Jump to content

οκταπύρηνο με καλή κάμερα (+sensorες) S3-Zero


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοιτώντας την αγορά και ψάχνοντας έναν κινέζο με αξιοπρεπείς επιδόσεις, μπαταρία 5 ή 5,5" και βασικό μια αρκετά δυνατή κάμερα (για φωτο/video σε σχ. χαμηλό φωτισμό) σκέφτομαι αρκετά τα Jiayu S3 και Umi Zero.

 

Καλά κινητά δείχνουν και τα δυο με βασικές διαφορές τις εξής:

Jiayu S3 - Umi Zero

175€ - 205€

5,5" - 5,0"

mtk 6752 8X1,7 64bit - mtk 6595 8X2

Ποιότητα κατασκευής/εμφάνιση υπερ του Umi

Επίσης το Jiayu δείχνει (από ότι διαβάζω) να έχει ακόμη "παιδικές ασθένειες"

 

Και τα δύο φοράνε imx214 sony bsi camera (13MP), με λίγο καλύτερο apperture f1.8 αντί f2.0 να έχει το zero (υποθέτω αυτό θα βοηθήσει σε low light καταστάσεις).

Από μπαταρία έχουμε 3000mah αντί 2780 του zero, αλλά υπάρχουν αναφορές που λένε για προβλήματα μπαταρίας στο jiayu.

Το zero έχει ένα περιορισμό extra: SDcard ή Dual sim, αλλά όχι και τα δυο μαζί. (το dual sim χρειάζεται σίγουρα, η sd θα βοηθούσε αρκετά επίσης)

Τέλος, να πούμε πως το zero έχει θέμα με το video (βγάζει 3gp σε 15fps αν θυμάμαι). Υπάρχει περίπτωση αυτό να διορθωθεί (με αναβάθμιση λογισμικού ή χρήση άλλου camera app)?

 

 

Ποιά η γνώμη σας σε σχέση με την επιλογή ανάμεσα στα δύο? Μήπως κάποιο άλλο είναι καλύτερο?

 

Και για το τέλος: Τα περισσότερα κινέζικα δε γράφουν ποιον αισθητήρα χρησιμοποιούν (τα συγκεκριμένα έχουν imx214, που δείχνει να είναι κάτι καλό και σύγχρονο). Έχουμε κάποια εικόνα γενικά ποιοί αισθητήρες παίζουν? Υπάρχει κάτι καλύτερο σε αυτές τις τιμές? Διαφορά απόδοσης ανάμεσα σε sony - samsung - panasonic αισθητήρες?

 

Βλέπω και το kingzone z1 τώρα 5,5", mtk6752, imx214camera και 3500mah...

Edited by Georgekak
Link to comment
Share on other sites

Το θες και Κινέζικο και το θες και dual sim και καλή κάμερα και γύρω στα 200...δύσκολα τα πράματα...;)

Υπάρχουν διαβαθμίσεις...έχει αξιοπρεπή κινέζικα, "κινεζιές" και καρα-"κινεζιές".

Μακριά από το Umi, για να μην κλαις με μαύρο δάκρυ....δεν κοίταξες καθόλου στο θέμα του τι μπινελίκι και κλάμα έχει πέσει? :confused:

Το Jiayu ακούγεται ότι είναι πιο προσεγμένο από τα πρώτα μοντέλα που είχαν βγει και το gps αντί για την Αθήνα σε έδειχνε στη Λαμία...:lol:

Στα 200 ευρώ δες το Meizu M1 Note, έχει καλές κριτικές.

Τα παραπάνω εντάσσονται, σύμφωνα με τη σειρά που αναγράφονται στις κατηγορίες: (σίγουρα )καρα-"κινεζιά", (εντελώς) κινεζιά, (μπορεί ναι, μπορεί όχι) κινεζιά.:lol:

Πρέπει να ξέρεις επίσης ότι το umi zero δεν παίζει 4G, με το S3 να παίζει ενώ το meizu να μην παίζει τη συχνότητα (800ρα) που θα κινηθεί στο μέλλον το 4G στην Ελλάδα.

