Jump to content

Αγορά SAMSUNG S5, A5, LG G2, G3 ??


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειμουν πεπισμενος να παρω ενα samsung S5, τωρα πλεων εχω μπερδευτει!

S5 ή Α5 ?

πια ειναι η γνωμη σας ?

επίσης εχω μπει και στην ιδεα του LG G2 ή LG G3

 

το S5 μαρεσει, εχει φαινομενικά καλύτερο επεξεργαστή αλλα σημερα μου ειπαν σε ενα καταστημα οτι το Α5 εχει ναι μεν 1200mhz cpu αλλα ειναι 64 bit αρα και πιο γρηγορο απο το S5,

μετα σκεφτομαι μήπως ειναι καλύτερο να παρω μια ναυαρχίδα μιας εταιρειας και οχι κατι πιο μικρο για μεταγενεστερες αναβαθμίσεις

τι λετε ? για τα LG βασικα δεν εχω ιδεα! το εχει γνωστος μου με πολυ καλες κρητικες αλλα ποτε δεν μου ειχαν κατσει καλα σαν εταιρεια.

Τωρα ειμαι κάτοχος ενος SAMSUNG S3

 

Σας ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκομαι και γω σε μια παρόμοια φάση..είμαι ανάμεσα σε Α5, Alpha και G2..άλλα δεν θα απέκλεια και την επιλογή κάποιας άλλης συσκευής με full hd οθόνη
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα πιο τελικα !!

η χρηση που θα το κανω ειναι λιγο απαιτητικη. δηλαδη θα εχω gps sigic, internet γενικα, οπως facebook, instagram, εφαρμογες οπως viber, ebay, linkedln, youtube, gmail, trip advisor, booking.com, χαρτες, flightradar24 κτλ παιχνιδια δεν παιζω γενικα!

Link to comment
Share on other sites

Προτεινω το s5 και το lg g2.Με την χρηση που θελεις να κανεις,θα εχεις ενα θεμα με την αυτονομια στο g3.Επισης το a5 ειναι περιπου σαν το s3,απλα εχει 2GB μνημη Ram.

Επισης δες το Meizu Mx3 στο γερμανο.Κοστιζει στα 309 € και με την δωροεπιταγη 100 € που θα σου δωσουν,

μπορεις να την εξαργυρωσεις και να το αγορασεις στα 209 €.Αξιζει επισης και το Xperia z2 στα 330€.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις καταληξει μονο σε αυατ που γραφεις θα σου προτεινα και το z3 compact,κι αυτο γιατι πολυ απλα το κινητακι ειναι τουμπανο σε ολα,Ok,δεν εχει ναι μεν 5 ιντσες οθονη,ομως η μπαταρια του κανει ολους τους υπολοιπους κατασκευαστες να χαζευουν,αντε ακολουθει ισως και το g2,καλυτερη ομως διαχειριση εχει το ze compact.

επισης κι απο τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι οπλο.

το G2 τωρα,αν θες επισης καλη μπαταρια και μεγαλη οθονη τοτε κι αυτο αποτελει μονοδρομο στις επιλογες σου.

Το s5 σαν χαρακτηριστικα θεωρειται καλο,οπτικα δεν μου αρεσει,σαν φθηνη κατασκευη ειναι,αυτονομια στα πλαισια του ανταγωνισμου,εξαιρουντε βεβαια οι 2 παραπανω προτασεις,καλη καμερα και καλη οθονη.παιζει και σε καλη τιμη αλλα δε θα το προτιμουσα.

το a5 απεκλεισε το,κατωτερο απο τα υπολοιπα που κοιτας.και χωρις notification led?μπα.

