Jump to content

Πρόγραμμα για Video Capture


Angeldust
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχω πάρει πρόσφατα μια κάρτα γραφικών με Video-In και θα ήθελα να μετατρέψω κάποιες βιντεοκασέτες σε DVD ή απλά να τις μεταφέρω στον υπολογιστή σε μορφή DivX. Μαζί με την κάρτα γραφικών έιχε το WinDVD Creator 1 το οποίο δουλεύει μια χαρά αλλά δε μπορώ να βρώ πώς να κάνω τις ταινίες σε DivX ωστε να τις χωρέσω σε CD. Στο site της Intervideo λέει αυτό ακριβώς :

 

WinDVD Creator verison 1 and 2 does support Divx, it allows import Divx file into the program or transcode MPEG file to Divx. However, it does not support burning your project\\movie to Divx. The WinDVD Creator can only output movie in VCD, SVCD and DVD.

 

Δε μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοεί. Tους codecs για DivX τους έχω εγκατεστημένους αλλά στις επιλογές στο capture μου βγάζει μόνο MPEG και AVI.

 

Υπάρχει κάποιο άλλο πρόγραμμα ανάλογο που να κάνει αυτή την δουλειά και ποιο προτείνετε? Επίσης αν κάποιος χρησιμοποιεί το WinDVD Creator ας μου πει εν συντομία τι μπορώ να κάνω για να αποθηκεύονται τα video απευθείας σε DivX.

 

PS. Εχω αρκετά δυνατό υπολογιστή ( AthlonXP 2800+ , 1 GB RAM )

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δοκίμασε το DVD WORKSHOP που μπορείς να κατεβάσεις (trial) από

http://www.ulead.com/dws/trial.htm

αφού γίνεις μέλος. Είναι πολύ καλό πρόγραμμα και μπορείς να επεξεργαστείς κιόλας τις ταινίες DVD που έχεις. (Sorry που δεν το έκανα link αλλά στο συγκεκριμένο pc δεν έχω ενεργοποιήσει BBcode) :wacko:

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

Γράψε ΛΑΘΟΣ!!! Έγινε από μόνο του...Τζάμπα κατηγόρησα το pc της σχολής μου!

...μία μέρα, ο Κινέζος Αυτοκράτορας διέταξε τον πρώτο ζωγράφο της αυλής να σβήσει τον καταρράκτη από μία τοιχογραφία του παλατιού, γιατί ο θόρυβος του νερού τον εμπόδιζε να κοιμηθεί...

Regis Debray: Vie et Mort de l' Image

Link to comment
Share on other sites

na kanw mia erwthsh??

otan les karta grafikwn me video-in ennoeis thn 8yra DVI??

an nai, h sygkekrimenh 8yra einai E3ODOS kai OXI eisodos kai xrhsimopoieitai gia na stelnei katey8eian pshfiako shma kai oxi analogiko se syskeyes pou to yposthrizoun... opote DEN mporeis na kaneis video capture apo to DVI...

kai DEN shmainei "Digital Video Input" ALLA "Digital Visual Interface"...

 

an den ennoeis thn 8yra DVI, mporeis na mou peis poia karta phres kai ti eisodo exei?? (S-Video,Composite,Firewire????)

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγχέουμε το Video In με το DVI.

 

Το καλύτερο πρόγραμμα κατά τη γνώμη μου για video capture είναι της Pinnacle. (Pinnacle Studio 9 νομίζω είναι η τελευταία έκδοση)

Όμιλος πινγκ-πονγκ Χαλκίδας: http://www.ping-pong.gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Candlemass (12 Νοέ. 2004 , 15:31)

 

na kanw mia erwthsh??

otan les karta grafikwn me video-in ennoeis thn 8yra DVI??

an nai, h sygkekrimenh 8yra einai E3ODOS kai OXI eisodos kai xrhsimopoieitai gia na stelnei katey8eian pshfiako shma kai oxi analogiko se syskeyes pou to yposthrizoun... opote DEN mporeis na kaneis video capture apo to DVI...

kai DEN shmainei "Digital Video Input" ALLA "Digital Visual Interface"...

 

an den ennoeis thn 8yra DVI, mporeis na mou peis poia karta phres kai ti eisodo exei?? (S-Video,Composite,Firewire????)

 

 

Οχι δεν εννοώ DVI αλλά ακριβώς αυτό που είπα. Δεν ξέρω αν είναι S-Video η Composite πάντως σίγουρα δεν είναι Firewire. Η κάρτα που έχω είναι μια MSI FX5600.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

wraia, loipon, 8a prepei na deis ti eisodo exei h karta sou (S-Video, Composite klp opws sou 3anaeipa) kai ti e3odous exei to video sou (an einai kapws palio kata 99% 8a exei mono SCART e3odo). meta prepei na pas na pareis to antistoixo kalwdio apo ena katasthma me hlektronika gia na syndeseis thn eisodo ths kartas me thn e3odo tou video (ola ayta pi8anws kai na ta exeis kanei).

