Jump to content

Nubia Z9 Mini


Smartdigi
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η συσκευη είναι μία!! το z7 mini!! ΤΕΛΟΣ!! Και 150mb ram να σου μείνουν το κινητό δεν ξέρει τι θα πει lag,δεν χαμπαριάζει.. Θα το άλλαζα μόνο με ένα vfm κινητό με super amoled οθονη.

 

Αν για σένα αυτό είναι το κριτήριο για αγορά κινητού τότε φυσικά και για σένα είναι η καλύτερη συσκευή το Ζ7.

Αλλά αυτό είναι για σένα, για μένα όμως, όχι!

Εγώ έχω άλλα κριτήρια και για μένα είναι καλύτερο το Ζ9. Εγώ κοιτάω πρώτα να είναι δίκαρτο + sd card και από κει και πέρα, θέλω, 1ον) να είναι ωραίο σε εμφάνιση, 2ον) κάμερα, 3ον) ποιότητα κατασκευής και 4ον) 4g, 5ον)τιμή και 6ον) μπαταρία.

Σε όλα αυτά τα κριτήρια είναι μπροστά το Ζ9, οπότε δεν υπάρχει περιθώριο για πολύ σκέψη (για μένα πάντα) και δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση να χρειαστώ την παραπανίσια δύναμη του Ζ7 ούτε και την καλύτερη ( ; ) διαχείρηση μνήμης.

 

Οπότε ο καθένας να μιλάει για τον εαυτό του και με βάση τα κριτήρια που αυτός έχει, ας κάνει την επιλογή του.

 

Α, να μην ξεχάσω.. Το τηλέφωνο ήρθε εχτές :), σε καναδυό μέρες τα πρώτα συμπεράσματα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 267
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Στις λίγες μέρες που το έχω στα χέρια μου, έχω να πω τα εξής.

Η ποιότητα του κινητού είναι από τις κορυφαίες στην κατηγορία του. Δείχνει αρκετά κομψό και αν το δεις από κοντά, σου “κάνει” κλικ. Είναι πολύ όμορφο και η αίσθηση γυαλιού και μέταλου του δείνει έναν άλλον αέρα.

To Z9 mini ήρθε με multi language ρομ (με την παλιά βέρσιον 1.16) αλλά τα ελληνικά της δεν είναι και τα καλύτερα και με πολλά κομμάτια αμετάφραστα. Θέλει δουλειά εκεί.

Είχε εγκατεστημένο το Play store αλλά όχι και τα άλλα gapps τα οποία τα κατέβασα από το play store και δουλέψαν αμέσως.

Το UI του, αδιάφορο, προσπαθεί να πιο πολύ να μοιάσει στο miui παρά να δείξει κάτι δικό του. Το split screen καλό αλλά σε τέτοιο μέγεθος οθόνης είναι άχρηστο. ( για μένα τουλάχιστον)

Ήταν προεγκατεστημένο το DU Battery Saver με τα παρελκόμενά του, το οποίο και το απεγκατέστησα μετά το ρουτάρισμα.

 

Στα του τηλεφώνου τώρα και πρώτα στην κάμερα, μπορώ να πω ότι είναι κορυφαία. Ποιότητα εξαιρετική. Στις λήψεις κάτω από το φως του ήλιου δεν έχω να πω κάτι μιας και τα πιο πολλά κινητά σήμερα, τα πάνε καλά εκεί. Στις δύσκολες συνθήκες τώρα, μπορώ να πω ότι τα πάει πολύ καλά.

Υπάρχει θόρυβος στις σκοτεινές λήψεις αλλά αρκετά λίγος. Μέχρι τo1000 περίπου ISO ο θόρυβος είναι ελάχιστος και από εκεί και πάνω αρχίζει να διακρίνεται. Έζω τραβήξει φώτο με ~3000 ISO και η φώτο ήταν πολύ καλή.

