Jump to content

Κάρτα γραφικών AGP γύρω στα 150 ευρώ...


frafra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω μια GF FX 5600 256 mb και θέλω να την αλλάξω και να βάλω επάνω μια καλύτερη.

Μπορώ να διαθέσω μέχρι 180 ευρώ.

Το mobo που έχω ( Αsus P4P800) νομίζω δεν υποστηρίζει PCI express, έχετε κάτι να μου προτείνεται γιατί θέλω να σουτάρω τη GF που έχω.

Σκέφτομαι για ATI Radeon 9600Pro, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο είναι καλύτερο μοντέλο...(XT, TD, Pro... :blink: )

Αν κάποιος έχει κάτι να προτείνει σε αυτά τα λεφτά θα με διευκόλυνε...

Thanx!

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει. Σε αυτά τα χρήματα ποια είναι η καλύτερη κάρτα που μπορώ να πάρω;

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

pros to parwn sou brika ta merikes..koite ta link.agorase ta an thes apto e-shop. egiimeno katastima tha sta feroun spiti xwris kamia epivarinsi kai me adikatavoli.Kai exei kai tis kaliteres times! ;)

1)PROLINK GF FX5900XT 128MDD VO DVI:

Chipset: NVIDIA GeForce FX 5900XT.

Μνήμη: 128MB DDR - 256Bit.

Χρονισμός Πυρήνα: 390MHz

RAMDACs:400MHz.

Τοποθέτηση: AGP 8x.

Συμβατότητα: Windows 98, XP, 2000, Me.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Έξοδος TV-OUT για απεικόνιση στην τηλεόραση. Έξοδος ψηφιακού σήματος DVI για σύνδεση με TFT Monitor, δυνατότητα ταυτόχρονης απεικόνισης σε δύο οθόνες.

Συνοδευτικό Λογισμικό: Drivers CD

Κωδικός Μοντέλου: PV-N35XA (128JD).

Εγγύηση: 2 χρόνια.

Συσκευασία: Retail.

2)ASUS GEFORCE FX 5700 V9570/TD 256MB:

Chipset: NVIDIA GeForce FX 5700.

Μνήμη:256 MB DDR - 128bit.

Μέγιστη Ανάλυση: 2048x1536.

Τοποθέτηση: AGP 8x/4X/2X.

Ταχύτητα Πυρήνα: 425MHz.

RAMDAC Frequency: 400MHz.

Memory clock: 500MHz (250MHz DDR).

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Έξοδος TV-OUT για απεικόνιση στην τηλεόραση. Έξοδος ψηφιακού σήματος DVI. Δυνατότητα ταυτόχρονης απεικόνισης σε δύο οθόνες.Πλήρης υποστήριξη DirectX 9.0.

Εγγύηση: 2 χρόνια.

Συσκευασία: Retail.

3)ATI OEM RADEON 9600XT 128MDD TVOUT + DVI AGP RETAIL:

Chipset: RADEON 9600XT / 500MHz (RV360).

Μνήμη: 128MB DDR - 128Bit - 325MHZ.

Τοποθέτηση: AGP 8x.

Συμβατότητα: Windows 98, XP, 2000, Me.

Πρόσθετα χαρακτηριστικά: Έξοδος TV-OUT για απεικόνιση στην τηλεόραση. Έξοδος ψηφιακού σήματος DVI για σύνδεση με TFT Monitor, δυνατότητα ταυτόχρονης απεικόνισης σε δύο οθόνες.

Συνοδευτικό Λογισμικό:Drivers CD

Κωδικός Μοντέλου: CGA-X968TVD

Εγγύηση: 2 χρόνια.

Συσκευασία: Retail.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τον κόπο ρε madhack. Από e-shop έχω κοιτάξει κι εγώ, αλλά θέλω μια πιο προσωπική άποψη. Ξέρω πως υπάρχουν πολλές και καλές επιλογές αλλά θα ήθελα να καταλήξω κάπου συγκεκριμένα...Π.χ απ' αυτές τις τρεις που προτείνεις ποια είναι η καλύτερη;

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

oi 5600 se sxesi me tis 9600 den exoun toso megales diafores se epidoseis pou na dikaiologitai anavathmisi tzaba lefta kai stin ousia tha exeis to idio pragma
http://i30.photobucket.com/albums/c328/amyntas/astra123.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λεω συγκριτικά με την κάρτα που έχεις και τα λεφτά που διαθέτεις να ΜΗΝ την αλλάξεις. Περίμενε λίγο, οι τιμές των καρτων γραφικών δεν έχουν πέσει ιδιαίτερα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε η 5600, καθώς και η κάρτα που έχεις (έχω την ίδια) εξακολουθεί να ανταποκρίνεται άψογα σε όλες τις νέες κυκλοφορίες.
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Θες καρτα για να βλεπεις dvd για παραδειγμα και να εχεις μια εικονα καθαρη και ξεκουραστη? ή παιζεις και παιχνιδια στο pc σου? Βασική ερώτηση! Αν θες καρτα για την πρωτη περιπτωση που ανεφερα και στα λεφτα που λες, μονο MATROX.- Μακρυα απο geforce και τετοιες ιστοριες. ;)
Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια την θέλω κυρίως.

