Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος που έχει αγοράσει οθόνη να ποστάρει αξιόλογο λινκ?

 

Έχω σοβαρά προβλήματα με την οθόνη και το touch και πρέπει να την αλλάξω άμεσα.

Έχω βρει τον παρακατω πωλητη...ποια είναι η γνώμη σας?

 

https://m.aliexpress.com/item/32654561270.html#autostay

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοιταξε αυτο το βιντεο και ακολουθησε τα βηματα κατα γραμμα (παθων και εγω)

 

skyros ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δηλαδή περιληπτικά........ να φλασάρουμε πρώτα το Firmware που βάζει αυτός (K50-T5_USR_ST1511_5.444.1_1503111505-Lan....zip) και μετά αφού επανέλθει το κινητό με π.χ Αγγλικά να ξαναφλασάρουμε μια ελληνική rom από το needrom π.χ. την SLICK-S427-ROW_by_SHENGE με την γνωστή διαδικασία.

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα. Απενεργοποιησα το doze γιατί είχα θέμα με τα notifications απο συγκεκριμενες app και ας τις είχα σε εξαίρεση. και έμεινα μόνο με το greenify να κουμαντάρω όσες δεν ήθελα να ξυπνανε τη συσκευη. Διαφορά στην μπαταρία καμία.

 

Sent from my Lenovo K50a40 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Kαι νόμιζα το 1 είναι θέμα των ROW roms και έλεγα να μεταβώ σε κάποια κινέζικη. Όπως καταλαβαίνω είναι γενικό πρόβλημα. Το περιεργο είναι όντως ότι καίει πολύ και πάνω η οθόνη όχι απλά πίσω ειδικά αν εχεις gps. Ειδικα αν είσαι και σε ζέστη μου βγαζει πλέον συχνα το μηνυμα οτι εχει υπερθερμανθει και να το απενεργοποιησω. Το 2 καμιά φορά και σε μενα αλλά δε το εχω σχετίσει με υπερθερμανση συνηθως αν το κλειδωσω ξεκλειδωσω επανερχεται

 

Και εγω ετσι νομιζα για το 1 αλλα μπα.αλλαξα 3-4 rom αλλα τα ιδια.

Αυτο που λεω στο 2 ειναι οτι μπορει να πατιουνται ολα τα πληκτρα εκτος του '' δ'' και οταν ξεκολησει να πατησει 2-3 ακυρα μαζι. Αυτο που λες ειναι να μην πεζρι η αφη και να θελει κλειδωμα και ξανα ξεκλειδωμα για να στρωσει. Μου το κανει και αυτο. Σκευτομαι να παω στο xiaomi redmi note 3 pro αν δεν βρεθει λυση...

Link to comment
Share on other sites

skyros ευχαριστώ πάρα πολύ.

Δηλαδή περιληπτικά........ να φλασάρουμε πρώτα το Firmware που βάζει αυτός (K50-T5_USR_ST1511_5.444.1_1503111505-Lan....zip) και μετά αφού επανέλθει το κινητό με π.χ Αγγλικά να ξαναφλασάρουμε μια ελληνική rom από το needrom π.χ. την SLICK-S427-ROW_by_SHENGE με την γνωστή διαδικασία.

Ακριβως βαζεις μετα οποια θελεις ( εγω εβαλα μια rom απο backup)

Minix Neo X8-H
Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε αυτο το βιντεο και ακολουθησε τα βηματα κατα γραμμα (παθων και εγω)

 

Όλα καλά. Το ξαναφέραμε και βάλαμε και την rom που θέλουμε.

Μόνο να συμπληρώσω για κάποιον που στο μέλλον θα έχει το ίδιο πρόβλημα ότι επειδή σύμφωνα με το βίντεο την στιγμή που συνδέαμε το κινητό δεν ανταποκρινόταν αντί της επιλογής download βάλαμε όπως δείχνει η εικόνα ''Firmware upgrade'' και προχώρησε μετά κανονικά.