Για τους πιο “ψαγμένους” με την φωτογραφία, θα φανεί χρήσιμο το manual shutter (αρκεί να έχεις τρίποδο ή κάποιο άλλο είδος στήριξης του τηλ) μιας και μπορείς να φωτογραφίσεις τοπίο την νύχτα και θα έχεις αποτέλεσμα εφάμιλλο DSLR.

Το φλας είναι πολύ δυνατό και σε βοηθάει να τραβήξεις οτιδήποτε σε απόλυτο σκοτάδι μέχρι τα 3-4 μέτρα μάξιμουμ. Πιο πέρα δεν μπορεί να εστιάσει. (αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το manual focus)

Τραβάει βίντεο 1080p 30fps αλλά και 480p 120fps που μπορείς να το μετατρέψεις (σε PC) σε slow motion video clip.

Γενικά στο κομμάτι κάμερα-φωτογραφία είναι αντάξιο "επώνυμων flagship συσκευών.

 

Aπό εκεί και πέρα δεν παρατήρησα κάποιο lag αλλά δεν έκανα και τίποτα “σοβαρές δουλειές”.

Σε νορμάλ χρήση έχει ελέυθερα περίπου το 1γίγα της ραμ.

 

Παρατήρησα ότι είχε ζεσταθεί αρκετά μετά από κάποια ώρα (περίπου μισή ώρα) χρήσης του wifi direct όπως επίσης και μετά από 2 ώρες χρήση internet με δεδομένα κινητής.

Η οθόνη του καλή αλλά στον ήλιο δυσκολέυεσαι λόγω χαμηλής φωτεινότητας.

 

Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι κάποια tap στην οθόνη, μεταφράστηκαν σε scroll. Aυτό μου έχει συμβεί αρκετές φορές αλλά υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει το δαχτυλό μου και να είναι λίγο σκληρό το δέρμα στο σημείο εκείνο. (βέβαια δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο σε προηγούμενο τηλ)

 

Επίσης σε όποια εφαρμογή εκτός Play Store που εγκατέστησα, στο τέλος της εγκατάστασης το πρόγραμμα εγκατάστασης εφαρμογών κράσαρε χωρίς να έχει επηρεάσει την εγκατάσταση των εφαρμογών.

Αυτές από Play Store κανένα πρόβλημα. Περίεργο.. :confused:

 

Η μπαταρία του δείχνει να κρατάει σε πολύ βαριά χρήση περίπου μιάμιση ημέρα και με οθόνη στις 3-4 ώρες (για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) Σε νορμάλ χρήση έχει πάνω από 2 ημέρες αυτονομία και σε ελαφριά χρήση (υποθέτω, πάνω από 3 ημέρες.)

Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα όσο αφορά την μπαταρία, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε απαιτούνται από 5 έως 10 κύκλοι φόρτισης ώστε να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες.

 

Σε γενικό βαθμό είμαι απόλυτα ικανοποιημέμος από την αγορά του Ζ9 mini:) καθώς πληρεί τις προυποθέσεις που είχα θέσει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχουμε και λέμε.

Στις λίγες μέρες που το έχω στα χέρια μου, έχω να πω τα εξής.

Η ποιότητα του κινητού είναι από τις κορυφαίες στην κατηγορία του. Δείχνει αρκετά κομψό και αν το δεις από κοντά, σου “κάνει” κλικ. Είναι πολύ όμορφο και η αίσθηση γυαλιού και μέταλου του δείνει έναν άλλον αέρα.

To Z9 mini ήρθε με multi language ρομ (με την παλιά βέρσιον 1.16) αλλά τα ελληνικά της δεν είναι και τα καλύτερα και με πολλά κομμάτια αμετάφραστα. Θέλει δουλειά εκεί.

Είχε εγκατεστημένο το Play store αλλά όχι και τα άλλα gapps τα οποία τα κατέβασα από το play store και δουλέψαν αμέσως.

