Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M9)


pik.
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εν αναμονή του τέλειου, θα μείνω με το s3 για πάντα έτσι όπως το πάνε οι εταιρείες. Πρέπει να μειώσω τα standards μου...

 

Το τέλειο δυστυχώς δεν θα υπάρξει ποτέ. Και εγώ με αυτό το σκεπτικό λειτουργούσα μέχρι που συνειδητοποίησα πως ισχύει αυτό που διάβαζα κόσμος να γράφει στα φόρουμ. Καμία εταιρία δεν πρόκειται να κυκλοφορήσει την τέλεια συσκευή και αυτό είναι εσκεμμένο. Ακόμα και αν μπορεί να την κατασκευάσει, δεν θα το κάνει.

 

Απλά τροφή για σκέψη και τίποτα παραπάνω:

http://www.forbes.com/sites/ianmorris/2015/05/25/htc-one-m9-camera-fails-in-tests-its-worse-than-a-three-year-old-iphone-4s/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάπως έτσι είναι τα πράγματα. Πάντως αρχής γενομένης από το z3 και μετέπειτα από το iPhone 6 και εν συνεχεία από τα m9 s6 lg g4 νομίζω πως έχουμε ανέβει επίπεδο πλέον στις συσκευές μας. Έπαιξα με όλες αυτές που αναφέρω και μόνο θετικά σχόλια για όλες έχω να κάνω. Οι ανάγκες όμως του καθενός είναι αυτές που κάνουν την διαφορά υπέρ του ενός η του άλλου. Για μένα που σαν πρώτες επιλογές βάζω οθόνη κάμερα και μπαταρία έμεινα στην σαμμυ, αφού πρώτα τις δοκίμασα όλες.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι βέβαια να αποφασίσουμε και τι είναι βαριά χρήση.

Γιατί εγώ π.χ. που δεν έχω παίξει ποτέ παιχνίδι σε κινητό και δεν με ενδιαφέρει (γιατί π.χ. θα παίξω Witcher στον υπολογιστή και όχι χαζά παιχνίδια στο κινητό) δεν θεωρώ βαριά χρήση αυτό, το θεωρώ χαβαλέ. Για άλλον μπορεί να είναι το πιο σημαντικό.

Αντίθετα βαριά χρήση θα θεωρήσω αρκετές κλήσεις για τη δουλειά μου, πολλά μέιλ για τη δουλειά μου και πάει λέγοντας. Την ταχύτητα όταν ανοίξει o dialer, να μην κολλάει το πληκτρολόγιο (και δεν μιλάω για το 2008, μέχρι και τώρα έχουν θέματα κινητά πανάκριβα) και ένα σωρό τέτοιες λεπτομέρειες που είναι η τελική εμπειρία χρήσης.

Ο καθένας κάνει διαφορετικά πράγματα με το κινητό και θέλει άλλα. Προσωπικά τα κινητά της HTC με ικανοποιούν τόσο εξωτερικά σαν εμφάνιση όσο και σαν λειτουργία. Επειδή δε, ασχολούμαι ερασιτεχνικά με τη φωτογραφία δεν με απασχολεί τόσο η κάμερα γιατί τη χρησιμοποιώ για απλά πράγματα και σε απλές αναλύσεις. Αντίθετα, η μπαταρία είναι τρομερά βασικό πράγμα για μένα και ούτε το S6, ούτε το M9 είναι καλά σε αυτόν τον τομέα. Τώρα από εκεί και πέρα η αριθμολαγνεία με τα Antutu δεν μου λέει κάτι. Δεν θυμάμαι κινητό Σάμμυ που να μην οργίαζε σε benchmarks και είναι ελάχιστα (ΑΝ υπάρχουν) τα κινητά της που ο TW δεν αργούσε.

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πως με το τελευταίο firm έχουν γίνει ακόμα καλύτερα τα πράγματα στην μπαταρία.

Τα παιδιά που το έχουν και το πέρασαν τι βλέπουν?

Ισχύει?

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πως με το τελευταίο firm έχουν γίνει ακόμα καλύτερα τα πράγματα στην μπαταρία.

Τα παιδιά που το έχουν και το πέρασαν τι βλέπουν?

Ισχύει?

Έχει δοθεί μόνο στην Ταϊβάν. Ακούστηκε ότι έβγαλε bug στην φόρτιση και δεν προχώρησε, προφανώς μέχρι να διορθωθεί.

