Jump to content

Κινεζικο εως 200


tasarasx6
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια...

 

Ειχα γραψει και πριν κανα μηνα για επιλογη αλλα τελικα αποφασισα για κινεζικο απο το vickmall...

 

Ειχα αποφασισει πως θα παρω το jiayu s3 advance αλλα τελικα νομιζω πως θα με παιδεψουν οι 5.5 ιντσες... οποτε θα ηθελα κατι ως 5.2 ιντσες... Επισης θα ηθελα οχταπυρηνο επεξεργαστη full hd οθονη και αν γινεται και 3gb ram (αν εχει και android 5 ακομη καλυτερα)...

 

Αν δεν ειναι πολλες οι επιλογες και θεωρειται καποιο εκ των jiayu s3 advance, meizu m1 note, lenovo k3 note πολυ καλυτερο απο τα υπολοιπα θα κανω την υπερβαση απλα θα ηθελα να ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε 5άρι με FHD και 3gb δεν ξέρω αν υπάρχει... Με ένα πρόχειρο search στο to2c π.χ. δε βρήκα κάτι εκτός και μου ξέφυγε... Χτύπα το M1 Note και θα σαι κομπλέ πιστεύω... ;)
Link to comment
Share on other sites

p3000s (5 ιντσες, εκδοση fhd με 3gb ram)

to2c.com και vickmall.com $190/€180

 

πληρωμη paypal, αποστολη singpost,

παραλαβη ~20 μερες, εγγυηση 1 ετος

 

edit:

το lenovo vibe x2 εχει σχετικα μικρη μπαταρια (2230mah), μη αφαιρουμενη,

δεν παιρνει sd card κ.α. περισσοτερες λεπτομερειες εδω:

http://www.kimovil.com/en/compare/elephone-p3000s-3gb,lenovo-vibe-x2-16GB

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

http://www.kimovil.com/en/where-to-buy-elephone-p3000s-3gb

 

Μόνο αυτό αλλά δεν είναι "δοκιμασμένο" ακόμα. Υπάρχει και ανάλογο νήμα εδώ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=399479

 

Υπάρχει και η πιο light έκδοση (2RAM/16ROM) που είναι πιο δοκιμασμένο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=413846

Edited by madman099
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως για τα elephone δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα και επισης πριν ξεχασα να αναφερω πως θα ηθελα υποδοχη για sd καθως ακομη και στο s3 mini εχω γεματα 15.5gb... ωστωσο και παλι αν και καποιο ειναι αρκετα καλυτερο κανω πισω σε αυτην μου την προτιμηση
Link to comment
Share on other sites

Η αληθεια ειναι πως για τα elephone δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα και επισης πριν ξεχασα να αναφερω πως θα ηθελα υποδοχη για sd καθως ακομη και στο s3 mini εχω γεματα 15.5gb... ωστωσο και παλι αν και καποιο ειναι αρκετα καλυτερο κανω πισω σε αυτην μου την προτιμηση

 

Καλά χρυσά τα elephone, αλλά το ένα προβλήματα GPS, το άλλο σπασμένο πλαστικό στην πίσω πλευρά, το άλλο δεν αναγνωρίζει κάρτες SIM. Τρία είχα κάθε ένα το δικό του πρόβλημα. :down:

“I feel a little dizzy," said Orion. "But also wonderfully elated. I feel that I am on the verge of finding a rhyme for the word orange."
Link to comment
Share on other sites

είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.. με το S3 mini το οποίο παραδίδει πνεύμα οσονούπω. Γιαυτό ψάχνω για νέα συσκευή. Βρήκα τυχαία ένα Θέμα στο forum από ένα search που έκανα για το Cubot x9 και άρχισα να ψάχνω πιο πολύ τα κινέζικα.

Έχω γράψει κάποιες απορίες και σε εκείνη τη συζήτηση.

Πρώτον έχω ήδη παραγγείλει από ελληνικό το gigabyte akta A4 αλλά ακυρώνετε αν χρειαστεί :p

http://www.gigabytecm.com/en/goodscontent.php?id=293

Το βρήκα 169 με SD 16Gb και φορτιστή αυτοκινήτου.

