Jump to content

Huawei P8


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το πρόβλημα είναι οτι ειναι κλειδωμλενο το bootloader και για να το ξεκλειδώσω χρειάζεται, imei το έχω,sn το έχω ,product id δεν το έχω.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την κάτσαμε την βάρκα που λένε.Αν δεν έχω χαζέψει απο το πολύ διάβασμα ,έχω ένα πανάκριβο τούβλο και για να το φτιάξω πρέπει να ξεκλειδώσω το bootloader για να γίνιε αυτό θα πρέπει να μου δώσει η huawei κωδικό unlock bootloader και για να συμβεί αυτό θα πρέπει να κάνω login 14 συνεχόμενες μέρες στο site.Αν είναι δυνατόν.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή ΄πως αλλιώς θα μπορούσα να ξεκλειδώσω το bootloaderκαι μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Την κάτσαμε την βάρκα που λένε.Αν δεν έχω χαζέψει απο το πολύ διάβασμα ,έχω ένα πανάκριβο τούβλο και για να το φτιάξω πρέπει να ξεκλειδώσω το bootloader για να γίνιε αυτό θα πρέπει να μου δώσει η huawei κωδικό unlock bootloader και για να συμβεί αυτό θα πρέπει να κάνω login 14 συνεχόμενες μέρες στο site.Αν είναι δυνατόν.Αν κάποιος γνωρίζει κάτι ή ΄πως αλλιώς θα μπορούσα να ξεκλειδώσω το bootloaderκαι μπορεί να βοηθήσει θα ήταν πολύ χρήσιμο.

 

δωκιμασε να κανεις roll back στην 5.0 με το αρχειο που δινει η huawei (με τα κλασσικα 3 κουμπακια)

http://www.huawei-info.de/p8-mm-rollback

βαλε google translate :p

Link to comment
Share on other sites

δωκιμασε να κανεις roll back στην 5.0 με το αρχειο που δινει η huawei (με τα κλασσικα 3 κουμπακια)

http://www.huawei-info.de/p8-mm-rollback

βαλε google translate :p

 

Αν λειτουργούσαν τα 3 κουμπιά θα έκανα εγκατασταση απο την κάρτα αλλά βλέπεις δεν λειτουργούν me με κλειδωμένο το bootloader.Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Αν λειτουργούσαν τα 3 κουμπιά θα έκανα εγκατασταση απο την κάρτα αλλά βλέπεις δεν λειτουργούν me με κλειδωμένο το bootloader.Ευχαριστώ πολύ για την προσπάθεια!

 

το bl δεν έχει καμία σχέση με τα 3 κουμπιά (είναι επίσημο reinstallation platform της huawei)

 

λυπον rollback from android 6 to 5

1. rollback from в317 to в300

2. rollback firmware https://yadi.sk/d/SdN_mmuEmNxvn

3. unzip folder dload to computer and paste it to empty sd card

4. shut down the phone

5. press 3 keys together (volume up + volume down + power ) and downgrade will start and after installation wil be downgradet to b300

5. shut down the phone

6. download b200 http://consumer.huawei.com/fi/support/products/downloads/detail/index.htm?id=54590&pro=GRA-L09

7. unzip to computer the dload folder and put it in empty sd card...

8. star the phone with 3 keys (volume up + volume down + power ) and downgrade will start and after installation wil be downgradet to b200

9. wait ubtil operation complete

10. start the phone

 

 

έκανα μια μετάφραση απο ρώσικα στα αγγλικα (όσο γινόταν) ακολουθά την διαδικασία

 

α ναι και τπτ απο αυτό από ότι γράφουν δεν χρειαζετε unlocked bl

 

+ btw ειχα βρει κάπου στην επίσημη κινέζικη σελίδα της hua διαδικασία για unlocking και γινοταν αμεσα (δυστυχώς ειναι στα κινέζικα και μεταφραστή δεν σηκώνει καν εκεί μέσα)

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο επανήλθε σε λειτουργία αλλά δεν έχει imei και δεν συνδέεται στο δίκτυο.Έχει περασμένη την b170.

Για να το επαναφέρω χρειάστηκε να κάνω τα παρακάτω

 

So I hope that this will help because it solved all my problems and i had a few of them

1. no network no imei no baseband

2. recovery mode restarts after a few seconds

3. system install failed wrong version

I think the best way to fix those problems and ofcourse the brick and bootloop is the next.

