Jump to content

Αγορα DVD-RW dual layer. Ποιό ???


houla
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα σας σκεφτομαι να αγοράσω ενα dvd-rw dual.

Αλλα να δωσω μεχρι 100€ μπορειτε να μου προτεινεται καποιο εσεις.

Και τι πρεπει να προσεξω στην αγορα του?

Ευχαριστω εκ΄των προτερων??? :)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος houla (16 Νοέ. 2004 , 09:51)

 

Καλημέρα σας σκεφτομαι να αγοράσω ενα dvd-rw dual.

Αλλα να δωσω μεχρι 100€ μπορειτε να μου προτεινεται καποιο εσεις.

Και τι πρεπει να προσεξω στην αγορα του?

Ευχαριστω εκ΄των προτερων??? :)

 

 

το "παιονιρ" βεβαια 108 ! :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα δυο εχω και εγω στο μυαλο μου :wacko: :D

Το ΝEC ειναι γυρω στα 10€ πιο φθηνο απο το PIONEER.

Εχουν καμια αλλη διαφορα?

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν , το pioneer dvr-108 αν και ακριβότερο κατά 10 ευρώ του nec-3500A είναι χειρότερο , καθώς στην πραγματικότητα το NEC επιτυγχάνει τις υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής dvd δίσκου double layer (3.8x) , ενώ το pioneer στην πραγματικότητα γράφει στα 3x.Επίσης τα cd τα γράφει πιο γρήγορα απ'το pioneer , καθώς έχει ταχύτητα εγγραφής cd-r 48x ενώ το pioneer 32x.Και διαβάζει τα cd στα 48x αντι στα 40.Αυτές βασικά είναι οι διαφορές , γιατί να πάρεις κάτι χειρότερο με περισσότερα λεφτά;
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metal4ever (16 Νοέ. 2004 , 13:13)

 

λοιπόν , το pioneer dvr-108 αν και ακριβότερο κατά 10 ευρώ του nec-3500A είναι χειρότερο , καθώς στην πραγματικότητα το NEC επιτυγχάνει τις υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής dvd δίσκου double layer (3.8x) , ενώ το pioneer στην πραγματικότητα γράφει στα 3x.Επίσης τα cd τα γράφει πιο γρήγορα απ'το pioneer , καθώς έχει ταχύτητα εγγραφής cd-r 48x ενώ το pioneer 32x.Και διαβάζει τα cd στα 48x αντι στα 40.Αυτές βασικά είναι οι διαφορές , γιατί να πάρεις κάτι χειρότερο με περισσότερα λεφτά;

 

Ετσι οπως το θετεις εχεις δικιο :)

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Ένα φιλαράκι μου έχει πάρει ένα της LG αλλά παραπάνω δεν ξέρω. Τι λέτε γι αυτό? :confused:

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Αμα το θελεις παρα πολυ τοτε το NEC 3500 ή το Plextor 716 που ειναι καλυτερο απο οτι φαινεται. Παντως, αμα εχεις ηδη DVD R/RW, κοιτα μηπως μπορεις να το φλασαρεις για να υποστηριζει τα DVD DL και να μην παρεις ακομα καινουριο DL. Ετσι και αλλιως, τα DL DVD ειναι πολυ ακριβα και υποστηριζουν τα +R μονο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papdoux (16 Νοέ. 2004 , 14:03)

 

Αμα το θελεις παρα πολυ τοτε το NEC 3500 ή το Plextor 716 που ειναι καλυτερο απο οτι φαινεται. Παντως, αμα εχεις ηδη DVD R/RW, κοιτα μηπως μπορεις να το φλασαρεις για να υποστηριζει τα DVD DL και να μην παρεις ακομα καινουριο DL. Ετσι και αλλιως, τα DL DVD ειναι πολυ ακριβα και υποστηριζουν τα +R μονο.

 

Λες να περιμενω ακομα εε?

Μπας και γινουν και ταχυτερα σε dual :D

+R τι ειναι ακριβως???? :stupid:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Λεω για το format DVD+R. Μεχρις στιγμης, τα Single Layer DVDs υποστηριζουν τα DVD+R/RW & DVD-R/RW discs ενω τα Dual Layer DVDs υποστηριζουν τα +R μονο.

Τα +R ή -R ειναι το πρωτοκολλο εγγραφης σε DVD discs.

 

Καπου διαβασα οτι το Plextor 716 θα υποστηριζει τα DL DVD+R discs και αργοτερα, με firmware upgrade, και τα DL DVD-R.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papdoux (16 Νοέ. 2004 , 15:34)

 

Λεω για το format DVD+R. Μεχρις στιγμης, τα Single Layer DVDs υποστηριζουν τα DVD+R/RW & DVD-R/RW discs ενω τα Dual Layer DVDs υποστηριζουν τα +R μονο.

Τα +R ή -R ειναι το πρωτοκολλο εγγραφης σε DVD discs.

 

Καπου διαβασα οτι το Plextor 716 θα υποστηριζει τα DL DVD+R discs και αργοτερα, με firmware upgrade, και τα DL DVD-R.

 

 

ok copy that !! :cool:

:ninja:
Link to comment
Share on other sites

Egw exw to NEC 3500 kai ws twra eimai ikanopoiimenos 100%..

 

To mono pou xriazetai na kaneis einai ena update to firmware sou apo tin official site tis NEC. To firmware pou tha thes einai to 2.18!

:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Demis_CY (16 Νοέ. 2004 , 17:24)

 

Egw exw to NEC 3500 kai ws twra eimai ikanopoiimenos 100%..

 

To mono pou xriazetai na kaneis einai ena update to firmware sou apo tin official site tis NEC. To firmware pou tha thes einai to 2.18!