Όλα αυτά όμως που διάβασα στο forum με τα κινέζικα με προβλημάτισαν. Για να πω την αλήθεια ιδιαιτέρα άγνωστες σε μένα μάρκες cubot κλπ που δεν πολύ κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά τις φοβάμαι κοίταζα κάτι lenovo ZTE kai huawei σε παραπλήσια τιμή με το gigabyte αλλά με χαρακτηριστικά πολύ καλύτερα.

Η ερώτηση μου είναι πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα site για αγορά από κίνα μπήκα στο Gearbest στο efox στο minideal, τι ασφάλεια δίνουν στην περίπτωση που πάθει κάτι η συσκευή; Αν το πάρω από Ελληνικό μαγαζί πιστεύω ότι θα μπορέσω με κάποιο τρόπο ( είτε ο ίδιος είτε μέσο του καταστήματος ) να το πάω στην αντιπροσωπία και να επισκευαστή ! Ενώ από τα παραπάνω site τι γίνεται ; που θα το στείλω ;

Επίσης δεν γνωρίζω πως γίνεται και στα ελληνικά καταστήματα με το θέμα αντιπροσωπιών και κατά πόσο υπάρχουν στην Ελλάδα.

Από πρόσφατη εμπειρία με το S3 neo το πήρα από σκρουτζομαγαζο και μίλησα με sumsung και με το EMI μου είπε ότι προοριζόταν για Πορτογαλία είσαι κομπλέ μπορούμε να το επισκευάσουμε και Ελλάδα !

 

Αυτά θα ήθελα να μάθω !

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση.. με το S3 mini το οποίο παραδίδει πνεύμα οσονούπω. Γιαυτό ψάχνω για νέα συσκευή. Βρήκα τυχαία ένα Θέμα στο forum από ένα search που έκανα για το Cubot x9 και άρχισα να ψάχνω πιο πολύ τα κινέζικα.

Έχω γράψει κάποιες απορίες και σε εκείνη τη συζήτηση.

Πρώτον έχω ήδη παραγγείλει από ελληνικό το gigabyte akta A4 αλλά ακυρώνετε αν χρειαστεί :p

http://www.gigabytecm.com/en/goodscontent.php?id=293

Το βρήκα 169 με SD 16Gb και φορτιστή αυτοκινήτου.

Όλα αυτά όμως που διάβασα στο forum με τα κινέζικα με προβλημάτισαν. Για να πω την αλήθεια ιδιαιτέρα άγνωστες σε μένα μάρκες cubot κλπ που δεν πολύ κυκλοφορούν στην Ελληνική αγορά τις φοβάμαι κοίταζα κάτι lenovo ZTE kai huawei σε παραπλήσια τιμή με το gigabyte αλλά με χαρακτηριστικά πολύ καλύτερα.

Η ερώτηση μου είναι πόσο αξιόπιστα είναι αυτά τα site για αγορά από κίνα μπήκα στο Gearbest στο efox στο minideal, τι ασφάλεια δίνουν στην περίπτωση που πάθει κάτι η συσκευή; Αν το πάρω από Ελληνικό μαγαζί πιστεύω ότι θα μπορέσω με κάποιο τρόπο ( είτε ο ίδιος είτε μέσο του καταστήματος ) να το πάω στην αντιπροσωπία και να επισκευαστή ! Ενώ από τα παραπάνω site τι γίνεται ; που θα το στείλω ;

Επίσης δεν γνωρίζω πως γίνεται και στα ελληνικά καταστήματα με το θέμα αντιπροσωπιών και κατά πόσο υπάρχουν στην Ελλάδα.

Από πρόσφατη εμπειρία με το S3 neo το πήρα από σκρουτζομαγαζο και μίλησα με sumsung και με το EMI μου είπε ότι προοριζόταν για Πορτογαλία είσαι κομπλέ μπορούμε να το επισκευάσουμε και Ελλάδα !

 

Αυτά θα ήθελα να μάθω !

 

Ευχαριστώ

 

Το Gigabyte σχετικά καλά specs έχει για την τιμή του... Απο Κίνα ενδεχομένως μπορείς να βρεις καλύτερο στα χρήματα αυτά, ωστόσο το Gigabyte (τουλάχιστον στο site του Public που είδα) συνοδεύεται από 24 μήνες εγγύηση, που είναι σημαντικό...

