Jump to content

Fashion & Style


termi21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα , τετερτη πρωι καναν τις αλλαγες ενω ειχαν ερθει arrivals την τριτη (αν δε κανω λαθος), πως να μη σε πιασουν στον υπνο ? Ευτυχως δε ειδα παρα πολλες αλλαγες (στο dreambox τουλαχιστον ). Αραγε πρεπει να περιμενουμε reduction και σε περισοτερα κοματια μεσα στην επομενη εβδομαδα ?

 

Μεσα στην επομενη εβδομαδα δεν νομιζω. Σε καμια 15-20 μερες παλι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Γνωρίζει κάποιος στο περίπου το κόστος του τελωνείου για αγορές από το Neiman Marcus η το Saks Fifth Avenue Αμερική?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Το saks σου υπολογίζει το κόστος (calculate tax),αν δεν κάνω λάθος, κατά την πληρωμή και δεν πληρώνεις τελωνείο έπειτα.Θα δεις ότι κατά τη διάρκεια του checkout σου προσθέτει περίπου 100-140 ευρώ. Αυτό με κάθε επιφύλαξη.

Το neimanmarcus δεν στέλνει εκτός Αμερικής/Καναδά/Hawai ,εκτός και αν τους στείλεις με fax ή τηλεφωνικώς την παραγγελία με όλα τα στοιχεία σου (αριθμό πιστωτικής κάρτας,διεύθυνση κλπ). Αν κάνεις κάτι τέτοιο,που δεν στο συνιστώ για πολλούς και διάφορους λόγους, ζήτα τους να στείλουν το δέμα με USPS.Με αυτόν τον τρόπο θα πληρώσεις 50$ έξοδα αποστολής στο neimanmarcus και έπειτα είναι στα κέφια του τελωνειακού να σου κόψει το πολύ ως 30% επί της αξίας του δέματος (inc shipping) ,γιατί το δέμα έρχεται με απλό ταχυδρομείο.Αν πάλι κάνεις το λάθος και στο στείλουν με ταχυμεταφορές (courier) ,θα πληρώσεις το λιγότερο 150 ευρώ στο τελωνείο.

Είναι κάτι που το βρήκες μόνο σε αυτά τα δύο τα μαγαζιά και όχι στα ευρωπαϊκά που δεν περνάνε τελωνείο;

Link to comment
Share on other sites

Για το USPS να ξαναπώ ότι δεν έχω πληρώσει ΠΟΤΕ τελωνείο, εκτός απο τα 3 Ευρώ χαράτσι.

Αν θες πέρνεις το ρίσκο.Εγώ έχω φέρει DSQ με αρχική 500Ευρώ και πλήρωσα 3 Ευρώ τελωνείο.Οκ ρίσκο, το πήρα, γλύτωσα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς αγόρασες από ebay marked as a gift ή low value.Ομοίως με ταχυδρομείο δεν έχω πληρώσει ποτέ ,με αναγραφόμενη την πραγματική αξία των ρούχων από revolve .Υπάρχουν πολλές παρόμοιες περιπτώσεις να διαβάσεις σε άλλα forums που πλήρωσαν 25-30% επί της αξίας του προϊόντος, ειδικά σε ηλεκτρονικά. Στα ρούχα ίσως υπάρχει μια ελαστικότητα με USPS.
Link to comment
Share on other sites

James55 Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Θέλω να αγοράσω κάτι από Αμερική. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω το συγκεκριμένο προϊόν στην Ευρώπη...

Το βρήκα μόνο στο Saks και στο Neiman...

Δεν ξέρω τι να κάνω τελικά. Δεν θέλω να μου βγει η αγορά πανάκριβη !!!:(

Επίσης να προσθέσω πως επικοινώνησα με το Neiman (μέσω chat - και μόνο με τον τρόπο αυτό μπορώ να κάνω παραγγελία για Ελλάδα) και μου είπαν πως τα έξοδα αποστολής είναι περίπου $29.00 και πως το δέμα θα σταλεί με: Foreign Air Parcel Post.

Edited by Soniania
Link to comment
Share on other sites

Ωραία ,μάλλον USPS είναι.Ρώτησέ τους : εννοείται USPS; Στείλε μου αν θες σε pm ,αυτό που βρήκες στα αμερικάνικα ,να στο βρω ,αν μπορέσω.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια ηθελα να ρωτησω γνωριζει κανεις που πωλουνται takeshy jeans στην θεσσαλονικη...????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια ηθελα να ρωτησω γνωριζει κανεις που πωλουνται takeshy jeans στην θεσσαλονικη...????

 

takeshy στη Θεσσαλονίκη έχει στο Cosmos...σε κάποιο κατάστημα στον κάτω όροφο που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται....Βρίσκεται λίγο μετά τον Κανελόπουλο.

 

Ωραία ,μάλλον USPS είναι.Ρώτησέ τους : εννοείται USPS; Στείλε μου αν θες σε pm ,αυτό που βρήκες στα αμερικάνικα ,να στο βρω ,αν μπορέσω.

 

 

James σε ευχαριστώ πολύ.

