Jump to content

Οι διαφημίσεις που δεν μας αρέσουν


garfield
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ειδα χτες της wind...μου εσπασε τα νευρα πολυ γελοια αλλαξα καναλι αμεσως:mad::p

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι έχει και νοηματικο λαθος. Αρχικά ο χασάπης αμφισβητεί την ικανοτητα της πελάτισσας να διακρίνει το κατσίκι απο την προβατίνα και μετά λέει πως η κυρία ηταν τσομπανισσα -και υποθέτω οτι μια τσομπάνισσα εύκολα θα διέκρινε αν ένα σφάγειο είναι κατσίκι ή προβατίνα! Φάσκει και αντιφάσκει, δηλαδή!

 

Μόνο στο φάσκει-αντιφάσκει έμεινες;

Εκείνο το καημένο το παιδί που φορτώθηκε ολόκληρο ζώο πήγαιν-έλα; Με τέτοιο καιρό που είχε τις τελευταίες ημέρες η μπόχα από το σφάγιο που τόσες ώρες γύρναγε στον δρόμο θα έφτανε από Κηφισσιά Πειραιά σε χρόνο d t, χωρίς να συναντήσει και κίνηση στην Κηφισσίας!

Το νοηματικό μήνυμα είναι , προφανώς, "πάρτε τηλέφωνα για βλακείες, αηδίες κλπ.....εφ' όσον και το όλο εκπεμπόμενο μήνυμα είναι η διαφωνία ενός χασάπη με μια νοικοκυρά ποιος ξέρει καλύτερα τα ζώα".

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Μια εντελως ακυρη διαφημιση ηταν αυτη που παιζοταν πριν καμια βδομαδα οταν αλλαξε η ωρα..που ελεγε 'την κυριακη η ωρα αλλαζει' και 'για να μαθετε τη νεα ωρα καλεστε 11 8..κατι'..ελεος,για να γυρισουμε τους δεικτες μια ωρα μπροστα πρεπει να χρεωθουμε κανα 2ευρω το λεπτο;:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μια εντελως ακυρη διαφημιση ηταν αυτη που παιζοταν πριν καμια βδομαδα οταν αλλαξε η ωρα..που ελεγε 'την κυριακη η ωρα αλλαζει' και 'για να μαθετε τη νεα ωρα καλεστε 11 8..κατι'..ελεος,για να γυρισουμε τους δεικτες μια ωρα μπροστα πρεπει να χρεωθουμε κανα 2ευρω το λεπτο;:lol:

 

αυτη ειναι η επισημη ωρα ελλαδος και αμα θες ακριβως την ωρα (μερικοι το χρειαζονται...) πρεπει να παρεις εκει :)

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια εντελως ακυρη διαφημιση ηταν αυτη που παιζοταν πριν καμια βδομαδα οταν αλλαξε η ωρα..που ελεγε 'την κυριακη η ωρα αλλαζει' και 'για να μαθετε τη νεα ωρα καλεστε 11 8..κατι'..ελεος,για να γυρισουμε τους δεικτες μια ωρα μπροστα πρεπει να χρεωθουμε κανα 2ευρω το λεπτο;:lol:

 

Αφορμή να διαφημιστούν έψαχναν...

Πάντως, εγώ πάντα όταν αλλάζει η ώρα παίρνω στο 14844. Με τον καιρό όλο και κάποιο ρολόι χάνει λίγο στο μέτρημα, μια φορά στους 6 μήνες τα ξανασυντονίζω. Σε κάποιες περιπτώσεις (πχ συνέντευξη για δουλειά) ακόμα και το λεπτό μετράει υπέρ ή κατά σου ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αυτές με το «Πάμε Στοίχημα» τελικά είναι πανηλιθιότατες. Οι δύο τύποι του στυλ «ηλίθιος-πανηλίθιος» που κοιτούν με δέος και θαυμασμό τον άλλο τον ξερόλα που βγάζει τους χρησμούς. Τελευταίο επεισόδιο αυτό με τη γάτα και το καναρίνι. Έλεος, λυπηθείτε μας λίγο... :wacko: :knife:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Αυτές με το «Πάμε Στοίχημα» τελικά είναι πανηλιθιότατες. Οι δύο τύποι του στυλ «ηλίθιος-πανηλίθιος» που κοιτούν με δέος και θαυμασμό τον άλλο τον ξερόλα που βγάζει τους χρησμούς. Τελευταίο επεισόδιο αυτό με τη γάτα και το καναρίνι. Έλεος, λυπηθείτε μας λίγο... :wacko: :knife:

Εμένα μ αρέσουν. Ο τύπος είναι γάτα και "βλέπει" το αποτέλεσμα σωστά όσο αναπάντεχο και να ναι, και σου λέει η διαφήμιση "αφού είσαι τόσο ψαγμενος και το βλέπεις, γιατί δεν το παίζεις;".

