Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έβαλα την κάρτα να κάνει stability check... όλα καλά έβγαλα... καλού κακού την έκανα αργό format απο το pc σε exfat και έβαλα μεγαλύτερο buffer μπας και είναι κάποιο θέμα συμβατότητας.. πέρασα ξανά τα αρχεία πίσω (ζήτω το usb 3.0 card reader της kingston ) να δω πως θα πάει.. αν όχι εχω έναν ωραίο τσιμεντένιο τοίχο.. θα το ονομάσω... τοίχος p8 μετά :mad:

 

και σαν να μην φτάνει αυτό.. σκάλωσε και το edge σήμερα... αναγκαστικa format να κάνω... έχασα καμία 100 foto :cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω παιδιά. Έχω μια Toshiba Exceria και την έχω βάλει αρχικά σε ενα s4, μετά σε s5 και τώρα στο Ρ8. Δεν έχει κάνει κιχ η καρτουλα!

Προσωπικά πιστεύω οτι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται απο το λειτουργικό αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η κάρτα.

Πάντα φυσικά μιλάμε για καταστάσεις που δεν εμπλέκεται hardware failure

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μία 4ρα , sandisk που έχω χάσει το μέτρημα σε πόσες συσκευές την έχω βάλει . δεν νομίζω ότι βαλρ βγάλε τις χαλάει εκτός και αν γρατζουνιστει κάπου κάποια από τις επαφές

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα να ρωτησω κάτι , σε κάποιες φάσεις έχω δει ότι το bt headset που έχω συνδέσει μου εμφανίζει και το επίπεδο της μπαταρίας του δίπλα από το εικονίδιο του bt , τώρα πχ δεν μου το εμφανίζει . τι παίζει; Τι πρεπει να κάνω να το δείχνει συνέχεια

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω παιδιά. Έχω μια Toshiba Exceria και την έχω βάλει αρχικά σε ενα s4, μετά σε s5 και τώρα στο Ρ8. Δεν έχει κάνει κιχ η καρτουλα!

Προσωπικά πιστεύω οτι σε μεγάλο βαθμό εξαρτάται απο το λειτουργικό αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η κάρτα.

Πάντα φυσικά μιλάμε για καταστάσεις που δεν εμπλέκεται hardware failure

 

Sandisk Extreme Pro microSDXC 128GB U3

 

αμα χαλάει και αυτή η κάρτα που είναι ποιο ακριβή και από το κινητό αυτό (καλα ποιο ακριβό δεν είναι τα ίδια κανουν ομάς) χέσε μας μέσα ......

Link to comment
Share on other sites

Sandisk Extreme Pro microSDXC 128GB U3

 

αμα χαλάει και αυτή η κάρτα που είναι ποιο ακριβή και από το κινητό αυτό (καλα ποιο ακριβό δεν είναι τα ίδια κανουν ομάς) χέσε μας μέσα ......

Δεν φταίνε οι κάρτες. Και αλίμονο δεν σημαίνει ότι με αυτό το μήνυμα χάλασαν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίνε οι κάρτες. Και αλίμονο δεν σημαίνει ότι με αυτό το μήνυμα χάλασαν.

 

το μήνυμα από μόνο του δεν σημαίνει τπτ... αλλά αν κάρτα συνδέετε αποσυνδέετε μόνιμα το hardware fail για αυτόν είναι κάτι σίγουρο σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω μία 4ρα , sandisk που έχω χάσει το μέτρημα σε πόσες συσκευές την έχω βάλει . δεν νομίζω ότι βαλρ βγάλε τις χαλάει εκτός και αν γρατζουνιστει κάπου κάποια από τις επαφές

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τώρα να ρωτησω κάτι , σε κάποιες φάσεις έχω δει ότι το bt headset που έχω συνδέσει μου εμφανίζει και το επίπεδο της μπαταρίας του δίπλα από το εικονίδιο του bt , τώρα πχ δεν μου το εμφανίζει . τι παίζει; Τι πρεπει να κάνω να το δείχνει συνέχεια

Νομίζω για να δείχνει την μπαταρία του bt είναι υπεύθυνο το ίδιο το bt. Ενα plantronics edge που έχω το δείχνει κανονικά και συνεχώς.