 

Screen_Shot_08_06_16_at_11_53_PM.png

 

Για άλλη μια φορά ευχαριστούμε skyros

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://m.geekbuying.com/item/-HK-Stock-Lenovo-Lemo-K3-NOTE--K50-T3S--5-5inch-FHD-4G-Smartphone-Android-5-0-2GB-16GB-64bit-MTK6752-Octa-Core-1-7GHz---White-363617.html για μια φίλη που μου ζήτησε ενα κινητό γύρω στα 100€. Πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή. Αν το παραγγείλω ποια rom να της βάλω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Life Is Good
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό http://m.geekbuying.com/item/-HK-Stock-Lenovo-Lemo-K3-NOTE--K50-T3S--5-5inch-FHD-4G-Smartphone-Android-5-0-2GB-16GB-64bit-MTK6752-Octa-Core-1-7GHz---White-363617.html για μια φίλη που μου ζήτησε ενα κινητό γύρω στα 100€. Πιστεύω είναι πολύ καλή τιμή. Αν το παραγγείλω ποια rom να της βάλω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Εδώ έχει αρκετές. http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-k/k-50/

 

Εγώ έβαλα αυτή. http://www.needrom.com/download/slick-s427-row/

Link to comment
Share on other sites

 

αυτη η 427 slick φιλε μου.. εαν η συσκευη ειχε πριν λογαριασμο δεν μπαινει με τπτ.. πηρα ενα ολοκαινουργιο και με την διαδικασια του restore που γραφει στις οδηγιες η ρομ μπηκε κανονικα.. πηρα και ενος φιλου που ειχε λογαριασμο play πριν και αλλη ρομ και ενω την εγκατεστησα βαζω ελληνικη γλωσσα. κανω παραλειψει ή και συνδεση που κανω στο wifi αμεσως μετα κολλαει στο βημα καρτα σιμ.... κανω παραλειψη. ή και να εχω καρτα μεσα παλι το ιδιο σφαλμα. να προσθεσω εναν λογαριασμο που ειχε πριν το κινητο. τν βαζουμε. συνδεετε γιατι ερχετε μαιλ ειδοποιηση οτι ο λογαριασμος συνδεθηκε αλλα και παλι δεν μπαινει μεσα... μενει εκει.. σταματημενο. δεν προχωραει δηλ να ανοιξει τελειως και να μπω στο μενου μεσα..

εχω κανει και εκαθαριση data cache dalvik.. to idio pragma.. καμια βοηθειαα.??

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

αυτη η 427 slick φιλε μου.. εαν η συσκευη ειχε πριν λογαριασμο δεν μπαινει με τπτ.. πηρα ενα ολοκαινουργιο και με την διαδικασια του restore που γραφει στις οδηγιες η ρομ μπηκε κανονικα.. πηρα και ενος φιλου που ειχε λογαριασμο play πριν και αλλη ρομ και ενω την εγκατεστησα βαζω ελληνικη γλωσσα. κανω παραλειψει ή και συνδεση που κανω στο wifi αμεσως μετα κολλαει στο βημα καρτα σιμ.... κανω παραλειψη. ή και να εχω καρτα μεσα παλι το ιδιο σφαλμα. να προσθεσω εναν λογαριασμο που ειχε πριν το κινητο. τν βαζουμε. συνδεετε γιατι ερχετε μαιλ ειδοποιηση οτι ο λογαριασμος συνδεθηκε αλλα και παλι δεν μπαινει μεσα... μενει εκει.. σταματημενο. δεν προχωραει δηλ να ανοιξει τελειως και να μπω στο μενου μεσα..

εχω κανει και εκαθαριση data cache dalvik.. to idio pragma.. καμια βοηθειαα.??

 

Σε 3 κινητά την έχω βάλει με αυτόν τον τρόπο.

 

1. Πας στην σελίδα http://www.needrom.com/download/slick-s427-row/ και κάνουμε μια απλή εγγραφή στο site.

 

2. Κατεβάζεις τα α) SLICK-S427-ROW (Google Drive), β) TWRP v3.0.0.3 for K3 note.zip

 

3. Τα αποθηκεύεις στον υπολογιστή και αποσυμπιέζεις και τα δύο. Θα πάρεις αντίστοιχα τα εξής: α) TWRP β) META-INF, MT6752_Android_scatter.txt, recovery.img

 

Επίσης από εδώ https://drive.google.com/f...kU&usp=sharing κατεβάζεις τα α) LenovoUsbDriver_v1.1.13 (μπορεί να μην χρειαστεί) β) SP_Flash_Tool_exe_Windows_v5.1452.00.000.zip

 

4. Αυτό το βήμα δεν ξέρω αν είναι απαραίτητο, αλλά επειδή είχα πρόβλημα με την αναγνώριση του κινητού στα Windows 7 64bit, θα το περιγράψω.

