Jump to content

Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)


alextrela
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διάβασε προσεκτικά τι πρέπει να κάνεις:

 

1. Κατέβασε από εδώ την τελευταία Ελληνική έκδοση firmware του S6 EDGE : http://forum.youmobile.org/downloads/?cat=88 Galaxy S6 Edge (SM-G925F) - (5.0.2) - Greece (EUR) (Είναι η τελευταία της πρώτης σελίδας) .. Κάνε extract (εξαγωγή) το αρχείο του Firmware.

 

2. Κατέβασε από εδώ το ODIN 3.10 http://odindownload.com/

 

3. Aπενεργοποίησε το κινητό σου και μετά βάλτο σε Download Mode (Πατάς ταυτόχρονα Home + Power + Volume Down buttons)

 

4. Κάνε extract (εξαγωγή) το Odin ZIP file και άνοιξε το αρχείο Odin v.3.10.6

 

5. Σύνδεσε με καλής ποιότητας καλώδιο USB (προτείνω αυτό της συσκευασίας) το κινητό σε θύρα USB του υπολογιστή σου. Περίμενε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι το κουτάκι ID:COM γίνει ανοιχτό μπλε (ένδειξη ότι το κινητό αναγνωρίστηκε από το ODIN).

 

6. Κλικ στο κουτάκι ΑΡ , βρες και πρόσθεσε το αρχείο του Firmware.

 

7. To Αuto Reboot και το F Reset Time να είναι τσεκαρισμένα, το re-partition να μην είναι τσεκαρισμένο

 

8. Κλίκ στο Start και περιμένεις περίπου 7-10 λεπτά να ολοκληρωθεί η διαδικασία. Το σημαντικό είναι ότι δεν χάνεις τίποτε από τα δεδομένα σου, ούτε SMS - MMS - επαφές, κλπ κλπ. Επίσης όλες οι εφαρμογές που έχεις εγκατεστημένες γίνονται update αμέσως μετά, δεν χάνεις καμία απολύτως.

 

Το κατέβασμα του αρχείου του Firmware είναι περίπου 1,53GB αλλά καθυστερεί πολύ να κατέβει (εμένα μου πήρε 11 συνεχόμενες ώρες και η γραμμή μου είναι αξιοπρεπέστατη 8άρα.

 

Από την στιγμή που θα έχεις κατεβασμένα τα 2 αρχεία (Firmware και ODIN), η διαδικασία είναι πανεύκολη και θα ολοκληρωθεί σε λιγότερο από 30 λεπτά. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες βήμα - βήμα.

 

Πλέον θα παίρνεις όλες τις αναβαθμίσεις άμεσα και το σημαντικότερο, δεν γράφει το KNOX, οπότε δεν χαλάς την εγγύηση του κινητού σου .

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ , Θανάσης

 

Η διαδικασια αυτη γινεται ακριβως με τον ιδιο τροπο και για το απλο s6 αν θελουμε να αλλαξουμε csc και να το κανουμε unbrand?

Οταν λες δεν χανεται τιποτα, οκ sms επαφες, αλλα ουτε οι εφαρμογες; Τι ειναι σαν να κανει αναβαθμιση ΟΤΑ δηλαδη;

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είμαι μεταξύ του black sapphire vs gold platinum,τι προτείνετε;

 

Πρέπει να τα δεις από κοντά, το ένα δίπλα στο άλλο, για να αποφασίσεις. Το καθένα έχει την δική του ομορφιά. Το Gold Platinum το θεωρούσα το ομορφότερο απ' όλα και το αγόρασα άμεσα. Το μαύρο αδικείται από τον φωτισμό στα καταστήματα που το έχουν προς επίδειξη, αλλά έχει μια κλασσική ομορφιά. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, στείλε ΡΜ να σου δείξω το Gold Platinum δίπλα στο μαύρο.

 

Η διαδικασια αυτη γινεται ακριβως με τον ιδιο τροπο και για το απλο s6 αν θελουμε να αλλαξουμε csc και να το κανουμε unbrand?