Το UI του, αδιάφορο, προσπαθεί να πιο πολύ να μοιάσει στο miui παρά να δείξει κάτι δικό του. Το split screen καλό αλλά σε τέτοιο μέγεθος οθόνης είναι άχρηστο. ( για μένα τουλάχιστον)

Ήταν προεγκατεστημένο το DU Battery Saver με τα παρελκόμενά του, το οποίο και το απεγκατέστησα μετά το ρουτάρισμα.

 

Στα του τηλεφώνου τώρα και πρώτα στην κάμερα, μπορώ να πω ότι είναι κορυφαία. Ποιότητα εξαιρετική. Στις λήψεις κάτω από το φως του ήλιου δεν έχω να πω κάτι μιας και τα πιο πολλά κινητά σήμερα, τα πάνε καλά εκεί. Στις δύσκολες συνθήκες τώρα, μπορώ να πω ότι τα πάει πολύ καλά.

Υπάρχει θόρυβος στις σκοτεινές λήψεις αλλά αρκετά λίγος. Μέχρι τo1000 περίπου ISO ο θόρυβος είναι ελάχιστος και από εκεί και πάνω αρχίζει να διακρίνεται. Έζω τραβήξει φώτο με ~3000 ISO και η φώτο ήταν πολύ καλή.

Για τους πιο “ψαγμένους” με την φωτογραφία, θα φανεί χρήσιμο το manual shutter (αρκεί να έχεις τρίποδο ή κάποιο άλλο είδος στήριξης του τηλ) μιας και μπορείς να φωτογραφίσεις τοπίο την νύχτα και θα έχεις αποτέλεσμα εφάμιλλο DSLR.

Το φλας είναι πολύ δυνατό και σε βοηθάει να τραβήξεις οτιδήποτε σε απόλυτο σκοτάδι μέχρι τα 3-4 μέτρα μάξιμουμ. Πιο πέρα δεν μπορεί να εστιάσει. (αλλά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το manual focus)

Τραβάει βίντεο 1080p 30fps αλλά και 480p 120fps που μπορείς να το μετατρέψεις (σε PC) σε slow motion video clip.

Γενικά στο κομμάτι κάμερα-φωτογραφία είναι αντάξιο "επώνυμων flagship συσκευών.

 

Aπό εκεί και πέρα δεν παρατήρησα κάποιο lag αλλά δεν έκανα και τίποτα “σοβαρές δουλειές”.

Σε νορμάλ χρήση έχει ελέυθερα περίπου το 1γίγα της ραμ.

 

Παρατήρησα ότι είχε ζεσταθεί αρκετά μετά από κάποια ώρα (περίπου μισή ώρα) χρήσης του wifi direct όπως επίσης και μετά από 2 ώρες χρήση internet με δεδομένα κινητής.

Η οθόνη του καλή αλλά στον ήλιο δυσκολέυεσαι λόγω χαμηλής φωτεινότητας.

 

Ένα άλλο που παρατήρησα είναι ότι κάποια tap στην οθόνη, μεταφράστηκαν σε scroll. Aυτό μου έχει συμβεί αρκετές φορές αλλά υποψιάζομαι ότι μπορεί να φταίει το δαχτυλό μου και να είναι λίγο σκληρό το δέρμα στο σημείο εκείνο. (βέβαια δεν είχα παρατηρήσει κάτι ανάλογο σε προηγούμενο τηλ)

 

Επίσης σε όποια εφαρμογή εκτός Play Store που εγκατέστησα, στο τέλος της εγκατάστασης το πρόγραμμα εγκατάστασης εφαρμογών κράσαρε χωρίς να έχει επηρεάσει την εγκατάσταση των εφαρμογών.

Αυτές από Play Store κανένα πρόβλημα. Περίεργο.. :confused:

 

Η μπαταρία του δείχνει να κρατάει σε πολύ βαριά χρήση περίπου μιάμιση ημέρα και με οθόνη στις 3-4 ώρες (για το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα) Σε νορμάλ χρήση έχει πάνω από 2 ημέρες αυτονομία και σε ελαφριά χρήση (υποθέτω, πάνω από 3 ημέρες.)

Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα όσο αφορά την μπαταρία, γιατί όπως όλοι γνωρίζουμε απαιτούνται από 5 έως 10 κύκλοι φόρτισης ώστε να δείξει τις πραγματικές της δυνατότητες.

 

Σε γενικό βαθμό είμαι απόλυτα ικανοποιημέμος από την αγορά του Ζ9 mini:) καθώς πληρεί τις προυποθέσεις που είχα θέσει.

Μπράβο για την παρουσίαση .. Καλό δούλευτο το εργαλείο ..Άμα μπορείς ανέβασε μερικές φωτογραφίες στο flirk και ειδικά σε χαμηλό φωτισμό να δούμε και τις διάφορες από το z7 mini ..Αν και πιστεύω το μεγάλο ατού του κινητού(z9 mini) είναι η κάμερα του ...Άμα δεν είχα το z7 mini σίγουρα θα πήγαινα για το z9 mini .. Όμορφη συσκευή , με καλές διαστάσεις , dual sim με sdcard και καλή κάμερα κοντά στα 250 ευρώ .. δεν είναι και άσχημα ;)

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω στα παραπάνω,

Σημα καλο,δεν παρατηρησα κατι, Wifi πάρα πολύ καλο, το ηχείο πολύ δυνατό, κάνεις παρτυ και δεν εχει nfc. Σύντομα θα ανεβάσω και δειγματα φώτο

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι κάποια δείγματα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού.

 

Δείγμα με χαμηλό φωτισμό

 

https://www.flickr.com/gp/133732445@N03/901XND

 

Αυτή η φώτο είναι τραβηγμένη σε πολύ σκοτεινό χώρο και δεν μπορούσα να την βγάλω με φλας γιατί η μπαταρία ήταν κάτω από το 15%

 

https://www.flickr.com/gp/133732445@N03/42XmDw

 

 

Αυτή είναι σε εντελώς σκοτεινό δωμάτιο και φωτίζεται μόνο από το φλας.

 

https://www.flickr.com/gp/133732445@N03/y3T6E5

 

 

Αυτη είναι με long shutter speed mode και συγκεκριμένα η ταχύτητα κλείστρου ήταν στο ένα δευτερόλεπτο και είναι στο χέρι γι αυτό να φαίνεται λίγο φλου μιας και δεν είχα τρίποδο.

 

https://www.flickr.com/gp/133732445@N03/1fCsZE

 

 

Μπορείτε να δείτε και το exif data της κάθε φωτογραφίας για περισσότερες λεπτομέριες.

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το κόπο σου φίλε .. Η πρώτη (στο δρόμο με τα καταστήματα) στα δικά μου μάτια είναι πολύ καλή !!

Βλέπω ότι έπιασε και iso 4100 στο δωμάτιο με φλας.. Για τις άλλες δεν εντυπωσιάστηκα αλλά πιστεύω ότι έχεις δρόμο μέχρι να μάθεις το κινητό,να το φέρεις στα μέτρα σου και θα δεις ότι θα περνεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα ..Ακόμα είναι η αρχή ..Και δοκίμασε και τη snap camera και την camera FV-5 .. Βγάζουν με περισσότερα MB μέγεθος στις φωτογραφίες ...Αυτό έχω παρατηρήσει εγώ στο z7 mini ..

Αν και προτιμώ την nubia camera(stock) γιατί είναι πιο σβέλτη και πιο εύκολη στο χειρισμό και τραβάει πολύ γρήγορα φωτογραφίες..

Μερικά δείγματα από το το z7mini σε χαμηλό φωτισμό ..

