Jump to content

Αγορά μηχανής 125cc: Προτάσεις


Nos 55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πανω κατω τα ιδια ειναι.

επισης πινακιδα δεν μπορεις να βγαλεις.

επισης αυτα που σου ειπανε για ηλεκτρικα για τα ΚΤΜ,ειναι ψεμματα.

 

επισης για αρχαριο οδηγο οπως εσυ..δεν ειναι οτι καλυτερο για 1η επιλογη( πρεπει να το πας σωστα,θελει συχνη συντηρηση)

 

ειχε φιλος μ ktm και ηθελε μπουζι σχεδον καθε 2τερη εβδομαδα κ ειχε κ καποια αλλα προβληματακια...το οτι ειμαι 17 χρονων δε συμαινει πως ειμαι αρχαριος...ξερω κ τη συντηριση θελει αλλα κ πως πρεπει να το πηγαινω στο δρομο...επισης χερω κ ποσο γκαζι εχουν...κ ειναι αρκετο....δεν ειναι το πρωτο μ μηχανακι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 700
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

το ξερω οτι ειναι καθαρα αλλα εχω ακουσει πως με καποιο τροπο μπορεις να βγαλεις πινακιδα χωρις να του αλλαξεις ρευματα κ τα σχετικα...παω για μεταχιρισμενο γιατι καινουργια ειναι δυσκολο επειδη δεν εχω τοσα λεφτα...

 

δεν βγαζεις πινακιδα.ψεμματα σου εχουν πει..το μονο που μπορεις να κανεις για να κυκλοφορεις..σπιτι-βενζιναδιο-βουνο..ειναι να βγαλεις αγωνιστικη αδεια..πραγμα πολυ δυσκολο..

επισης για να γλιτωσεις..καπως το γραψιμο και την κατασχεση της μηχανης αμα σε σταματησουν..θα πρεπει να φορας κρανος-στολη-θωρακα (με την δικαιολογια οτι ησουν σε προπονηση).ολα τ'αλλα ειναι μουφες..ειχα καθαρο στο παρελθον..και παντα ημουν παρανομος.

επισης και αγωνιστικη αδεια να βγαλεις..πρεπει να δινεις το παρων σε αγωνες.

 

αρα εισαι παρανομος.

 

παρε καλυτερα εντουρο..ευρωπαικο με 30 αλογα..και πινακιδα..και θα σαι μια χαρα ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μηχανακια που λες ειναι καθαροαιμα και δεν μπορεις να βγαζεις πινακιδα συν δεν εχει φωτα αντιθετα το exc ειναι enduro οποτε μπορεις να εχεις και φωτα και πινακιδα...τα καθαρα εχουν περισσοτερη δυναμη απο τα enduro...εσυ καινουργιο θελεις??[/quote

 

 

το ξερω οτι ειναι καθαρα αλλα εχω ακουσει πως με καποιο τροπο μπορεις να βγαλεις πινακιδα χωρις να του αλλαξεις ρευματα κ τα σχετικα...παω για μεταχιρισμενο γιατι καινουργια ειναι δυσκολο επειδη δεν εχω τοσα λεφτα...

 

ωχ αν πας για μεταχειρισμενο θελει πολυ ψαξιμο γιατι αυτα τα μηχανακια τα λιωνουν και μετα τα πουλανε για να παρουν αλλο μηχανακι;)

Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζεις πινακιδα.ψεμματα σου εχουν πει..το μονο που μπορεις να κανεις για να κυκλοφορεις..σπιτι-βενζιναδιο-βουνο..ειναι να βγαλεις αγωνιστικη αδεια..πραγμα πολυ δυσκολο..

επισης για να γλιτωσεις..καπως το γραψιμο και την κατασχεση της μηχανης αμα σε σταματησουν..θα πρεπει να φορας κρανος-στολη-θωρακα (με την δικαιολογια οτι ησουν σε προπονηση).ολα τ'αλλα ειναι μουφες..ειχα καθαρο στο παρελθον..και παντα ημουν παρανομος.

