Jump to content

Επέκταση της επιφάνειας εργασίας


JohnnyBoy2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να κάνω επέκταση της επιφάνειας εργασίας σε δεύτερη οθόνη για να διευκολύνω κάποιες εργασίες μου. Η κάρτα γραφικών μου (Ati Radeon X300/X550/X1050) έχει δύο θύρες, μία VGA και μία DVI χωρίς να ξέρω όμως αν πραγματικά υποστηρίζει τη λειτουργία δύο οθονών. Υποθέτω ότι το υποστηρίζει διότι μια παλαιότερη κάρτα που επίσης είχε δύο θύρες, στις Ιδιότητες οθόνης>Ρυθμίσεις δεν έδινε καθόλου τη δυνατότητα επέκτασης της επιφάνειας εργασίας σε δεύτερη οθόνη, ενώ στη συγκεκριμένη, μου εμφανίζει τις δύο οθόνες (βλ. εικόνα 1), απλώς όταν πατάω αναγνώριση οθονών και στις δύο μου εμφανίζει τον αριθμό 1. Ουσιαστικά δηλαδή και οι δύο οθόνες δείχνουν το ίδιο περιεχόμενο και δε λειτουργεί η μία ως επέκταση της άλλης.

Όταν επιλέγω από τις ρυθμίσεις το Επέκταση σε αυτή την οθόνη (βλ. εικόνα 2) ώστε να ενεργοποιηθεί και η δεύτερη ως επέκταση της πρώτης, πατώντας το εφαρμογή απενεργοποιεί αυτόματα τη δεύτερη οθόνη, δηλαδή δεν δέχεται να καταχωρίσει την ρύθμιση της επέκτασης.

Έχετε κάποια ιδέα για να βοηθήσετε την κατάσταση;

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα xp πάντα ''ξίνιζαν'' στο θέμα των οθονών .. το hardware σου επιτρέπει να πας σε 7 ??

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και ευχαριστώ, αλλά μιλάμε για τον Η/Υ της εργασίας, οπότε αυτή η επιλογή (αλλαγή λειτουργικού συστήματος) δεν είναι αποδεκτή.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε όταν κάνεις επέκταση την 2η βάλτο στην χαμηλότερη ανάλυση που έχει.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το εχεις κατεβασε το CCC της Ati για να δεις ποια ειναι ακριβως η καρτα σου και αν εχει εκει επιλογη για dual monitor.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο, αλλά τίποτε. Μόλις πατήσω εφαρμογή, κατευθείαν απενεργοποιεί πάλι τη δεύτερη οθόνη, ανεξαρτήτως ανάλυσης.

Πως μπορώ να τσεκάρω αν πράγματι υποστηρίζει η κάρτα μου τη λειτουργία αυτή; Υπάρχει περίπτωση να μην το υποστηρίζει και παρόλα αυτά στις ρυθμίσεις να εμφανίζει τη δυνατότητα με τις δύο οθόνες. Διότι άλλη κάρτα γραφικών που είχα, στις ιδιότητες της οθόνης εμφάνιζε μόνο μία οθόνη και όχι δύο.

 

Μέχρι να γράψω εγώ, παρεμβλήθηκε το post του manolog3, το οποίο απαντά προκαταβολικά στο δεύτερο σκέλος της ερώτησής μου, για το πως θα διαπιστώσω δηλαδή αν υποστηρίζει dual monitor. Ευχαριστώ.

Edited by JohnnyBoy2

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κατέβασα το ccc αλλά στο πεδίο για την επέκταση της επιφάνειας εργασίας, μου κάνει το ίδιο πράγμα. Όταν πατάω enable τη δεύτερη οθόνη, φαίνεται να ενεγοποιείται στιγμιαία και μετά απενεργοποιείται ξανά.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...