Στα του G3 τωρα.μια συσκευη που προσωπικα μου αρεσε και συνδιαζει και τα παντα,η μπαταρια φυσικα μην ακουσεις κανεναν στο θεμα του οτι ειναι χαλια,δεν ειναι,παρομοια αυτονομια με του s5 δινει,υπηρχαν μερες που μου εβγαζε 5:30 ωρες οθονη κι αλλες μερες μονο με δεδομενα ανοικτα και χρηση κοντα στις 4:20 λεπτα,στο περιπου με υπολειπομενη ενδειξη 15%.ολα αυτα φυσικα εχουν και αποκλεισεις καθως ειναι και αναλογα και με την χρηση που θα κανει κι ο καθενας.αν ας πουμε το λιωνεις σε παιχνιδια σε καμια συσκευη μην περιμενεις τρομερη αποδοση στην μπαταρια.

Επισης μεγαλο ατου το μεγεθος του,5,5 ολοκληρες ιντσες σε ενα σχετικα μικρο καλουπι.συγνωμη αλλα κανεις αλλος δεν το εχει πετυχει αυτο,ισως η sharp αλλα μας πεφτει πολυ μακρια και κινητα της δεν υπαρχουν εδω.

πολυ καλη καμερα και σπιρτοζικο πλεον κατα την πλοηγηση στα μενου του.

και τελος,μπορεις να δεις και το z2,που ουτε κι αυτο μου αρεσε στο χερι,ομως αν σε βολεψει ειναι σουπερ συσκευη και μεγαλη αυτονομια κι αυτο.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εχεις καταληξει μονο σε αυατ που γραφεις θα σου προτεινα και το z3 compact,κι αυτο γιατι πολυ απλα το κινητακι ειναι τουμπανο σε ολα,Ok,δεν εχει ναι μεν 5 ιντσες οθονη,ομως η μπαταρια του κανει ολους τους υπολοιπους κατασκευαστες να χαζευουν,αντε ακολουθει ισως και το g2,καλυτερη ομως διαχειριση εχει το ze compact.

επισης κι απο τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι οπλο.

το G2 τωρα,αν θες επισης καλη μπαταρια και μεγαλη οθονη τοτε κι αυτο αποτελει μονοδρομο στις επιλογες σου.

Το s5 σαν χαρακτηριστικα θεωρειται καλο,οπτικα δεν μου αρεσει,σαν φθηνη κατασκευη ειναι,αυτονομια στα πλαισια του ανταγωνισμου,εξαιρουντε βεβαια οι 2 παραπανω προτασεις,καλη καμερα και καλη οθονη.παιζει και σε καλη τιμη αλλα δε θα το προτιμουσα.

το a5 απεκλεισε το,κατωτερο απο τα υπολοιπα που κοιτας.και χωρις notification led?μπα.

Στα του G3 τωρα.μια συσκευη που προσωπικα μου αρεσε και συνδιαζει και τα παντα,η μπαταρια φυσικα μην ακουσεις κανεναν στο θεμα του οτι ειναι χαλια,δεν ειναι,παρομοια αυτονομια με του s5 δινει,υπηρχαν μερες που μου εβγαζε 5:30 ωρες οθονη κι αλλες μερες μονο με δεδομενα ανοικτα και χρηση κοντα στις 4:20 λεπτα,στο περιπου με υπολειπομενη ενδειξη 15%.ολα αυτα φυσικα εχουν και αποκλεισεις καθως ειναι και αναλογα και με την χρηση που θα κανει κι ο καθενας.αν ας πουμε το λιωνεις σε παιχνιδια σε καμια συσκευη μην περιμενεις τρομερη αποδοση στην μπαταρια.

Επισης μεγαλο ατου το μεγεθος του,5,5 ολοκληρες ιντσες σε ενα σχετικα μικρο καλουπι.συγνωμη αλλα κανεις αλλος δεν το εχει πετυχει αυτο,ισως η sharp αλλα μας πεφτει πολυ μακρια και κινητα της δεν υπαρχουν εδω.

πολυ καλη καμερα και σπιρτοζικο πλεον κατα την πλοηγηση στα μενου του.