Αυτές οι 2 είναι πρόσφατες με lollipop rom :

exposure time 1 & iso 1516(auto) IMG_20150531_231458

exposure time 2 & iso 400 IMG_20150531_225429

Τώρα πάμε σε πιο παλιές με kitkat rom:

exposure time 0.5 & iso 400 exposure time 0.5

και 2 βραδυνές με φλας στο αυτόματο IMG_20141222_221941 ,

https://www.flickr.com/photos/131007654@N06/18303321131/in/dateposted-public/lightbox/

και μια τελευταία σε εσωτερικό χώρο στο auto IMG_20150312_124136

Όλες οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες στο χέρι .. χθες παράγγειλα ένα τριποδάκι για να δω καλύτερα αποτελέσματα σε shlow shutter :p

Φίλε μου τη μπροστινή κάμερα τη δοκίμασες? είσαι ικανοποιημένος ?

ΥΓ. Σίγουρα θα βγάλεις ακόμα καλύτερα δείγματα από φωτογραφίες άμα πειραματιστείς με το κινητό σου .. Αναμένουμε ακόμα περισσότερα δείγματα από το κινητό :)

ΥΓ2. Όλα τα κινητά με δυνατή κάμερα ανεξαρτήτου τιμής(κόστους) δυσκολεύονται στις βραδυνές(σε χαμηλό φωτισμό), είναι μέχρι να πάρουμε το κολλάει, να μελετήσουμε τις ρυθμίσεις και να έχουμε επιθυμητό αποτέλεσμα..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για το κόπο σου φίλε ...

 

Σε ευχαριστώ, νά'σαι καλά.

 

Το ISO το έχω δει μέχρι και 7000!

Την Lenovo Super Camera την έχω δουλέψει πολύ σε άλλα τηλέφωνα όπως επίσης και την Camera FV-5 τις οποίες και έχω και στο Ζ9 αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι τόσο καλό όσο στα άλλα τηλέφωνα.

Πιο συγκεκριμένα η FV-5 βάζει λάθος ρύθμιση στις φωτο με φλας με αποτέλεσμα ένα κιτρινοπορτκαλί χρώμα. Επίσης έχω παρατηρήσει πιο πολύ θόρυβο σε σχέση με την στοκ κάμερα. Ίσως η επεξεργασία του κάθε αρχείου να γίνεται από την εφαρμογή; Δεν ξέρω.

Η εφαρμογή που δουλέυει πολύ καλά όσο αφορά το night mode και το HDR είναι η "A Better Camera". Aν δεν την έχεις δοκιμάσει, κάντο και θα με θυμηθείς.

 

Γενικά πάντως οι φωτο που ανέβασες είναι πολύ καλές, αλλά με χαμηλό ISO, ανέβασε κάποιες, αν μπορείς, με ISO από 2000 και πάνω ώστε να δούμε διαφορές.

Επίσης και αυτές με το φλάς είναι αρκετά κοντινές ώστε να μπορέσουμε να συγκρίνουμε την φωτεινότητά του.

 

Σκλεφτομαι και εγώ να πάρω κάποιο τρίποδο, ίσως και κάποιον φακό ζουμ,αλλά από ότι έχω ακούσει "ριχνουν" πολύ την ποιότητα.

 

Την μπροστινή κάμερα την έχω χρησιμοποιήσει πολύ λίγο (γενικά δεν μου αρέσουν οι selfies) γιατί, επειδή είναι αρκετά ευρυγώνιος ο φακός της, παραμορφώνει αρκετά το πρόσωπο.

Link to comment
Share on other sites

iso 3200 , https://flic.kr/p/tNqPBn και οι δυο φωτογραφίες είναι με iso 3200 με φωτισμό της τηλεόρασης μόνο.. Μόλις τις έβγαλα για πάρτη σου :p..