Edited by bouss
You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Ακούγεται πως με το τελευταίο firm έχουν γίνει ακόμα καλύτερα τα πράγματα στην μπαταρία.

Τα παιδιά που το έχουν και το πέρασαν τι βλέπουν?

Ισχύει?

 

Μας τρωει το χερι μας ετσι??? χαχα... εγω εδωσα το edge και ακομα ψαχνομαι....

Current: Apple iPhone 11 Pro Max (Space Grey)

 

 

___________________Notable History___________________

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του M9 πλέον. Bronze το χρώμα και είναι φοβερό. Ήμουν κάτοχος του M8, πολύ ωραίο κινητό, θερμαίνεται αρκετά με χρήση 4G, αλλά δεν με χαλάει. Κανένα άλλο παράπονο μέχρι.στιγμής, software που δεν κολλάει πουθενά. Αν καταφέρουν και λύσουν κάπως το πρόβλημα της θερμοκρασίας, τότε θα ήταν άριστο!!
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του M9 πλέον. Bronze το χρώμα και είναι φοβερό. Ήμουν κάτοχος του M8, πολύ ωραίο κινητό, θερμαίνεται αρκετά με χρήση 4G, αλλά δεν με χαλάει. Κανένα άλλο παράπονο μέχρι.στιγμής, software που δεν κολλάει πουθενά. Αν καταφέρουν και λύσουν κάπως το πρόβλημα της θερμοκρασίας, τότε θα ήταν άριστο!!

Φίλε μου δεν έχει θέμα με την θερμοκρασία σου φαίνεται γιατί είναι μέταλλο..με χρήση βαριά φτάνει μέχρι τους 44 όπου μετά από λιγάκι πέφτει γρήγορα..άντε να δω ποτέ θα έρθει το νέο update..αν βρει κανένας η διαβάσει τίποτα ας ενημερώσει..

«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν έχει θέμα με την θερμοκρασία σου φαίνεται γιατί είναι μέταλλο..με χρήση βαριά φτάνει μέχρι τους 44 όπου μετά από λιγάκι πέφτει γρήγορα..άντε να δω ποτέ θα έρθει το νέο update..αν βρει κανένας η διαβάσει τίποτα ας ενημερώσει..

Το update έχει πάει στην Ταϊβάν και κάποιοι το έβαλαν με custom. Λέγεται ότι είναι ασχολείται κυρίως με την κάμερα όπου υπάρχει μεγάλη βελτίωση και μια μικρή βελτίωση στους χρόνους της μπαταρίας. Από επίσημα χείλη λέχθηκε ότι το update έρχεται σύντομα (soon), ενώ ήδη δοκιμάζεται το επόμενο που θα φέρει την 5.1.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Μας τρωει το χερι μας ετσι??? χαχα... εγω εδωσα το edge και ακομα ψαχνομαι....

Το μικρόβιο υπάρχει, αλλά έχω να παρατηρήσω πως φέτος όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν δώσει πολύ καλές συσκευές. S6 m9 και τώρα το g4 που ήρθε σήμερα και παίζω μαζί του πραγματικά είναι πολύ καλό.

Όπως και να έχει όποτε βαριέσαι κάνεις την αλλαγή.

Εγώ θα κρατήσω λίγο ακόμα το g4 και αν το αλλάξω θα ξαναπάρω το m9 να κάνει παρέα στο s6 edge.

Note 20 plus Snap/Ιphone 13 Pro Max/Ipad Pro 12.9 /Samsung Tab s6

Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με Skype και στην φόρτιση έπιασε 53 βαθμούς...πραγματικά δεν μπορούσα να το αγγιξω
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με Skype και στην φόρτιση έπιασε 53 βαθμούς...πραγματικά δεν μπορούσα να το αγγιξω

σε turbo charger ή σε κανονικό φορτιστή; σε turbo charger όλα καίνε, και ειδικά το m9 που είναι όλο μεταλλικό. Και άλλα high end τηλέφωνα πιάνουν τέτοιες θερμοκρασίες, απλά δεν τα νιώθουμε έτσι στο χέρι λόγω του υλικού.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ παιδιά δίνω μεγάλη σημασία στο τι συμβαίνει στην πράξη όταν χρησιμοποιώ την συσκευή μου.