Ανέβα αν μπορείς λίγο στην εξαιρετική Huawei ή τα ακρiβότερα μοντέλα lenovo...Το νέο σχετικά και καλό xiaomi mi4 ξεφεύγει αρκετά στην τιμή.

Προσοχή πάντα στις συχνότητες που μπορούν να παίξουν σε σχέση με την χώρα για την οποία προορίζονται.

Αν το ξανασκεφτείς για αγορά από Ελλάδα, τα ξαναλέμε.... καλή φώτιση!

 

Αυτό το είδα πριν λίγο:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=410887

Το παίρνεις από Ευρωπαική αποθήκη σε μια βδομάδα, δε ξέρω αν ισχύει ακόμα το κουπόνι και παίζει και όλες τις μπάντες! ;)

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Μην πεταξεις τα λεφτα στο Zero,μια απο τις μεγαλυτερες αποτυχιες (αν οχι η μεγαλυτερη) των τελευταιων χρονων.
Οι βλάκες είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση και οι ευφυείς γεμάτοι αμφιβολία. Ράσελ Μπέρτραντ
Link to comment
Share on other sites

πω πω, ναι. πως δεν ειδα με το zero τόσα παράπονα..

το meizu πως είναι από κάμερα? ουσιαστικά θέλω κάποιο να έχει κάμερα αντάξια με xperia z, iphone κτλ.. (βλέπω πως δεν παίρνει και root..)

παραχωρήσεις πχ. σε επεξεργαστή (πχ. 6592 αντί 6752 κτλ) να κάνω, αλλά θέλω σίγουρα καλή νυχτερινή κάμερα. Το S3 πιστεύω πως τα πάει καλά σε αυτό

Για το zte z7 mini τι λετε? 2300mah μπαταρία νομίζω πως είναι πρόβλημα

 

μήπως να περιμένω κανένα μήνα να ωριμάσουν λίγο τα πράγματα?

Edited by Georgekak
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά προτείνω με τα χίλια το umi zero, αλλά με μία προϋπόθεση πρώτα θα αναρωτηθείς το εξής:

 

Αν αισθάνεσαι τυχερός προχωράς. Εγώ το παρήγγειλα ΠΡΙΝ γίνει ο κακός χαμός με τα προβλήματα σε τιμή διαστιμική για τα specs του,τότε παλιά, με το επόμενο στον ανταγωνισμό χιλιόμετρα μακριά.

Η μπίλια έκατσε στο 13 μαύρο, που πόνταρα και έκτοτε απολαμβάνω μια κινητάρα σε τιμή ξεφτίλα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κινεζιά που να έχει έστω και υποφερτή κάμερα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. ΟΥΤΕ ΜΙΑ! ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΝΟΙΑ!

ZTE Nubia z7 mini και huawei p7 μια χαρά τα πάνε πάντως..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αυτά δεν είναι "Κινεζιές"...;)

Το Huawei τουλάχιστον...

Φίλε μου άσε να ξέρω καλύτερα.. Τα έχω και τα 2 στην κατοχή μου.. Πάντα προτείνω κινητά που έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιήσει.. Ανάμεσα σε αυτά τα 2 που προτείνω το ZTE είναι ανώτερο σε όλα εκτός από τα υλικά κατασκευής(το p7 είναι κατι το διαφορετικό) την μπροστινή κάμερα και θα έλεγα και τη rom που φοράει..και ένα μεγάλο ατού είναι ότι το αγοράζεις από Ελλάδα.. Μην κρίνετε συσκευές που δεν τις έχετε δουλέψει..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Με νυχτερινές φωτογραφίες ποιών άλλων συσκευών (που κατείχες) έχεις συγκρίνει τις φωτογραφίες των δύο συσκευών (που κατέχεις) ώστε να προτείνεις (συγκεκριμένα) αυτές τις δύο σε κάποιον που ζητάει (συγκεκριμένα) κάμερα με έμφαση στην νυχτερινή φωτογράφιση;

