Jump to content

DSLnet by Vivodi


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γυρνάω χθες (εχμ σήμερα το πρωί) σπίτι και βλέπω να μην έχω internet. Μπαίνω στο web interface του modem και μου έλεγε line down. Πάνω να δοκιμάσω το dsl phone --> νεκρό. Πάω στο modem, το @ σβηστό. Α τι καλά...

Παίρνω 13880 δεν απαντάει κανείς.. (πώς δεν το σκέφτηκα, κοιμούνται...)

Πάω να κοιμηθώ και ξυπνάω το πρωί, τα ίδια.

Παίρνω 13880 και το αναφέρω. Ακούω τον υπάλληλο να λέει "ωχ ειναι και σαββατοκύριακο". (τουλάχιστον έχουν γνώση της κατάστασης..). Μου λέει να παρακάμψω το splitter. Του λέω να κοιτάξει αν έχει πρόβλημα το κέντρο μου. Με βάζει στην αναμονή και μου λέει: Είδα ότι μόλις συνδεθήκατε, κάνατε κάτι; Όχι του λέω, κοιτάω και όντως είχα συνδεθεί. Έκανα reset τη γραμμή σας μου λέει!

Εχμ no comments, ευτυχώς έχω internet...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

re paidakia, polla parapona vlepw peri vivodi forthnet tellas ktl ktl. egw otan apofasisa na valw DSL lew, "afou einai sxetika kainouria yphresia, logika h pio aksiopisth etairia tha einai ayth pou KATEXEI tis grames olwn twn thlefwnwn ths elladas kai mas thn prosferei prwth" opote oti kai na lete xe5thk@ gia ta 5 10 euro, posa einai telos pantwn parapanw apo tis alles eteries kai evala pOTEnEt gia na exw to kefali mou isixo. mexri stigmhs kanena provlhma edw kai ena mhna peripou kai taxythtes 384 PURE...!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

re paidakia, polla parapona vlepw peri vivodi forthnet tellas ktl ktl. egw otan apofasisa na valw DSL lew, "afou einai sxetika kainouria yphresia, logika h pio aksiopisth etairia tha einai ayth pou KATEXEI tis grames olwn twn thlefwnwn ths elladas kai mas thn prosferei prwth" opote oti kai na lete xe5thk@ gia ta 5 10 euro, posa einai telos pantwn parapanw apo tis alles eteries kai evala pOTEnEt gia na exw to kefali mou isixo. mexri stigmhs kanena provlhma edw kai ena mhna peripou kai taxythtes 384 PURE...!

Συγχαρητήρια. Είσαι έξυπνος.

Πόσα είπαμε πληρώνεις;

Και ναι η Vivodi έχει πολλά προβλήματα, για αυτό είναι τόσο φθηνή. Η Forthnet όμως ρε φίλε, είναι απείρως πιο αξιόπιστη από την κΟΤΕΝΕΤ, και με καλύτερες τιμές. Κάτι τέτοια πρόβατα βρίσκει η κΟΤΕΝΕΤ και έχει πελάτες χωρίς να το αξίζει. Να την χαίρεσαι την pure 384, αν και δεν το κόβω να το καταλάβαινες αν δεν ήταν pure 384, ούτε φυσικά να σου έκοβε να ψάξεις να βρεις κάτι καλύτερο.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

den kserw ti taxythtes exete ekei sto hyrule forest emeis edw sthn drama den exoume yperfortwmenes grammes kai genikotera se mikres eparxiakes poleis, opote ta 384 ta exoume, oxi mono vasei twn diagnwstikwn toy modem pou mporei na lene @@ries, na eisai sigouros. epishs exw kai ena aksiopisto helpdesk pou leitoyrgei panta kai sou lynei opoiodhpote provlhma mporei na exeis 24 wres th mera! 1 pragma sigouro pou ematha se ayth th zwh einai pws o,ti plhrwneis perneis. eyxaristw! ;)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για του λόγου το αληθές η forthnet ψιλοσέρνεται τώρα τελευταία. Πλακώσαμε πολλοί π΄άλι φαίνεται. :(

Όχι και σέρνεται η forthnet. Θα πέσει κεραυνός να μας κάψει. Βέβαια παίζει από περιοχή σε περιοχή, αλλά εγώ στο κέντρο της Αθήνας δεν έχω να πω το παραμικρό.

Έχει απόλυτο δίκιο ο lewton. Ο ΟΤΕ μόνο να τα παίρνει είναι. Η Forthnet έχει άψογο δίκτυο, δουλεύω ένα μήνα το DSL της και δεν έχει παρουσιάσει το παραμικρό μα παραμικρό. Έχω ξαναπεί ότι δεν ξέρω καν το τηλέφωνο της εξυπηρέτησης γιατί δεν χρειάστηκε καν να τους ενοχλήσω.