Οταν λες δεν χανεται τιποτα, οκ sms επαφες, αλλα ουτε οι εφαρμογες; Τι ειναι σαν να κανει αναβαθμιση ΟΤΑ δηλαδη;

 

Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Απλά θα περάσεις το firmware για το S6, όχι για το S6 Edge. Έχω κάνει την διαδικασία σε τρία S6 EDGE καθώς και σε 2 απλά S6, όλα αγορασμένα από καταστήματα ΟΤΕ - COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ, δεν έχασα καμία από τις επαφές μου (τις έχω όλες στο gmail μου), δεν έχασα SMS αλλά ούτε και κάποια εφαρμογή (όλες έγιναν update με την ολοκλήρωση της διαδικασίας ενημέρωσης του fιrmware). Επίσης καμία από τις ρυθμίσεις του συστήματος δεν άλλαξε (Wallpaper - ήχοι κλήσεις - ρύθμιση φωτεινότητας κλπ κλπ). Δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές από μια αναβάθμιση ΟΤΑ, απλά σου λέω τα δεδομένα όπως έχουν

Edited by apostolidisathan
Δεν υπογράφω ρε!!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση ειναι προτιμοτερο να περασουμε; Εγω εχω Ιταλικης Vodafone. Υπαρχει ελληνικη unbranded καθαρη;

 

Σορρυ για το offtopic

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Ποια εκδοση ειναι προτιμοτερο να περασουμε; Εγω εχω Ιταλικης Vodafone. Υπαρχει ελληνικη unbranded καθαρη;

 

Σορρυ για το offtopic

 

Ναι υπάρχει η EUR GREECE έκδοση

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση με την φωτεινοτητα... Εχω την εντυπωση οτι η φωτεινοτητα πεφτει απο μονη της χωρις να ειναι στο auto τι μπορω να κανω γι αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Μου αρέσει πολύ η clear view case,αν υπάρχει screen protector θα υπάρχει προβλημα να δημιουργηθουν σημάδια στην οθόνη?

Υπάρχει καποιο link για πιο οικονομικη τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση με την φωτεινοτητα... Εχω την εντυπωση οτι η φωτεινοτητα πεφτει απο μονη της χωρις να ειναι στο auto τι μπορω να κανω γι αυτο;
Για δοκίμασε να μην την έχεις στο τέρμα, βάλε την λίγο πριν και παρακολούθησε το.
Link to comment
Share on other sites

5. Σύνδεσε με καλής ποιότητας καλώδιο USB (προτείνω αυτό της συσκευασίας) το κινητό σε θύρα USB του υπολογιστή σου. Περίμενε μερικά δευτερόλεπτα μέχρι το κουτάκι ID:COM γίνει ανοιχτό μπλε (ένδειξη ότι το κινητό αναγνωρίστηκε από το ODIN).

 

Σε 4 pc και σε καμμια 30αριά USB, καμία δεν το βλέπει όταν είμαι στο download screen.. Στο mac από την άλλη, όταν είχα φλασάρει την Ιταλική, όλα κομπλέ..

Google Pixel 5
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα πως μπωρο να ξεκλειδωσο το bootloader? Ευχαριστω

 

O bootloader είναι ειναι ξεκλείδωτος ,μόνο όσα είναι σε κάποιες αμερικάνικες εταιρίες Att/Verizon( νομίζω) το έχουν κλειδωμένο αν και πάλι υπάρχει τρόπος για unlock .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος ειναι αυτος τροπος ? Ευχαριστο

 

----- προσθήκη μηνύματος 73 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

O bootloader είναι ειναι ξεκλείδωτος ,μόνο όσα είναι σε κάποιες αμερικάνικες εταιρίες Att/Verizon( νομίζω) το έχουν κλειδωμένο αν και πάλι υπάρχει τρόπος για unlock .

Και ποιος ειναι αυτος τροπος? Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Απο προχθες δεν δουλευει καλα το widget του καιρου.Ειμαι κυψελη και δειχνει νεα χαλκηδονα.Ειμαι χαλανδρι και δειχνει χολαργο.Ξερει κανεις τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα δεις από κοντά, το ένα δίπλα στο άλλο, για να αποφασίσεις. Το καθένα έχει την δική του ομορφιά. Το Gold Platinum το θεωρούσα το ομορφότερο απ' όλα και το αγόρασα άμεσα. Το μαύρο αδικείται από τον φωτισμό στα καταστήματα που το έχουν προς επίδειξη, αλλά έχει μια κλασσική ομορφιά. Αν είσαι Θεσσαλονίκη, στείλε ΡΜ να σου δείξω το Gold Platinum δίπλα στο μαύρο.

