Jump to content

Lenovo K3 Note


Karthan7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα. Ραγισε η οθονη μ πριν λιγο καιρο, παρηγγειλα αλλη κ δυστυχως δοκιμασα να κανω μονος μ την αλλαγη..

Να μην τα πολυλογω, την αλλαξα με βαση καποια videos που ειχαν ανεβει στο thread κ μαζι με ακομα ενα που βρηκα

αλλα δεν στεφθηκε με επιτυχια.. Το τηλεφωνο λειτουργει κανονικα, ακουω τον ηχο απο μηνυματα του facebook αλλα το μονο που δειχνει ειναι ασπρο (οταν ανοιγει) και μετα μενει αναμενη σε μαυρο-γκρι. Οποιος μπορει να σκεφτει κατι που θα βοηθησει τον ευχαριστω πολυ. Edited by dsmitsos
Link to comment
Share on other sites

"Η ευρεια κινηση αφης εχει σταματησει" συσκευη απο vickmall..αψογο γενικα.πως διορθωνεται αυτο το μηνυμα που βγαινει κατα την επανεκκινηση;;ευχαριστω πολυ πολυ!!
Με titanium backup κάνεις freeze την εφαρμογή wide touch (ευρεία κίνηση αφής) και δεν σου ξαναεμφανίζεται το μήνυμα.
Link to comment
Share on other sites

Πιυ ειναι αυτη η δυνατοτητα;;;;;

Vibeui v12

Ευχαριστω πολυ!!

 

Εγώ έχω Vibe ui v2.5 custom από k5 note σε elephone και εκεί υπάρχει η ρύθμιση αυτή οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω άλλο. Δεν έχω βάλει την 2.8. και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανες τα παραπάνω τώρα όλα είναι εύκολα. Πρώτα πρώτα, αν θελήσεις να αλλάξεις custom recovery (από cwm να πας σε twrp και αντίστροφα) γίνεται σε 1 λεπτό. κατεβάζεις την εφαρμογή flashify, περνάς στο κινητό το recovery.img που θες και κάνεις ό,τι κάνει ο τύπος στο βίντεο από το 5:00 ώς το 6:15 (κυριολεκτικά ένα λεπτό δηλαδή):

 

Για να βάλεις custom rom περνάς στην sd το zip της ρομ που θες, κάνεις boot στη recovery που έχεις (γίνεται και αυτό εύκολα μέσα από το flashify) και κάνεις:

1) wipe data->yes

2) wipe cache->yes

3) advanced->wipe dalvik->yes

4) install from zip και επιλέγεις τη διαδρομή που βρίσκεται το ζιπ με την ρομ.

Αυτό ήταν! Περιμένεις να τελειώσει το install, κάνεις reboot system και έχεις νέα ρομ. Το reboot μετά την εγκατάσταση μπορεί να διαρκέσει 10-15 λεπτά, μην ανυσηχήσεις ότι κόλλησε το κινητό.

 

Α τέλεια! Και πως κάνω το boot στο recovery? Πατάω όλα τα κουμπιά μαζι και μπαινει σε recovery οταν ανοιξει και ετσι βαζω την ρομ?

Link to comment
Share on other sites

Α τέλεια! Και πως κάνω το boot στο recovery? Πατάω όλα τα κουμπιά μαζι και μπαινει σε recovery οταν ανοιξει και ετσι βαζω την ρομ?
Είτε κλείνεις το κινητό και μετά το ανοίγεις πατώντας ταυτόχρονα και συνεχόμενα τα κουμπιά on/off και volume up/down (όταν σου βγάλει το logo της lenovo όπως όταν το ανοίγεις κανονικά, δεν αφήνεις τα κουμπιά, συνεχίζεις να τα κρατάς μέχρι να εμφανιστεί το μενού της cwm) είτε κατεβάζεις την εφαρμογή flashify και από το μενού της επιλέγεις boot recovery. Εγώ το κάνω με flashify τσακ μπαμ, ούτε να κλείνω το κινητό ούτε να πατάω ταυτόχρονα κουμπιά κλπ.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως μπορεί καπιος να κάνη ένα βιντεακη να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε τεχνολογία στα ελληνικα γενικά ότι μπωρι
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Έχω εγκαταστήσει την τελευταία Miui και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εξαίρεση αποτελεί το ότι δε μου αναγνωρίζει την κάρτα για εγκατάσταση apk. Μπορώ να δω φωτό, τραγούδια κλπ. αλλά όχι apk. Γνωρίζει κανείς κάποια λύση; Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Τα αρχεία της SD Τα βλέπω. Εγκατάσταση apk δεν μπορώ να κάνω!

 

Τι μήνυμα σου βγάζει ακριβώς;

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Δε βγάζει κάποιο μνμ. Στις ρυθμίσεις -Αποθηκευτικός χώρος, τη δειχνει κενή.