 

sth synexeia xrhsimopoihse to Virtual Dub to opoio einai mikro elafry grhgoro freeware kai kanei thn kalyterh douleia gia ayto pou 8es na kaneis. 8a epile3eis "capture avi" apo to menu kai 8a diale3eis ton capture driver sou. meta epilegeis to source tou captured video (S-Video, Composite klp), to frame size tou (proteinw 640x480 an 8es na to kaneis DivX) kai kaneis kai tis ypoloipes ry8miseis (epeidh den exw capture driver sto pc pou eimai twra den 8ymamai poies einai akribws, an xreiasteis boh8eia rwta kai 8a tis 8ymh8w).

 

epeita, h logikh einai h e3hs : 8a prepei prwta na kaneis capture to video kai to audio pou 8eleis ASYMPIESTO gia na e3asfaliseis oti den 8a exei xamena frames. enas poly kalos lossless codec einai o HUFFYUV kai proteinw na kaneis se ayton to capture se arxikh fash. h sympiesh se DivX 8a ginei se 2h fash. ayto to kanoume giati to megisto twn frames pou 8a pianeis an kaneis taytoxrona capture kai sympiesh den 8a 3eperna ta 18 frames/sec se enan 2.4GHz CPU enw h kanonikh roh einai 25fps, opote katalabaineis oti 8a xaneis 7 frames/sec! afhneis kai ton hxo asympiesto se 1h fash (kanton capture san PCM @ 48KHz / 16bit). shmeiwse oti to capture 8a sou desmeysei poly xwro ston disko (peripou 5MB/sec).

otan 8a exeis to captured video sou kane exit apo to capture mode tou virtual dub kai mpes sto kanoniko mode. fortwse to captured video kai kantou deinterlace epeidh to thleoptiko shma einai interlaced (apo filters->deinterlace->blend fields together). twra mporeis na sympieseis to video se divx kai to audio se mp3 (ypo8etw oti 3ereis pws na to kaneis, an oxi rwta me ti se dyskoleyei ;) )

 

mou fainetai oti exw 3exasei arketa pragmata, alla biazomai twra... 8a dior8wsw to post argotera :p

HTC One X+ || Android Revolution HD 8.0 || Sense 5.0 || TWRP Recovery
Link to comment
Share on other sites

αν θες να κανεις capture σε avi τοτε iuvcr

αν θες dvd τοτε powervcrΙΙ

τα ανωθεν προγραμματα ειναι τα καλυτερα για realtime capturing

 

δοκιμασε τα και κανε συγκριση με οποιο αλλο προγραμμα θες

εκ του αποτελεσματοσ θα καταλαβεις τι εννοω

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω ενα tuner και εχω προσπαθησει να γραψω τοσο απο video οσο και απο τηλεόραση.

 

ΟΤΙ μα ΟΤΙ προγραμμα να δοκιμασω, σε avi divx/xvid encoding ΣΙΓΟΥΡΑ παιρνω λαθη. Συνηθως έχω out of sync video, αλλοτε κολλάει και δεν εχω ηχο, αλλοτε δεν γινεται καθολου η επεξεργασια του video. Εχω δοκιμάσει οτι κυκλοφορει. iuVCR, ChrisTV, Power VCR II, Visual Dub.

 

Ενα πραγμα λειτουργει ΑΨΟΓΑ μονο, το capuring σε MPEG με το WinDVD. Αλλα και εκει εχω προβλημα καθως δεν ξερω πως να κανω μετα το MPEG DivX/Xvid καθως ειναι τεράστιο...

 

ΕΠισης και τα codecs λειουτγουν σωστα καθως τα DVD μου γινονται αψογα DivX/Xvid με το Gordian Knot...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος papajohn (23 Νοέ. 2004 , 18:49)

 

Έχω ενα tuner και εχω προσπαθησει να γραψω τοσο απο video οσο και απο τηλεόραση.

 

ΟΤΙ μα ΟΤΙ προγραμμα να δοκιμασω, σε avi divx/xvid encoding ΣΙΓΟΥΡΑ παιρνω λαθη. Συνηθως έχω out of sync video, αλλοτε κολλάει και δεν εχω ηχο, αλλοτε δεν γινεται καθολου η επεξεργασια του video. Εχω δοκιμάσει οτι κυκλοφορει. iuVCR, ChrisTV, Power VCR II, Visual Dub.

 

Ενα πραγμα λειτουργει ΑΨΟΓΑ μονο, το capuring σε MPEG με το WinDVD. Αλλα και εκει εχω προβλημα καθως δεν ξερω πως να κανω μετα το MPEG DivX/Xvid καθως ειναι τεράστιο...