επισης και αγωνιστικη αδεια να βγαλεις..πρεπει να δινεις το παρων σε αγωνες.

 

αρα εισαι παρανομος.

 

παρε καλυτερα εντουρο..ευρωπαικο με 30 αλογα..και πινακιδα..και θα σαι μια χαρα ;)

 

μαλλον θα καταλυξω σε ktm exc h se kanena aprilia sx h se kawasaki kl...απλα επειδη ειμαι κοντα σε βουνο ηθελα τη δυναμη του καθορου για να το πηγαινω που κ που και τον υπολοιπο καιρο θα το ειχα motard..............honda_100 εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο που λες θελει πολυ ψαξιμο...γι αυτο ψαχνω εδω κ καιρο....σας ευχαριστω κ τους 2...κατι τελευταιο....exc.....sx ή kl????

Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα καταλυξω σε ktm exc h se kanena aprilia sx h se kawasaki kl...απλα επειδη ειμαι κοντα σε βουνο ηθελα τη δυναμη του καθορου για να το πηγαινω που κ που και τον υπολοιπο καιρο θα το ειχα motard..............honda_100 εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο που λες θελει πολυ ψαξιμο...γι αυτο ψαχνω εδω κ καιρο....σας ευχαριστω κ τους 2...κατι τελευταιο....exc.....sx ή kl????

το μοτοκροςς δεν μπορεις να το κανεις motard!

 

ψευτοmotard γινεται..αλλα η συμπεριφορα στον δρομο δεν θα ειναι και η καλυτερη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα καταλυξω σε ktm exc h se kanena aprilia sx h se kawasaki kl...απλα επειδη ειμαι κοντα σε βουνο ηθελα τη δυναμη του καθορου για να το πηγαινω που κ που και τον υπολοιπο καιρο θα το ειχα motard..............honda_100 εχεις απολυτο δικιο σ'αυτο που λες θελει πολυ ψαξιμο...γι αυτο ψαχνω εδω κ καιρο....σας ευχαριστω κ τους 2...κατι τελευταιο....exc.....sx ή kl????

 

τωρα δηλαδη θες motard ή enduro?? γιατι το exc ειναι enduro και το sx motard το kl παλι δεν το ξερω εκτος αν λες το klx;)

Link to comment
Share on other sites

τωρα δηλαδη θες motard ή enduro?? γιατι το exc ειναι enduro και το sx motard το kl παλι δεν το ξερω εκτος αν λες το klx;)

 

βασικα το θελω motard αλλα μια φορα το μηνα θα το εκανα enduro για να παω βολτα στο βουνο...(μιση ωρα υποθεση ειναι).

το kl ειναι στην ουσια το kx αλλα motard...απο οσο ξερω.....http://img125.imageshack.us/i/kawasa...motard7zq.jpg/

Link to comment
Share on other sites

βασικα το θελω motard αλλα μια φορα το μηνα θα το εκανα enduro για να παω βολτα στο βουνο...(μιση ωρα υποθεση ειναι).

 

ετσι νομιζεις..οτι αλλαζοντας ροδες..ξαφινικα γινεται motard η εντουρο.

 

εισαι γελασμενος φιλες μου..και χρειαζεται και αλλα..οπως χαμηλωμα της μηχανης..αλλαγη γωνιας καστερ.

αλλα εσυ απο'τι καταλαβα θελεις μηχανη..για ολες τις χρησεις.

 

επισης μονο τα ΚΤΜ και γενικοτερα τα ευρωπαικα μηχανακια..εχω ρυθμιζομενα αμορτισερ-ελατηρια.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επισης για να γλιτωσεις..καπως το γραψιμο και την κατασχεση της μηχανης αμα σε σταματησουν..θα πρεπει να φορας κρανος-στολη-θωρακα (με την δικαιολογια οτι ησουν σε προπονηση).ολα τ'αλλα ειναι μουφες..ειχα καθαρο στο παρελθον..και παντα ημουν παρανομος.