 

Μα αφού είπες πριν πως τα αρχεία τα βλέπεις.

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Κουφό αλλά τα βλέπω ενώ τη δείχνει κενή. Μεταφορά εφαρμογών στην κάρτα όμως δεν μπορώ να κάνω.
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! ειμαι κατοχος δυο μερες τωρα κ εγω του ,,,lenovo k3 note!! το εφερα κ εγω απο εξω στην τιμη 145 ευρω, ειναι πολυ καλο το τηλ! :) εχω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε να με βοηθησετε ! ...(1)... η καρτες sim ειναι κ η δυο ενεργες ? η δεν ειναι ? οταν μιλαω στην μια γραμμη στην αλλη περνουν κ λεει κλειστη ? αν ειναι ετσι τοτε η μια ειναι active,,!! κ η αλλη stanbay? αν ειναι ετσι λιγο με χαλαει αυτο,, :wacko: γιατι στο τηλ γραφει active κ η δυο γραμμες οταν πας να κανεις επιλογη!! θα ηθελα βοηθεια σε αυτο ? κ αν θελει αλλη ρυθμισει να κανω ? ...(2)... εχει καποια κινεζικα μεσα! εχει ενα χρυσο οδηγο εκει που πας να κανεις κληση τηλ το ανοιγεις κ ειναι ολο κινεζικα! αν τα διαγραψω αυτα,,, κ καποιες αλλες,,,κινεζικες ςφαρμογες,,,, θα εχω θεμα με το τηλ ? αν του κανω root θα ειναι ολα οκ ?,,, ...(3)... με την φωτογραφικη μιχανη ποιες ρυθμησεις ειναι η πιο καλες για μερα κ για νυχτα ?? αυτα για αρχη,,κ θα ηθελα την βοηθεια σας,, ευχαριστω!
Link to comment
Share on other sites

γεια σας! ειμαι κατοχος δυο μερες τωρα κ εγω του ,,,lenovo k3 note!! το εφερα κ εγω απο εξω στην τιμη 145 ευρω, ειναι πολυ καλο το τηλ! :) εχω καποιες ερωτησεις αν μπορειτε να με βοηθησετε ! ...(1)... η καρτες sim ειναι κ η δυο ενεργες ? η δεν ειναι ? οταν μιλαω στην μια γραμμη στην αλλη περνουν κ λεει κλειστη ? αν ειναι ετσι τοτε η μια ειναι active,,!! κ η αλλη stanbay? αν ειναι ετσι λιγο με χαλαει αυτο,, :wacko: γιατι στο τηλ γραφει active κ η δυο γραμμες οταν πας να κανεις επιλογη!! θα ηθελα βοηθεια σε αυτο ? κ αν θελει αλλη ρυθμισει να κανω ? ...(2)... εχει καποια κινεζικα μεσα! εχει ενα χρυσο οδηγο εκει που πας να κανεις κληση τηλ το ανοιγεις κ ειναι ολο κινεζικα! αν τα διαγραψω αυτα,,, κ καποιες αλλες,,,κινεζικες ςφαρμογες,,,, θα εχω θεμα με το τηλ ? αν του κανω root θα ειναι ολα οκ ?,,, ...(3)... με την φωτογραφικη μιχανη ποιες ρυθμησεις ειναι η πιο καλες για μερα κ για νυχτα ?? αυτα για αρχη,,κ θα ηθελα την βοηθεια σας,, ευχαριστω!

καλοριζικο.

και οι δυο sim ειναι active.κατεβασε μια εφαρμογη rootchecker και δες αν ειναι root.

για να αποφυγεις τα κινεζικα πρεπει να περασεις μια πολυγλωσση custom rom.ετσι εκτος απο το προβλημα με τα κινεζικα,θα εχεις και τελειο συγχρονισμο στο flash,και πολυ καλες φωτογραφιες.

εγω παντα στο auto εχω την καμερα και τραβαει μια χαρα και την νυχτα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είτε κλείνεις το κινητό και μετά το ανοίγεις πατώντας ταυτόχρονα και συνεχόμενα τα κουμπιά on/off και volume up/down (όταν σου βγάλει το logo της lenovo όπως όταν το ανοίγεις κανονικά, δεν αφήνεις τα κουμπιά, συνεχίζεις να τα κρατάς μέχρι να εμφανιστεί το μενού της cwm) είτε κατεβάζεις την εφαρμογή flashify και από το μενού της επιλέγεις boot recovery. Εγώ το κάνω με flashify τσακ μπαμ, ούτε να κλείνω το κινητό ούτε να πατάω ταυτόχρονα κουμπιά κλπ.