:D

 

 

Κι εγώ αυτό έχω.

Το firmware τι εξυπηρετεί;

Παρακαλούνται τα fanboys των Samsung, Sony, Microsoft να σταματήσουν να μου γράφουν πμ με προσβολές γιατί γέμισε το inbox και πλέον δε θα τα λαμβάνω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εγω πειρα το NEC καλα παει μεχρι στιγμης καλη επιλογη και οχι πολυ ακριβη γιατι σιγουρα στο μελον ολα θα χρειαστουν αντικατασταση
Την βρήκα και θα την παντρευτώ :X ..................
Link to comment
Share on other sites

παιδιά συνιστώ στην αγορά των dvd-r υπομονή 4-5 μήνες. Όλο και περισσότερο θα βγαίνουν στην κυκλοφορία συσκευές πιο γρήγορες και φτηνές.Θυμάστε τι γινότανε με τα cd-recorders που κάνανε μία περιουσία με ταχύτητες 10 και 16x.Υπομονή και λόγω του ότι η ταχύτητες στα double layers θα αυξηθούν δραματικά τους επόμενους μήνες και θα υπάρχει μεγαλύτερη συμβατότητα...(dvd-r και dvd+r double layer μαζί!).
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος metal4ever (16 Νοέ. 2004 , 13:13)

 

λοιπόν , το pioneer dvr-108 αν και ακριβότερο κατά 10 ευρώ του nec-3500A είναι χειρότερο , καθώς στην πραγματικότητα το NEC επιτυγχάνει τις υψηλότερες ταχύτητες εγγραφής dvd δίσκου double layer (3.8x) , ενώ το pioneer στην πραγματικότητα γράφει στα 3x.Επίσης τα cd τα γράφει πιο γρήγορα απ'το pioneer , καθώς έχει ταχύτητα εγγραφής cd-r 48x ενώ το pioneer 32x.Και διαβάζει τα cd στα 48x αντι στα 40.Αυτές βασικά είναι οι διαφορές , γιατί να πάρεις κάτι χειρότερο με περισσότερα λεφτά;

 

To pioneer ειναι ομως ποιοτικοτερο σαφως απο το nec και δεχεται μεγαλυτερη γκαμα σε dvd για να γραψει!!Οσο για ταχυτητες οντως το nec ειναι ταχυτερο αυτη την στιγμη!

Οποτε η επιλογη ειιναι δικη σου φιλε μου ή pioneer ποιοτητα και πληθος media ή nec 10 ευρω φθηνοτερο και ελαφρα ταχυτερο!

My PreciousSs!!!

 

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5079Image_1_.jpg

 

GwgosSs...

Link to comment
Share on other sites

ti tha eleges gia to lite-on 832S to exw edw kai 2 mhnes ouden provlima grafei kai diabazei ta panta se poly kalh timh!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου προτείνω το lite-on SOHW-1633S το οποίο έχω και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!Κοστίζει μόλις 79ΕΥΡΩ!Οι ταχύτες του είναι!

DVD+R 2.4x max dual layer

DVD+R 16x

DVD-R 8x

DVD+RW 4x

DVD-RW 4x

CD-R 48x

CD-RW 24x

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος έχει DVD-RW single layer δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να πάρει και double layer τώρα. Πρώτον, γιατί τα double layer δισκάκια είναι πανάκριβα ακόμα και, δεύτερον, γιατί δεν ξέρουμε που θα φτάσουν οι ταχύτητες εγγραφής double layer όταν γίνουν προσιτά τα δισκάκια. Μπορεί το 2.4x και το 4x να είναι λίγα τότε...

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος lewton (16 Νοέ. 2004 , 21:06)

 

Κι εγώ αυτό έχω.

Το firmware τι εξυπηρετεί;

 

 

To firmware update einai gia na ypostirizei parapanw markes CD kai fysika burning xwri provlimata.

 

Oso afora ta pio panw comments, NAI enas pou exei IDI DVD Burner pou kanei burn se single layer den exei anaggi apo ena double layer burner opws einai to NEC3500A.

Egw to agorasa giati den eixa tipota.. :P

Link to comment
Share on other sites

H ekdosi 2.18 gia to NEC 3500A einai i official apo tin NEC.

 

Kai idi exei vgei special edition apo kapion.. ;)

 

Kai to EDITED/SPECIAL EDITION tou original 2.18 vrisketai edw: http://club.cdfreaks.com/showthread.php?t=114665

 

Gia osous theloun to ORIGINAL kai OFFICIAL 2.18 Firmware gia to NEC 3500A tous mporeite na to vreite edw: http://www.de.nec.de/softwareoverview2.php/id/557

Link to comment
Share on other sites

Demis_CY όταν θέλεις να προσθέσεις ή να διορθώσεις κάτι σε υπάρχον post, να χρησιμοποιείς το http://www.myphone.gr/forum/image/edit.gif ώστε να μην κάνεις συνεχόμενα posts.
Link to comment
Share on other sites

:eek: Είμαι και εγώ προβληματισμένος παιδιά. Έχω το PLEXTOR PX708A.Είναι άψογο και γράφει και σε+R και -R. Θα ήθελα όμως πολύ ένα dual layer dvdR κυρίως για ταινίες μεγάλου μήκους που δε μου αρέσει να συμπιέζω κάνοντας buckup ασφαέίας όπως κάνω τώρα για να χωρέσουν σε ένα DVD μονής στρώσης. Τι λέτε? Με συμβουλεύετε να περιμένω ακόμα ή να πάρω κάποια συσκευή από αυτές που κυκλοφορούν και πιά ? :rolleyes:
:) TECHNOMANIAC :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...