 

Δηλαδη αμα παρω ενα καθαρο και το παρω να παω καεφετερια με μια βερμουδα και αμανικο και τιμολογιο να εχω παί μου το κατασχετουν:worry:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αμα παρω ενα καθαρο και το παρω να παω καεφετερια με μια βερμουδα και αμανικο και τιμολογιο να εχω παί μου το κατασχετουν:worry:

ακριβως! + αλλα προστιμα που θα φας.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ετσι νομιζεις..οτι αλλαζοντας ροδες..ξαφινικα γινεται motard η εντουρο.

 

εισαι γελασμενος φιλες μου..και χρειαζεται και αλλα..οπως χαμηλωμα της μηχανης..αλλαγη γωνιας καστερ.

αλλα εσυ απο'τι καταλαβα θελεις μηχανη..για ολες τις χρησεις.

 

επισης μονο τα ΚΤΜ και γενικοτερα τα ευρωπαικα μηχανακια..εχω ρυθμιζομενα αμορτισερ-ελατηρια.

 

δεν ειμαι γελασμενος..στο ktm το καναμε 2-3 φορες το μηνα...(30-45) λεπτα το αργοτερο...σωστα εχεις καταλαβει...μια μηχανη για ολες τις χρησεις...μου αρεσει να περναω αρκετο αν οχι ολο απ'τον ελευθερο μ χρονο στο μηχανακι...κ αφου δε γινετε να παρω 2(εδω για ενα κ με το ζορι εχω τα λεφτα)πρεπει να τα συνδιασω...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειμαι γελασμενος..στο ktm το καναμε 2-3 φορες το μηνα...(30-45) λεπτα το αργοτερο...σωστα εχεις καταλαβει...μια μηχανη για ολες τις χρησεις...μου αρεσει να περναω αρκετο αν οχι ολο απ'τον ελευθερο μ χρονο στο μηχανακι...κ αφου δε γινετε να παρω 2(εδω για ενα κ με το ζορι εχω τα λεφτα)πρεπει να τα συνδιασω...

εγω τι σου ειπα παραπανω.στα ΚΤΜ και τα ευρωπαικα μπορεις να τα κανεις αυτα...

παντως το μηχανακι δεν ειναι 2πλη χρηση.τσαμπα κοπος και χρημα..

επισης τα SX & EXC τα 125αρια οι ρυθμισεις που εχουν δεν μπορεις..να τα κανεις μοταρντ.

 

και αυτος ειναι και ενας λογος που στην αγορα τα βρισκεις εντουρο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εγω τι σου ειπα παραπανω.στα ΚΤΜ και τα ευρωπαικα μπορεις να τα κανεις αυτα...

παντως το μηχανακι δεν ειναι 2πλη χρηση.τσαμπα κοπος και χρημα..

επισης τα SX & EXC τα 125αρια οι ρυθμισεις που εχουν δεν μπορεις..να τα κανεις μοταρντ.

 

και αυτος ειναι και ενας λογος που στην αγορα τα βρισκεις εντουρο.

 

ωραια πες οτι ξεχναω το βουνο..τι προτεινεις??(motard)

Link to comment
Share on other sites

ωραια πες οτι ξεχναω το βουνο..τι προτεινεις??(motard)

aprilia sx 125 για διχρονο και γκαζι..αλλιως Yamaha 4χρονο WR125X.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

suzuki dr 125,yamaha xt 125.Αν και δεν παιζει ποτε να επερνα κανενα απο τα αυτα τα 2,ακομα και για λογους διπλωματος:O

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, καλησπερα σε ολους!

 

Λοιπον βρισκομαι σε ενα μεγαλο διλημμα.. Θελω να αγορασω ενα παπι 125 cc και ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες: 1) Στο Daytona Sprinter (καινουριο, 1400 ευρω) και 2) σε ενα μεταχειρησμενο Honda Innova, 500 χλμ, 1600 ευρω. Το οποιο το πουλαει ενας γνωστος μου και ξερω οτι γενικα το εκανε καλο στρωσιμο (μονο που ανεβαζε και 2ο ατομο που και που, πειραζει αυτο στο στρωσιμο??).

