Jump to content

Microsoft Surface 3 (2015)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα την επιλογή button customization δεν μου την έχει καθόλου.

Δοκίμασα να τη σβήσω και να την ξαναβαλω πολλές φορές, αλλα τίποτα.

 

Δοκίμασα και τον τροπο που γράφεις αλλα πολύ τίποτα. Χωρίς την εφαρμογή surface δεν κάνει τίποτα το κουμπι αν το πατήσεις. Ούτε screenshots βγάζει ούτε το contana ανοίγει.

 

Ίσως να φταίει το ότι χρησιμοποιώ το surface pro 4 stylus με το surface 3, αλλα και πάλι δεν έχει λογική. Δεν ξέρω...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 260
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειναι φυσιολογικό να μην λειτουργεί οπως οφείλει, ανεξάρτητα που εχεις το S3 με surface pen 4.

 

Μάλλον η ρίζα του κακού οτι έκανες αναβάθμιση πάνω στα 8.1 που αρκετές φορές ειναι η αιτία για πολλές αναποδιές και bugs που ο κόσμος μπορεί να εχει απο το πουθενά και ανεξήγητα.

 

Μόνο καθαρή εγκατάσταση η πλέον ενδεδειγμένη λύση σε τέτοιες περιπτώσεις η ενα refresh τα 10 ως τελευταία λύση πριν την καθαρή εγκατάσταση που τότε όμως δεν ξέρω αν θα διατηρήσεις την δυνατότητα rollback στα 8.1(μόνο manual θα μπορείς είτε απο image recovery που θα κατεβαςεις είτε μέσα απο το recovery partition που υπάρχει σε κάθε surface συσκευή είτε κλασικά format με τον κλασικό τροπο οπως κάνουμε στα PC)

 

Η σε τελική επιστροφή στα 8.1 αν ηταν πιο ομαλά και σταθερά τα πράγματα χωρίς να ασχοληθείς με τα 10 καν με reset η refresh.

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο να είναι αυτό που λες, η αναβαθμιση από τα 8.1

Εχει και αλλα μικροbug τα οποια δεν ενοχλουν και τοσο, αλλα υπαρχουν.

 

Καποια στιγμη θα κανω full format παλι τα 10αρια.

Δεν νομιζω να ξαναγυρίσω παλυ στα 8.1 αφου όπως φαινεται και οι developers τα εχουν αφησει. Ουτε updates εφαρμογών για τα 8 βγαινουν αλλα και οι καινούριες εφαρμογες θελουν τα 10.

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανο να είναι αυτό που λες, η αναβαθμιση από τα 8.1

 

Εχει και αλλα μικροbug τα οποια δεν ενοχλουν και τοσο, αλλα υπαρχουν.

 

 

 

Καποια στιγμη θα κανω full format παλι τα 10αρια.

 

Δεν νομιζω να ξαναγυρίσω παλυ στα 8.1 αφου όπως φαινεται και οι developers τα εχουν αφησει. Ουτε updates εφαρμογών για τα 8 βγαινουν αλλα και οι καινούριες εφαρμογες θελουν τα 10.

 

 

Ναι όσο περνάει ο καιρός θα μειώνεται η υποστήριξη εφαρμογών στα 8.1.

Ήδη της MS app εχουν σταματήσει απο περσι το καλοκαίρι που βγήκαν τα 10.

Πάντως τρίτες εφαρμογες υποστηρίζονται πχ mytube,drawboard PDF,Weather app,video player ,asphalt 8 ενημερωτικού περιεχομένου app οπως τα παρακολουθώ στο Thinkpad 8 που εχω τα 8.1.

 

Άλλες πχ OneNote η OneDrive τα βρίσκω πιο φιλικά και εύχρηστα με λιγότερα bugs και battery friendly.

Σε εξωτερικο αρκετα παράπονα με την OneNote εφαρμογη των 10 οπως επίσης ελλείψεις στο OneDrive σε feature που εχει η 8.1 έκδοση.

 

Ειναι και που μου ειναι αδιάφορα εντελως universal app τύπου Facebook,Instagram,Viber,Facebook messenger που βγαίνουν τελευταία που δεν τα χρησιμοποιώ καθόλου.

 

 

Πλέον στο surface κάνω αυστηρά desktop χρήση με ποντίκι πληκτρολόγιο έστω και αρκετές touch εφαρμογες που χρησιμοποιώ με ποντίκι η γραφίδα στη θέση desktop αντίστοιχων και για tablet χρήση χρησιμοποιώ αποκλειστικά το iPad και έτσι δεν μου λείπει τίποτα.

 

Εμένα το UI αν δεν φτιάξουν tablet χρήση δεν πρόκειται να κάνω σε Windows tablet με τα 10.

 

Το Thinkpad 8 θα το αφήσω για πάντα στα 8.1.