Link to comment
Share on other sites

Πρωινές ώρες δεν πάει καλά.Mιλάω για εξωτερικό πάντα.

Επιβεβαιωμένο και από άλλα παιδιά εντός και εκτός myphone forum. (kostas_pav που είσαι; :p)

Link to comment
Share on other sites

den kserw ti taxythtes exete ekei sto hyrule forest emeis edw sthn drama den exoume yperfortwmenes grammes kai genikotera se mikres eparxiakes poleis, opote ta 384 ta exoume, oxi mono vasei twn diagnwstikwn toy modem pou mporei na lene @@ries, na eisai sigouros. epishs exw kai ena aksiopisto helpdesk pou leitoyrgei panta kai sou lynei opoiodhpote provlhma mporei na exeis 24 wres th mera! 1 pragma sigouro pou ematha se ayth th zwh einai pws o,ti plhrwneis perneis. eyxaristw! ;)

1. Καταρχάς προφανώς σου διαφεύγει ότι δεν έχει καμία μα καμία σημασία το αν μένεις Δράμα, Καβάλα ή Θεσσαλονίκη (και αντίστοιχα Καλαμάτα, Ηράκλειο ή Αθήνα), κι αυτό γιατί η κίνηση μεταφέρεται από τους ΙSPs στον ΟΤΕ και αντίστροφα μόνο σε δύο σημεία στην Ελλάδα: Αθήνα και Θεσσαλονίκη.

Το θέμα λοιπόν είναι το τι σύνδεση υπάρχει σε αυτά τα 2 κέντρα με τον ISP που έχεις.

2. Το ότι οι γραμμές είναι σχεδόν όλες από τον πΟΤΕ δε συνεπάγεται σε καμία περίπτωση ότι η ποιότητα της κΟΤΕΝΕΤ είναι καλύτερη από των άλλων ISP, και αυτό γιατί η κΟΤΕΝΕΤ δεν μπλέκεται στις γραμμές, έτσι ώστε να μπορούσες να συμπεράνεις ότι κάνει κάποια μπινιά για να έχουν πλεονέκτημα οι συνδρομητές της.

3. Η κΟΤΕΝΕΤ έχει επανειλημμένα αποδείξει πόσο λίγο σέβεται τον πελάτη. Τελευταία απόδειξη το ότι με τη ρημάδα την ADSL δε σου δίνει δυνατότητα να αξιοποιήσεις το username και το password για να μπεις με dial-up. Από την άλλη, οι άλλες εταιρίες είναι όλες λίγο ή πολύ καλύτερες σε τέτοια θέματα, αλλά ειδικά η Forthnet είναι συνώνυμο του σεβασμού προς τον πελάτη.

4. Απορρέει από τα 2 και 3. Ακόμα και αν η κΟΤΕΝΕΤ είχε τη δυνατότητα να κάνει κάποια μπινιά για να έχουν καλύτερη ποιότητα οι πελάτες της δεν θα το έκανε, και αυτό επειδή σας έχει γραμμένους στα παλιά της τα παπούτσια.

5. Πάμε τώρα στην ποιότητα του ADSL. Διαφορά δε θα βρεις εκτός αν παίζεις παιχνίδια. Forthnet, ΟΤΕnet, Tellas, Altec είναι όλες τέλειες. Αν πας να παίξεις παιχνίδια μάλλον θα διαπιστώσεις ότι η Tellas και η Forthnet είναι ένα σκαλί παραπάνω από την ΟΤΕnet. Για την Altec δεν ξέρω.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλά ειδικά για FORTHnet ρωτήστε τον eLeKtriK-EyE χτές μου παραπονιόταν στο #myphone για την ταχύτητα. Όχι τίποτα τρομερό, απλά δείχνει φορτομένη. Εγώ πάντως με ΟΤΕ και HOL είμαι μια χαρά (φτού σκόρδα).
Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

opote mou proteineis anepifylakta meta to peras ths syndeshs mou me thn kOTENET pou lhgei se 2 mhnes na valw forthnet?

tha se vrisw an diapistwsw oti einai xeiroterh!

kai afou dixneis na gnwrizeis tosa polla pes mou pws tha kanw syndesh me th forthnet kai poso kostizei h 3mhnh. epishs an tha xreiastoun perites diadikasies opws otan ithela na kanw th sindesh kai na mou anoiksoun th grammh. to pagio DSL apo ton kOTE pantws den to glitwnw etsi?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

3. Η κΟΤΕΝΕΤ έχει επανειλημμένα αποδείξει πόσο λίγο σέβεται τον πελάτη. Τελευταία απόδειξη το ότι με τη ρημάδα την ADSL δε σου δίνει δυνατότητα να αξιοποιήσεις το username και το password για να μπεις με dial-up. .