CHOOSE YOUR SOFTWARE VERSION my was the B200 for Europe DOWNLOAD THE FULL VERSION

USE HUAWEI UPDATE EXTRACTOR to extract the files (BOOT.IMG RECOVERY.IMG CUST.IMG SYSTEM.IMG)

NOW IT IS TIME TO USE FASTBOOT (VOL-PWR BUTTON) YOU WILL NEED FLASH FILES IN THIS ORDER

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cust cust.img

fastboot flash system system.img

fastboot reboot

NOW YOUR PHONE WILL TURN ON AFTER A FEW RESTARTS but no network maybe wifi it depends on your software version

NEXT YOU WILL NEED TO DOWNLOAD THE MARSHMALLOW UPDATE version for my phone was B313 and put the UPDATE.ZIP in DLOAD folder on the SD CARD then press VOL+ VOL- and PWR button it will start the update and install your system then do phone reset and everything will bee fixed

 

Το θέμα είναι οτι δεν αναγνωρίζει τα update και μου βγάζει update fail

έχει κανείς καμία προταση

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο επανήλθε σε λειτουργία αλλά δεν έχει imei και δεν συνδέεται στο δίκτυο.Έχει περασμένη την b170.

Για να το επαναφέρω χρειάστηκε να κάνω τα παρακάτω

 

So I hope that this will help because it solved all my problems and i had a few of them

1. no network no imei no baseband

2. recovery mode restarts after a few seconds

3. system install failed wrong version

I think the best way to fix those problems and ofcourse the brick and bootloop is the next.

CHOOSE YOUR SOFTWARE VERSION my was the B200 for Europe DOWNLOAD THE FULL VERSION

USE HUAWEI UPDATE EXTRACTOR to extract the files (BOOT.IMG RECOVERY.IMG CUST.IMG SYSTEM.IMG)

NOW IT IS TIME TO USE FASTBOOT (VOL-PWR BUTTON) YOU WILL NEED FLASH FILES IN THIS ORDER

fastboot flash boot boot.img

fastboot flash recovery recovery.img

fastboot flash cust cust.img

fastboot flash system system.img

fastboot reboot

NOW YOUR PHONE WILL TURN ON AFTER A FEW RESTARTS but no network maybe wifi it depends on your software version

NEXT YOU WILL NEED TO DOWNLOAD THE MARSHMALLOW UPDATE version for my phone was B313 and put the UPDATE.ZIP in DLOAD folder on the SD CARD then press VOL+ VOL- and PWR button it will start the update and install your system then do phone reset and everything will bee fixed

 

Το θέμα είναι οτι δεν αναγνωρίζει τα update και μου βγάζει update fail

έχει κανείς καμία προταση

εβαλες την 6.0 οπως λεει ο οδηγος στις τρεις σειρες στο τελος και δεν δουλευει σωστα?αν δεν το εκανες κανε το και μαλλον θα φτιαξουν ολα.πρεπει να του περασεις ενα φουλ firmware για να στρωσει το κινητο.

Link to comment
Share on other sites

εβαλες την 6.0 οπως λεει ο οδηγος στις τρεις σειρες στο τελος και δεν δουλευει σωστα?αν δεν το εκανες κανε το και μαλλον θα φτιαξουν ολα.πρεπει να του περασεις ενα φουλ firmware για να στρωσει το κινητο.

 

Την περνά στην κάρτα αλλά όταν παταω τα 3 κουμπιά μου λέει ότι δεν υπάρχει αρχείο και βγάζει fail.

Έκανα μέχρι και reset to default τα καθάρισμα όλα αλλά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρασα την 6 από εδώ: http://www.huaweiblog.de/firmware/huawei-p8-systemupdate-b317-fuer-android-6/

Από ότι λέει, το πρώτο update είχε έκδοση Kernel 4 Δεκ. 15 και είχε θέματα. Η σωστή είναι 25 Ιαν. 16. Εμένα μου έχει την τελευταία. Μάλιστα μου έχει Επιπ.ενημ. κώδικα ασφαλείας 1 Φεβρουαρίου. Όλα λειτουργούν άψογα. Είναι ό,τι ταχύτερο έχω δει, και οι εφαρμογές δουλεύουν όλες. Δυστυχώς η μόνη εφαρμογή που έχω πρόβλημα (δεν ανοίγει) είναι η samsung gear & gear plugin που χρειάζονται για το smartwatch gear s2 που έχω. Ελπίζω να μην είναι ασυμβατότητα, και με κάνει να αλλάξω τηλέφωνο που δεν θέλω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το τηλέφωνο επανήλθε σε λειτουργία αλλά δεν έχει imei και δεν συνδέεται στο δίκτυο. Έχει περασμένη την b170.