 

Θέλω ένα ζευγάρι γόβες Christian Louboutin...:D

Δυστυχώς όμως δεν υπάρχει το συγκεκριμένο κομμάτι....γνήσιο πάντα..στην Ευρώπη και στο νούμερο που θέλω...:(

Έχω ψάξει παντού...πίστεψε με....

Edited by VeCo
Για να προσθέσετε κάτι στο μήνυμα σας, χρησιμοποιείτε την ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ
Link to comment
Share on other sites

Άρα ,λογικά κοίταξες στο pdf που έχει όλα τα καταστήματα .Εδώ κοίταξες? Νομίζω και η Καλογήρου πουλάει. Οπότε πάρε τα ρίσκα σου και κάνε το σταυρό σου μόλις δει ο τελωνειακός την τιμή και πάθει μία πλάκα A :D. Αλλιώς ,στείλε pm πριν τελειώσει το Σ.Κ. ,να ψάξω στην τριψήφια database μου :shifty: .

Υπάρχει και η λύση του proxy (κυρίως japanese) ,αλλά θέλει πολύ εμπειρία και δεν το έχω ψάξει κάθολου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα ,λογικά κοίταξες στο pdf που έχει όλα τα καταστήματα .Εδώ κοίταξες? Νομίζω και η Καλογήρου πουλάει. Οπότε πάρε τα ρίσκα σου και κάνε το σταυρό σου μόλις δει ο τελωνειακός την τιμή και πάθει μία πλάκα A :D. Αλλιώς ,στείλε pm πριν τελειώσει το Σ.Κ. ,να ψάξω στην τριψήφια database μου :shifty: .

Υπάρχει και η λύση του proxy (κυρίως japanese) ,αλλά θέλει πολύ εμπειρία και δεν το έχω ψάξει κάθολου.

Μένω Θεσσαλονίκη. Εδώ η Καλογήρου δεν έχει. Πρέπει να έρθω Αθήνα. Δεν ξέρω αν έχει τον κωδικό που θέλω. Όσο για το Net a porter...κοίταξα...αλλά δεν τα έχει...έχει όλα τα άλλα εκτός απο αυτά που θέλω:(

Τι εννοείς όταν λες "τριψήφια database"???

Link to comment
Share on other sites

online stores :)

 

Αυτή η κόκκινη σόλα στα 12ποντα έχει κάψει καρδιές ...και πολλά πορτόφολια...

 

Δεν είναι τέλεια???

Όσο για το πορτοφόλι...ξέρεις...είναι επένδυση:D:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

εγώ το λέω ισόβια... αλλά και μένα δε με πολυπαίρνει τελευταία... Τώρα για το τέλεια όντως καλά είναι ,αλλά υπάρχουν και καλύτερα και πιο οικονομικά .Πάντως αυτή την εποχή είναι Νο1 παγκοσμίως (όχι για μένα) μαζί με 2-3 ακόμη μάρκες.

 

by the way ,που λένε και οι Άγγλοι, αυτή τη βδομάδα το yoox έφερε ωραίες παραλαβές τόσο σε γυναικεία όσο και σε αντρικά σε σημαντικές ποσότητες. Φαίνεται ότι θα αυξηθούν με γεωμετρική πρόοδο τα καλοκαιρινά ,αφού φέρνει νούμερα ακόμη και σε ρούχα που τα είχε ξαναφέρει παλιότερα.

Edited by james55
Link to comment
Share on other sites

εγώ το λέω ισόβια... αλλά και μένα δε με πολυπαίρνει τελευταία... Τώρα για το τέλεια όντως καλά είναι ,αλλά υπάρχουν και καλύτερα και πιο οικονομικά .Πάντως αυτή την εποχή είναι Νο1 παγκοσμίως (όχι για μένα) μαζί με 2-3 ακόμη μάρκες.

 

by the way ,που λένε και οι Άγγλοι, αυτή τη βδομάδα το yoox έφερε ωραίες παραλαβές τόσο σε γυναικεία όσο και σε αντρικά σε σημαντικές ποσότητες. Φαίνεται ότι θα αυξηθούν με γεωμετρική πρόοδο τα καλοκαιρινά ,αφού φέρνει νούμερα ακόμη και σε ρούχα που τα είχε ξαναφέρει παλιότερα.

 

Νο 1....The best....Δεν υπάρχουν καλύτερα...Και πιο άνετα!!!

Ποια είναι καλύτερα για σένα?

Manolo? Bally? Balmain?

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ απο το yoox...

Η αλήθεια είναι πως δεν με τρέλανε ποτέ κάτι...:(

Link to comment
Share on other sites

online stores :)

 

Αυτή η κόκκινη σόλα στα 12ποντα έχει κάψει καρδιές ...και πολλά πορτόφολια...

 

+ στο άπειρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις κάποια παλαιότερα μηνύματα που έχω γράψει ,θα καταλάβεις τι εννοώ .Το θέμα είναι τι πρεσβεύουν οι συγκεκριμένοι σχεδιαστές που αναφέρεις. Σχεδιάζουν αποκλειστικά για το κέρδος ή ασκούν μια τέχνη; Δηλαδή ακολουθούν το εμπορικό κοινό ή το κοινό ακολουθεί την πορεία τους; Δεν ξέρω και πολλούς που να κάνουν πιστά το 2ο ,αλλά τα ρούχα των ελαχιστων σχεδιαστών που είναι πιστοί στις αρχές τους είναι πολυυυυ ανώτερα ακόμη και από τα καυτά ονόματα της μόδας.