 

Βασικα μαλλον προτιμω το Sprinter, γιατι ειναι 200 ευρω φθηνοτερο, εχει μπρος-πισω δισκοφρενα (ενω το Innova μονο μπρος νομιζω) και γενικα αποτι ακουω δεν εχει προβληματα μακροπροθεσμα... Εσεις τι λετε; Αξιζει το Innova τα λεφτα?

 

ΥΓ: Η εκδοση του Sprinter με χρωμιο τι διαφορα εχει ρε παιδια? Αν ξερει καποιος ας μας πει!

 

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, και ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, καλησπερα σε ολους!

 

Λοιπον βρισκομαι σε ενα μεγαλο διλημμα.. Θελω να αγορασω ενα παπι 125 cc και ειμαι αναμεσα σε 2 επιλογες: 1) Στο Daytona Sprinter (καινουριο, 1400 ευρω) και 2) σε ενα μεταχειρησμενο Honda Innova, 500 χλμ, 1600 ευρω. Το οποιο το πουλαει ενας γνωστος μου και ξερω οτι γενικα το εκανε καλο στρωσιμο (μονο που ανεβαζε και 2ο ατομο που και που, πειραζει αυτο στο στρωσιμο??).

 

Βασικα μαλλον προτιμω το Sprinter, γιατι ειναι 200 ευρω φθηνοτερο, εχει μπρος-πισω δισκοφρενα (ενω το Innova μονο μπρος νομιζω) και γενικα αποτι ακουω δεν εχει προβληματα μακροπροθεσμα... Εσεις τι λετε; Αξιζει το Innova τα λεφτα?

 

ΥΓ: Η εκδοση του Sprinter με χρωμιο τι διαφορα εχει ρε παιδια? Αν ξερει καποιος ας μας πει!

 

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα, και ευχαριστω εκ των προτερων για οποια βοηθεια!

 

γεια σου φιλε... το ιnnova ειναι με καρμπ ή injection? μονο 500km εχει??? φωτο απο το sprinter με χρωμιο>> http://images.google.gr/imgres?imgurl=http://www.cosmoauto.gr/images/car_img/icons/8f7975b7532a99c21a5856d409a97aa61.jpg&imgrefurl=http://www.cosmoauto.gr/sub/motobikes/search_results.php%3Fi%3D%26%26car_make%3D%26car_model%3D368%26car_extra%3D%26car_type%3D%26year_from%3D%26year_to%3D%26mileage_from%3D%26mileage_to%3D%26price_from%3D%26price_to%3D%26sort_make%3D2%26adv%3D%26county%3D%26only_img%3D%26fuel_type%3D%26cargear%3D%26car_equipment%3D%26mainpage%3D%26extra1%3D%26extra2%3D%26last_object%3D%26dealer%3D%26order%3DDESC%26isnew%3D&usg=__r0TKHXl0qmMGgnvVk0nlIIRW-xs=&h=79&w=100&sz=8&hl=el&start=8&um=1&tbnid=KyzEPqhc4nykMM:&tbnh=65&tbnw=82&prev=/images%3Fq%3DSprinter%2Bchromium%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26sa%3DN%26um%3D1 το 4ο μηχανακι ειναι....

Link to comment
Share on other sites

Πολλα το δινει το innova,και το στρωσιμο με δυο ατομα απαγορευεται δια ροπαλου.Μπορεις να βρεις innova σε αριστη κατασταση και με 1000αρικο:rolleyes:

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολλα το δινει το innova,και το στρωσιμο με δυο ατομα απαγορευεται δια ροπαλου.Μπορεις να βρεις innova σε αριστη κατασταση και με 1000αρικο:rolleyes:

 

Oταν εισαι 150 κιλα τοτε δεν το στρωνεις το μηχανακι?