 

 

Αυτό που γράφεις εδώ ισχύει?

Αν βάλεις *#06# τι σου βγάζει?

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

πακετο.αν δεν εχει. imei σημαινει κλειδωμενο radio sim.
Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Την περνά στην κάρτα αλλά όταν παταω τα 3 κουμπιά μου λέει ότι δεν υπάρχει αρχείο και βγάζει fail.

Έκανα μέχρι και reset to default τα καθάρισμα όλα αλλά τίποτα.

αφου ανοιξε το κινητο και εχεις μεσα την β170 περνα χειροκινητα την β200 (που ειναι η επομενη της) στην καρτα σου και μετα πηγαινε στην ενημερωση και πατα τοπικη ενημερωση.ουτε αυτο γινεται?δες το

Link to comment
Share on other sites

πακετο.αν δεν εχει. imei σημαινει κλειδωμενο radio sim.

 

η εχει περαστεί λογισμικό από λάθος έκδοση της συσκευής και έχει τώρα λάθος radio firmware (και ελπίζω το imei κλπ απλά να τα έκρυψε λόγο λάθος firmware και να μην σβήστηκε το partition με τα δεδομένα αυτά.. αν είναι το δεύτερο.. έχει ένα τουβλάκι στα χερια του)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γράφεις εδώ ισχύει?

Αν βάλεις *#06# τι σου βγάζει?

 

IMEI και από κάτω τίποτα

 

----- προσθήκη μηνύματος 76 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η εχει περαστεί λογισμικό από λάθος έκδοση της συσκευής και έχει τώρα λάθος radio firmware (και ελπίζω το imei κλπ απλά να τα έκρυψε λόγο λάθος firmware και να μην σβήστηκε το partition με τα δεδομένα αυτά.. αν είναι το δεύτερο.. έχει ένα τουβλάκι στα χερια του)

 

Και τι προτείνει;

 

----- προσθήκη μηνύματος 118 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα το update στην b200 και μετά reset αλλά πάλι b170 διαβάζει

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έκανα το update στην b200 αφού μου την εμφάνιζε αλλά εξακολουθεί να γραφειb170 ακόμα και μετά το reset

Link to comment
Share on other sites

IMEI και από κάτω τίποτα

 

 

Ωχχχχ!

Θέλω να ελπίζω οτι συμβαίνει αυτό που λέει ο Ντέμης. Αλλιως έχει γίνει ζημιά στο /efs που περιέχει το imei. Το file system αυτό σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να σβηστεί ουτε να τροποποιηθεί.

Αν έχει χαλασει, τότε είναι μονόδρομος το ρουταρισμα και στην συνέχεια με ειδικό πρόγραμμα να ξαναπεράσεις το imei που θα το βρεις στο κουτί του τηλεφώνου.

Αν δεν γίνει αυτό θα εχεις στα χέρια σου ενα πλήρως λειτουργικό ταμπλετ wifi only σε διαστάσεις κινητού.

Δες κάποιες πληροφορίες και στο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1325369

Λέει για galaxy αλλά ουσιαστικά ιαχυει το ίδιο ακριβώς πράγμα για όλα τα android.

 

Βεβαιωσου σε πρώτη φάση οτι έχεις ενα πλήρως λειτουργικό firmware και εφόσον συνεχίζει να σου δίνει κενό imei τα ξαναλεμε.

Θα είναι δύσκολο αλλά γίνεται να το επαναφερουμε.

Edited by fanatikos

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, θα ηθελα να μαθω ενα γενικο review για το κινητο επειτα απο τοσους μηνες κυκλοφοριας. ειναι αξιοπιστο? εχει αισθητηρα δακτυλικων αποτυπωματων? αλλου διαβαζω οτι εχει και αλλου οχι. συγκριτικα με το p8 lite τι θα προτεινατε??