Η θερμοκρασία με απασχολεί πάρα πολύ γιατί ζω σε χώρα που έχουμε 6 μήνες καλοκαίρι.

 

Τι να την κάνω την θεωρία που λέει ότι το iPhone διαθέτει gpu που δεν ρίχνει εύκολα τα frames όταν παίζεις games από την στιγμή που κάνοντας απλή χρήση πχ Facebook με 3g το καλοκαίρι, γίνεται βασανιστικό το κράτημα της συσκευής.

Με iPhone 4s και 5s δεν μπορούσα να τα δουλέψω όταν καθόμουν κάπου έξω για καφέ.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό με Skype και στην φόρτιση έπιασε 53 βαθμούς...πραγματικά δεν μπορούσα να το αγγιξω

Να αποφεύγεις τέτοια σενάρια με οποιαδήποτε συσκευή. Θα σου μείνει η μπαταρία στο χέρι πολύ γρήγορα έτσι. Φόρτιση και χρήση συγχρόνως είναι θάνατος για την μπαταρία τόσο για την καταπόνηση όσο και για τη θερμότητα που ανεβαίνει και φθείρει την μπαταρία πριν την ώρα της.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Να αποφεύγεις τέτοια σενάρια με οποιαδήποτε συσκευή. Θα σου μείνει η μπαταρία στο χέρι πολύ γρήγορα έτσι. Φόρτιση και χρήση συγχρόνως είναι θάνατος για την μπαταρία τόσο για την καταπόνηση όσο και για τη θερμότητα που ανεβαίνει και φθείρει την μπαταρία πριν την ώρα της.

 

Δεν νομίζω ότι το Skype ανεβάζει τόσο πολύ την θερμοκρασία... Και χωρίς να έκανε κάτι πάλι θα ανεβάζει θερμοκρασία ο turbo φορτιστής.

Link to comment
Share on other sites

Παντως από διαφορα κινητα πολλων κατασκευαστών που εχω δοκιμασει τα htc είναι αυτά που αναπτυσουν τις υψηλότερες θερμοκρασίες κατά τη φορτιση.

Αρα δεν μου κανει εντυπωση ότι η παραδοση συνεχιζεται και στο m9.

Αλλα κανονας είναι πως όταν φορτιζουμε δεν τρεχουμε εφαρμογες εκτος ισως μονο αν θελουμε να μιλησουμε με κανα bt handsfree η ένα συντομο sms,ουτε Skype ουτε παιχνίδια ουτε video να βλέπουμε.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Με τον φορτιστή που υπήρχε μέσα στο κουτί το φορτισα..το ξέρω ότι είναι κάπως λογικό να ανεβάσει θερμοκρασία απλά οι 53 βαθμοί μου φάνηκαν πάρα πολλοι
Nokia 8210,Nokia 6600,Sony Ericsson w810,Nokia N70,Sony Ericsson w995,Nokia N8,Nokia lumia 800.Samsung Galaxy S3,Ηtc ONE m9
Link to comment
Share on other sites

Με τον φορτιστή που υπήρχε μέσα στο κουτί το φορτισα..το ξέρω ότι είναι κάπως λογικό να ανεβάσει θερμοκρασία απλά οι 53 βαθμοί μου φάνηκαν πάρα πολλοι

Ειχα δοκιμασει να κανω mirroring streaming στην τηλεόραση και να φορτίζει ταυτόχρονα και ζεμεταγε κανονικα,ωσπου μετα κανα 20λεπτο το εκλεισα διοτι φοβηθηκα μην παθει τιποτα(m8)

Φυσιολογικο μου φανηκε παντως.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι το Skype ανεβάζει τόσο πολύ την θερμοκρασία... Και χωρίς να έκανε κάτι πάλι θα ανεβάζει θερμοκρασία ο turbo φορτιστής.

 

Με 10 λεπτά Skype το m8 ζεσταίνεται πόσο μάλλον με το φορτιστή στη πρίζα οπότε φυσιολογικό μου ακούγεται..Μια φορά τόλμησα και το έκανα κ το κινητό ζεματαγε!