Εγώ λεω συγκριτικά με την κάρτα που έχεις και τα λεφτά που διαθέτεις να ΜΗΝ την αλλάξεις. Περίμενε λίγο, οι τιμές των καρτων γραφικών δεν έχουν πέσει ιδιαίτερα από τότε που πρωτοκυκλοφόρησε η 5600, καθώς και η κάρτα που έχεις (έχω την ίδια) εξακολουθεί να ανταποκρίνεται άψογα σε όλες τις νέες κυκλοφορίες.

Με βάζεις σε σκέψεις... Λες να μην την αλλάξω τελικά..; Θα πρέπει όμως μελλοντικά να υπολογίσω και την αλλαγή και της μητρικής με κάποια πιο καινούργια.......

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Η κάρτα που ήδη έχεις και τα λεφτά που διαθέτεις για καινούργια δεν σου δίνουν και πολλά περιθώρια.

Με λίγα λόγια δεν πρόκειται να δεις καμιά αισθητή διαφορά ταχύτητας στα παιχνίδια.

Καλύτερα να περιμένεις ώστε και να πέσουν οι τιμές και να μαζεύεις παράλληλα περισσότερα χρήματα.

Αλλιώς δε θα δεις χαϊρι. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Θα στο πω ακομη πιο απλα: Δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου βεβαια να χωνεις λεφτα σ' ενα pc για να παιζεις παιχνιδια. Το pc δεν ειναι παιχνιδομηχανη. Για τα παιχνιδια υπαρχει και το playstation ξερεις! :D
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος samoapark (15 Νοέ. 2004 , 15:56)

 

Θα στο πω ακομη πιο απλα: Δεν αξιζει κατα τη γνωμη μου βεβαια να χωνεις λεφτα σ' ενα pc για να παιζεις παιχνιδια. Το pc δεν ειναι παιχνιδομηχανη. Για τα παιχνιδια υπαρχει και το playstation ξερεις! :D

 

 

:blink:

 

Αυτό που λες δεν έχει καμία σχέση με το thread (χωρίς παρεξήγηση, απλώς θα αρχίσουν flames μεταξύ των δύο πλατφόρμων και ειδικά από την στιγμή που υπάρχουν εκατοντάδες παιχνίδια για PC)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη δεν ηθελα να προκαλεσω καμια απολυτως παρεξηγηση, απλα τη γνωμη μου ειπα. Αν δεν θελετε να μην την ξαναπω. Κανενα προβλημα...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αλλάξεις την κάρτα ή πόσο περισσότερο τη μητρική σου; Περίμενε αρκετό καιρό μέχρι να καθιερωθεί το 775 και οι pci express και τότε να αρχίσεις να σκέφτεσαι για ολική αναβάθμιση (μητρική, επεξεργαστή, κάρτα γραφικών). Ακόμα ωστόσο είναι πολύ νωρίς, μη χαλάς τα λεφτά σου τσάμπα. Ασχολούμαι πολύ καιρό με υπολογιστές και αναβαθμίσεις γενικότερα και στη θέση σου σε καμία περίπτωση δε θα άλλαζα την 5600. Αν θέλεις με ακούς, αλλιώς δικά σου είναι τα λεφτά... :)
Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

Τελικξά μάλλον έχετε δίκιο. Θα μαζέψω λεφτά και θα πάω για Χριστούγεννα μεριά.

Έχω pentium4@2,8, 512 Ram, 120 HDD, dvd toshiba, plextor cd-rw, sony sdm-s73h 17'' ΤFT. Το είχα πάρει το Γενάρη. Σκέφτομαι να του δώσω λίγο για να είμαι μέσα στα κόλπα...

Σκέφτομαι για κάρτα γραφικών, άλλα 512 RAM, άλλο ένα 120άρη σκληρό και dvd-rw, αλλά προς Θεού όχι όλα μαζί!! :p

Να αλλάξω και mobo και επεξεργαστή πάει πολύ πάντως...

Οι 6600, 6800 για AGP αξίζουν ή καλύτερα να περιμένω να το κάνω λαμπόγυαλο όλο το σύστημα; :D

Nothing lasts forever, but the certainty of change...

 

Emperistatomenos' Blog

Link to comment
Share on other sites

Μάζεψε για μία 9800 Pro/XT το λιγότερο. Ο επεξεργαστής σου είναι αρκετά δυνατός για να υποστηρίξει τέτοια κάρτα. Κάτι μικρότερο θεωρώ πως θα ήταν bottleneck.

http://card.mygamercard.net/sig/shodangr.jpg

New York, Neeeeeeeeeeeeeeeeeew York!

Link to comment
Share on other sites

Ontws kai egw exw tin FX5600xt 256mb kai pragmatika i karta petaei poli kales epidoseis!

Ναι..Είμαι αιμοδότης...

2006 Modenas Dinamik 71mm....

1998 Seat Ibiza S4 Turbo

1992 Suzuki RGV-Γ 250cc

2001 Suzuki FX 68.5mm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...