 

ΥΓ: βλεπω στο skroutz δυο διαφορετικα p8 με διαφορα πανω απο 100 ευρω, τι συμβαινει??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, θα ηθελα να μαθω ενα γενικο review για το κινητο επειτα απο τοσους μηνες κυκλοφοριας. ειναι αξιοπιστο? εχει αισθητηρα δακτυλικων αποτυπωματων? αλλου διαβαζω οτι εχει και αλλου οχι. συγκριτικα με το p8 lite τι θα προτεινατε??

 

ΥΓ: βλεπω στο skroutz δυο διαφορετικα p8 με διαφορα πανω απο 100 ευρω, τι συμβαινει??

 

ναι είναι βράχος η συσκευη (Σχεδόν καμία συσκευη δεν ακούστηκε να εχει ελλατωμακλπ)

οχι δεν έχει αναγνώστη δαχτυλικού (mate s και mate 7,8 εχουν)

και το κανονικό p8 ειναι αυτό

http://www.skroutz.gr/s/6870822/Huawei-Ascend-P8-16GB.html

 

τα υπόλοιπα που βλέπω είναι p8 lite (άλλη συσκευή αυτή ουσιαστικα ο μικρος αδελφος ) p8 dual sim (η έκδοση για την κίνα με δυο sim) p8 premium (p8 με καποια πράγματα παραπάνω και συνγερκριμενα cpu/storage)...και το 8 max phablet είναι αυτό_

 

Ωχχχχ!

Θέλω να ελπίζω οτι συμβαίνει αυτό που λέει ο Ντέμης. Αλλιως έχει γίνει ζημιά στο /efs που περιέχει το imei. Το file system αυτό σε κανονικές συνθήκες δεν μπορεί να σβηστεί ουτε να τροποποιηθεί.

Αν έχει χαλασει, τότε είναι μονόδρομος το ρουταρισμα και στην συνέχεια με ειδικό πρόγραμμα να ξαναπεράσεις το imei που θα το βρεις στο κουτί του τηλεφώνου.

Αν δεν γίνει αυτό θα εχεις στα χέρια σου ενα πλήρως λειτουργικό ταμπλετ wifi only σε διαστάσεις κινητού.

Δες κάποιες πληροφορίες και στο: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1325369

Λέει για galaxy αλλά ουσιαστικά ιαχυει το ίδιο ακριβώς πράγμα για όλα τα android.

 

Βεβαιωσου σε πρώτη φάση οτι έχεις ενα πλήρως λειτουργικό firmware και εφόσον συνεχίζει να σου δίνει κενό imei τα ξαναλεμε.

Θα είναι δύσκολο αλλά γίνεται να το επαναφερουμε.

 

 

κοίτα και rootarisma να κάνει καθος στο efs partition κρατάει μπόλικο πράγμα (λόγο της ιδιαιτερότητας του cpu/radio chip του) πότε πλήρως δεν θα το επαναφέρει... απο μένα μπορεί να κάνει το εξής.....

1, να δοκιμάσει clean installation (με 3 κουμπάκια την β170 (σημαντικό οχι την 200 αλλά την 170) (και πολύ σημαντικό οχι απο local update αλλά από τα 3 κουμπάκια και όχι απλά clean install αλλά την διαδικασία του clean debrand (και αυτό πολυ συμαντικο καθος 100% εχει χασει το cust partition)... αν δεν γίνει επαναφορά.. να τη παίχτηκε καθώς δεν περίμενε βιάστηκε και έκανε flash images (μαζί και το baseband image) από άλλο p8 (καποια άλλη έκδοση όχι το δικό μας)... ετσι το efc parition απλά έγινε wipe..... αν δεν θα δουλέψει με την επαναφορά (και καθώς δεν έχει κάνει root) πάμε στο βήμα 2

 

2. το στέλνουμε για εγγύηση(και ναι καλά το λέω εγγύηση...) γιατί πλέον τπτ δεν δείχνει αν εχει πειράξει την συσκευη και με την πρώτη ματια (δεύτερη δεν θα ρίξουν) θα νομίζουν οτι χτύπησε το baseband ic και θα του αλλάξουν την mb