Πιστεύω ότι το υψηλό iso χωρίς slow shutter χαλάει πολύ τις φωτογραφίες.. ..Δοκίμασε να παίζεις με την nubia camera σε συνθήκες με χαμηλό φωτισμό και με το slow shutter με ISO 400 + ..Το ίδιο φλας έχουμε πιστεύω.. Οι μακρινές φωτογραφίες και σε χαμηλό φωτισμό μόνο slow shutter προτείνετε και χωρίς φλας.. Για μένα πάρε ένα τριποδακι εξάλλου φτηνά είναι.. Εγώ χτες παράγγειλα ένα από eBay.. Και παίξε με την nubia camera σε slow shutter mode και με το iso.. Σίγουρα θα έχεις πολύ καλύτερα αποτελέσματα.. Όπως σου είπα είναι μέχρι να του πάρεις τον αέρα..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

To υψηλό ISO φυσικά και χαλάει τις φωτογραφίες δημιουργώντας θόρυβο σε συνάρτηση πάντα και με το θέμα που τραβάμε. Για παράδειγμα ο θόρυβος είναι πολύ μεγαλύτερος σε μια εικόνα με σκούρα χρώματα παρά σε μία εικόνα με ανοιχτά (τραβηγμένες πάντα με το ίδιο ISO). Aπό κει και πέρα αναλαμβάνει ο graphic accelerator του κάθε τηλεφώνου να την επεξεργαστεί και να μειώσει τον θόρυβο προτού την αποθηκεύσει.

Η χαμηλή ταχύτητα βολεύει πολύ σε τοπία ή σε σταθερά θέματα, αλλά όχι σε ανθρώπους και προπάντων σε παιδιά.

Δοκίμασε πάντως και την "A Better Camera" . Σε night mode τραβάει 7 καρέ (σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο) και με αυτά φτιάχνει 1 φωτεινό και το επεξεργάζεται επιπλέον για τον θόρυβο

Link to comment
Share on other sites

To υψηλό ISO φυσικά και χαλάει τις φωτογραφίες δημιουργώντας θόρυβο σε συνάρτηση πάντα και με το θέμα που τραβάμε. Για παράδειγμα ο θόρυβος είναι πολύ μεγαλύτερος σε μια εικόνα με σκούρα χρώματα παρά σε μία εικόνα με ανοιχτά (τραβηγμένες πάντα με το ίδιο ISO). Aπό κει και πέρα αναλαμβάνει ο graphic accelerator του κάθε τηλεφώνου να την επεξεργαστεί και να μειώσει τον θόρυβο προτού την αποθηκεύσει.

Η χαμηλή ταχύτητα βολεύει πολύ σε τοπία ή σε σταθερά θέματα, αλλά όχι σε ανθρώπους και προπάντων σε παιδιά.

Δοκίμασε πάντως και την "A Better Camera" . Σε night mode τραβάει 7 καρέ (σε λιγότερο από ένα δευτερόλεπτο) και με αυτά φτιάχνει 1 φωτεινό και το επεξεργάζεται επιπλέον για τον θόρυβο

Έπαιξα με την better camera unlocked... Καλή μου φάνηκε στο αποτέλεσμα... Αλλά όσο έψαξα δεν βρήκα ρυθμίσεις με slow shutter...έχει καταρχάς τέτοια ρύθμιση?

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει τέτοια ρύθμισή. Στο night mode τραβάει 6-7 καρέ και δημιουργεί ένα πιο φωτεινό αλλά σε μικρότερό μέγεθος ( επιλεγείς στις ρυθμίσεις το μέγεθος).

Επίσης μπορείς να ρυθμίσεις το πόσο πολύ θα επέμβει η εφαρμογη στην μείωσή του θορυβου. Αν το έχεις σε χαμηλό μέγεθος δεν χρειάζεσαι τρίποδο.

 

Δες εδώ κάποιες δοκιμές που είχα κάνει για night shot

http://www.chinaphonearena.com/forum/Thread-iNew-V3-Night-Shots?highlight=inew+v3+camera

Edited by nikstar
Link to comment
Share on other sites

Το έχω 10 ημέρες και λειτουργεί άψογα. Έχει πολυτελή γενική εικόνα και στιβαρή κατασκευή. Η οθόνη είναι εξαιρετική. Μπαταρία αξιοπρεπής. Δυνατό ηχείο, πολύ καλό σήμασήμα, καταπληκτικό WiFi.