Γιατί στην 1η περίπτωση (βλέπε εμπορικά brand names) το κομψό/ωραίο/αριστούργημα κυμαίνεται στα όρια του trashy και kitschy .

Πάντως τα louboutin είναι κορυφαία ,κανείς δεν αμφιβάλλει (πλην ενός :) ).

Link to comment
Share on other sites

ωραία κουβέντα...

είναι πολλά τα μηνύματα και δεν τα διάβασα όλα είναι η αλήθεια.

Συμφωνώ απόλυτα για τα εμπορικά ονόματα...με κορυφή τους Dsquared...Ειλικρινά...(προσωπική άποψη πάντα)

Στο βωμό του χρήματος ....θάψαμε την κομψότητα, τη φινέτσα και το στυλ....

Link to comment
Share on other sites

έγιναν "σούπα"...και τρελή απομίμηση....

 

Δυστυχώς...

Αυτό ισχύει για όλες τις φθηνές απομιμήσεις ...

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα απομίμησης.

το να βλέπω κοριτσάκια να σκάνε μηνιάτικο για να παρουν μια τσάντα LV για να το παίξουν μούρη είναι αηδία.

τα ίδια με τα DSQRD, τα ίδια τώρα και με τα louboutin.

 

το χειρότερο είναι το τουπέ που αποκτάει μετά κάποιος.

έχουν το υφάκι χιλίων καρδιναλίων " ι got the style you got nothing " είναι πραγματικά για γέλια.

 

 

πρωσοπικά έχω παρασυρθεί και εγώ σε μερικές αγωρές απο επίκαιρα "brand names" προσπαθώ να κόψω τέτοιες συνήθειες.

Link to comment
Share on other sites

πρέπει πάντα να θυμόμαστε:

Τα ρούχα δεν κάνουν τον άνθρωπο....ούτε οι τσάντες....

Γενικά η προσωπικότητα δεν αγοράζεται....

Καλώς ή κακώς...

Link to comment
Share on other sites

τα louboutin στην ελλάδα πάντως έχουνε πάρει τη πορεία των LV ..

 

louboutin και Καλογήρου. τι περιμένεις..:down:

 

Το attitude όντως παίζει ρόλο ,από κει και πέρα όμως αν σου αρέσει κάτι και σου πάει ή τουλάχιστον σε κάνει να αισθάνεσαι ότι σου πάει ,το αγοράζεις. Απλά τρώμε από τα έτοιμα (magazine promotion,celebrities κλπ) ,γιατί γίνεται προβολή και παρουσίαση σε συγκεκριμένο στιλ και brands στην Ελλάδα και (ευτυχώς :lol:) δεν βλέπουμε παραπέρα.Βέβαια εδώ δε βλέπουν άλλοι Ευρωπαίοι ,θα δούμε εμείς;

Link to comment
Share on other sites

συμφωνώ απόλυτα...παίζουν όμως πολλά ρόλο....για παράδειγμα η ηλικία...

Είναι άσχημο να βλέπεις ρούχα σε λάθος ηλικίες...η λάθος σώματα σε λάθος ρούχα...που δεν κολακεύουν καθόλου...

λίγη προσοχή με την αισθητική μας

Link to comment
Share on other sites

Εμένα η γυναίκα ότι μάρκα και να φορά αν μου αρέσει η ίδια δεν με απασχολεί ιδιαίτερα(καλά μην είναι και ταγάρι).

Τώρα για όλα τα γυναικία που σχολιάζεται πραγματικά δεν έχω ιδέα.

Με ρώταγε μια κοπέλα το περασμένο Σ/Κ για μια μάρκα παπούτσια απο Η αρχίζει νομίζω.Oxi hogan...Τέσπα και μου έλεγε είναι τέλεια κλπ κλπ.Σα χαζό την κοίταγα.

Τίποτα εγώ παντελόνι άσπρο αρμανι πουκάμισο dolce(με χρυσό σταυρό στο λαιμό) και παπούτσι σαν μπαλαρίνα,αντρικά, πως τα λένε τέσπα...Α και πούρο,ε.Πούρο γιατί χανόμαστε!! :p

 

Α κάτι άλλο.Μια κοπέλα που γουστάρω φόραγε καπελάκι μαύρο (σαν αυτά που φοράνε οι γλύπτες), καμπαρτίνα αλλά μάλλινη, μαύρο καλσον και κάτι μαύρα κοντά μποτάκια.Δλδ απλό ως γελοίο ντύσιμο αλλά και πάλι ταχα παίξει.

Οπότε κοπέλες, είμαστε εύκολοι στο γκο,εεε, στα ρούχα σας.Μη ντύνεστε για εμάς δεν καταλαβαίνουμε έτσι και αλλιώς.

Edited by vkb
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...