Jump to content

[S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρε αγόρι εκτός της μπαταριας κοίτα μην το έχεις και ανεβάζει με τα data.

Θα πληρώσεις δύο φορές το τηλέφωνο σε ένα μήνα.

Απενεργοποιησε το μόνο αυτό και κοίτα την μπαταρία του.

 

Δεν το έχω με data αν και έχω 2gb. Το απενεργοποίησα ήδη και θέλω να απενεργοποίησω και Facebook messenger να δω αν έχει διαφορά τελικά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έχεις το απλό ή το edge;

Είναι τελικά μεγάλη η διαφορά μεταξύ των δύο στο θέμα της μπαταρίας;

Με δελεάζει πολύ και μένα το S6 (το απλό όμως) αλλά μετά το LG G2, που έχω τώρα, φοβάμαι να μην είναι τεράστια η διαφορά και με "ζορίσει" πολύ :p

 

Ακριβως στα ιδια επιπεδα με G2 ειναι η μπαταρια του S6

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν το έχω με data αν και έχω 2gb. Το απενεργοποίησα ήδη και θέλω να απενεργοποίησω και Facebook messenger να δω αν έχει διαφορά τελικά

 

τσεκαρε αυτο

Location/ google location history =off

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως στα ιδια επιπεδα με G2 ειναι η μπαταρια του S6

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

τσεκαρε αυτο

Location/ google location history =off

Ναι το έβαλα off ήταν on

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω κι εγω τα στατιστικα απο το Gsam.

Εσυ δικαιολογημενα τα νουμερα σου αφου το σημα ειναι προβληματικο εκει που συχναζεις:p

 

Έχω δυο email viber Skype whatsup cloud που ανεβάζει φωτό Facebook, νομίζω ότι όλα αυτά τρώνε την μπαταρία.

Αυτα παντα τρωνε μπαταρια συχνα-πυκνα και πανω απο το φυσιολογικο.

Οπως το αυτοματο ανεβασμα σε cloud υπηρεσιες.

Γυρνα σε 2g οταν δεν σερφαρεις επισης στα wifi settings να ξετικαρεις την επιλογη που ψαχνει συνεχεια για διαθεσιμα δικτυα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δικαιολογημενα τα νουμερα σου αφου το σημα ειναι προβληματικο εκει που συχναζεις:p

 

Αυτα παντα τρωνε μπαταρια συχνα-πυκνα και πανω απο το φυσιολογικο.

Οπως το αυτοματο ανεβασμα σε cloud υπηρεσιες.

Γυρνα σε 2g οταν δεν σερφαρεις επισης στα wifi settings να ξετικαρεις την επιλογη που ψαχνει συνεχεια για διαθεσιμα δικτυα.

 

Δεν μπορώ να το βάλω σε 2g γιατί έχω το μηχανάκι της cosmote για το σήμα και το θέλει σε 3G. Data δεν έχω ανοιχτά μόνο όταν είμαι έξω και μόνο όταν τα χρειάζομαι. Θα το κάνω και αυτό με το wifi. Αμάν αυτή η σαμυ έβγαλε μια συσκευή να την χαιρόμαστε με τα μισά. Στο νοτε 4 δεν έχω πειράξει τίποτα και με βγάζει μια χαρά. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βάλω σε 2g γιατί έχω το μηχανάκι της cosmote για το σήμα και το θέλει σε 3G. Data δεν έχω ανοιχτά μόνο όταν είμαι έξω και μόνο όταν τα χρειάζομαι. Θα το κάνω και αυτό με το wifi. Αμάν αυτή η σαμυ έβγαλε μια συσκευή να την χαιρόμαστε με τα μισά. Στο νοτε 4 δεν έχω πειράξει τίποτα και με βγάζει μια χαρά. :lol:

Κοιτα φανταζομαι μετα το update εκανες επαναφορα ετσι?

Μετα δευτερη κινηση να βαζεις λιγες λιγες εφαρμογες εως δεις πω παει και μετα προσθετεις επιπλεον σταδιακα.

Μονο ετσι.

Επισης φροντιζε τουλαχιστον αυτες οι πρωτες φορτισεις να ειναι πληρης πχ εως παει 100% και το αφηνεις ενα 10-15 λεπτα επιπλεον.

Επισης απενεργοποιησε την γρηγορη φορτιση δεν κανει καλο στην μπαταρια.

Αν δεν στρωσει μετα απο αυτα σκεψου την πιθανοτητα να σου ετυχε προβληματικη συσκευη και να την γυρισεις πισω και να ζητησεις αντικατασταση

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα φανταζομαι μετα το update εκανες επαναφορα ετσι?

Μετα δευτερη κινηση να βαζεις λιγες λιγες εφαρμογες εως δεις πω παει και μετα προσθετεις επιπλεον σταδιακα.

Μονο ετσι.

Επισης φροντιζε τουλαχιστον αυτες οι πρωτες φορτισεις να ειναι πληρης πχ εως παει 100% και το αφηνεις ενα 10-15 λεπτα επιπλεον.

Επισης απενεργοποιησε την γρηγορη φορτιση δεν κανει καλο στην μπαταρια.

