Jump to content

Αγορα DVD-RW dual layer. Ποιό ???


houla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ένα πράγμα θα πω. Είχα το Pioneer A07 από το Μάιο μέχρι πριν μια βδομάδα και δε μου είχε κάψει ΠΟΤΕ cd ή dvd. Δεν ξέρω αν αυτό ισχύει και για άλλες μάρκες, πάντως εγώ το έδωσα στον πατέρα μου και ξαναπήρα pioneer (108)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

:p Παιδιά , μόλις τηλεφώνησα στο Πλαίσιο και παράγγειλα το NEC ND3500 τελικά. Τοείχε στην πιο καλή τιμή από όσα μαγαζιά συμβουλεύτικα. Ας ελπίσω να μην έκανα λάθος επιλογή. Εσείς τι λέτε, εκανα καλά? Ξέρω ότι η NEC είναι αρκετά καλή μάρκα αλλά ποτέ δεν έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τα cd/dvd της. Όπως και να έχει, ας μου απαντήσει κάποιος εκτός απο το firmware V2.17 πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να γράφει ποιοτικά και σωστά τα double layer δισκάκια? Παράγγειλα και δύο δισκάκια DVD+R της Verbatim στην τιμή των 10 ΕΥΡΩ το ένα. Λίγο ακριβά ακόμα, αλλά τι να κάνουμε? :D :worry: :worry: :worry:

 

Περιμένω απάντηση από κάποιον που να έχει το NEC ή να ξέρει κάτι γι αυτό, :eek:

 

Ευχαριστώ :) :)

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tromb1 (27 Νοέ. 2004 , 15:34)

 

:p Παιδιά , μόλις τηλεφώνησα στο Πλαίσιο και παράγγειλα το NEC ND3500 τελικά. Τοείχε στην πιο καλή τιμή από όσα μαγαζιά συμβουλεύτικα. Ας ελπίσω να μην έκανα λάθος επιλογή. Εσείς τι λέτε, εκανα καλά? Ξέρω ότι η NEC είναι αρκετά καλή μάρκα αλλά ποτέ δεν έχω δοκιμάσει μέχρι τώρα τα cd/dvd της. Όπως και να έχει, ας μου απαντήσει κάποιος εκτός απο το firmware V2.17 πρέπει να κάνω κάτι άλλο για να γράφει ποιοτικά και σωστά τα double layer δισκάκια? Παράγγειλα και δύο δισκάκια DVD+R της Verbatim στην τιμή των 10 ΕΥΡΩ το ένα. Λίγο ακριβά ακόμα, αλλά τι να κάνουμε? :D :worry: :worry: :worry:

 

Περιμένω απάντηση από κάποιον που να έχει το NEC ή να ξέρει κάτι γι αυτό, :eek:

 

Ευχαριστώ :) :)

 

 

Έχω το 3500 ND, έχει περάσει εντελώς απαρατήρητο από μένα, γράφω σχεδόν καθημερινά ταινίες, δεν μου έχει παρουσιάσει το παραμικρό πρόβλημα. Είναι simply the best :up:

 

Όσο για το firmware ακολούθησε την διεύθυνση που έδωσε ο φίλος παραπάνω...

 

http://www.de.nec.de/softwareoverview2.php/id/557

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος cocu (17 Νοέ. 2004 , 04:22)

 

Εγώ σου προτείνω το lite-on SOHW-1633S το οποίο έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!Κοστίζει μόλις 79ΕΥΡΩ!Οι ταχύτες του είναι!

DVD+R 2.4x max dual layer

DVD+R 16x

DVD-R 8x

DVD+RW 4x

DVD-RW 4x

CD-R 48x

CD-RW 24x

 

 

Kαι με την τελευταία αναβάθμιση firmware BS41, "that supports 4x +R DL and 12x -R" http://forum.cdfreaks.com/showthread.php?t=115896

 

είναι πολύ συμφέρουσα αγορά !

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metal4ever (16 Νοέ. 2004 , 22:49)

 

παιδιά συνιστώ στην αγορά των dvd-r υπομονή 4-5 μήνες.

 

 

δηλαδή για 4-5 μήνες να μην κάνουμε την δουλειά μας για να πάρουμε κάτι φθηνότερο και καλύτερο το οποίο μετα απο 4-5 μήνες θα είναι και αυτό παλιο?

Αυτή η λογική αναμονής στους συνειδητοποιημένους χρήστες της τεχνολογίας δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 ( 2 Δεκ. 2004 , 10:47)

 

δηλαδή για 4-5 μήνες να μην κάνουμε την δουλειά μας για να πάρουμε κάτι φθηνότερο και καλύτερο το οποίο μετα απο 4-5 μήνες θα είναι και αυτό παλιο?

Αυτή η λογική αναμονής στους συνειδητοποιημένους χρήστες της τεχνολογίας δεν υπάρχει.