252 € από to2c.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν εχει κουμπακια back και menu δεξια και αριστερα απο το Home, η παιζει μονο με ενα κουμπακι;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το menu δεξιά ( ή αριστερά) για λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω έχει αφαιρεθεί πλέον αν οχι από ολες , από την πλειοψηφία των νέων συσκευών.

 

Γιατί άραγε;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει πληκτρο back αλλα δεν εχει menu?

Το μενου μαλλον αφαιρεθηκε γιατι εχει προστεθει σε ολες τις εφαρμογες το μενου αυτο πανω στην οθονη πατωντας τις 3 τελιτσες. (λογικα... αυτο σκεφτηκα σαν πρωτη σκεψη :p )

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα άλλα δύο soft buttons δεξια και αριστερά από το καεντρικό. Έχουν ξεχωριστό φωτισμό από το μεσαίο, γιατί χρησιμοποιείται (το μεσαίο) και ως notification led.

Mπορείς και μέσα από το μενού να αλλάζεις την λειτουργία των δύο ακριανών (swap).

Αν κάνουν κάτι ή όχι εξαρτάται από την κάθε εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εχει πληκτρο back αλλα δεν εχει menu?

Το μενου μαλλον αφαιρεθηκε γιατι εχει προστεθει σε ολες τις εφαρμογες το μενου αυτο πανω στην οθονη πατωντας τις 3 τελιτσες. (λογικα... αυτο σκεφτηκα σαν πρωτη σκεψη :p )

Δεν έχει προστεθεί σε όλες τις εφαρμογές.

Αντιθέτως είναι ελάχιστες οι εφαρμογές που έχουν τις τρεις τελείες στην πάνω γωνία ενώ κάποιες άλλες έχουν σε άλλο σημείο και με διαφορετική ένδειξη το σημείο των μενού.

Το πιο φάουλ είναι πως σε πολύ γνωστές εφαρμογές όπως Facebook, Mozilla κ.α. δεν υπάρχει καθόλου μενού και με πλάγιους τρόπους πεδευομαι να βγάλω τα μενού από αρκετές εφαρμογές.

Πολύ κακή επιλογή από το android που αχρηστεψε στα καλά καθούμενα από τα τρία το ένα key για να βγάζει απλώς τις πρόσφατα χρησιμοποιημενες εφαρμογές πράγμα που έτσι και αλλιώς υπήρχε με το παρατεταμένο πάτημα του Home key.

Link to comment
Share on other sites

6-5 παραγγελια 21-5 παραλαβη απο vickmall μπραβο του και ξανα μπραβο του ;)

Οπως ξαναειπα ειναι το δευτερο κινητο μου (το πρωτο jiayu G2F ) αρα η κριση μου δεν ειναι τελεια και με μεγαλη εμπειρια

 

Σε ολα του ΑΨΟΓΟ εγω θα πω τα αρνητικα για εμενα

 

1. Οι νανο καρτες

 

2. Δεν ειναι ολα στα Ελληνικα ( και επειδη δεν ξερω Αγγλικα εχω μεγαλο θεμα.... Αν υπαρχει καποιο προγραμμα να τα κανει Ελληνικα θα σας ειμαι υποχρεως :help: ...ελπιζω να μπορεσω στην συναντηση την Κυριακη να βρω κανενα τσακαλακι να με εξυπηρετηση....)

 

3. Ζεσταινεται αρκετα και γρηγορα θα ελεγα (σε 5 λεπτα παιχνιδι ή πλοηγηση ) και οχι οπως ειπε ενας φιλος σε μιση ωρα ( το δικο μου...)