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Στο μ7 σε γνήσιο φορτιστή αυτοκινήτου και χρήση navigation το χειμώνα (δεν είναι δυνατό να μην γίνεται χρήση του κινητού όταν φορτίζει όπως ανέφεραν μερικοί,πχ το παράδειγμά μου - πλοήγηση!), έφτασε 52 βαθμούς και άρχισε να μυρίζει καμένο όλο το αυτοκίνητο! Δεν το κατάλαβα αμέσως γιατί ήμουνα στην εθνική και νόμιζα ότι μυρίζουν από έξω τα λάστιχα των φορτηγών... Αποτέλεσμα το κινητό να σβήσει. Όταν το έπιασα ζεμάταγε. Συνέχισε να μυρίζει καμένο για σχεδόν 3 βδομάδες!!!, αλλά τώρα πλέον δεν μυρίζει και λειτουργεί κανονικά! Έτρεξα όλα τα τεστ που μου είπαν τηλεφωνικά από την HTC πχ μπαταρίας, θερμοκρασίας και όλα οκ. Τώρα τι έγινε και αν αυτό είναι φυσιολογικό τα συμπεράσματα δικά σας...
Link to comment
Share on other sites

Με αλλα λογια, "you are charging it wrong"...

Ρε για κοιτα που αυτα που κοροιδευαμε οταν γινονται σπιτι μας φταιμε εμεις...

 

Κοινή λογική λέγεται το να μην επιβαρύνεις ιδιαίτερα οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή όταν φορτίζει.

Και να μην συμβεί κάποιο κακό στο κινητό, κάνεις κακό στην μπαταρία και στο χρόνο ζωής της μελλοντικά.

Link to comment
Share on other sites

Κοινή λογική λέγεται το να μην επιβαρύνεις ιδιαίτερα οποιαδήποτε ηλεκτρονική συσκευή όταν φορτίζει.

Και να μην συμβεί κάποιο κακό στο κινητό, κάνεις κακό στην μπαταρία και στο χρόνο ζωής της μελλοντικά.

 

Η κοινη λογικη καποτε ηταν να μην ψηφιζουν οι γυναικες. Οποτε, οτι ξεκιναει με "κοινη λογικη" δεν ειναι επιχειρημα. Παμε λοιπον παρακατω.

Δηλαδη πλοηγηση στο αυτοκινητο με φορτιστη εσυ πρωτη φορα το ακους ε? :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια βλεπω μεσα στον filemanager εναν φακελο με την ονομασια baidu τι ειναι αυτος ο φακελος εχει κανας ιδεα;;:!:

 

Η κοινη λογικη καποτε ηταν να μην ψηφιζουν οι γυναικες. Οποτε, οτι ξεκιναει με "κοινη λογικη" δεν ειναι επιχειρημα. Παμε λοιπον παρακατω.

Δηλαδη πλοηγηση στο αυτοκινητο με φορτιστη εσυ πρωτη φορα το ακους ε? :rolleyes:

Εγώ πάντως βρε παιδιά τι για φόρτιση το Έχω δεν ανεβάζει τρελές θερμοκρασίες..

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by kollatos
«Ή ΤΑΝ Ή ΕΠΙ ΤΑΣ»
Link to comment
Share on other sites

Η κοινη λογικη καποτε ηταν να μην ψηφιζουν οι γυναικες. Οποτε, οτι ξεκιναει με "κοινη λογικη" δεν ειναι επιχειρημα. Παμε λοιπον παρακατω.

Δηλαδη πλοηγηση στο αυτοκινητο με φορτιστη εσυ πρωτη φορα το ακους ε? :rolleyes:

 

Φοβερό το επιχείρημα για τις γυναίκες και σχετικότατο με την τεχνολογία και την επίδραση της θερμότητας σε μπαταρίες.

Φαντάζομαι (και ελπίζω) ότι κι εσύ δεν ακούς πρώτη φορά ότι η αυξημένη θερμότητα προκαλεί προβλήματα στις μπαταρίες.

:lol:

Από εκεί και πέρα, όταν κάτι συμβαίνει δεν σημαίνει ότι δεν έχει και αρνητικές συνέπειες. Πολλά πράγματα δεν ακούμε πρώτη φορά. Για παράδειγμα αυτοί που αφήνουν την μπαταρία να αδειάζει τελείως γιατί έχουν μείνει ακόμα 10 χρόνια πριν. Δεν σημαίνει ότι αυτό που κάνουν είναι καλό για την μπαταρία τους. Ούτε σημαίνει ότι επειδή λόγω ανάγκης πολύς κόσμος κάνει πλοήγηση με φορτιστή αυτό δεν επηρεάζει τη ζωή της μπαταρίας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...