το μήνυμα από μόνο του δεν σημαίνει τπτ... αλλά αν κάρτα συνδέετε αποσυνδέετε μόνιμα το hardware fail για αυτόν είναι κάτι σίγουρο σύντομα

Στάνταρ δεν είναι και οτι καλύτερο το συνεχόμενο mount/unmount.

Απλά απορώ που εγώ δεν έχω (μέχρι στιγμής) τοσα προβλήματα! (φτου, φτου δηλαδή!)

 

 

PS: Πάντως σήμερα ενα σοκ το έπαθα. Δούλεψα λιγο navigation (google maps) και για μισή ώρα οδήγησης μου έφαγε 30% μπαταρία(!!!!!!).

Ομολογώ ηταν λιγο ...... τρομαχτικό! :eek:

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για να δείχνει την μπαταρία του bt είναι υπεύθυνο το ίδιο το bt. Ενα plantronics edge που έχω το δείχνει κανονικά και συνεχώς.

 

Στάνταρ δεν είναι και οτι καλύτερο το συνεχόμενο mount/unmount.

Απλά απορώ που εγώ δεν έχω (μέχρι στιγμής) τοσα προβλήματα! (φτου, φτου δηλαδή!)

 

 

PS: Πάντως σήμερα ενα σοκ το έπαθα. Δούλεψα λιγο navigation (google maps) και για μισή ώρα οδήγησης μου έφαγε 30% μπαταρία(!!!!!!).

Ομολογώ ηταν λιγο ...... τρομαχτικό! :eek:

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

κλασσική κατανάλωση με χρήση gps δεν είναι κατι... πάντως περίεργο που δεν σου κανει Mount unmount... θα δω και εγω αν το κολπάκι μου έπιασε και αν κανει ξανα .. αν κανει.. βγάζω την κάρτα και συσκευη στον τοίχο :lol:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 317. Πολύ καλή και απροβλημάτιστη και χωρίς κανένα θέμα μπαταρίας αλλά ο ήχος και από τα ακουστικά και από το ενσωματομένω μεγάφωνο ειναι κάπως λίγος ειδικά όταν ακούω ραδιόφωνο... Έτσι λέω να προχωρησω στην 321. [Παρεπιπτόντως το θέμα με την κάρτα μου το έκανε μια φορά όταν έβαλα την 317. Έκανα mount unmount και μετά τέλος.]

Το θέμα ειναι ότι δεν προβλέπεται η μετάβαση από την 317 στην 321, αλλά από 200(Lolip) σε 321. Δοκίμασε κανείς τη μετάβαση από 317 σε 321 και αντιμετώπισε πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

κλασσική κατανάλωση με χρήση gps δεν είναι κατι... πάντως περίεργο που δεν σου κανει Mount unmount... θα δω και εγω αν το κολπάκι μου έπιασε και αν κανει ξανα .. αν κανει.. βγάζω την κάρτα και συσκευη στον τοίχο :lol:

 

Όχι, στάνταρ δεν ήταν σε τέτοια επίπεδα η κατανάλωση με την 5.0.1. Το χρησιμοποιούσα (σποραδικά βέβαια λόγω του GARMIN που έχω) και τέτοια κατανάλωση δεν είδα ποτέ!

 

Προς το παρόν και μένα δεν μου έχει εμφανιστεί το μήνυμα της κάρτας.

 

Πρέπει να είναι μεμονομένες περιπτώσεις. Αν ήταν κάτι γενικευμένο θα το είχαμε όλοι.

Για την πληροφορία και μόνο, τι κάρτα έχεις?