Δηλ. να συμπαιράνω πως η vivodi δίνει και dial-up με τα ίδια U/N και P/W με το adsl και χωρίς επιπλέον χρέωση; και isdn μάλιστα;;; :blink:

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αν και μου είναι ενίοτε αδιάφορο), δεν με έχει ενημερώσει κανένας... :o

 

...Kάτι τέτοιο νόμιζα πως μόνο με HOL μπορούσε να συμβεί (αφού έτσι διαφημιζόταν στο site της) :whistle:

 

Edit : Προφανώς δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον η vivodi δεν ειδικεύεται σε συνδέσεις pstn και isdn, εκτός του netfree το οποίο όμως δεν έχει χρέωση επακ....Αν συμβαίνει κάτι άλλο θα είχε ενδιαφέρον να το μάθω...

Link to comment
Share on other sites

Και η forthnet δίνει με την ADSL της δωρεάν ISDN σύνδεση με τους ίδιους κωδικούς... :whistle:

 

exactly...το απόγευμα απολαμβάνω την dsl στο σπίτι και το πρωί συνδέομαι με την isdn στο γραφείο (αρκεί να θυμηθώ το βράδυ να κλείσω το μοντεμάκι :o )

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. να συμπαιράνω πως η vivodi δίνει και dial-up με τα ίδια U/N και P/W με το adsl και χωρίς επιπλέον χρέωση; και isdn μάλιστα;;; :blink:

 

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο (αν και μου είναι ενίοτε αδιάφορο), δεν με έχει ενημερώσει κανένας... :o

 

...Kάτι τέτοιο νόμιζα πως μόνο με HOL μπορούσε να συμβεί (αφού έτσι διαφημιζόταν στο site της) :whistle:

 

Edit : Προφανώς δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο εφόσον η vivodi δεν ειδικεύεται σε συνδέσεις pstn και isdn, εκτός του netfree το οποίο όμως δεν έχει χρέωση επακ....Αν συμβαίνει κάτι άλλο θα είχε ενδιαφέρον να το μάθω...

 

Όχι δε δίνει η Vivodi. Η διαφορά είναι ότι η Vivodi χρεώνει την 384 24€ και η πΟΤΕΝΕΤ τη χρεώνει 30€.

Όι σοβαρές εταιρίες (Forthnet, HOL, ACN) δίνουν δωρεάν dial-up backup (ναι, και ISDN). Οι εταιρίες της αρπαχτής (Tellas) "δίνουν" dial-up με αστική χρέωση, ενώ η πΟΤΕΝΕΤ τίποτα.

 

προς mods: δεν βγάζετε τα off-topic από το thread;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

opote mou proteineis anepifylakta meta to peras ths syndeshs mou me thn kOTENET pou lhgei se 2 mhnes na valw forthnet?

tha se vrisw an diapistwsw oti einai xeiroterh!

kai afou dixneis na gnwrizeis tosa polla pes mou pws tha kanw syndesh me th forthnet kai poso kostizei h 3mhnh. epishs an tha xreiastoun perites diadikasies opws otan ithela na kanw th sindesh kai na mou anoiksoun th grammh. to pagio DSL apo ton kOTE pantws den to glitwnw etsi?

Όχι, σου προτείνω να πάρεις demo από Forthnet λίγο πριν λήξει η συνδρομή σου για να διαπιστώσεις πώς πάει, και αν είναι ίδια ή καλύτερη να βάλεις Forthnet επειδή είναι σαφώς οικονομικότερη, με καλύτερη υποστήριξη και με δωρεάν PSTN & ISDN backup.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω δυσαρεστημενη απο τη vivo δεν ειμαι, απλα αρχισε να με χαλαει οτιδεν μπορω να δοκιμασω αλλον Isp (ειμαι μεσω οτε απο vivo). Το εξαμηνο μου ληγει τον Απριλη νομιζω... Να κανω τωρα αιτηση στον ΟΤε για dsl? ειμαι σε περιοχη που εχει -και θα εχει μαλλον- ελευθερες πορτες.... η ειναι νωρις; θα πληρωνω τα παγια διπλα; Τι λετε;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

λοιπον εγω δυσαρεστημενη απο τη vivo δεν ειμαι, απλα αρχισε να με χαλαει οτιδεν μπορω να δοκιμασω αλλον Isp (ειμαι μεσω οτε απο vivo). Το εξαμηνο μου ληγει τον Απριλη νομιζω... Να κανω τωρα αιτηση στον ΟΤε για dsl? ειμαι σε περιοχη που εχει -και θα εχει μαλλον- ελευθερες πορτες.... η ειναι νωρις; θα πληρωνω τα παγια διπλα; Τι λετε;

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλον ISP αν είσαι μέσω ΟΤΕ, παίρνοντας demo (ή net carta από Altec).