 

Σβήσε το κινητό.

Ανοίξτε το κινητό, πατώντας VOLUME DOWN + VOLUME UP + POWER για να μπείς σε Meta Mode.

Συνδέεις το καλώδιο USB με υπολογιστή και κινητό ( Πρώτα στο κινητό και μετά στην θύρα του υπολογιστή κατευθείαν χωρίς ενδιάμεσο καλώδιο..) Στο παράθυρο που θα ανοίξει στο κινητό τικ στην επιλογή ‘’Εντοπισμός σφαλμάτων USB’’ και τα Windows θα αναγνωρίσουν τη συσκευή και θα εγκαταστήσουν τους drivers. Εδώ μπορεί να κάνει πολύ ώρα. Το βλέπω κάτω στα δεξιά στην εμφάνιση κρυφών εικονιδίων ότι ψάχνει για drivers. Αφού εγκατασταθούν οι drivers με επιτυχία, πάτησε συνεχόμενα το POWER μέχρι να κλείσει η συσκευή.

Αν δυσκολευτείς τους περνάς χειροκίνητα. Κατεβάζεις και τρέχεις τους driver από εδώ https://drive.google.com/f...kU&usp=sharing ή από εδώ https://androidmtk.com/dow...vo-usb-drivers (Αυτό το βήμα με παίδεψε αρκετά μιας και έλεγε συχνά ότι η εγκατάσταση απέτυχε. Αλλά τελικά το κατάφερα.)

 

5. Δες το Video

από το 2.20 λεπτό μέχρι το 6.18. Εκεί βλέπουμε με λεπτομέρεια πως περνάς την TWRP με το Flash_Tool στο κινητό. (πριν από το 2.20 στο video βάζει driver με χειροκίνητο τρόπο και μετά το 6.18 πως μπαίνει στη recovery).Σημείωση: Αυτή στο video είναι άλλη recovery. Εσύ θα δεις την recovery που φαίνεται στο βήμα 7.

 

6. Ξανασυνδέεις το κινητό με τον υπολογιστή μέσω USB και αντέγραψε στην εσωτερική μνήμη του τηλεφώνου το φάκελο TWRP της rom (s427) που έχεις μετά την αποσυμπίεση από το βήμα 3 και αποσύνδεσε το κινητό.

 

7. Mε τα κουμπιά VOLUME DOWN + VOLUME UP + POWER και μπες στη recovery.

 

8. Μετά ακολούθησε με προσοχή τα παρακάτω βήματα.

 

9. Select WIPE > Advanced Wipe > Select "Dalvik cache", "Cache", "System", "Data" partitions > Swipe to confirm (σύρσιμο της μπάρας κάτω μέχρι τέρμα δεξιά)

10. Go to RESTORE > Select Storage > Select internal memory > OK

11. Select the "SLICK-S427-ROW-SHENGE" Package > Swipe to restore (σύρσιμο της μπάρας κάτω μέχρι τέρμα δεξιά)

12. Wait till it completes > Reboot system… Done!

Edited by pdt
Link to comment
Share on other sites

Όπως τα γράφεις έτσι ακριβώς τα κάνω. Δεν περναω πρώτη φορά σε λενοβο. Έχω ασχοληθεί με διάφορα μοντέλα....

Αλλά και με την 424 και με την 427 το ίδιο ακριβώς πρόβλημα......θα τραβηξω ένα βιντεακι να δεις

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εκανα και την περασα. ειναι περασα την oficiial με flash tool με αγγλικη και κινεζικη γλωσσσα. περασα την recovery και μεσα απο ρεκοερυ flasara thn 427 και ανοιξε κανονικα η συσκευη..!παντως εαν υπαρχει λογαριασμος πριν μεσα το κινητο δεν την περνει..!!

..ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ.... ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΒΡΟΧΗ..ΜΙΑ ΤΕΛΕΤΑΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ...!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum είμαι καινούργιος και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου πει πως να κάνω αναβάθμιση στο android 6 διότι έχω ακόμα την έκδοση 5.0.Συγκεκριμένα έχω το μοντέλο LENOVO K3 NOTE K50-t5.Εάν έχει βρει κάποιος κάποιο τρόπο για να το κάνει αναβάθμιση εάν μπορεί παρακαλώ να μου τον πει εάν θέλει.Ευχαριστώ

Φιλικά,Χαράλαμπος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλο το forum είμαι καινούργιος και θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν μπορεί κάποιος να μου πει πως να κάνω αναβάθμιση στο android 6 διότι έχω ακόμα την έκδοση 5.0.Συγκεκριμένα έχω το μοντέλο LENOVO K3 NOTE K50-t5.Εάν έχει βρει κάποιος κάποιο τρόπο για να το κάνει αναβάθμιση εάν μπορεί παρακαλώ να μου τον πει εάν θέλει.Ευχαριστώ

Φιλικά,Χαράλαμπος.

 

Μπορείς να περάσεις μια rom με android 6.

Εδώ μπορείς να βρεις πολλές http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-k/k-50/

Εγώ πέρασα αυτή http://www.needrom.com/download/slick-s427-row/

Οδηγίες για το πώς περνιέται θα βρεις λίγο ποιο πίσω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να περάσεις μια rom με android 6.

Εδώ μπορείς να βρεις πολλές http://www.needrom.com/category/lenovo/serial-k/k-50/

Εγώ πέρασα αυτή http://www.needrom.com/download/slick-s427-row/

Οδηγίες για το πώς περνιέται θα βρεις λίγο ποιο πίσω

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε.Είχες κάποιο θέμα μετά την αναβάθμιση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που εγώ έχω το K3 NOTE K50-T5 και μερικοι το a40 εαν θα υπαρξει καποιο προβλημα εαν εγω κανω αναβαθμιση με το αρχειο για το a40 ενω εχω το k50-t5

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε.Είχες κάποιο θέμα μετά την αναβάθμιση?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει κάποιο πρόβλημα που εγώ έχω το K3 NOTE K50-T5 και μερικοι το a40 εαν θα υπαρξει καποιο προβλημα εαν εγω κανω αναβαθμιση με το αρχειο για το a40 ενω εχω το k50-t5

 

Και το δικό μου k50-t5 είναι. Την πέρασα και όλα καλά. Πολύ ευχαριστημένος. Καμιά κινεζιά, τα απολύτως απαραίτητα και όλα Ελληνικά.

Απλά να βάλεις σωστά τον φάκελο του twrp στην κάρτα για να το δει στο restore. (βήμα 6)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ γιατι σιγουρα εχει ξαναερωτηθει αρκετες φορες αυτό που θα ρωτησω αλλα μιας και δεν εχω χρονο να το ψαξω ,θελω να παρω ένα lenovo k3 note k50-t3s απομ fasttech (σημρα προσφορα 89 ευρω),αυτό που θελω να ξερω είναι αν θα μου είναι ευκολο να φλασαρω την international rom για να εχω και 4g,και αν υπαρχει αναλυτικος πουθενα οδηγος?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σορρυ γιατι σιγουρα εχει ξαναερωτηθει αρκετες φορες αυτό που θα ρωτησω αλλα μιας και δεν εχω χρονο να το ψαξω ,θελω να παρω ένα lenovo k3 note k50-t3s απομ fasttech (σημρα προσφορα 89 ευρω),αυτό που θελω να ξερω είναι αν θα μου είναι ευκολο να φλασαρω την international rom για να εχω και 4g,και αν υπαρχει αναλυτικος πουθενα οδηγος?

 

Τις 2-3 τελευταίες σελίδες αν διαβάσεις νομίζω θα καλυφθείς. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται την international rom για να έχει 4g.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα θέμα: με δύο διαφορετικές κάρτες SIM (Vodafone και Cosmote) δεν έχω 4G σε καμία από τις δύο υποδοχές. Εννοείται ότι είναι ενεργοποιημένο το 4G από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου (αυτόματα 4G/3G/2G). Το τηλέφωνο ήρθε από vickmall με S205ROW και πήρε OTA αναβάθμιση σε 422, 424 και τέλος 427. Κάπου μου φαίνεται ότι διάβασα ότι με την αναβάθμιση σε 427 υπάρχει θέμα με το 4G, αλλά δεν το βρίσκω.

Κατά τ' αλλά το τηλέφωνο δουλεύει ρολόι και θεωρώ ότι προσφέρει φοβερό vfm.

Edited by harisma23
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να δοκιμάσω σε 422 και 424, επειδή έκανα στο καπάκι τις ενημερώσεις.

 

Επισης οι κάρτες είναι νέες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...