Jump to content

Nubia Z9 Mini


Smartdigi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περι καμερας εκπλησομαι που σου δουλεψε με το better camera.

Συνηθως δεν ξεπερναει το 1/14 (προς τα πανω).

Oποτε οταν εισαι σε χαμηλο φωτισμο το κλειστρο "αυτοματα" (ακομα και σε προ mode) θα ειναι καπου εκει. Αν πετυχεις λιγο πιο ευνοικες συνθηκες δουλευει..(βασικα αν παιζεις σε χρονους μικροτερους απο 1/20 )

Για μενα συνηθεια ειναι παντως. Αν μιλαμε σε εντος οικειας μονο στατικα αντικειμενα μπορεις να παρεις μιας και το κλειστρο θα πρεπει να παιξει απο 1/4 εως 1/2 ενιοτε και 1" (με iso 100 παντα) .

Kαι τριποδακι να εχεις για ανθρωπους ειναι κομματακι δυσκολο. (εκτος αν ειναι εκπαιδευμενοι).

Oi χρονοι ειναι με τα δικα μου φωτα/φωτισμο. Μια δοκιμη και θα βρεις τι θελεις ωστε να μη το αφηνεις στο αυτοματο.

Αλλη λυση που βολευει ειναι timer κλειστρο 1/4 η 1/8 oπου "αισθανεσαι" πιο σταθερος και ασε το iso αυτοματα οταν δε θα μπορεις να παιξεις βεβαια με δευτερολεπτα.

 

Dng οσο εψαξα δεν βρηκα κατι και το fv5 δεν το καταφερε.

 

Για τα υπολοιπα συνηθως ο nikstar απανταει ..

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Γενικά είναι πολυ ικανοποιητικό ιδίως με επαρκή φωτισμό.

Το better camera δούλεψε κάποια στιγμή με iso 100 σε χαμηλό φωτισμό δωματίου

δίνοντας ταχύτητες μεχρι και 2 sec αλλά δεν τα κατάφερα ξανά.

Το open camera στο auto τραβάει χωρίς αποθορυβοποίηση, ιδιαίτερα ενδιαφέρον

στα 800 και 1600 σε κοντινά θέματα.

Στο pro mode της δικής του καμερας με iso 100 και φλας στην θέση on σε πολύ χαμηλό φωτισμό

εστιάζοντας μακρύτερα απο 3 μέτρα και μη εχοντας κατι άλλο πιο κοντά, παίρνει φωτομέτρηση και

ανταποδίδει με πολύ καλά αποτελέσματα κρατώντας ανοιχτή την κάμερα για δευτερόλεπτα. Δοκίμασε το

σε δωμάτιο βράδυ με μονο φωτισμό ένα σποτακι που να ρίχνει το φως του στο ταβάνι. Μοιάζει σαν το

night camera.

Αν δεν κάνω λάθος στους XDA διάβασα ότι μπορούμε να αλλάξουμε το apk της κάμερας (root) με κάποιο

νεότερο αρκεί να είμαστε σε android 5.1, ισχύει;

Ελπίζω να βοήθησα κι εγώ με τις παρατηρήσεις μου

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@POIL

 

Για ρομ δες εδώ

http://forum.xda-developers.com/general/rooting-roms/rom-nubia-z9-mini-nx511j-rom-twrp-t3142204

 

Προτίμησε μια stable version μιας και οι beta έχουν τα θεματάκια τους. Η κάμερα app είναι αναβαθμισμένη σε σχέση με αυτή που έχεις. Εκεί έχει και οδηγίες για το πως θα την περάσεις. Την πρώτη φορά θα χρειαστεί να βάλεις καινούρια recovery.

 

Tώρα όσο αφορά το καμμάτι της φωτογραφίας, δεν έχω δοκιμάσει το συνδιασμό που αναφέρεις και σε τέτοιες συνθήκες φωτισμού. Έχω την εντύπωση όμως ότι για να κατέβει τόσο πολύ η ταχύτητα θα πρέπει να πας στο "Slow Shutter" mode και από εκεί βάλε το ISO sto 100 και δοκίμασε πάλι. Το normal mode κρατάει την ταχύτητα σε πιο "σταθερά" νούμερα.