Αφού κάνεις τις δοκιμές σου δες πόσα ζητάει κάθε ISP, τι ποιότητα βλέπεις ότι έχει και αποφάσισε τι θα κάνεις.

Το ότι πρέπει να κάνεις εκ νέου αίτηση στον ΟΤΕ είναι βέβαια ένας ανασταλτικός παράγοντας.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ναι εκει κολλαω...τη γραμμη την εχει παρει η vivo για μενα απο τον ΟΤΕ.. που σημαινει οτι πρεπει να κανω καποιες ενεργειες πριν τη ληξη του εξαμηνου... ισως ξανακαταληξω στη vivo μια και δεν εχω προβληματα... αλλα με αλλους ορους!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

ναι εκει κολλαω...τη γραμμη την εχει παρει η vivo για μενα απο τον ΟΤΕ.. που σημαινει οτι πρεπει να κανω καποιες ενεργειες πριν τη ληξη του εξαμηνου... ισως ξανακαταληξω στη vivo μια και δεν εχω προβληματα... αλλα με αλλους ορους!

Πάντως να δοκιμάσεις άλλον ISP μπορείς.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι μπορω αφου παρω δικη μου γραμμη απο τον ΟΤΕ; Γιατι αν ειναι οι επιλογες μου να περιοριζονται στη hol να τις βρασω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι μπορω αφου παρω δικη μου γραμμη απο τον ΟΤΕ; Γιατι αν ειναι οι επιλογες μου να περιοριζονται στη hol να τις βρασω!

Όχι.

Τώρα όπως είσαι μπορείς να δοκιμάσεις όλους τους ISP. Δεν κάνει διαφορά αν τη σύνδεση ΟΤΕ την έχεις πάρει από τον ΟΤΕ ή τη vivodi.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι αυτο εχει ενδιαφερον... δηλ εχει παρει η vivo τη γραμμη για μενα μεσω οτε (παγιο κλπ πληρωνω στη vivo), και αν θελω παιρνω ας πουμε ενα demo της forthnet και το δοκιμαζω; διοτι προβληματα δεν εχω, αλλα το καλυτερο -αν υπαρχει- ολοι το θελουμε!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

κατσε γιατι αυτο εχει ενδιαφερον... δηλ εχει παρει η vivo τη γραμμη για μενα μεσω οτε (παγιο κλπ πληρωνω στη vivo), και αν θελω παιρνω ας πουμε ενα demo της forthnet και το δοκιμαζω; διοτι προβληματα δεν εχω, αλλα το καλυτερο -αν υπαρχει- ολοι το θελουμε!

Φυσικά. Και demo μπορείς να δοκιμάσεις, και net carta μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλλά και δεύτερη κανονική σύνδεση μπορείς να κάνεις αν το θες.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ουου.... κριμα που το μαθαινω μεσα στη νυχτα.... απο αυριο ορμαω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δοκιμάσεις άλλον ISP αν είσαι μέσω ΟΤΕ, παίρνοντας demo (ή net carta από Altec).

Αφού κάνεις τις δοκιμές σου δες πόσα ζητάει κάθε ISP, τι ποιότητα βλέπεις ότι έχει και αποφάσισε τι θα κάνεις.

Το ότι πρέπει να κάνεις εκ νέου αίτηση στον ΟΤΕ είναι βέβαια ένας ανασταλτικός παράγοντας.

Γειά σου βρε ψαγμένε lewton..... ;)

 

Για πες μας καταρχήν πώς μπορούμε να πάρουμε την demo adsl σύνδεση φερ' ειπείν απο την HOL και πόσο μπορούμε να την χρησιμοποιήσουμε;

 

Δεύτερον μπορώ να σπάσω ( :knife: ) την εξάμηνη σύμβαση με την vivodi επιστρέφοντας το adsl modem της ή έστω πληρώνοντάς το, δεδομένου πως άσπρη μέρα δεν πρόκειται να δούμε ποτέ; :down:

 

Τέλος ακούσατε κατι σχετικό με την περιβόητη αναβάθμιση; Ολοκληρώθηκε;;; Εγώ μπαίνω πάντως ακόμα σαν τον κάβουρα ή καλύτερα την χελώνα καρέτα-καρέτα... :alien:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...