 

Ωραια σε ευχαριστω..Να ρωτησω τωρα απο ρομ οι VIBE UI της lenovo ειναι καλες? Αποτι βλεπω στο need rom ειναι καλες αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι ολες εχουν και απο κατι..Ιδιαιτερο προβλημα μου ειναι το led notification που δεν λειτουργει εκτος απο κλησεις και τετοια...Αλλα και κατι μπαγκαρισματα οταν κανει και μου την δινει στα νευρα..Αυτήν έχω δει που νομίζω είναι καλή http://www.needrom.com/download/lenovo_k3_lollipop_5-1_r1540d_row_v15-40_cuoco92/#comments

Edited by Reith
Link to comment
Share on other sites

καλοριζικο.

και οι δυο sim ειναι active.κατεβασε μια εφαρμογη rootchecker και δες αν ειναι root.

για να αποφυγεις τα κινεζικα πρεπει να περασεις μια πολυγλωσση custom rom.ετσι εκτος απο το προβλημα με τα κινεζικα,θα εχεις και τελειο συγχρονισμο στο flash,και πολυ καλες φωτογραφιες.

εγω παντα στο auto εχω την καμερα και τραβαει μια χαρα και την νυχτα.

 

Φιλε μου κατεβασα το rootchecker κ μου δειχνει οτι δεν εχει γινει σωστο ρουταρισμα..

Εχω βρει στο youtube αυτο το βιντεο:

που λεει πως γινεται, γιατι δεν ειμαι σχετικος με αυτα. Ποια ειναι η γνωμη σου? Εναλλακτικα εχεις καποιον αλλον τροπο να μου προτινεις? Και οταν το κανω θα ειναι ολα οκ ή θα πρεπει μα κανω κ αλλες ρυθμισεις?

Σ'ευχαριστω για τη βοηθεια σου

Link to comment
Share on other sites

Ωραια σε ευχαριστω..Να ρωτησω τωρα απο ρομ οι VIBE UI της lenovo ειναι καλες? Αποτι βλεπω στο need rom ειναι καλες αλλα δεν ειμαι σιγουρος γιατι ολες εχουν και απο κατι..Ιδιαιτερο προβλημα μου ειναι το led notification που δεν λειτουργει εκτος απο κλησεις και τετοια...Αλλα και κατι μπαγκαρισματα οταν κανει και μου την δινει στα νευρα..Αυτήν έχω δει που νομίζω είναι καλή http://www.needrom.com/download/lenovo_k3_lollipop_5-1_r1540d_row_v15-40_cuoco92/#comments
Αν θες led τότε κοίτα μόνο για vibeui roms. Βρες 2-3 ρομ που να βρίσκεις ότι σου αρέσουν και όποτε έχεις χρόνο κάτσε και ξεκίνα να φλασάρεις. Βάλε την πρώτη και περιεργάσου την να δεις τα μενού, τις λειτουργίες, την εμφάνιση κλπ. Αν δεις και σου κάνει μείνε σε αυτή ή κράτα τη στα υπόψη και φλάσαρε και τις άλλες μήπως και είναι ακόμα καλύτερες. Εγώ όταν δοκιμάζω ρομ σημειώνω σε ένα χαρτί τι μου άρεσε και τι όχι σε κάθε μία και στο τέλος έχοντας συνοπτικά τα συν και τα πλην αποφασίζω ποια θα κρατήσω. Εννοείται ότι στις δοκιμές λόγω χρόνου δεν στήνω όλο το κινητό απλώς εγκαθιστώ κάποιες βασικές εφαρμογές για να δω αν δουλεύουν οκ. Το τελικό στήσιμο το κάνω όταν βάλω τη ρομ που αποφάσισα να κρατήσω. Βέβαια, αν έχεις χρονικό περιθώριο και όρεξη να στήνεις το κινητό κάθε φορά που δοκιμάζεις ρομ (και να την δουλεύεις για 2-3 μέρες τουλάιχστον) τότε ακόμα καλύτερα γιατί θα έχεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη για τη ρομ.
Link to comment
Share on other sites