 

Είμαι στην 317. Πολύ καλή και απροβλημάτιστη και χωρίς κανένα θέμα μπαταρίας αλλά ο ήχος και από τα ακουστικά και από το ενσωματομένω μεγάφωνο ειναι κάπως λίγος ειδικά όταν ακούω ραδιόφωνο... Έτσι λέω να προχωρησω στην 321. [Παρεπιπτόντως το θέμα με την κάρτα μου το έκανε μια φορά όταν έβαλα την 317. Έκανα mount unmount και μετά τέλος.]

Το θέμα ειναι ότι δεν προβλέπεται η μετάβαση από την 317 στην 321, αλλά από 200(Lolip) σε 321. Δοκίμασε κανείς τη μετάβαση από 317 σε 321 και αντιμετώπισε πρόβλημα;

 

Ποιος το είπε? Μια χαρά αναβαθμίζεις. Το έχουμε γράψει κάμποσες φορές, με τελευταία αναφορά του Ντέμη στο ποστ #2131.

Ρίξε μια ματιά!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 317. Πολύ καλή και απροβλημάτιστη και χωρίς κανένα θέμα μπαταρίας αλλά ο ήχος και από τα ακουστικά και από το ενσωματομένω μεγάφωνο ειναι κάπως λίγος ειδικά όταν ακούω ραδιόφωνο... Έτσι λέω να προχωρησω στην 321. [Παρεπιπτόντως το θέμα με την κάρτα μου το έκανε μια φορά όταν έβαλα την 317. Έκανα mount unmount και μετά τέλος.]

Το θέμα ειναι ότι δεν προβλέπεται η μετάβαση από την 317 στην 321, αλλά από 200(Lolip) σε 321. Δοκίμασε κανείς τη μετάβαση από 317 σε 321 και αντιμετώπισε πρόβλημα;

 

Κανονικα γινεται, το γραφει και το pdf μέσα στο zipάκι της Huawei.

 

ΑΛΛΑ: δεν υπαρχει τρόπος να γινει upgrade χωρίς να κανει wipe.

Link to comment
Share on other sites

OK,ευχαριστώ, την κατεβάζω από εδώ που προτάθηκε μερικά posts πιο πίσω:

 

http://forum.xda-developers.com/android/development/huawei-p8-gra-l09-b321a-marshmallow-t3352572

 

Όμως, η επίσημη 321 που είδα εδώ: http://www.carbontesla.com/2016/03/download-huawei-p8-b321-marshmallow-ota-zip-europe/ και η οποία έρχεται OTA σε όσους ειναι στην 200 αναφέρει:

Warning: This OTA should only be installed on the European GRA-L09 model running the B200 firmware. It is recommended that devices running B317 download & install through the official Update app.

 

Έχω μια υπόνεια ότι αυτή ειναι η Final 321 και όχι αυτή που αναφέρεται στο XDA forum...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι μεμονομένες περιπτώσεις. Αν ήταν κάτι γενικευμένο θα το είχαμε όλοι.

Για την πληροφορία και μόνο, τι κάρτα έχεις?

 

Kingston αλλα θα την αλλάξω καθώς είναι 8gb.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω για να δείχνει την μπαταρία του bt είναι υπεύθυνο το ίδιο το bt. Ενα plantronics edge που έχω το δείχνει κανονικά και συνεχώς.

 

Στάνταρ δεν είναι και οτι καλύτερο το συνεχόμενο mount/unmount.

Απλά απορώ που εγώ δεν έχω (μέχρι στιγμής) τοσα προβλήματα! (φτου, φτου δηλαδή!)

 

 

PS: Πάντως σήμερα ενα σοκ το έπαθα. Δούλεψα λιγο navigation (google maps) και για μισή ώρα οδήγησης μου έφαγε 30% μπαταρία(!!!!!!).