 

 

btw αποφάσισα σήμερα να βγάλω κάνα δυο φωτογραφίες την νύχτα (δεν το έχω κάνει ποτέ με αυτό το κινητό) ορίστε τα αποτελέσματα (δεν είχα τρίποδο για αυτό συγχωρέστε με για καποιες αστάθειες )

http://1.1m.yt/FrjSLbu.jpg

http://1.1m.yt/6sQq04L.jpg

Edited by egodemis
Link to comment
Share on other sites

ναι είναι βράχος η συσκευη (Σχεδόν καμία συσκευη δεν ακούστηκε να εχει ελλατωμακλπ)

οχι δεν έχει αναγνώστη δαχτυλικού (mate s και mate 7,8 εχουν)

και το κανονικό p8 ειναι αυτό

http://www.skroutz.gr/s/6870822/Huawei-Ascend-P8-16GB.html

 

τα υπόλοιπα που βλέπω είναι p8 lite (άλλη συσκευή αυτή ουσιαστικα ο μικρος αδελφος ) p8 dual sim (η έκδοση για την κίνα με δυο sim) p8 premium (p8 με καποια πράγματα παραπάνω και συνγερκριμενα cpu/storage)...και το 8 max phablet είναι αυτό_

 

 

 

 

κοίτα και rootarisma να κάνει καθος στο efs partition κρατάει μπόλικο πράγμα (λόγο της ιδιαιτερότητας του cpu/radio chip του) πότε πλήρως δεν θα το επαναφέρει... απο μένα μπορεί να κάνει το εξής.....

1, να δοκιμάσει clean installation (με 3 κουμπάκια την β170 (σημαντικό οχι την 200 αλλά την 170) (και πολύ σημαντικό οχι απο local update αλλά από τα 3 κουμπάκια και όχι απλά clean install αλλά την διαδικασία του clean debrand (και αυτό πολυ συμαντικο καθος 100% εχει χασει το cust partition)... αν δεν γίνει επαναφορά.. να τη παίχτηκε καθώς δεν περίμενε βιάστηκε και έκανε flash images (μαζί και το baseband image) από άλλο p8 (καποια άλλη έκδοση όχι το δικό μας)... ετσι το efc parition απλά έγινε wipe..... αν δεν θα δουλέψει με την επαναφορά (και καθώς δεν έχει κάνει root) πάμε στο βήμα 2

 

2. το στέλνουμε για εγγύηση(και ναι καλά το λέω εγγύηση...) γιατί πλέον τπτ δεν δείχνει αν εχει πειράξει την συσκευη και με την πρώτη ματια (δεύτερη δεν θα ρίξουν) θα νομίζουν οτι χτύπησε το baseband ic και θα του αλλάξουν την mb

 

 

btw αποφάσισα σήμερα να βγάλω κάνα δυο φωτογραφίες την νύχτα (δεν το έχω κάνει ποτέ με αυτό το κινητό) ορίστε τα αποτελέσματα (δεν είχα τρίποδο για αυτό συγχωρέστε με για καποιες αστάθειες )

http://1.1m.yt/FrjSLbu.jpg

http://1.1m.yt/6sQq04L.jpg

 

Πως κάνω clean debrand installation και που βρίσκω 170 δικιά μας;ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Πως κάνω clean debrand installation και που βρίσκω 170 δικιά μας;ευχαριστώ

 

ελπιζω να ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά... γιατί πάλι θα γίνει brick αν δεν κάνεις κάτι σωστά.. (όχι ότι τώρα είναι καλύτερα) είναι απλή διαδικασία απλά θέλει να ξερεις αγγλικα

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να ξέρεις να διαβάζεις αγγλικά... γιατί πάλι θα γίνει brick αν δεν κάνεις κάτι σωστά.. (όχι ότι τώρα είναι καλύτερα) είναι απλή διαδικασία απλά θέλει να ξερεις αγγλικα

http://forum.xda-developers.com/android/development/clean-debranding-p8-gra-l09-t3210658

 

Ευχαριστώ πολύ,το δοκιμλαζω και ενημερώνω!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο αυτήν την β170 έκανα ότι έκανα πάντως.Ελπίζω να πιάσει με αυτό το τρόπο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...