Αν δεν στρωσει μετα απο αυτα σκεψου την πιθανοτητα να σου ετυχε προβληματικη συσκευη και να την γυρισεις πισω και να ζητησεις αντικατασταση

 

Έκανα επαναφορά ναι όμως δεν έχω βρει που έχει επιλογή για την γρήγορη φόρτιση. Πάντα όλες τις συσκευές τις φορτίσω 100%. Ποτέ δεν τις βγάζω πιο πριν. Θα δοκιμάσω έτσι με λίγα και βλέπω. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια !!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 4-4,5 ωρες οθονη στο S6 απλα δε γινονται.

Εκτος αμα τα εχεις ολα κλειστα και δε συγχρονιζει τιποτα. Τσαμπα τα λεφτα ομως ετσι.

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 4-4,5 ωρες οθονη στο S6 απλα δε γινονται.

Εκτος αμα τα εχεις ολα κλειστα και δε συγχρονιζει τιποτα. Τσαμπα τα λεφτα ομως ετσι.

Εσενα σε τρωει το οτι μιλας πολλες ωρες στο κινητο συν οτι δεν εχεις καλο σημα,αλλα παλι μετρια τα πραγματα οπως βλεπω απο το τελευταιο screenshot

Μετα την οθονη το phone radio ειναι πολυ ψηλα.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδια 4-4,5 ωρες οθονη στο S6 απλα δε γινονται.

Εκτος αμα τα εχεις ολα κλειστα και δε συγχρονιζει τιποτα. Τσαμπα τα λεφτα ομως ετσι.

 

Έτσι είναι δυστυχώς. Τόσα λεφτά για μια συσκευή με περιορισμούς είναι απαράδεκτο. Ούτε στο S4 δεν είχα κάνει αυτές τις ρυθμίσεις. Έχει αρχίσει να μου την δίνει.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι δυστυχώς. Τόσα λεφτά για μια συσκευή με περιορισμούς είναι απαράδεκτο. Ούτε στο S4 δεν είχα κάνει αυτές τις ρυθμίσεις. Έχει αρχίσει να μου την δίνει.

 

Εδω παει το απολυτο ''Κράζεις Θαυμάζεις''.Τοσο τραγικα τα πραγματα;Μαλλον εκανα λαθος που εδωσα το note 4.Αυτο που με τρελαινει ειναι πως ειναι δυνατον με μονο 50 mah διαφορα που εχει το S6 Edge να εχει πολυ καλυτερη αυτονομια οπως αναφερεται εδω μεσα.

Edited by Rospy7
Link to comment
Share on other sites

Εδω παει το απολυτο ''Κράζεις Θαυμάζεις''.Τοσο τραγικα τα πραγματα;Μαλλον εκανα λαθος που εδωσα το note 4.Αυτο που με τρελαινει ειναι πως ειναι δυνατον με μονο 50 mah διαφορα που εχει το S6 Edge να εχει πολυ καλυτερη αυτονομια οπως αναφερεται εδω μεσα.

Δεν επρεπε να το δωσεις προτου περασει η συσκευη σε πολλα περισσοτερα χερια και ενδεχομενως καποια αναβαθμιση απο Samsung που να βελτιωσει τα πραγματα.

Βλεπεις οτι το πρωτο διμηνο ειναι πιο αυξημενες οι πιθανοτητες να υπαρχουν θεματα ειτε λογισμικου ειτε παρτιδας ειτε συνδυασμο και τον 2 σε ολες τις συσκευες ολων των εταιριων.

Εγω παντα το προηγουμενο κινητο το δινω αφου εχω τσεκαρει οτι το νεο με καλυπτει ικανοποιητικα πχ για μια εβδομαδα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Εδω παει το απολυτο ''Κράζεις Θαυμάζεις''.Τοσο τραγικα τα πραγματα;Μαλλον εκανα λαθος που εδωσα το note 4.Αυτο που με τρελαινει ειναι πως ειναι δυνατον με μονο 50 mah διαφορα που εχει το S6 Edge να εχει πολυ καλυτερη αυτονομια οπως αναφερεται εδω μεσα.

 

Απ' ότι διαβάζω και στο θέμα των note/note edge (και ελπίζω να μη βγαίνω off topic) και εκεί υπάρχει μεγάλη διαφορά στο θέμα της μπαταρίας υπέρ του "απλού"

 

Με αυτά που βλέπουν τα μάτια μας εμείς οι υποψήφιοι αγοραστές, δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Πάνω που σκέφτομαι να κάνω το βήμα, φοβάμαι ότι θα το μετανιωσω και μαζευομαι...

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι διαβάζω και στο θέμα των note/note edge (και ελπίζω να μη βγαίνω off topic) και εκεί υπάρχει μεγάλη διαφορά στο θέμα της μπαταρίας υπέρ του "απλού"

 

Με αυτά που βλέπουν τα μάτια μας εμείς οι υποψήφιοι αγοραστές, δεν ξέρουμε τι να κάνουμε... Πάνω που σκέφτομαι να κάνω το βήμα, φοβάμαι ότι θα το μετανιωσω και μαζευομαι...