Keeper of the faith... HTC Evo 3D, HTC One M7 (black and silver), HTC One Max, HTC One M8x (silver and light gunmetal grey), HTC One M8 (dark gunmetal grey), HTC One M9 (gunmetal gray), HTC U11+ (black)
Link to comment
Share on other sites

Αυτη με την βοτκα που απλωνουν τα σφηνακια στο δρομο,κοιτα χαρα τα τελειωμενα αλκοολακια,τα αναβουν κιολας.....Μια αηδια και μιση......

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη με την βοτκα που απλωνουν τα σφηνακια στο δρομο,κοιτα χαρα τα τελειωμενα αλκοολακια,τα αναβουν κιολας.....Μια αηδια και μιση......

 

link???:confused:

Link to comment
Share on other sites

αυτη με την ανακριση του αστυνομικου μου την σπαει νομιζω της wind ειναι

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

 

προσωπικα ηταν ωραια... τουλαχιστον διαφορετικη απο ολες εκεινες που δειχνουν ενα παρτυ της καλης κοινωνιας και πεταγεται ενας και λεει "ενα on the rocks":p

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μ αρέσουν. Ο τύπος είναι γάτα και "βλέπει" το αποτέλεσμα σωστά όσο αναπάντεχο και να ναι, και σου λέει η διαφήμιση "αφού είσαι τόσο ψαγμενος και το βλέπεις, γιατί δεν το παίζεις;".

 

Εμετικό στυλάκι κλασικού ελληνάρα ξερόλα, ύφος βαρύ πεπόνι λες και του σκότωσαν τη μάνα, και καλά «εγώ τα ξέρω όλα, έχω και τους δύο άσχετους μαζί μου να με αποθεώνουν σε κάθε πρόβλεψη που βγαίνει σωστή». Πρέπει να είναι μακράν η πιο εμετική από αυτές που έχουν βγει τελευταία. :wacko: :knife:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Την καινουρια πανηλιθια διαφημιση απ'το φρεσκο γαλα αγνο την εχει δει κανεις?Εκτος του οτι ειναι εκνευριστικη κραταει και πολυ ωρα.Μου θυμιζει κατι χαζες διαφημισεις των 80s-90s.
Link to comment
Share on other sites

αυτη με την ανακριση του αστυνομικου μου την σπαει νομιζω της wind ειναι

 

ναι της wind ειναι και ειναι εντελως αθλια!

Link to comment
Share on other sites

Αυτη με την βοτκα που απλωνουν τα σφηνακια στο δρομο,κοιτα χαρα τα τελειωμενα αλκοολακια,τα αναβουν κιολας.....Μια αηδια και μιση......

 

παντως ειναι εξυπνη διαφημιση! road party, χαλαροι τυποι, κεφι!!!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Την καινουρια πανηλιθια διαφημιση απ'το φρεσκο γαλα αγνο την εχει δει κανεις?Εκτος του οτι ειναι εκνευριστικη κραταει και πολυ ωρα.Μου θυμιζει κατι χαζες διαφημισεις των 80s-90s.

 

την ειδα χτες...πολυ αθλια:mad:

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Την καινουρια πανηλιθια διαφημιση απ'το φρεσκο γαλα αγνο την εχει δει κανεις?Εκτος του οτι ειναι εκνευριστικη κραταει και πολυ ωρα.Μου θυμιζει κατι χαζες διαφημισεις των 80s-90s.

 

Ναι....είναι τόσο "φρέσκια" που νομίζω ότι θα πρέπει να άλλαζε όνομα το γάλα και να λεγόταν "ξεθαμμένο απ τα 80s γάλα αγνό" ή κάτι παρόμοιο......

Πού πήγαν όλες οι έξυπνες ιδέες για διαφημίσεις; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ; ;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

^χα χαχα! να μαντέψω οτι οι συνεταιρισμενοι του αγνο ενεκριναν μια διαφημιση ανταξια της αισθητικής και της πραγματικοτητας στην οποια εχουν ξεμεινει... Πραγματικά, έχω μεινει αναυδη απο το σποτακι αυτο, δεν μπορώ να το συλλάβω. Ειναι σαν το σικουελ του "τρέξε τρέξε μικρούλη" -για οσους θυμουνται... :-P και δεν είναι καν καλτ!
Link to comment
Share on other sites

^χα χαχα! να μαντέψω οτι οι συνεταιρισμενοι του αγνο ενεκριναν μια διαφημιση ανταξια της αισθητικής και της πραγματικοτητας στην οποια εχουν ξεμεινει... Πραγματικά, έχω μεινει αναυδη απο το σποτακι αυτο, δεν μπορώ να το συλλάβω. Ειναι σαν το σικουελ του "τρέξε τρέξε μικρούλη" -για οσους θυμουνται... :-P και δεν είναι καν καλτ!