 

 

Συμφωνώ. Μ'αυτή τη λογική και όποιος αγοράζει υπολογιστή να περιμένει γιατί σε λίγο με τα ίδια χρήματα θα πάρει καλύτερο επεξεργαστή κλπ...

 

Το μόνο που πρέπει να περιμένουμε είναι τα δισκάκια DVD dual-layer με τα οποία δεν θα χρειαζόμαστε πλέον τις συμπιέσεις ταινιών. Κοστίζουν πανάκριβα προς το παρόν (κάπου 10-12€ το ένα). Ελπίζω πολύ σύντομα να πέσουν στα 2-3€ και τότε θα έχουμε σε κάθε DVD 9GIGA DATA!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος snik ( 2 Δεκ. 2004 , 15:36)

 

to filmware sto nec 3500 pos to pernao

 

 

Πας στη διεύθυνση αυτή βρίσκεις κάπου δεξιά κάτω το 3500 ND NEC το κάνεις download και μετά install. Μια επανεκκίνηση και είναι μια χαρά. Είναι η 2.18 version αν θυμάμαι καλά. Πρόσφατα που το αγόρασα είχε την 2.16 "από τη μάνα του". ;)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ας πει κάποιος πως μπορώ να δω το firmware του NEC μου.

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 2 Δεκ. 2004 , 16:58)

 

Ας πει κάποιος πως μπορώ να δω το firmware του NEC μου.

 

 

Δημήτρη κατεβάζεις πρώτα το αρχειάκι που λέμε και πριν κάνεις εγκατάσταση σου βγάζει ένα πλαίσιο στο οποίο σου λέει τι firmware έχεις. Έπειτα σε ρωτάει αν θες να προχωρήσεις σε update του firmware. Λογικά πρέπει να έχεις 2.16 ή 2.17. Έχει βγει όμως και 2.18. ;)

Link to comment
Share on other sites

Το οποίο για να το βάλω υπάρχει κάποιο ρίσκο να μου χαλάσει το DVD-R;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 2 Δεκ. 2004 , 23:48)

 

Το οποίο για να το βάλω υπάρχει κάποιο ρίσκο να μου χαλάσει το DVD-R;

 

 

Όχι κανένα ρίσκο. Τουλάχιστον σε μένα το έβαλα και είναι μια χαρά! Ίσα-ίσα διορθώθηκε ένα σφάλμα που είχε. Όταν δεν είχα cd μέσα στο dvd-r και πήγαινα να ανοίξω το drive από το ο υπολογιστής μου μου έβγαζε σφάλμα, ενώ τώρα μου λέει τοποθετήστε μονάδα... ;)

Φαντάζομαι πως βελτιώνει και σε άλλους τομείς όχι μόνο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.Αγόρασα χθές το 3500 της ΝΕΚ και δοκίμασα να κάνω την πρώτη εγγραφή σε δισκάκι διπλής στρώσης (9) της Verbatim. Χρησιμοποίησα το DVD Shrink 3.2 και έκανα full backup 100% χωρίς συμπίεση και περιέλαβα μέσα και DTS ήχο που είχε η ταινία. Μετά από 35 λεπτά , η ταινία γράφτηκε κανονικά και όταν έβαλα το δισκάκι στο επιτραπέζιο dvd player την έπαιξε κανονικά ΜΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Δεν μπορούσα να κάνω γρήγορο πέρασμα μπρος πίσω στην ταινία σε γρήγορη ταχύτητα, παρα μόνο να αλλάξω chapter. Στην κανονικό δισκάκι της ταινίας γίνονταν, ενώ στο DVD 9 που έγραψα, μόνο το play και οι επιλογές σκηνών. Ξέρεται σε τι οφείλεται αυτό?

Σε firmware drive , στην ταχύτητα εγγραφής 2.4χ ή κάπου αλλού?

Έχω εγκαταστήσει το ΝΕΚ σαν slave κάτω από to plextor px708a που είναι master.

 

PLEASE ANSWER ME..... :eek: :whistle:

Κάποιος που να έχει κάψει DVD-9, γιατί στα κανονικά DVD δεν το κάνει αυτό. :blink:

:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton ( 2 Δεκ. 2004 , 23:48)

 

Το οποίο για να το βάλω υπάρχει κάποιο ρίσκο να μου χαλάσει το DVD-R;

 

 

Υπαρχει ρισκο,αν κολησει το pc η διακοπει το ρευμα κατα τη διαδικασια ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ...ετσι απλα.Υπαρχει βεβαια περιπτωση αν ξαναδοκιμασεις να του περασεις ξανα το firmwareνα το δεχτει,υπαρχει ομως και η περιπτωση να "νεκρωσει" εντελως η συσκευη και να μη γινεται τιποτα.