 

 

 

Η διαδικασία είναι ακριβώς η ίδια. Απλά θα περάσεις το firmware για το S6, όχι για το S6 Edge. Έχω κάνει την διαδικασία σε τρία S6 EDGE καθώς και σε 2 απλά S6, όλα αγορασμένα από καταστήματα ΟΤΕ - COSMOTE - ΓΕΡΜΑΝΟΣ, δεν έχασα καμία από τις επαφές μου (τις έχω όλες στο gmail μου), δεν έχασα SMS αλλά ούτε και κάποια εφαρμογή (όλες έγιναν update με την ολοκλήρωση της διαδικασίας ενημέρωσης του fιrmware). Επίσης καμία από τις ρυθμίσεις του συστήματος δεν άλλαξε (Wallpaper - ήχοι κλήσεις - ρύθμιση φωτεινότητας κλπ κλπ). Δεν ξέρω ποιες είναι οι διαφορές από μια αναβάθμιση ΟΤΑ, απλά σου λέω τα δεδομένα όπως έχουν

 

Σε edge αγορά voda με λίγο bloatware ακολούθησα τις οδηγίες σου και φλασαρα την EU GR.

Απο περίπου 800mb ελεύθερη ram που είχα πήγα 1.1GB!

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Πάτα το εικονίδιο του email στις εφαρμογές και ξεκίνα!

πριν:nokia n82+5800+x6+n8 SlimModed by Lagoskon+lumia 800+920+820+830+925+1020+930, huawei p8 lite+p9 lite+mate 10 pro, iphone 5c+5+5s+6, Xiaomi Redmi note 2+ redmi 3s gold+ redmi note 3 pro+Redmi Note 4+Redmi Note 5+Mi A1+Mi8 6/64+Mi9 6/128+Poco F3, samsung galaxy s3+s3 mini+s4+s6+s7+s7 edge+s8 plus+s9plus+s10 plus 8/128+note 9+Note 10 plus+s20 fe 5G+s21fe+s21ultra

τώρα: s21plus 5G 8/128 & s20plus 4G 8/128

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σε Samsung Galaxy S6 Edge (Android 5.02) χάθηκε ξαφνικά η συντόμευση (στον πίνακα πάνω που ανοίγε με slide) των δεδομενων κινητής (3G κ.τ.λ.). Αυτή με τα δύο βελάκια πάνω-κάτω.

Ακόμα και στην "επεξεργασία" αυτών των συντομεύσεων (που μπορείς να προσθέσεις άλλες συντομεύσεις) έχει μόνο άλλες 3-4 (περίεργο και αυτό, στο S4 με Android 4 έχει καμιά 20αριά), αλλά ΟΧΙ το "δεδομένα κινητής".

 

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Ευχαριστώ.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σε Samsung Galaxy S6 Edge (Android 5.02) χάθηκε ξαφνικά η συντόμευση (στον πίνακα πάνω που ανοίγε με slide) των δεδομενων κινητής (3G κ.τ.λ.). Αυτή με τα δύο βελάκια πάνω-κάτω.

Ακόμα και στην "επεξεργασία" αυτών των συντομεύσεων (που μπορείς να προσθέσεις άλλες συντομεύσεις) έχει μόνο άλλες 3-4 (περίεργο και αυτό, στο S4 με Android 4 έχει καμιά 20αριά), αλλά ΟΧΙ το "δεδομένα κινητής".

 

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Ευχαριστώ.

Δεν χρειάζεται να κάνεις copy/paste το ερώτημα σου και να ανοίγεις νέα θέματα όπου βρίσκεις. Πρώτα κοιτάμε στο νήμα της συσκευής μας και αν δεν μας καλύπτει στην ερώτηση μας τότε μόνο ανοίγουμε νέο θέμα και φροντίζουμε πάντα να είναι στην κατάλληλη ενότητα.