Αυτά τα 2 είναι τα πιο ακριβά κινέζικα που αγόρασα και με τις καλύτερες κάμερες.. Τώρα για τα πιο φθηνά που προσπαθούν σε θέμα κάμερας σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσουμε και τα έχω δοκιμάσει είναι το Coolpad f1 με άλλη rom KK και το xiaomi hongmi 1s..Είναι υποφερτή η κάμερα τους σε χαμηλές συνθήκες φωτισμού.. Αλλά κοστίζουν γύρο στα 120 ευρώ.. Άμα δώσουμε +100 και κάτι πάμε στο ZTE nubia z7 mini και το huawei p7 με ανώτερες κάμερες φυσικά.. Από αυτά που έχω δοκιμάσει πάντα μιλάμε, γιατί σίγουρα θα υπάρχουν και άλλα αξιόλογα κινητά με καλή κάμερα σε σχέση με τα χρήματα που θα έχουμε δώσει..Τα έχω συγκρίνει με το Samsung galaxy s4..

Edited by vagosvts7

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Το nubia z7mini το κοίταξα κι εγώ. Ένας λόγος που δεν του έδωσα τόσο σημασία είναι η 2300mah μπαταρία του. Το σημερινό μου κινητό Jiake X3s (κινεζιά) με mtk6592 και 2200 μπαταρία με energy saver app + μετρια χρήση βγάζει δε βγάζει μια μέρα (συνήθως το φορτίζω και λίγο κάποια στιγμή για σιγουριά, χωρίς να μου είναι πρόβλημα αυτό.

 

Για το nubia έχω διαβάσει πολύ ζεστά λόγια για την οθόνη του και βέβαια και τα δύο είναι από αξιόπιστες εταιρίες.

Επίσης, η κάμερά τους (και τα δύο) βασίζεται στον sony IMX214 exmor RS, ο ίδιος αισθητήρας που έχουν το jiayu S3, το zero, το kingzone Z1...

 

Συγκριτικά, το iphone5 λέει sony exmor RS (δε διευκρινίζει ποιο μοντέλο), ενώ το iphone6 διαβάζω φοράει τον IMX220 (ίσως η 8mp έκδοση του 214??). Το xperia Z3 φοράει τον imx220, το xperia Z2 τον imx214, το xperia z τον imx135. Το LG G3 φοράει imx214 (πολύ καλό σε φωτογραφίες, το έχει φίλος μου, ακόμη και σε σχετικά χαμηλό φωτισμό), το lg g2 έχει imx135...

Δε μπορώ να συγκρίνω αισθητήρες της sony με αυτούς της samsung δυστυχώς.

 

Πάντως, γενικά αυτά τα κινητά δείχνουν να έχουν κάμερες άμεσα συγκρίσιμες με αρκετά ακριβά μοντέλα της sony, της apple, εφόσον έχουν ίδιους αισθητήρες. Βέβαια, μετράει και ο φακός σίγουρα, αλλά δε φαντάζομαι να αγοράζουν μόνο αισθητήρα sony, λογικά παίρνουν όλη την κάμερα ή αν δε συμβαίνει αυτό δεν πιστεύω πως θα είναι δραματική η διαφορά σε σχέση με τους φακούς που έχουν τα lg ή τα sony.

 

Το Zero πιστεύω πως πρέπει να το απορρίψω πάντως, οπότε παίζω για jiayu S3, kingstone Z1 (ή N3plus), ZTE z7 mini.. (και το elephone p7000, θα μπορούσε να είναι μια επιλογή ίσως)...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου άσε να ξέρω καλύτερα.. Τα έχω και τα 2 στην κατοχή μου.. Πάντα προτείνω κινητά που έχω δοκιμάσει, χρησιμοποιήσει.. Ανάμεσα σε αυτά τα 2 που προτείνω το ZTE είναι ανώτερο σε όλα εκτός από τα υλικά κατασκευής(το p7 είναι κατι το διαφορετικό) την μπροστινή κάμερα και θα έλεγα και τη rom που φοράει..και ένα μεγάλο ατού είναι ότι το αγοράζεις από Ελλάδα.. Μην κρίνετε συσκευές που δεν τις έχετε δουλέψει..

