Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δοκιμασε στις επιλογές του flashtool την επιλογή format all αντί του download , αλλά να ξέρεις θα χάσεις το imei σου (το διορθωνεις όταν ανοίξει το κινητό). Περίμενε λίγο μήπως σου προτείνει κάποιος κάτι άλλο

 

 

Για κανένα λόγο μην κάνεις format all!!!!!!!!Δεν χάνεται μόνο το imei αλλα και mac adress και serial number κλπ. Ξαναπέρνα σωστά τους drivers στο pc και ξανακάνε πάλι την διαδικασία σύμφωνα με τον οδηγό της πρωτης σελίδας.

 

----- προσθήκη μηνύματος 34 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση,

Είναι ROOT.

Γιατί πρέπει να αλλάξω ρομ τι πρόβλημα έχει η δικιά μου?, δεν είναι η γνήσια? τι θα κερδίσω αν αλάξω? ποια να βάλω?

Γενικά δεν θέλω να κάνω δοκιμές κ δεν με ενδιαφέρει να εχω οτι ποιο τελευταίο κ σπέσιαλ. Θα ήθελα κατι σταθερό σε original.

 

Οτι σου γράφω εδώ απο πάνω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

toojim θέλει official λέει ο elec_poth, όχι κάστομ.

δικο μου λαθος και κακως το εγραψα χωρις να τσεκαρω...ειχα την εντυπωση οτι row ενννοουμε τις stable ενω row ειναι ουσιαστικα οι multilanguage.

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!! Θα αρχίσω τα πειράματα πιστεύω να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο!! και πάνω που το είχα στήσει όπως ήθελα!!

 

----- προσθήκη μηνύματος 78 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ!!! Θα αρχίσω τα πειράματα πιστεύω να μην μείνω χωρίς τηλέφωνο!! και πάνω που το είχα στήσει όπως ήθελα!!

 

Μήπως μπορώ να το ξερουταρω και να κάνω ΟΤΑ update??;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έβγαλε αναβάθμιση ή androioum την κατέβασα το έκανα όπως λέει αλλά στο install όταν κάνει reboot μου κάνει μια επανεκκίνηση και δεν κάνει τίποτα.... Τι πρέπει να κάνω? Ευχαριστώ

 

Τελικά το έκανα αλλά μου έχει χαλάσει την γραμματοσειρά πως μπορώ να το διορθώσω??

 

Παιδια και εγώ έκανα την αναβαθμηση της adroium και χάλασα την γραμματοσειρα. Οσο και εαν εψαξα δεν ελυσα το πρόβλημά. Καμια βοήθεια?

 

Βρηκε κανεις λυση? Να την κανουμε την αναβαθμιση η θα εχει μονο προβληματα?

Καλησπέρα...

Μετα το τελευταίο update της Androium ειδαμε οτι χαλασε η ελληνικη γραμματοσειρα. Αν δειτε το changelog του update, λεει "new fonts" τα οποια ομως, οπως αποδειχθηκε δεν υποστηριζουν σωστα τα ελληνικα.

Παρακάτω παραθετω ενα λινκ με τις "μανισιες" γραμματοσειρες του Android Lollipop.

Το αντιγράφουμε στην καρτα μνήμης και το "φλασαρουμε" μεσω recovery, TWRP ή CWM.

Μολις το κινητο κανει reboot, ολα θα ειναι κομπλε.... :) :) :)

 

https://www.dropbox.com/s/60mfsr6b9mud4ka/AndroidL_Fonts.zip?dl=0

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα cache/dalvic wipes, και αλλαγή font, αλλα το πρόβλημα στο update της androium δεν έχει λυθεί όμως βελτιώθηκε παρά πολύ! Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι άλλο;
Link to comment
Share on other sites

αν περάσω την Multilanguage θα δουλέψουν και οι μαμά εφαρμογές στα αγγλικά?

Και αφού η vibeiu έχει κινέζικα και αγγλικά γιατι οι μαμα εφαρμογές δείχνουν μόνο κινέζικα?

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα cache/dalvic wipes, και αλλαγή font, αλλα το πρόβλημα στο update της androium δεν έχει λυθεί όμως βελτιώθηκε παρά πολύ! Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι άλλο;

 

 

 

 

Η λυση αναφέρεται πιο πανω... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορώ να το ξερουταρω και να κάνω ΟΤΑ update??;)
Μόνο αν αυτή που έχεις τώρα είναι official 1512 και όχι κάποια κάστομ βασισμένη στην 1512. τα καταστήματα συνήθως αυτές που βάζουν μέσα είναι κάστομ. Και για να είναι ήδη ρουτ το κινητό λογικά κάστομ θα σου πέρασαν αλλιώς γιατί να το ρουτάρουν?