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Oταν εισαι 150 κιλα τοτε δεν το στρωνεις το μηχανακι?

 

 

Σωστο και αυτο.Αλλα λιγοι ειναι 150 και εχουν μηχανακι.:p

Youtube΄s Channel:Kamilaririder

check out my bikepics account

http://64.19.142.11/p1.bikepics.com/pics/2010%5C12%5C15%5Cbikepics-2114379-200.jpg

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε... το ιnnova ειναι με καρμπ ή injection? μονο 500km εχει???

 

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις ως τωρα!

 

Ειναι το καινουριο μοντελο με injection. (Αυτο ειναι μεν καλο, αλλα αποτι ξερω μπορει να ειναι και κακο αν παθει ζημια, τρεχα γυρευε!)

 

Ναι μονο 500 km. Λοιπον αυτος που το χει υπολογιζω οτι ειναι γυρω στα 90 κιλα και 80 ας πουμε η γυναικα του που ανεβαζει που και που! 170 συνολο! λετε να πειραξε στο στρωσιμο? πιθανως...

 

Ειμαι ολο και πιο κοντα στο Sprinter 125, οποιος ξερει αν ειναι καλο γενικα ας μου πει! Ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην σας ευχαριστω για τις απαντησεις ως τωρα!

 

Ειναι το καινουριο μοντελο με injection. (Αυτο ειναι μεν καλο, αλλα αποτι ξερω μπορει να ειναι και κακο αν παθει ζημια, τρεχα γυρευε!)

 

Ναι μονο 500 km. Λοιπον αυτος που το χει υπολογιζω οτι ειναι γυρω στα 90 κιλα και 80 ας πουμε η γυναικα του που ανεβαζει που και που! 170 συνολο! λετε να πειραξε στο στρωσιμο? πιθανως...

 

Ειμαι ολο και πιο κοντα στο Sprinter 125, οποιος ξερει αν ειναι καλο γενικα ας μου πει! Ευχαριστω και παλι!

 

Κατα την γνωμη μου αν δεν θελεις πειραγματα και βλακειες για το μοτερ λεω παρε καλητερα το inovva γιατι ειναι καλο παπι και εχει λιγο παρα πανω δηναμη απο το sprinter βολευει στα δικαβαλα...

Sony Ericcson Xperia X10 mini E10i

MiniCM10 4.0.1:D

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου αν δεν θελεις πειραγματα και βλακειες για το μοτερ λεω παρε καλητερα το inovva γιατι ειναι καλο παπι και εχει λιγο παρα πανω δηναμη απο το sprinter βολευει στα δικαβαλα...

 

Ευχαριστω για την απαντηση! Χμ βασικα να πω την αληθεια η δυναμη δεν μ ενδιαφερει ιδιαιτερα... Για μεσα στην πολη το θελω να κανω την δουλεια μου... Το innova καλο ειναι αλλα και το sprinter ειναι καλο! Απ'οτι διαβαζω σε forum και τα δυο παρουσιαζουν καποια μικρο-προβληματα (οπως τριξιμο στα πλαστικα και ηλεκτρικα προβληματα...).

 

Εμενα βασικα με ενδιαφερει ενα μηχανακι χωρις να το πειραξω καθολου να μου κρατησει π.χ. 5 χρονια χωρις σημαντικα προβληματα! Ειμαι ακομα 50-50% βεβαια, οποτε συνεχιζω να ακουω γνωμες! Και παλι ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου αν δεν θελεις πειραγματα και βλακειες για το μοτερ λεω παρε καλητερα το inovva γιατι ειναι καλο παπι και εχει λιγο παρα πανω δηναμη απο το sprinter βολευει στα δικαβαλα...

 

συν το innova εχει οικονομια στην καταναλωση, και το sprinter σκουριαζει πολυ ευκολα οπως στην εξατμιση αναρτησεις ....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...