Γενικά πάντως ο μεγάλος χρόνος έκθεσης παράγει noise όπως επίσης και το υψηλό ISO, οπότε θα πρέπει να βρεις μια μέση λύση. Η στοκ κάμερα πάντως μειώνει αρκετά και με καλό αποτέλεσμα τον θόρυβο σε σχέση με άλλες εφαρμογές όπως η A Better Camera που ανέφερες δίνοντας ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Θα έλεγα η διαφορά τους είναι η μερα με την νύχτα.

Για αυτόν το λόγο εγώ έχω κολλήσει με την stock camera app ενώ παλιότερα χρησιμοποιούσα άλλες και κυρίως την FV5.

 

Raw αρχεία δεν τραβάει και πέρα από άλλη ρομ δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nickstar, πέρασα την 3.8.1 και η κάμερα αναβαθμίστηκε. Χρειάζεται battery saver;

 

Eγώ δεν χρησιμοποιώ και δεν το συνιστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Δοκίμασε κανείς το FREEDCAM; Σε γενικές γραμμές δουλεύει αρκετά καλά στο αυτόματο με πολύ

θόρυβο στα μεγάλα iso αλλά βέβαια χωρίς αποθορυβοποίηση δίνοντας έτσι εξαιρετικά δείγματα

στα 100 iso. Διαθέτει πολλές παραμέτρους για manual χρήση αλλά κάπου εδώ αρχίζουν τα κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρεται το FREEDCAM τραβάει dng αρχεία και λύθηκαν αρκετά προβλήματά του.

κατεβάστε την τελευταία έκδοση απο https://github.com/troop/FreeDcam/releases

Edited by POIL
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας την καμερα του z7 mini σε pro mode (manual & slow shutter) διαπίστωσα ότι με iso 100

οι ταχύτητες δούλευαν αυτόματα και κάτω από το 1/17. Στο Z9 mini γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο, υπαρχει

καμμιά απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζοντας την καμερα του z7 mini σε pro mode (manual & slow shutter) διαπίστωσα ότι με iso 100

οι ταχύτητες δούλευαν αυτόματα και κάτω από το 1/17. Στο Z9 mini γιατί δεν συμβαίνει το ίδιο, υπαρχει

καμμιά απάντηση;

 

αυτη είναι η απάντηση από

service@nubia.cn: When you put iso 100 in pro mode, the camera system won't adjust shutterspeed automatically, so please adjust it by yourself,thanks. (It's the machanism of our camera)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ενα "ευχαριστω" που βρηκες να παιρνουμε dng στο συγκεκριμενο κινητο.

 

Μηπως μπορεις να μαντεψεις γιατι δεν μπορω να δουλεψω το dng ουτε στο PC -που θα το ηθελα- αλλα ουτε και στο snspseed??

 

Κατεβασα την τελευταια εκδοση απο freedcam χθες το πρωι.(την 3.3.134Α4)

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη ενα "ευχαριστω" που βρηκες να παιρνουμε dng στο συγκεκριμενο κινητο.

 

Μηπως μπορεις να μαντεψεις γιατι δεν μπορω να δουλεψω το dng ουτε στο PC -που θα το ηθελα- αλλα ουτε και στο snspseed??

 

Κατεβασα την τελευταια εκδοση απο freedcam χθες το πρωι.(την 3.3.134Α4)

 

θα πρέπει πριν το συνδέσεις με το pc να μετατρέψεις τα αρχεία μέσα από τον wiewer του freedcam (RAWTODNG). το τελικό αρχείο dng θα πρέπει να είναι περίπου 30 mb

Δεν ξέρω αν θα τα δει το snapseed, δεν το χρησιμοποιώ.

Εχω πρόβλημα με την εστίαση, δουλεύει μόνο στην κεντρική περιοχή. H ευκρίνεια που δίνει όμως

ιδίως με iso 100, είναι καλύτερη από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα. Σε manual shutter kai night λειτουργία αποκρίνεται πολύ αργά αλλά τελικά δίνει το επιθυμητό αποτέλεσμα, εννοείται με τρίποδο

και άνεση χρόνου, σε φωτεινές συνθήκες είναι μια χαρά πλην της εστίασης.