Ομολογώ ηταν λιγο ...... τρομαχτικό! :eek:

 

Στάλθηκε από το LG-D620 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

plantronics εχω και εγω αλλα οπως λεω μια το δειχνει μια δεν το δειχνει

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

OK,ευχαριστώ, την κατεβάζω από εδώ που προτάθηκε μερικά posts πιο πίσω:

 

http://forum.xda-developers.com/android/development/huawei-p8-gra-l09-b321a-marshmallow-t3352572

 

Όμως, η επίσημη 321 που είδα εδώ: http://www.carbontesla.com/2016/03/download-huawei-p8-b321-marshmallow-ota-zip-europe/ και η οποία έρχεται OTA σε όσους ειναι στην 200 αναφέρει:

Warning: This OTA should only be installed on the European GRA-L09 model running the B200 firmware. It is recommended that devices running B317 download & install through the official Update app.

 

Έχω μια υπόνεια ότι αυτή ειναι η Final 321 και όχι αυτή που αναφέρεται στο XDA forum...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Η τελευταία είναι η 321a , υπαρχει και η "σκέτη" 321.

 

Οι συσκευες που εχουν ηδη περασει Marshmallow (π.χ. 317) δεν μπορουν να κανουν local update μεσω εφαρμογης, λεει ό,τι να'ναι το blog αυτο :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βγει καμιά αναβάθμιση για το hf? Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το συγκεκριμένο feature. Απο την πρώτη στιγμή το έδειχνε συνεχώς. Και με την Β200 περασμένη.

 

OK,ευχαριστώ, την κατεβάζω από εδώ που προτάθηκε μερικά posts πιο πίσω:

 

http://forum.xda-developers.com/android/development/huawei-p8-gra-l09-b321a-marshmallow-t3352572

 

Όμως, η επίσημη 321 που είδα εδώ: http://www.carbontesla.com/2016/03/download-huawei-p8-b321-marshmallow-ota-zip-europe/ και η οποία έρχεται OTA σε όσους ειναι στην 200 αναφέρει:

Warning: This OTA should only be installed on the European GRA-L09 model running the B200 firmware. It is recommended that devices running B317 download & install through the official Update app.

 

Έχω μια υπόνεια ότι αυτή ειναι η Final 321 και όχι αυτή που αναφέρεται στο XDA forum...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τότε μάλλον εγώ αυτήν έχω γιατί μου ήρθε ΟΤΑ. Ειχα την β200. Ίσως έτσι να εξηγούνται και κάποιες μικροδιαφορές που βρίσκω στην συμπεριφορά του τηλεφώνου μου.

Δεν γνωρίζω βέβαια σίγουρα από την στιγμή που η hua τηρεί "σιγή ιχθύως"!

 

Η τελευταία είναι η 321a , υπαρχει και η "σκέτη" 321.

 

Οι συσκευες που εχουν ηδη περασει Marshmallow (π.χ. 317) δεν μπορουν να κανουν local update μεσω εφαρμογης, λεει ό,τι να'ναι το blog αυτο :p

Όχι, μια χαρά τα λέει. Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι γράφει.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει βγει καμιά αναβάθμιση για το hf? Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με το συγκεκριμένο feature. Απο την πρώτη στιγμή το έδειχνε συνεχώς. Και με την Β200 περασμένη.

 

Τότε μάλλον εγώ αυτήν έχω γιατί μου ήρθε ΟΤΑ. Ειχα την β200. Ίσως έτσι να εξηγούνται και κάποιες μικροδιαφορές που βρίσκω στην συμπεριφορά του τηλεφώνου μου.

Δεν γνωρίζω βέβαια σίγουρα από την στιγμή που η hua τηρεί "σιγή ιχθύως"!

 

Όχι, μια χαρά τα λέει. Διάβασε λίγο πιο προσεκτικά τι γράφει.

 

It is recommended that devices running B317 download & install through the official Update app.

 

Αφου δεν περναει local updates στο Marshmallow μεσω του update app.

Link to comment
Share on other sites

Η μια είναι ΟΤΑ update και θέλει οπωσδήποτε β200 στο κινητό.