 

4. Σε καποια χρωματα τα ξεβαμμενα δεν μ'αρεσαν

 

Και να το ξαναπω σε ολα τ' αλλα Τηλεφωνο, οθονη, ηχος, συνομιλια, ΚΑΜΕΡΕΣ, ιντερνετ, WIFI, GPS, παιχνιδια... ΠΑΡΑ ΜΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ :up:

 

Αλλα αν δεν μου λυθει το θεμα με τα Ελληνικα θα κοιταξω αν μπορεσω να το δωσω γιατι απλα δεν μπορω να το αξιοποιησω συμφωνα με τις δυνατοτητες που εχει... :(

 

Για καποιον που ξερει απο κινητα και Αγγλικα νομιζω οτι ειναι πολυ καλο και ομορφο, πουθενα δεν περασε απαρατηρητο και ολοι ρωτουσαν ποιο ειναι... :tease:

 

Να περνατε ολοι ομορφα !!! και την κυριακη ολοι στην συναντηση στην Αγια Σοφια :yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Eimai κάτοχος kingzone k1 turbo το οποίο εδω και περίπου 1,5 χρόνο ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πρόσφατα άλλαξα και μπαταρία 3500 και είδα πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Ομως ο μικρός κατάφερε (μετά από 2-3 προσπάθειες) να σπάσει την οθόνη.

Το κινητο παίζει μια χαρά αλλά ... θέλει αντικατάσταση η οθόνη.

Βρήκα κιτ με 100€.

 

Αξίζει τον κόπο να το φτιάξω η να πάω στο z9 mini ?

 

Για πείτε ...

Link to comment
Share on other sites

Eimai κάτοχος kingzone k1 turbo το οποίο εδω και περίπου 1,5 χρόνο ειμαι πολύ ευχαριστημένος.

Πρόσφατα άλλαξα και μπαταρία 3500 και είδα πολύ μεγάλη διαφορά.

 

Ομως ο μικρός κατάφερε (μετά από 2-3 προσπάθειες) να σπάσει την οθόνη.

Το κινητο παίζει μια χαρά αλλά ... θέλει αντικατάσταση η οθόνη.

Βρήκα κιτ με 100€.

 

Αξίζει τον κόπο να το φτιάξω η να πάω στο z9 mini ?

 

Για πείτε ...

 

Αυτο φιλε μου μπορει να σου το πει μονο καποιος που εχει δοκιμασει και τα 2, οποτε δεν νομιζω η απαντηση να ειναι γρηγορη, γιατι το Ζ9 δεν εχει ακομα αρκετους κατοχους...

Η δικη μου η αποαψη για το Ζ9 ειναι παραπανω και εκτος των αρνητικων για εμενα που εγραψα σε ολα τα υπολοιπα ειναι Αριστο νομιζω :D

Βεβαια χωρις να ξερω την οικονομικη σου κατασταση και τα 250 ευρω περιπου ειναι ενα θεμα που για εσενα γινεται 150 ευρω διαφορα...

προσωπικα μαλλον θα κοιτουσα να παρω νεο κινητο ( οχι απαραιτητα το Ζ9 μινι...) παρα να δωσω 100 για φτιαξιμο...

Αλλα εσυ εισαι ο καπετανιος στην βαρκα σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φιλε μου μπορει να σου το πει μονο καποιος που εχει δοκιμασει και τα 2, οποτε δεν νομιζω η απαντηση να ειναι γρηγορη, γιατι το Ζ9 δεν εχει ακομα αρκετους κατοχους...

Η δικη μου η αποαψη για το Ζ9 ειναι παραπανω και εκτος των αρνητικων για εμενα που εγραψα σε ολα τα υπολοιπα ειναι Αριστο νομιζω :D

Βεβαια χωρις να ξερω την οικονομικη σου κατασταση και τα 250 ευρω περιπου ειναι ενα θεμα που για εσενα γινεται 150 ευρω διαφορα...

προσωπικα μαλλον θα κοιτουσα να παρω νεο κινητο ( οχι απαραιτητα το Ζ9 μινι...) παρα να δωσω 100 για φτιαξιμο...

Αλλα εσυ εισαι ο καπετανιος στην βαρκα σου ;)

 

Σε ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...