Αν θες led τότε κοίτα μόνο για vibeui roms. Βρες 2-3 ρομ που να βρίσκεις ότι σου αρέσουν και όποτε έχεις χρόνο κάτσε και ξεκίνα να φλασάρεις. Βάλε την πρώτη και περιεργάσου την να δεις τα μενού, τις λειτουργίες, την εμφάνιση κλπ. Αν δεις και σου κάνει μείνε σε αυτή ή κράτα τη στα υπόψη και φλάσαρε και τις άλλες μήπως και είναι ακόμα καλύτερες. Εγώ όταν δοκιμάζω ρομ σημειώνω σε ένα χαρτί τι μου άρεσε και τι όχι σε κάθε μία και στο τέλος έχοντας συνοπτικά τα συν και τα πλην αποφασίζω ποια θα κρατήσω. Εννοείται ότι στις δοκιμές λόγω χρόνου δεν στήνω όλο το κινητό απλώς εγκαθιστώ κάποιες βασικές εφαρμογές για να δω αν δουλεύουν οκ. Το τελικό στήσιμο το κάνω όταν βάλω τη ρομ που αποφάσισα να κρατήσω. Βέβαια, αν έχεις χρονικό περιθώριο και όρεξη να στήνεις το κινητό κάθε φορά που δοκιμάζεις ρομ (και να την δουλεύεις για 2-3 μέρες τουλάιχστον) τότε ακόμα καλύτερα γιατί θα έχεις και πιο ολοκληρωμένη άποψη για τη ρομ.

 

Αυτήν που έβαλα στο λινκ πως την κοβεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Πωλείται lenovo k3 note αγορασμένο τον 09/2015, σε κατάσταση ΟΛΟΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ, με 2ο καπάκι σε μαύρο χρώμα, το πρώτο είναι σε άσπρο . Το τηλέφωνο φοράει την Ινδική rom και παίζει άψογα. Είναι αγορασμένο απο minideal απο ελλάδα, φοράει tempered glass και δινονται και 2 θηκες. Τιμή στα €150.

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου αποστείλει email.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν που έβαλα στο λινκ πως την κοβεις?
Η ιταλική του Cuoco είναι, ίσως η πιο δημοφιλής custom rom, θεωρείται από τις καλές vibeui. Περισσότερες πληροφορίες δεν ξέρω γιατί εγώ έχω aosp rom. Πάντως αυτή του cuoco τη χρησιμοποιούν πάρα πολλοί (αν όχι οι περισσότεροι) εδώ μέσα και μπορείς να ρωτήσεις και να μάθεις ό,τι θες σχετικά.
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν που έβαλα στο λινκ πως την κοβεις?

 

Απο όσες έχω δοκιμάσει ίσως η καλύτερη. Το LED δουλεύει κανονικά για όλες τις εφαρμογές.

 

Όμως:

 

Επαφές ταξινομημένες με το επώνυμο ξέχνα το. Δεν υπάρχει καν σαν επιλογή και ακόμα και εφαρμογή να κατεβάσεις δεν παίζει εκτός από μερικές που έχουν δικό τους τρόπο εμφάνισης και το κάνουν αλλά δεν βρήκα καμιά που να μου αρέσει για να την κρατήσω. Πολύ Old fashioned για το Lollipop

 

Με λιγοστό φως καλύτερα να μην βάζεις φλας μιας και βγαίνουν πιο σκοτεινές με φλας παρά χωρίς. Αν εδώ κάποιος ξέρει κανένα fix με έσωσε.

 

Αν θες λειτουργία 2G Only για να μην τρως την μπαταρία τότε αυτό το κάνεις είτε μέσα από το Engineering Setings ή κατεβάζεις μια εφαρμογή Switch Network type

 

Υπάρχει και η προηγούμενη 5.0 του Ιταλού που τα παραπάνω δουλεύουν σωστά αν θες να δοκιμάσεις. Η κάμερα είναι λίγο σκοτεινή αλλά όχι τόσο όσο στην 5.1

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

έχει δύο μέρες που μου έκανε ένα φίλος αναβαθμιση με του ιταλού.

ολά καλά.

το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν χτυπάει ειδοποίηση ημερολογίου δεν ανάβει η οθόνη καθώς και επείδή είναι κλειδωμένο δεν μπορώ να σταματήσω τον ήχο.

με την προηγούμενη που είχα δηλαδή τις κινεζιές έπαιζε, άναβε η οθόνη με το ημερολόγια της μάνας του άσχετα αν ήταν κλειδωμένο και φυσικά το έσερνα προς τα κάτω και έκλεινε.

μπορείτε να βοηθήσετε?????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους,

 

έχει δύο μέρες που μου έκανε ένα φίλος αναβαθμιση με του ιταλού.

ολά καλά.

το μόνο πρόβλημα είναι ότι όταν χτυπάει ειδοποίηση ημερολογίου δεν ανάβει η οθόνη καθώς και επείδή είναι κλειδωμένο δεν μπορώ να σταματήσω τον ήχο.

με την προηγούμενη που είχα δηλαδή τις κινεζιές έπαιζε, άναβε η οθόνη με το ημερολόγια της μάνας του άσχετα αν ήταν κλειδωμένο και φυσικά το έσερνα προς τα κάτω και έκλεινε.

μπορείτε να βοηθήσετε?????

 

 

ενω όταν χτυπάει το ξυπνητήρι η οθόνη ανάβει κανονικά άσχετα άν είναι κλειδωμένο!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...