 

ΕΠισης και τα codecs λειουτγουν σωστα καθως τα DVD μου γινονται αψογα DivX/Xvid με το Gordian Knot...

 

Το απευθείας capture σε DivX ζορίζει τον επεξεργαστή (ιδιαίτερα σε υψηλές αναλύσεις > 250Kpixels). Δοκίμασε να κάνεις capture με το VirtualDub σε κάποιο lossless codec (πχ HuffYUV) σε ανάλυση 352x288 (capture το ένα πεδίο πρώτα). Έτσι ο φόρτος στην CPU θα είναι μηδαμινός και ο ήχος δε θα μένει πίσω. Μετά βέβαια θα πρέπει να κάνεις ξεχωριστά τη συμπίεση του HuffYUV σε DivX, όμως θα το κάνεις με την ησυχία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μα ετσι για να αφησω το pc να γραφει κανα 3ωρο+ θα χρειαστω 8 σκληρους δίσκους... :o

 

Α, επισης ουτε στο WinDVR μου δουλευει η προγραμματιζομενη εγραφη! Ουτε αρχιζει ουτε σταματάει μονο του οταν του λέω...

Link to comment
Share on other sites

Συγνμώμη που ανοίγω αλλο ένα τέτοιο θεμα αλλα έχω δοκιμάσει τα πάντα κατα την γνωστή έκφραση...

 

Κατ' αρχην ψάχνω ένα προγραμμα για να κάνω capture απο το Tv Tuner μου σε MPEG. MPEG γιατι ότι έxω δοκιμάσει σε AVI (VirtualVCR, iuVCR, Chris TV κτλ κτλ) είτε είναι out of sync με τον ήχο είτε παρουσιάζει διάφορα κολλήματα.

Επίσης δεν νομίζω πως μια λύση ασυμπιεστου video και μετα κωδικοποιηση θα με καλυπτε καθως δεν έχω τοσο πολύ χωρο ενω δεν με ενδιφέρει και τοσο το αποτελεσμα ποιοτικα, να γραφω καμμια εκπομπη θέλω που και που.

 

Επισης έχω δοκιμασει WinDVR 3 , PowerVCR II. Το πρωτο δουλευε μια χαρα μέχρι που κάποια μέρα κολησε κατα το ανοιγμα και απο τοτε οτι και να του κανω δεν ανοιγει, ουτε και μετα απο reinstall. Το δευτερο παρουσιάζει τρελα ασταθη συμπεριφορα...

 

Οποιαδηποτε βοήθεια θα ήταν ανεκτίμητη...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν σήμερα δοκίμασα και το Pinnacle Studio Plus 9.3

 

Εδω τώρα δεν μπορώ να κάνω tune σε κανάλι. Το προγραμμα δεν έχει επιλογή για tuning και σε βγάζει στο ΑΘΛΙΟ μενου για tuning του tuner. Περιττό να πω πως είναια δύνατο να συντονιστώ σε κανάλι απο εκει...

 

Δεν ξέρω, έχω αγανακτησει πια, δεν μπορώ να κάνω ούτε ένα υποτυπώδες capture να βλέπω καμμια ταινία όταν λείπω... Απο τότε που σταμάτησε να παίζει το WinDVR απελπίσία...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα έχω δοκιμάσει και το vdub καθως και nandub και vdubmod. Το πρόβλημα σε όλα αυτα τα προγράματα είναι πως δεν έχουν δοκια τους "ρουτινα" για να συντονίσεςι το tuner με αποτελεσμα να πρέπει να χρησιμοποιήσεις τον driver με τον οποίο κάθε προσπάθεια συντονισμού είναι αδύνατη.
Link to comment
Share on other sites

Το VirtualDub στην έκδοση 1.6.1 (experimental) στην οποία βρίσκεται, μπορεί να χρησιμοποιήσει και WDM drivers. Στην περίπτωση αυτή περνάς τους btwincap και δοκιμάζεις.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να πειράξω τους drivers καθώς οι πολλές δοκιμές παλιοτερα με τους btwincap δεν μου είχαν φέρει κανενα αποτέλεσμα ενω αυτο που συνέβαινε συνηθως ηταν να χάνω ότι ρυθμίσεις έχω κάνει στα διάφορα προγράμματα και μετα όλα τα βάσανα απο την αρχή... Κατεληξα στους μαμισιους drivers καθως ήταν απο τους πιο σταθερούς. Πχ οι btwincap νομίζω δεν μου έδιναν ήχο εώ κολλούσαν κιολας.

 

τεσπα, σας ευχαριστω όλους για τη βοήθεια.

 

EDIT: Δοκιμάζοντας το Dr.DivX βλέπω οτι μπορ΄ω να κάνω πολύ καλό capture εικόνας αλλά το βίντεο που προκύπτει δεν έχει ηχο! Έλεος...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...