 

Ειναι μεγαλύτερο μειονέκτημα έναντι των ελλείψεων σε εφαρμογες που με καλύπτουν σε ποσοστό 90% έτσι κι αλλιώς.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κάνω clean install τα windows 10. Αυτή τη στιγμη από upgrade μου έχει περάσει τα home.

Αν κατεβάσω την pro έκδοση φαντάζομαι δεν θα κάνει το κλειδι που έχω αυτή τη στιγμη, έτσι?

Χρειάζεται αγορα καινούρια?

Άρα κατεβάζω τα home πάλι?

 

Επισεις θα χρειαστώ εξωτερικο USB πληκτρολογιο?

Αν ναι μπορώ να χρησιμοποιήσω το type cover? Το αναγνωρίζει κατά την εγκατάσταση?

Link to comment
Share on other sites

Απλα θα κατεβάσεις την 1511 απο Windows media creation tool και μόνο του θα εγκαταστήσει την home.

Ειναι multi-version και κοιτάζει το bios και σειριακό αριθμό και έτσι εγκαθιστά την ανάλογα έκδοση είτε home είτε pro σε κάθε μηχάνημα.

 

Την Pro μόνο αν την κατεβάσεις απο άλλου θα περάσει κανονικά, αλλα δεν θα γίνει ενεργοποίηση τους,άρα δεν ασχολείσαι καν.

 

Θέλει αγορά ξεχωριστού κλειδιού για την Pro μιας και το Surface 3 με την home έρχεται.

 

Με το type cover δεν το εχω δοκιμάσει.

Απλα βάζω ενα USB hub με σύνδεση ενός ποντικιού και πληκτρολογίου και έτσι εκανα τη εγκατάσταση.

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκανα clean install τα windows 10 χρησιμοποιώντας το type cover. Τα arrow keys δεν λειτουργουσαν αλλα πηγαινα στην επομενη επιλογή με το tab button.

 

To θεμα παντως που ειχα με τη γραφιδα που δεν μου έδινε την επιλογή να επιλέξω το τι θα κανει το Bluetooth κουμπι συνεχιζει να υπαρχει...

Link to comment
Share on other sites

Εκανα clean install τα windows 10 χρησιμοποιώντας το type cover. Τα arrow keys δεν λειτουργουσαν αλλα πηγαινα στην επομενη επιλογή με το tab button.

 

 

 

To θεμα παντως που ειχα με τη γραφιδα που δεν μου έδινε την επιλογή να επιλέξω το τι θα κανει το Bluetooth κουμπι συνεχιζει να υπαρχει...

 

Τότε λογικά κάποιο θεμα ασυμβατότητας του surface pen 4 με την τεχνολογια οθόνης του S3 εφόσον αποκλείσουμε software θεμα.

Στο Pro 4 η MS χρησιμοποιεί PixelSense υλοποίηση στην οθόνη για συνεργασία με το νέο pen.

 

 

 

 

Sent from my iPad Air 2

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως θυμαμαι στα 8.1 όταν παταγα το eraser button ανοιγε η desktop εφαρμογή onenote.

Νομιζω μεσω της εφαρμογης surface το ειχα επιλεξει, αλλα χωρις να είμαι σιγουρος.

Δεν θυμαμαι καλα. Οποτε δεν νομιζω να είναι θεμα ασυμβατότητας του surface 4 pro pen με to surface 3

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Είναι καταπληκτικό παιδιά! Μόλις πριν λίγες μέρες το αγόρασα καθώς έψαχνα ένα ποιοτικό τάμπλετ pc για διασκέδαση και δουλειά.

Είναι μακράν η ποιοτικότερη και πιο στιβαρή συσκευή που έχω κρατήσει.

Από άποψη υλικών, δεσίματος, αίσθησης στο χέρι είναι άψογο.

Η οθόνη, η ποιότητα των χρωμάτων, η ανάλυση, η ευαισθησία στην αφή όλα τέλεια.

Τα δυνατά ηχεία, η ευχρηστία των Windows 10 Professional, η θύρα USB 3, η μεγάλη μπαταρία, τι να πρωτοπώ;

Και από ταχύτητα είναι σούπερ, δεν το περίμενα να είναι τόσο καλό με atom και intel hd graphics. Και σηκώνει τα πάντα, ακόμη και photoshop.

Συν το τεράστιο θετικό πως δεν έρχεται με προεγκατεστημένο άχρηστο Bloatware. Τα απαραίτητα από τη Microsoft και τίποτα παραπάνω. Στην ταχύτητα σκίζει χωρίς υπερβολές!

 

Το αγόρασα από το You.gr μαζί με το μαύρο cover πληκτρολόγιο και ασημί pen και όλο το πακέτο είναι έρωτας!!! Στα 579 €.

Έκδοση 64GB με 4GB RAM.

Link to comment
Share on other sites

Πουλαω το ταμπλετ μου.οποιος ενδιαφερεται ας στειλει πμ

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface 3 (2015)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...