 

αν περάσω την Multilanguage θα δουλέψουν και οι μαμά εφαρμογές στα αγγλικά?

Και αφού η vibeiu έχει κινέζικα και αγγλικά γιατι οι μαμα εφαρμογές δείχνουν μόνο κινέζικα?

Οι γλώσσες αναφέρονται στα μενού και σε όσα επηρρεάζονται όταν αλλάζεις γλώσσα από το settings->languages. Αν μια εφαμρογή είναι αμιγώς κινέζικη, θα παραμείνει στα κινέζικα. Γενικά η επίσημη stable έχει αρκετές κινέζικες εφαρμογές και γι' αυτό οι περισσότεροι την περνάνε, κάνουν ρουτ και διώχνουν τις κινεζιές. Η row multilanguage είναι σαν να έχεις πάρει το κινητό απο Ελλάδα (εννοώ όπως όταν κυκλοφορεί επίσημα εδώ, όχι να έχει γίνει εισαγωγή από Κίνα όπως τώρα).
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα...

Μετα το τελευταίο update της Androium ειδαμε οτι χαλασε η ελληνικη γραμματοσειρα. Αν δειτε το changelog του update, λεει "new fonts" τα οποια ομως, οπως αποδειχθηκε δεν υποστηριζουν σωστα τα ελληνικα.

Παρακάτω παραθετω ενα λινκ με τις "μανισιες" γραμματοσειρες του Android Lollipop.

Το αντιγράφουμε στην καρτα μνήμης και το "φλασαρουμε" μεσω recovery, TWRP ή CWM.

Μολις το κινητο κανει reboot, ολα θα ειναι κομπλε.... :) :) :)

 

https://www.dropbox.com/s/60mfsr6b9mud4ka/AndroidL_Fonts.zip?dl=0

 

Σωστος!!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το update της androium αλλά όταν κάνει reboot με οδηγεί στη recovery TWRP. Τι έχω κάνει λάθος; Ευχαριστώ! Edited by Nikoump
Link to comment
Share on other sites

Καλημεέρα. Έκανα την παραγγελία του k3 note προεχθές απο το to2c με NL post.

Σε πόσο καιρό θα το έχω περίπου? Να υπολογίζω κανένα μήνα?

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

Το to2c είναι γενικά αξιόπιστο ή είχατε κάποιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να εγκαταστήσω το update της androium αλλά όταν κάνει reboot με οδηγεί στη recovery TWRP. Τι έχω κάνει λάθος; Ευχαριστώ!

Να κανείς το update από το recovery και όλα θα είναι οκ.!!

Τον ΝΟΥ σου και να πίνεις το ΝΟΥΝΟΥ σου!!!!:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Να κανείς το update από το recovery και όλα θα είναι οκ.!!

Πού θα βρω το zip?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πού θα βρω το zip?

Το βρήκα. Μη ρωτάτε πώς. Άνοιγα ένα ένα τα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Ρουτάρισμα από την συσκευη κατεθείαν ή μέσω pc???

καποιες συσκευες δεν γινονται root με εφαρμογες απο play store (king root, iroot, κτλ) άρα θα το κανεις αναγκαστικά μεσω pc.

Δεν εχει καποια διαφορα απο οσα εχω διαβασει παντως...

rock n' roll...:kill:
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, δοκιμασε στις επιλογές του flashtool την επιλογή format all αντί του download , αλλά να ξέρεις θα χάσεις το imei σου (το διορθωνεις όταν ανοίξει το κινητό). Περίμενε λίγο μήπως σου προτείνει κάποιος κάτι άλλο

 

Για κανένα λόγο μην κάνεις format all!!!!!!!!Δεν χάνεται μόνο το imei αλλα και mac adress και serial number κλπ. Ξαναπέρνα σωστά τους drivers στο pc και ξανακάνε πάλι την διαδικασία σύμφωνα με τον οδηγό της πρωτης σελίδας.

 

Σας ευχαριστώ πολύ κύριοι για τις απαντήσεις σας. Ξανά περνώντας του drivers ακολουθώντας για μια ακόμα φορά τον οδηγό.

Συνδέοντας λοιπόν και πάλι την συσκευή, εδώ και (+)δέκα λεπτά έχω αυτή την αντίδραση από το flashtool.

http://i.imgsafe.org/7348862.png

:worry:

 

Το location tab δεν θα έπρεπε να είχε διαδρομή αρχείου;

Edited by ChrisWU
Link to comment
Share on other sites

Το folder που τράβηξες το scatter προφανώς έχει μόνο recovery μέσα. Δεν έχει rom.