Δεν δικαιολογειται να υπαρχει τετοια διαφορα για 50mh παραπανω.

Ισως επιβαρυντικο ρολο να παιζει το γεγονος οτι το απλο σε manual φωτεινοτητα ειναι πολυ πιο φωτεινη απο οτι το edge αλλα και παλι ο megatron εχει το edge και εκει στην μετριοτητα στην καλυτερη τα πραγματα.

Οπως ειπα καλυτερα υπομονη κανα διμηνο ισως με κανα software update βελτιωθουν τα πραγματα αν και οι πλοιοψηφια των review λεγανε στην καλυτερη averege η αυτονομια των συσκευων και καποιοι λεγανε για απογοητευτικη μαλιστα.

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/samsung-galaxy-s6-edge-1286088/review

http://www.techradar.com/reviews/phones/mobile-phones/samsung-galaxy-s6-1285636/review

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τρόπος για ενεργοποίηση και απενεργοποίηση της γρήγορης φόρτισης;

Όσο και αν έψαξα δεν τον βρήκα. Η μόνη λύση για πιο αργή φόρτιση είναι να αλλάξεις φορτιστή η να πάρεις τον wireless που είναι και χρήσιμο και όμορφο γκατζετακι.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

To battery capacity το είδες πριν το πάρεις έτσι?..:wacko:

Χωρητικότητα μπαταρίας?εννοείται.

Το πήρα όμως διότι κάπου είχα διαβάσει για κορυφαία διαχείριση της ενέργειας,νομίζω το είχαν γράψει και κάτι παιδιά σε μία ομάδα στο fb.

Μάλλον εννοούσαν σε κατάσταση αναμονής:rolleyes:

Δείχνει κάπως καλύτερή ωστόσο η μπαταρία όχι όμως σε επίπεδο πού θα με κάνει να πω,OK παιδιά η συσκευή τα πάει καλά στην μπαταρία.

Με μικτή χρήση,λίγο από όλα με λίγα λόγια τα πράγματά δεν είναι και ιδιαίτερα θετικά,απλά ανεκτή θα θεωρούσα την αυτονομία του.

Οσοι πάντως εκραζαν κινητά όπως το g3 θα αναθεωρήσουν με το s6,το μόνο σίγουρο,τουλάχιστον αν είναι ειλικρινείς.

Ισως καταφέρει και το κάτι περισσότερο εν καιρό,αυτονομία όμως g2 ούτε έχει,ούτε και πρόκειται να δει,κατά την ταπεινή μου άποψη.εδώ καλά καλά δεν αγγίζει του s5.

Ισως κάποιο update διορθώσει κάπως την κατάσταση.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν έψαξα δεν τον βρήκα. Η μόνη λύση για πιο αργή φόρτιση είναι να αλλάξεις φορτιστή η να πάρεις τον wireless που είναι και χρήσιμο και όμορφο γκατζετακι.

 

Κι εγώ δεν το βρήκα πουθενά..Και διάβασα παραπάνω πως ο alextrela προτείνει την απενεργοποίησή του...Και λέω που στο καλό είναι....???

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ δεν το βρήκα πουθενά..Και διάβασα παραπάνω πως ο alextrela προτείνει την απενεργοποίησή του...Και λέω που στο καλό είναι....???

 

Δεν υπαρχει τετοια ρυθμιση στο κινητο...μη ψαχνετα τζαμπα.Απλα ο φορτιστης φορτιζει πιο γρηγορα το κινητο

Link to comment
Share on other sites

Ασύρματος φορτιστής,λίγο πιο αργή φόρτιση,αλλά και πιο αργή αποφόρτισή.

Κανόνας,ότι φορτίζει γρήγορα,συμβαίνει και το αντίθετό,κι αμφιβάλω αν είναι αληθής η πλήρης φόρτιση με τον φορτιστή απλά.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιωνω κι εγω οτι με τη γρηγορη φορτιση το κινητο αποφορτιζει πιο γρηγορα.

Με τον ασυρματο ειναι καλυτερα τα πραγματα!

ΜySmartphone: Xiaomi 14 Ultra

MySmartwatch:  Garmin Forerunner 965

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απενεργοποιείται η γρήγορη φόρτιση χρησιμοποιείστε έναν αλλο κοινό φορτιστή πχ με έξοδο 1500mA maximum η τον ασύρματο φορτιστή υποχρεωτικά.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απενεργοποιείται η γρήγορη φόρτιση χρησιμοποιείστε έναν αλλο κοινό φορτιστή πχ με έξοδο 1500mA maximum η τον ασύρματο φορτιστή υποχρεωτικά.

 

Ή καλώδιο usb αν είσαι σε υπολογιστή για ακόμα πιο αργή φόρτιση...

Link to comment
Share on other sites

Στο note edge, όπως και στο note 4, υπάρχει η παρακάτω επιλογή για απενεργοποιήση της γρήγορης φόρτισης. Στα s6/s6 edge δεν την έχει? [ATTACH]60107
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S6 Series] H εμπειρία σας με τη μπαταρία

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...