Αφού η NUBIA δεν δικαιολογεί το pro mode σε χαμηλές ταχύτητες το freedcam είναι η ελπίδα για πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων της μικρής αλλά ενδιαφέρουσας μηχανής που διαθέτει το z9 mini

Edited by POIL
προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

θα πρέπει πριν το συνδέσεις με το pc να μετατρέψεις τα αρχεία μέσα από τον wiewer του freedcam (RAWTODNG). το τελικό αρχείο dng θα πρέπει να είναι περίπου 30 mb

 

Ευχαριστω και παλι για αρχη..

Αν και θα ακουστει λιγο νιουμπικο πως δουλευει το viewer?

Δεν εχει επιλογη να κανω κατι και οι εικονες που παιρνω ειναι ηδη dng των 30mb εκαστη.

Εχει βεβαια μια επιλογη "ALL" που ειναι απλα για ποια αρχεια να σου εμφανιζει , και αλλη μια "rawtodng" που ενω το επιλεγω -μπορω δλδ- δεν μπορω να επιλεξεω κατι μετα μιας και μαλλον δεν εχω raw αλλα κατευθειαν dng.

Kαι bayer που εβαλα να τραβαω με το προγραμμα (που τραβαει εικονες..αντι για dng) παλι δεν εμφανιζει κατι στο viewer για την μετατροπη.

 

Τι εκδοσεις εχεις στο δικο σου κινητο ? (και ρομ και απο freedcam).

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 3.81 και freedcam αυτην που φοράς κι εσύ.

Εχεις δίκιο αφού δηλώσεις DNG κατά την λήψη δεν χρειάζεται μετατροπή, αυτό ισχυε σε κάποια από τις προηγούμενες εκδόσεις του. Συνεπώς δεν έχεις πρόβλημα.

Με την εστίαση όλα καλα, εστιάζεις με touch περιμετρικά του κέντρου;

Link to comment
Share on other sites

Εχω την 3.81 και freedcam αυτην που φοράς κι εσύ.

Εχεις δίκιο αφού δηλώσεις DNG κατά την λήψη δεν χρειάζεται μετατροπή, αυτό ισχυε σε κάποια από τις προηγούμενες εκδόσεις του. Συνεπώς δεν έχεις πρόβλημα.

Με την εστίαση όλα καλα, εστιάζεις με touch περιμετρικά του κέντρου;

 

Σημερα που δεν ειχα λογο να βιαζομαι καταφερα να ανοιξω dng απο το photoshop.

 

Αρχικα ειναι νωρις να πω οτιδηποτε ..μεσα στην εβδομαδα που θα το δοκιμασω εκτενεστερα πλεον.

Θα με βοηθησει -ελπιζω- η manual εστιαση. Aρχικως παντως μαλλον εχει ενα θεματακι με την αυτοματη εστιαση με η χωρις "tap".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Καλησπέρα, σκέφτομαι να αγοράσω το κινητό για την κοπέλα μου, μιας και αυτό που είχε πριν (Cubot) απεβίωσε. Απλή χρήση κάνει, με αρκετές φωτογραφίες. Γενικότερα είστε ευχαριστημένοι παίδες; Καλύτερα να "μαζέψω" λίγα περισσοτερα χρήματα και να πάω για το Ζ11 mini ή θεωρείτε πως δεν αξίζει; Η μπαταρία κρατά μια μέρα;

 

Ευχαριστώ!

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θα της είναι για την χρήση που αναφέρεις.

Η μπαταρία του αντέχει σε νορμαλ χρήση περίπου 2 ημέρες και σε βαριά χρήση μία ημέρα, αλλά είναι σχετικό αυτό όπως καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Παιδιά γνωρίζετε άμα υπάρχει κάποιο κατάστημα στην ελλάδα που να επισκευάζει το συγκεκριμένο μοντέλο??

όσο έψαξα, δεν βρήκα τίποτα...:worry:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...