 

Πες το ψέματα!!!!

Κι αν τύχει στο ίδιο διαφημιστικό διάλειμμα να παίξει η διαφήμιση της άλλης εταιρίας που τώρα μου διαφεύγει, με το κοριτσάκι που καθαρίζει τα γυαλιά του παππού της, ξαφνικά νιώθεις ότι η δεύτερη είναι απλά μια όαση ομορφιάς...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πες το ψέματα!!!!

Κι αν τύχει στο ίδιο διαφημιστικό διάλειμμα να παίξει η διαφήμιση της άλλης εταιρίας που τώρα μου διαφεύγει, με το κοριτσάκι που καθαρίζει τα γυαλιά του παππού της, ξαφνικά νιώθεις ότι η δεύτερη είναι απλά μια όαση ομορφιάς...

 

 

Καλά, όχι και όαση ομορφιάς......στην ίδια μοίρα είναι κι αυτή!

Και μου γεννάται μια απορία: μόνο όσα παιδάκια πίνουν το συγκεκριμένο γάλα μαθαίνουν πώς να καθαρίζουν τα γυαλιά; Είτε τα δικά τους, είτε του παππού τους;;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει ότι έχεις πολύ αυστηρά κριτήρια για τις διαφημίσεις. :p

Δε νομίζω ότι άμα πιεις το γάλα θα μάθεις να καθαρίζεις γυαλιά ή να στήνεις αντίσκηνα στο δωμάτιο του γιου σου, αλλά μάλλον θέλει να μας πει ο διαφημιστής ότι έτσι όπως σε φροντίζει το γάλα (που είναι άριστης ποιότητας μπλα μπλα μπλα) έτσι κι εσύ μεταδίδεις τη φροντίδα που έλαβες. Ο καθένας με τον τρόπο που ξέρει. Η μικρή σκέφτηκε τον παππού και είπε να του έχει έτοιμα τα γυαλιά, ο μπαμπάς είπε να κάνει το γιο του να χοροπηδάει από τη χαρά του ετοιμάζοντάς του μια ινδιάνικη σκηνή.

 

Τρυφερό και γλυκύτατο το βρίσκω το μήνυμα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλά, όχι και όαση ομορφιάς......στην ίδια μοίρα είναι κι αυτή!

Και μου γεννάται μια απορία: μόνο όσα παιδάκια πίνουν το συγκεκριμένο γάλα μαθαίνουν πώς να καθαρίζουν τα γυαλιά; Είτε τα δικά τους, είτε του παππού τους;;;;;

 

δεν σκεφτονται ισως καθολου το σεναριο της διαφημισης

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

δεν σκεφτονται ισως καθολου το σεναριο της διαφημισης

 

Δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν:

ή

όντως δεν σκέφτονται καθόλου το σενάριο της διαφήμισης

ή

από τις διάφορες ιδέες που τους δίνουν οι διαφημιστές, τις πετάνε όλες μαζί χύμα στο μπλέντερ και ό.τι μείγμα βγει από εκεί μέσα, το ενώνουν και παρουσιάζουν αυτό που μας προβάλουν ως διαφήμιση.....

 

 

anarxaki,

όντως μπορεί να σου φαίνεται τρυφερό, ως γυναίκα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο........όσο για τα κριτήριά μου, δεν ξέρω εάν είναι αυστηρά ή χαλαρά, αλλά πάντως είναι σίγουρα υποκειμενικά, όπως και του καθένα, νομίζω.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Αν θες να κάνεις κάποιον φίλο σου

άκου με προσοχή τους καημούς του

και δίνε του ελπίδες...

Link to comment
Share on other sites

anarxaki,

όντως μπορεί να σου φαίνεται τρυφερό, ως γυναίκα, αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω το ίδιο........όσο για τα κριτήριά μου, δεν ξέρω εάν είναι αυστηρά ή χαλαρά, αλλά πάντως είναι σίγουρα υποκειμενικά, όπως και του καθένα, νομίζω.

 

Ελπίζω να μην παρεξήγησες, το "αυστηρά κριτήρια" το είπα για πλάκα. :D

 

Ίσως η διαφήμιση να είχε περισσότερο στόχο τις γυναίκες (μιας και αυτές θα διαλέξουν το γάλα των παιδιών) και γι' αυτό να το έκαναν τόσο τρυφερούλι και γλυκούλι, για να τσιμπήσουμε. Πάντως εγώ επιμένω, μου αρέσει.

 

Αυτή όμως που μου σπάει τα νεύρα (και μόλις την είδα και ξαναφούντωσα) είναι της Νεοσέτ. Ήταν που ήταν ηλίθια η ιδέα του καναπε-δάκι ήρθε κι απόγινε με το -σετ, αλλά... χούφτωσέτ;;;; Είμαστε σοβαροί;;;;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...