Βάλε σε ένα folder μια ολόκληρη rom και πάρε από εκεί το scatter file για να συμπληρώσει και τα υπόλοιπα αρχεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα για τον αδερφό μου το καλοκαίρι (ιουνη νομίζω) το K3 note και του το ειχα κανει ροοτ και του εβαλα την limonchelo. Σήμερα επεστρεψε απο αγγλια και δεν ειναι ευχαριστημένος με το κινητο οπόταν θα του φλασαρω νέα custom rom. Έχουν βγεί παρα πολλές όμως. Ποιά προτείνεται που να έχει τα λιγότερα ή και καθόλου προβλήματα? Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κύριοί!

 

Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω πολύ. Το κινητό είναι root ανοίγει κανονικά. Πολύ καλή εφαρμογή για όσους καταλαβαίνουν Chamelephon.

Κατάλαβα τι παίζει διαβάζοντας και κάποια ξένα forum.

 

:D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Αγόρασα για τον αδερφό μου το καλοκαίρι (ιουνη νομίζω) το K3 note και του το ειχα κανει ροοτ και του εβαλα την limonchelo. Σήμερα επεστρεψε απο αγγλια και δεν ειναι ευχαριστημένος με το κινητο οπόταν θα του φλασαρω νέα custom rom. Έχουν βγεί παρα πολλές όμως. Ποιά προτείνεται που να έχει τα λιγότερα ή και καθόλου προβλήματα? Ευχαριστώ.
Έχει κάποια προτίμηση στη ρομ αν θα είναι VIBEUI ή AOSP? Για AOSP προτείνω την Phoenix Update:

http://www.needrom.com/download/phoenix-rom-update-1/

Όλα μα όλα δουλεύουν ρολόι. Έχε υπόψη μόνο ότι η Phoenix (όπως και όλες οι AOSP Roms) δεν έχει Led και double tap to wake. Αν δεν τον νοιάζουν αυτά τα 2 τότε είναι κομπλέ.

Εξίσου καλή είναι και η Androium 5, είναι σχεδόν ίδια με τη Phoenix αλλά στην Androium είχε ένα bug, η εφαρμογή gallery δεν έπαιζε τα βίντεο του κινητού και έπρεπε να βάλεις άλλη εφαρμογή για video player. Ασήμαντο bug αλλά για εμένα που δεν θέλω να βάζω πρόσθετες εφαρμογές για τα αυτονόητα, ήταν ενοχλητικό. Κατά τα άλλα ήταν κομπλέ και αυτή η ρομ.

Τώρα αν θες να πας σε περιβάλλον VIBEUI υπάρχουν πολλές προτάσεις που προσωπικά δεν με ικανοποίησαν είτε γιατί είχαν πολλές προεγκατεστημένες εφαρμογές που δεν χρειαζόμουν, είτε γιατί δεν γινόταν να αλλάξω την default εφαρμογή για τα sms, είτε γιατί είχαν μανούρα του τύπου βρες την ρύθμιση για να έχεις αναγνώριση κλήσης/sms, βρες τη ρύθμιση για τα permissions κάθε εφαρμογής για να έρχονται ειδοποιήσεις κλπ. Όλα λύνονται αλλά εξαρτάται τι φάση είναι ο χρήστης. Αν είναι κάποιος που δεν θέλει να σκαλίζει κλπ και απλώς θέλει ένα κινητό που να δουλεύει χωρίς πρόβλημα χωρίς να πρέπει να ασχοληθεί καθόλου ο ίδιος, τότε θα πρότεινα μία από τις AOSP roms που αναφέρω παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ letom! Δεν ειναι ιδιαιτερα απαιτητικος χρηστης ουτε και γνωστης θα ελεγα. Οτι του ετοιμασω-φτιαξω εγω. Απλα επειδη εγω ειμαι κατοχος του oneplus one δεν γνωριζω και πολλα για το k3. Πολυτιμη η βοηθεια σου, σε ευχαριστω. Θα δοκιμασω για αρχη την phoenix και βλεπουμε. Flash κανονικα απο twrp ετσι;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η φωτογραφική του αξίζει; μπορεί να συγκριθεί με του mi3 γνωρίζει κανείς

 

Για του mi3 δεν ξέρω να σου πω αλλα μπορώ να σου πω ότι είναι ελαφρωωωως καλύτερη απο το meizu mx5 σε εσωτερικό χώρο βράδυ με φωτισμό δωματίου στο αυτοματο. (σε χειροκίνητο το meizu εννοείται ξεφευγει)

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...