Αν φοράς ήδη μμ τοτε πρέπει να κατεβάσεις και να περάσεις την official update Ρομ. Δεν υπάρχει update tool ή app ή οπως αλλιως θελεις να το πεις.

Προφανώς εννοεί την φουλ update rom η οποία ειναι άλλο αρχείο, διαφορετικό απο αυτό του ΟΤΑ.

 

Να και το λινκ της official full 321.

http://consumer.huawei.com/bg/support/downloads/detail/index.htm?id=77623

 

Το ΟΤΑ αρχείο είναι μικρότερο.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Η μια είναι ΟΤΑ update και θέλει οπωσδήποτε β200 στο κινητό.

Αν φοράς ήδη μμ τοτε πρέπει να κατεβάσεις και να περάσεις την official update Ρομ. Δεν υπάρχει update tool ή app ή οπως αλλιως θελεις να το πεις.

Προφανώς εννοεί την φουλ update rom η οποία ειναι άλλο αρχείο, διαφορετικό απο αυτό του ΟΤΑ.

 

Να και το λινκ της official full 321.

http://consumer.huawei.com/bg/support/downloads/detail/index.htm?id=77623

 

Το ΟΤΑ αρχείο είναι μικρότερο.

Χμ, νομίζω ότι αυτήν θα βάλω, την επίσημη και όχι αυτήν που αναφέρεται στο xda forum... Αυτήν που πήρες OTA...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χμ, νομίζω ότι αυτήν θα βάλω, την επίσημη και όχι αυτήν που αναφέρεται στο xda forum... Αυτήν που πήρες OTA...

 

Στάλθηκε από το SGP621 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Εφόσον είσαι Β200 κανένα πρόβλημα.

Οπωσδήποτε factory reset. Και εφόσον θα κάνεις που θα κάνεις το reset, κάνε ένα πριν και ενα μετά! Τζάμπα είναι! :D

Μια καθυστέρηση 2 παραπάνω λεπτών στην όλη διαδικασία!

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

έβαλα σήμερα samsung καρτουλα

https://www.skroutz.gr/s/6898800/Samsung-Pro-SDXC-64GB-Class-10-U3.html

 

ήδη δύο φορές έφαγα unmount....

 

2 περιπτώσεις

1. δεν την παλεύει η 6,0

2. χάλασε το κινητό

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είσαι Β200 κανένα πρόβλημα.

Οπωσδήποτε factory reset. Και εφόσον θα κάνεις που θα κάνεις το reset, κάνε ένα πριν και ενα μετά! Τζάμπα είναι! :D

Μια καθυστέρηση 2 παραπάνω λεπτών στην όλη διαδικασία!

Όχι B317 final είμαι. Δεν θα βάλω αυτήν που πηρες OTA γιατί δεν προβλέπεται, αλλά την ισοδύναμη και μεγαλύτερη σε μέγεθος που ανεφερες ς παραπάνω και τελειώνει σε _bulgaria

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

έβαλα σήμερα samsung καρτουλα

https://www.skroutz.gr/s/6898800/Samsung-Pro-SDXC-64GB-Class-10-U3.html

 

ήδη δύο φορές έφαγα unmount....

 

2 περιπτώσεις

1. δεν την παλεύει η 6,0

2. χάλασε το κινητό

Δεν είναι λογικό να χάλασε το κινητό. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με την 6 και είναι πολύ πιθανό να σχετίζεται με τα δικαιώματα των εφαρμογών όπου οι ρυθμίσεις τους δημιουργούν μερικές φορές ποικίλα προβλήματα... Πάντως το μήνυμα αυτό το έλαβα και εγώ 2 φορές κατόπιν της πρώτης αναβάθμισης σε 6 με την 317 beta, έκανα mount-unmount δυο φορές και τέλος...δεν ξανάγινε έκτοτε.

 

Στάλθηκε από το HUAWEI GRA-L09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...