 

Υ.Γ.Η βλαβη αυτη δεν καλυπτεται η εγγυηση (βεβαια εγω "χαλασα" ενα LG CD-RW αφου κολλησε το ηλιθιο update χωρις λογο και αχρηστευτηκε και οταν το πηγα πισω δε φανηκε να παιρνει χαμπαρι κανεις τι ακριβως εγινε,εγω απλα τους ειπα οτι τα εφτυσε και δε κανει τιποτα (δεν εκανε ΚΑΝ EJECT :) ) ) :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Don_VitoCorleone ( 3 Δεκ. 2004 , 05:35)

 

Υπαρχει ρισκο,αν κολησει το pc η διακοπει το ρευμα κατα τη διαδικασια ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟΝ ΠΟΥΛΟ ...ετσι απλα.

 

 

Αν είναι να διακοπεί το ρεύμα παιδιά στα 30 δεύτερα που κάνουμε εγκατάσταση το firmware, ε τότε καλό θα είναι να κάνουμε κανά ευχέλαιο... :p Για τέτοια γκαντεμιά θα μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tromb1 ( 3 Δεκ. 2004 , 00:03)

 

Καλησπέρα παιδιά.Αγόρασα χθές το 3500 της ΝΕΚ και δοκίμασα να κάνω την πρώτη εγγραφή σε δισκάκι διπλής στρώσης (9) της Verbatim. Χρησιμοποίησα το DVD Shrink 3.2 και έκανα full backup 100% χωρίς συμπίεση και περιέλαβα μέσα και DTS ήχο που είχε η ταινία. Μετά από 35 λεπτά , η ταινία γράφτηκε κανονικά και όταν έβαλα το δισκάκι στο επιτραπέζιο dvd player την έπαιξε κανονικά ΜΕ ΕΝΑ ΟΜΩΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

 

Δεν μπορούσα να κάνω γρήγορο πέρασμα μπρος πίσω στην ταινία σε γρήγορη ταχύτητα, παρα μόνο να αλλάξω chapter. Στην κανονικό δισκάκι της ταινίας γίνονταν, ενώ στο DVD 9 που έγραψα, μόνο το play και οι επιλογές σκηνών. Ξέρεται σε τι οφείλεται αυτό?

Σε firmware drive , στην ταχύτητα εγγραφής 2.4χ ή κάπου αλλού?

Έχω εγκαταστήσει το ΝΕΚ σαν slave κάτω από to plextor px708a που είναι master.

 

PLEASE ANSWER ME..... :eek: :whistle:

Κάποιος που να έχει κάψει DVD-9, γιατί στα κανονικά DVD δεν το κάνει αυτό. :blink:

 

 

iparxoun diafora eidi diskon... ta dvd+r/rw(antigramena/epanagrapsima), dvd-r(antigramena/epanagrapsima), dvd-rom (presas), dvd-ram(epanagrapsima).

iparxei ena firmware pou kanei ta nec 3500 sta DVD+R diskakia na tous allazei taftotita kai na ta anagnorizoun ta deck san DVD-ROM (pressas) - (book type) oste na diatireite 100% i simvatotita... (den leitourgei sta DVD-R diskakia giati den iparxei i epilogi na allazeis to type apo ta xaraktiristika tous opote ta anagnorizoun san DVD-R ipoxreotika)...

kata ta alla einai to afthentiko telefteo firmware tis NEC.

isos diorthothei afto to provlima...

an to thes steile PM me to email sou...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα dvd-rw ως 80 ευρώ τελική τιμή. Κατά προτίμηση dual layer. Ποιο μου προτείνετε; Α και κάτι άσχετο: το http://www.e-shop.gr από τότε που ανανέωσε το site του ανέβασε λίγο τις τιμές ή μου φαίνεται; Υπάρχει κάποιο topic που να δίνουν οδηγίες για εγγραφή dvd; Δηλαδή αντιγραφή dvd (και ταινίας και δεδομένων), εγγραφή κάποιας ταινίας divx σε dvd για αναπαραγωγή στον υπολογιστή, back up και γενικά οποιαδήποτε πιθανή εγγραφή;
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Aν και εχω pioneer dvd και dvdrw προτεινω και εγω το nec 3500!!Καλυτερο απ'ολα οσο αναφορα αποδοση /τιμη!!!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος houla (16 Νοέ. 2004 , 14:08)

 

Λες να περιμενω ακομα εε?

Μπας και γινουν και ταχυτερα σε dual :D

+R τι ειναι ακριβως???? :stupid:

 

 

+R θα είναι τα δισκάκια που θα αγοράζεις όταν γράφεις DVDR και UDF 2.01 θα είναι το filesystem στα δισκάκια που θα γράφεις.

 

Όχι άλλο κάρβουνο [ DVD-R & ISO ]

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω αν είστε δατεθιμένοι να δώσετε το ποσό πάντως αυτή τη στιγμή το κορυφαίο dvd recorder είναι αυτό:

 

http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=904&Nav_Section_Id=27&Catalog_Id=1&Product_Id=224326&Merchant_Id=1&sts_cid=3

 

Και θα είναι για πολύ καιρό ακόμα σύμφωνα με αυτό:

 

http://www.cdrinfo.com/Sections/News/Details.aspx?NewsId=12040

 

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...