Όσον αφορά τώρα την αγορά Κινέζικου γενικά από τα μαγαζιά που ανέφερες (αλλά και άλλα), συνήθως έχουν ένα χρόνο εγγύηση... Ωστόσο αν πάθει κάτι, πρέπει να το στείλεις εσύ πίσω με δικά σου έξοδα συνήθως και αφού έχεις συνεννοηθεί με το εκάστοτε κατάστημα... Πρέπει να υπλογίσεις επίσης ότι σε τέτοια περίπτωση από τη στιγμή που θα το στείλεις μέχρι να το λάβεις πίσω θα περάσει κάνα δίμηνο, μπορεί και περισσότερο... Για Κινέζικα που πωλούνται στην Ελληνική αγορά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το εκάστοτε μαγαζί και να σου πει τι ακριβώς προβλέπεται με εγγύηση κλπ... Οι γνωστές μάρκες/συσκευές που κυκλοφορούν στα σκρουτζομάγαζα λογικό είναι να καλύπτονται από Ευρωπαϊκή εγγύηση (άρα και στην Ελλάδα), αλλά είναι διαφορετική περίπτωση από τα κινέζικά που λέγαμε παραπάνω... Για τις γνωστές και μεγάλες μάρκες π.χ. Huawei, ΖΤΕ, Lenovo ίσως ισχύει το ίδιο με εγγύηση παντού, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...

Link to comment
Share on other sites

Το Gigabyte σχετικά καλά specs έχει για την τιμή του... Απο Κίνα ενδεχομένως μπορείς να βρεις καλύτερο στα χρήματα αυτά, ωστόσο το Gigabyte (τουλάχιστον στο site του Public που είδα) συνοδεύεται από 24 μήνες εγγύηση, που είναι σημαντικό...

Όσον αφορά τώρα την αγορά Κινέζικου γενικά από τα μαγαζιά που ανέφερες (αλλά και άλλα), συνήθως έχουν ένα χρόνο εγγύηση... Ωστόσο αν πάθει κάτι, πρέπει να το στείλεις εσύ πίσω με δικά σου έξοδα συνήθως και αφού έχεις συνεννοηθεί με το εκάστοτε κατάστημα... Πρέπει να υπλογίσεις επίσης ότι σε τέτοια περίπτωση από τη στιγμή που θα το στείλεις μέχρι να το λάβεις πίσω θα περάσει κάνα δίμηνο, μπορεί και περισσότερο... Για Κινέζικα που πωλούνται στην Ελληνική αγορά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να μιλήσεις με το εκάστοτε μαγαζί και να σου πει τι ακριβώς προβλέπεται με εγγύηση κλπ... Οι γνωστές μάρκες/συσκευές που κυκλοφορούν στα σκρουτζομάγαζα λογικό είναι να καλύπτονται από Ευρωπαϊκή εγγύηση (άρα και στην Ελλάδα), αλλά είναι διαφορετική περίπτωση από τα κινέζικά που λέγαμε παραπάνω... Για τις γνωστές και μεγάλες μάρκες π.χ. Huawei, ΖΤΕ, Lenovo ίσως ισχύει το ίδιο με εγγύηση παντού, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...

 

Μάλιστα κάτι που μάλλον κατάλαβα λάθος !

Αν μια συσκευή αγορασμένη από τα κινέζικα Online, μεγάλων κινέζικων (lenovo etc) υπάρχει περίπτωση να επισκευαστούν σε αντιπροσωπία στην Ελλάδα και να μην γίνει όλη αυτή η διαδικασία με τις αποστολές;

Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι αναμεσα στο lenovo k3 note και στο meizu m1 note... αυτο που μου αρεσει στο lenovo ειναι η sd και το android 5 αλλα με χαλαει το οτι δεν εχει gorilla glass. .. στο meizu δεν μαρεσει η εκδοση αλλα και ελλειψη sd ωστωσο αν ειναι πολυ σημαντικκ το gorilla glass θα το πρωτιμησω... επισης γιατι κανενας δεν μου προτεινε το jiayu??? Που υστερει???
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...