποιο τρόπο να blockαρω το ota να μην γινεται?

 

αν στο root εγραψε ο knox ota τελος.αν δεν εχει γραψει δεν ξερω πως μπορει να γινει

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο ακόμα, τώρα που είμαι ροοτ μπορώ με κάποιο τρόπο να blockαρω το ota να μην γινεται?

Χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή όπως Titanium Backup, κάνε μια αναζήτηση με τη λέξη OTA και πάγωσε την ενημέρωση λογισμικού και local fota από εφαρμογές συστήματος (λογικά αυτές θα σου βγάλει).

Το ίδιο θα σου πρότεινα να κάνεις και με τις Knox εφαρμογές και υπηρεσίες εφόσον έχεις rootάρει.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησε κάποια εφαρμογή όπως Titanium Backup, κάνε μια αναζήτηση με τη λέξη OTA και πάγωσε την ενημέρωση λογισμικού και local fota από εφαρμογές συστήματος (λογικά αυτές θα σου βγάλει).

Το ίδιο θα σου πρότεινα να κάνεις και με τις Knox εφαρμογές και υπηρεσίες εφόσον έχεις rootάρει.

Οπότε θέλει το προ το οποίο δεν έχω.

Ξέρουμε αν θα έχει τίποτα επιπτώσεις αν φριζαρω το knox?

Edited by Glx90
Link to comment
Share on other sites

Οπότε θέλει το προ το οποίο δεν έχω.

Ξέρουμε αν θα έχει τίποτα επιπτώσεις αν φριζαρω το knox?

Όχι καμία επίπτωση, ό,τι σου βγάλει γράφοντας Knox κατ'εμέ καλό είναι να το παγώσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αν μπορεις καποιος να μου στειλει απο το system το αρχειο ''fonts'' του s6!!

ευχαριστω!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Δώσε φίλε μου λινκ και οδηγίες αν θέλεις ;είδα βγήκε και καινούρια xstolite για 5.1.1

 

ναι το ειδα και εγω. τωρα την κατεβαζω.

 

ROOT 5.1.1 KNOX 0X1

1, κατεβασε το odin https://www.androidfilehost.com/?fid=95916177934555153

2. κατεβασε τον τελευταιο kernel UniKernel v2-0003 ODIN FLASHABLE

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/samsung-galaxy-s-6--s-6-edge-unified-development/kernel-stockmod-kernel-t3100395

3, βαλε το τηλ. σε download mode τρεξε το odin και φορτωσε τον kernel στο ΑΡ. συνδεσε το τηλ και start.

4, κατεβασε το τελευταιο recovery και περασε το με odin οπως στο βημα 3

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=61548356&postcount=570

5, κατεβασε τον kernel UniKernel v2-0003 TWRP FLASHABLE

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s6/samsung-galaxy-s-6--s-6-edge-unified-development/kernel-stockmod-kernel-t3100395

6. βαλε το τηλ σε recovery mode και περνα τον kernel απο το βημα 5.

ΤΕΛΟΣ

 

edit. αλλαζουμε τον kernel γιατι στην εκδοση για TWRP FLASHABLE εχει καποια πραγματα παραπανω μεσα

Edited by nik187
Νικήτας
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καταλάβει μερικά πράγματα. Έχω καταλάβει μόνο πως με το pingpong κάνουμε ρουτ χωρίς να χάνουμε την εγγύηση.

1)τι ακριβώς είναι το flashfire? Υποκατάστατο του custom recovery?

2) γίνεται να φλασαρουμε custom rom χωρίς να πειραχτει το knox?

3) πως γίνεται unroot το κινητό, αν έχει γίνει root με το pingpong?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

Αξίζει να κάνω trip το knox για να βάλω την XtreStoLite ή καλύτερα με την εγγύηση?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...