 

Πρώτον, δε σ έπιασα και από το λαιμό...:p

Δεύτερον, λέω ακριβώς το ίδιο με αυτό που προσπαθείς να αποδείξεις με ιδιαίτερο στόμφο....σου ξαναθυμίζω: "Ναι, αλλά αυτά δεν είναι Κινεζιές"-->ότι συμφωνώ μαζί σου ότι μια χαρά τα πάνε.

Για ξαναπροσπάθησε....:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το nubia z7mini το κοίταξα κι εγώ. Ένας λόγος που δεν του έδωσα τόσο σημασία είναι η 2300mah μπαταρία του. Το σημερινό μου κινητό Jiake X3s (κινεζιά) με mtk6592 και 2200 μπαταρία με energy saver app + μετρια χρήση βγάζει δε βγάζει μια μέρα (συνήθως το φορτίζω και λίγο κάποια στιγμή για σιγουριά, χωρίς να μου είναι πρόβλημα αυτό.

 

Για το nubia έχω διαβάσει πολύ ζεστά λόγια για την οθόνη του και βέβαια και τα δύο είναι από αξιόπιστες εταιρίες.

Επίσης, η κάμερά τους (και τα δύο) βασίζεται στον sony IMX214 exmor RS, ο ίδιος αισθητήρας που έχουν το jiayu S3, το zero, το kingzone Z1...

Το nubia z7mini μου κρατάει κοντά στις δύο μέρες με κανονική χρήση ..(Όταν το είχα με μια sim έβγαζε κοντά στις 5 ώρες ανοιχτή οθόνη, τώρα που το έχω με 2 sim βγάζει κοντά στις 4+ ώρες) Αλλά για να το αποκτήσεις πλέον με την ισοτιμία που έχει το δολάριο με το ευρώ σήμερα , θα σου φύγουν κοντά στα 270 ευρώ ..Δηλαδή άμα φτάσεις να ξοδέψεις τόσα χρήματα και δεν σου είναι απαραίτητο να έχει 2 sim κοιτάς και κινητά των 300 ευρώ από ελλάδα..

Πρώτον, δε σ έπιασα και από το λαιμό...:p

Δεύτερον, λέω ακριβώς το ίδιο με αυτό που προσπαθείς να αποδείξεις με ιδιαίτερο στόμφο....σου ξαναθυμίζω: "Ναι, αλλά αυτά δεν είναι Κινεζιές"-->ότι συμφωνώ μαζί σου ότι μια χαρά τα πάνε.

Για ξαναπροσπάθησε....:lol: :lol:

Εννοείτε ότι δεν με πιασες από το λαιμό :lol: ούτε εσύ ,ούτε ο haki , απλά κουβέντα κάνουμε , μόνο που εσείς οι 2 είστε λίγο απόλυτοι από ότι κατάλαβα στον όρο ''κινεζιά'' και αδικίτε έτσι πολλές κινέζικες συσκευές..

Λες και τα επώνυμα δεν βγάζουν ποτέ θέματα η δεν χαλάνε.. Η άμα πάρουμε από Ελλάδα ένα επώνυμο κινητό στα 100 με 150 ευρώ dual sim(γιατί κινέζικο θα πάρεις με 2 sim σε αυτά τα χρήματα που για πολλούς είναι σημαντικό) θα βγάζει αξιόλογες φωτογραφίες το βράδυ..

Άμα σας έλεγα γι αυτό που έχω στην υπογραφή μου και στη φωτογραφία το κινητό θα λέγατε σίγουρα τι κινεζιά είναι αυτό..