Αν διαβάσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411877&page=78 γίνεται μεγάλη συζήτηση γι'αυτό ακριβώς που ρωτάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Σε Samsung Galaxy S6 Edge (Android 5.02) χάθηκε ξαφνικά η συντόμευση (στον πίνακα πάνω που ανοίγε με slide) των δεδομενων κινητής (3G κ.τ.λ.). Αυτή με τα δύο βελάκια πάνω-κάτω.

Ακόμα και στην "επεξεργασία" αυτών των συντομεύσεων (που μπορείς να προσθέσεις άλλες συντομεύσεις) έχει μόνο άλλες 3-4 (περίεργο και αυτό, στο S4 με Android 4 έχει καμιά 20αριά), αλλά ΟΧΙ το "δεδομένα κινητής".

 

Καμιά ιδέα κανείς;

 

Ευχαριστώ.

 

Δεν χρειάζεται να κάνεις copy/paste το ερώτημα σου και να ανοίγεις νέα θέματα όπου βρίσκεις. Πρώτα κοιτάμε στο νήμα της συσκευής μας και αν δεν μας καλύπτει στην ερώτηση μας τότε μόνο ανοίγουμε νέο θέμα και φροντίζουμε πάντα να είναι στην κατάλληλη ενότητα.

Αν διαβάσεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=411877&page=78 γίνεται μεγάλη συζήτηση γι'αυτό ακριβώς που ρωτάς.

 

Καλησπερα.Ακριβως επαθα το ιδιο και εγω (s6 edge με παροχο COSMOTE) απο 17 toogles τωρα εχω μονο 14 και φυσικα εχει χαθει η συντομευση για τα δεδομενα.Με την 5.1.1 πιστευω θα διορθωθουν ολα αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφνικά το κινητό δεν ανταποκρίνεται :cry:

Το καλω και δεν χτυπά,παρόλο που καλείται !

Δεν κλείνει ! Αναβοσβήνει το μπλε φωτάκι αριστερά :blink:

Και το Νοιώθω κάπως ζεστό :worry:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξαφνικά το κινητό δεν ανταποκρίνεται :cry:

Το καλω και δεν χτυπά,παρόλο που καλείται !

Δεν κλείνει ! Αναβοσβήνει το μπλε φωτάκι αριστερά :blink:

Και το Νοιώθω κάπως ζεστό :worry:

 

Κράτα το πατημένο το power button πολύ ώρα

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Κράτα το πατημένο το power button πολύ ώρα

 

Το έκανα φίλε αλλά τίποτα :(

Τι κάνουμε τώρα ? ποιο είναι το σέρβις της εταιρείας ?

Η πρέπει να το πάω στην Vodafone που το πήρα ?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα φίλε αλλά τίποτα :(

Τι κάνουμε τώρα ? ποιο είναι το σέρβις της εταιρείας ?

Η πρέπει να το πάω στην Vodafone που το πήρα ?

 

Power button & volume down πατημενα ταυτόχρονα για να κάνει hard restart...

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Power button & volume down πατημενα ταυτόχρονα για να κάνει hard restart...

 

Φίλε είσαι ¨μεγαλος¨ :D δούλεψε :)

Γιατί το έπαθε αυτό άραγε ? έχασε τίποτα με το hard restart ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε είσαι ¨μεγαλος¨ :D δούλεψε :)

Γιατί το έπαθε αυτό άραγε ? έχασε τίποτα με το hard restart ?

 

Καμία φορά τρώνε κολλήματα......εδώ οι άνθρωποι τρώμε...δεν θα τρώνε αυτά! Όχι με το Hard restart δεν χάνεις απολύτως τίποτα. ..

Samsung S8 Plus midnight black

Nexus 5 red 16GB

Rom Nougat 7.1 aosp [ pixel setup ]

TWRP : 3.0.2-0

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε κανένα fix για το πρόβλημα με τα εξαφανισμενα toggles? Ύστερα από clear cache έχασα το data toggle και κάποια άλλα.
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung Galaxy S6 Edge (SM-G925F)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...