και τελος,μπορεις να δεις και το z2,που ουτε κι αυτο μου αρεσε στο χερι,ομως αν σε βολεψει ειναι σουπερ συσκευη και μεγαλη αυτονομια κι αυτο.

 

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου, ηταν πολυ κατατοπιστικη, οπως τα βλεπω τα πραγματα αποκλειω το SONY για λογους κολληματος δικου μου, οπότε οι επιλογες που μου μενουν ειναι το S5 και το G3 που στο πλαισιο μου λενε οτι δυσκολα θα το βρω.

Επισης γιατι λετε οτι σε 3 καταστηματα που ρώτησα (και ανθρωπος της samsung) οτι το Α5 ειναι καλυτερο απο το S5?? Ειναι απολυτοι για το A5

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου, ηταν πολυ κατατοπιστικη, οπως τα βλεπω τα πραγματα αποκλειω το SONY για λογους κολληματος δικου μου, οπότε οι επιλογες που μου μενουν ειναι το S5 και το G3 που στο πλαισιο μου λενε οτι δυσκολα θα το βρω.

Επισης γιατι λετε οτι σε 3 καταστηματα που ρώτησα (και ανθρωπος της samsung) οτι το Α5 ειναι καλυτερο απο το S5?? Ειναι απολυτοι για το A5

 

το Α5 στο μόνο που είναι καλύτερο είναι στα υλικά κατασκευής,σε τίποτα άλλο,τον επεξεργαστή του Α5 τον φοράνε κινέζικα τον 100 ευρώ,δεν θα έπρεπε να είναι καν στην ίδια πρόταση με τα υπόλοιπα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την γνωμη σου, ηταν πολυ κατατοπιστικη, οπως τα βλεπω τα πραγματα αποκλειω το SONY για λογους κολληματος δικου μου, οπότε οι επιλογες που μου μενουν ειναι το S5 και το G3 που στο πλαισιο μου λενε οτι δυσκολα θα το βρω.

Επισης γιατι λετε οτι σε 3 καταστηματα που ρώτησα (και ανθρωπος της samsung) οτι το Α5 ειναι καλυτερο απο το S5?? Ειναι απολυτοι για το A5

 

Ρώτα τους και σε τι είναι καλύτερο το A5 να δούμε τι θα σου πουν. Το s5 χάνει μόνο στο θέμα της εμφάνισης και των υλικών.

Link to comment
Share on other sites

το Α5 στο μόνο που είναι καλύτερο είναι στα υλικά κατασκευής,σε τίποτα άλλο,τον επεξεργαστή του Α5 τον φοράνε κινέζικα τον 100 ευρώ,δεν θα έπρεπε να είναι καν στην ίδια πρόταση με τα υπόλοιπα

 

Ακριβώς και αυτά θα τα δει κάποιος αν παίξει λίγο μαζί του. Σαφώς πιο αδύναμο από όσο θα περίμενε κανείς. Καμία σύγκριση με το S5 φυσικά σε επιδόσεις. :!:

Link to comment
Share on other sites

s5 και απο μενα...το κινητο ειναι μια χαρα,ερχομενος απο lg g2,lg g3 q6 32 gb...το s5 θα σε καλυψει σε ολα του...
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παντως το G3 δειτε το στον γερμανο που δινει "δωροεπιταγη" και η τελικη του τιμη πεφτει στα 280!!
Link to comment
Share on other sites

Παντως το G3 δειτε το στον γερμανο που δινει "δωροεπιταγη" και η τελικη του τιμη πεφτει στα 280!!

 

Πραγματικά είναι ευκαιρία σε αυτά τα χρήματά.φτηνότερο κι από a5 νομίζω.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και λινκ

Ναι ελάχιστα φθηνότερο από το Α5 όντως. Αλλά επειδή προσωπικά δεν γουστάρω LG, δε θα το πλησίαζα καν :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...