Και όμως αυτό όταν ήταν στην αγορά κοστίζε 80 έως 110 ευρώ πριν 2 χρόνια.. Και αυτό είχε φοβερές κεραίες wifi,κάρτας sim, gps ..Ανθεκτικό παρά πολύ,δεν καταλαβαίνε τίποτα από πεσίματα και ακόμα ζει χωρίς να έχει μια γρατσουνιά στην οθόνη του η κινεζιά φίλοι μου..

Απλά πήγα στο z7 mini για να έχω κινητό με 2GB ram και να είναι dual sim και με καλύτερη κάμερα..

Και κάτι τελευταίο φίλε demakhs σε αυτήν την απάντηση σου πόσταρα : Ναι αλλά αυτά δεν είναι "Κινεζιές"...Το Huawei τουλάχιστον...

Σαν να μου λες ότι το zte nubia z7 mini μπορεί να είναι ..Γι αυτό και σου εξήγησα(απάντησα) πως έχουν τα πράγματα..Πάντα καλοπροαίρετα ,δεν έχω σκοπό να μαλώσω με κάποιον και ούτε το θέλω , ειδικά σε ένα φόρουμ που πρέπει να ανταλαζουμε σωστές απόψεις..Είναι κρίμα να καταδικάζουμε όλες τις κινέζικες συσκευές με όρο ''κινεζιά''..

Ένα τελευταίο παράδειγμα για την κάμερα.. Ο ξάδερφος είχε το galaxy note 2 και τότε εγώ είχα στα χέρια μου το xiaomi hongmi 1s και τα συγκρίναμε σε φωτογραφίες..Ανώτερες ήταν του xiaomi των 115 ευρώ(τόσο το είχα πάρει) παρακαλώ ,που ακόμα το note II κοστίζει πάνω από 300 ευρώ..Δηλαδή το note 2 επειδή πάσχει στη κάμερα, να του πω ότι το κινητό του είναι κινεζιά η δεν μετράει η τον έπιασαν κορόιδο? Όχι φυσικά..

Haier W910 value for money :D

XBMC/Kodi/SPMC Οδηγός σεταρίσματος Add-ons & Repository http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=408974

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή ψάχνω για ένα φίλο, το ZTENubiaZ7 mini το προτείνετε ανεπιφύλακτα? Έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αν το πάρω από Κίνα? Κάποια παράμετρο ποίηση που χρειάζεται να κάνω? Από ποιο μαγαζί προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ για τα όσα είπατε.

Καλοείδα το nubia, αλλά τα 240€ που ζητάει και η μπαταρία 2300 λίγο με αποτρέπουν.

 

Είμαι ανάμεσα σε Jiayu S3 και Kingzone Z1 (177 και 187€ αντίστοιχα). Για τα Kingzone διαβάζω αναφορές πως δεν έχουν βγάλει πολλά προβλήματα και σχεδιαστικά είναι πολύ καλά (όπως και το nubia βέβαια). Τις επόμενες μέρες θα δω τι θα κάνω

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δεις και το καταπληκτικό Xiaomi Mi3 μονόκαρτο αλλά ακόμα θηριάκι και με μεγάλη υποστήριξη. Αλλιώς υπάρχει και το Jiayu με 3GB RAM με μικρή διαφορά..
Link to comment
Share on other sites

Φίλε @haki, τι γνώμη έχεις για αυτό, από μια πρώτη ματιά με Qualcomm MSM8939 Snapdragon 615, gpu adreno 405, οχταπύρηνο στα 220 με κουπόνι από Ευρωπαϊκή αποθήκη και να παίζει και την 800ρα συχνότητα? :p

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=410887

 

Ο τίτλος του hands-on του πάντως είναι: «Εξαιρετικό, εξαιρετικό, εξαιρετικό! Με 225 ευρώ, παίρνετε το καλύτερο Blade ever, με κορυφαία εμφάνιση, δυνατότητες και Android 5.0 Lollipop!»...

Link to comment
Share on other sites

Το χεις δει σε αξιόπιστο site αυτό?

Εδώ την έχει την 900 ρα: http://www.ztedevice.com/product/smart_phone/af87142a-2581-43fd-814b-cc0c50462ef7.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...