Jump to content

Jiayu S3


sam28
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες το Mobileuncle Tools σε μένα δεν φαίνεται καν η επιλογή Engineering Mode (MTK) και στην επιλογή IMEI Backup Restore ( MTK ) όταν το πατάω μου βγάζει No support. Έχω την KitKat 4.4.4. Καμία ιδέα; Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Παίδες το Mobileuncle Tools σε μένα δεν φαίνεται καν η επιλογή Engineering Mode (MTK) και στην επιλογή IMEI Backup Restore ( MTK ) όταν το πατάω μου βγάζει No support. Έχω την KitKat 4.4.4. Καμία ιδεά;

 

Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω...σημερα θα βαλω την lolipop.Αν ξερει καποιος τι εναλακτικη λυση εχουμε!!!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

2 φορες (kitkat & lollipop) καταφερα να ξαναβαλω τα ΙΜΕΙ με τον παρακατω τροπο

Oταν περνατε άλλη ρομ με flash tools χανονται τα ΕΜΕΙ αν πατησετε format all + download

 

1. Enter mediatek engineering tool: *#*#JIAYUS3#*#* (*#*#5429873#*#*)

2. Go in Connectivity -> CDS Information -> Radio Ìnormation -> choose phone 1 or phone 2

3. Type in first line AT+ EGMR=1,7,"your imei"

There is a space between AT+ and EGMR.

Do Send AT Command and then reboot the phone. You can check new imei by typing *#06#*

For phone 2 use AT+(space)EGMR=1,10,"your imei"

Απο το xda

 

To mediatek engineering tool το κατεβαζετε απο play store

Edited by hammer
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι.Η λολλιποπ θα έρθει μέσω ΟΤΑ στα κινητά μας ή Πρέπει να κάνουμε όλη αυτή την διαδικασία που βλέπω καθημερινά με κόσμο να προσπαθεί να την περάσει και να χάνει το ΙΜΕΙ του, να κολλάει το κινητό Και γενικά να πειραματίζεται ώρες ατελείωτες για να το φτιάξει.θα ήθελα μια απάντηση πάνω σ αυτό.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα έρθει με OTA, γιατί είναι μεγάλη η αλλαγή. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να ασχοληθούν όσο πρέπει εκεί στην Jiayu και να την βγάλουν και σε OTA. Αλλά και ΟΤΑ να έρθει, δεν ξέρεις τι ασυμβατότητες μπορεί να βγάλουν τα ήδη εγκατεστημένα προγράμματα που έχει ο καθένας, οπότε η πιό σωστή λύση, είναι η καθαρή φλασαριστή εγκατάσταση. Είτε τώρα με την Beta, είτε κατευθείαν στην τελική 5.1 που θα βγάλουν.

 

ΙΜΕΙ και λοιπά δεν χάνονται, είναι hardware κωδικοποιημένα στο κινητό και τα ξαναφέρνει μετά από κάθε σωστή εγκατάσταση ROM. Αλλιώς υπάρχουν και στο κουτί και κάτω από την μπαταρία.

 

Από κει και πέρα, η διαδικασία είναι beta και είναι φυσικό να ενέχει και κάποιο ρίσκο. Να το χαλάσετε, δεν γίνεται, δεν χαλάνε τα MTK με φλασαρίσματα. Να τα μπρικάρετε, ναι, μπορεί να συμβεί. Αλλά ξεμπρικάρει με νέο φλασάρισμα. Το μόνο που μπορεί να χάσετε, είναι δεδομένα. Οπότε πάρτε backup στην SDcard ότι χρειάζεστε και πειραματιστείτε άφοβα. Αλλιώς καθήστε στα αυγά σας και περιμένετε την τελική έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν θα έρθει με OTA, γιατί είναι μεγάλη η αλλαγή. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια και να ασχοληθούν όσο πρέπει εκεί στην Jiayu και να την βγάλουν και σε OTA. Αλλά και ΟΤΑ να έρθει, δεν ξέρεις τι ασυμβατότητες μπορεί να βγάλουν τα ήδη εγκατεστημένα προγράμματα που έχει ο καθένας, οπότε η πιό σωστή λύση, είναι η καθαρή φλασαριστή εγκατάσταση. Είτε τώρα με την Beta, είτε κατευθείαν στην τελική 5.1 που θα βγάλουν.

 

ΙΜΕΙ και λοιπά δεν χάνονται, είναι hardware κωδικοποιημένα στο κινητό και τα ξαναφέρνει μετά από κάθε σωστή εγκατάσταση ROM. Αλλιώς υπάρχουν και στο κουτί και κάτω από την μπαταρία.

 

Από κει και πέρα, η διαδικασία είναι beta και είναι φυσικό να ενέχει και κάποιο ρίσκο. Να το χαλάσετε, δεν γίνεται, δεν χαλάνε τα MTK με φλασαρίσματα. Να τα μπρικάρετε, ναι, μπορεί να συμβεί. Αλλά ξεμπρικάρει με νέο φλασάρισμα. Το μόνο που μπορεί να χάσετε, είναι δεδομένα. Οπότε πάρτε backup στην SDcard ότι χρειάζεστε και πειραματιστείτε άφοβα. Αλλιώς καθήστε στα αυγά σας και περιμένετε την τελική έκδοση.

και εγω το ιδιο κανω απλα περιμενω την τελικη εκδοση,,,γιατι να κατσω να παιδευτω τωρα και να μπλεξω με ιστοριες,,μολις βγει η τελικη εκδοση θα την βαλω.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις αμεσες απαντησεις.Εγω προσωπικα θα περιμενα την τελικη αλλα εχω θεμα με το viber.Ελπιζω με την lolipop να στρωσει....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε για τις αμεσες απαντησεις.Εγω προσωπικα θα περιμενα την τελικη αλλα εχω θεμα με το viber.Ελπιζω με την lolipop να στρωσει....
εγω δεν εχω θεμα με το viber εχω την κιτκατ s3sw 20150314-141844 ετσι μου ηρθε η συσκευη
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς την ίδια έκδοση έχω, το viber εντάξει αλλά έχω θέμα με το bluetooth (μερικές φορές ακούω έναν δυνατό βόμβο) και το άλλο θέμα είναι ότι όταν απαντάω σε κλήση πηγαίνει κατευθείαν σε ανοιχτή ακρόαση. Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο ή είναι κάποια ρύθμιση που έκανα εγώ;
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ακριβώς την ίδια έκδοση έχω, το viber εντάξει αλλά έχω θέμα με το bluetooth (μερικές φορές ακούω έναν δυνατό βόμβο) και το άλλο θέμα είναι ότι όταν απαντάω σε κλήση πηγαίνει κατευθείαν σε ανοιχτή ακρόαση. Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο ή είναι κάποια ρύθμιση που έκανα εγώ;

Με την ίδια ROM κι εγώ (S3SW 20150314-141844) και χρησιμοποιώ bluetooth, αλλά όχι το δικό σου το Samsung HM1500. Έχω της Bluedio το I4. Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Μια χαρά με ακούνε κι εγώ μια χαρά τους ακούω. Επίσης δουλεύει τέλεια και στη μουσική (είναι stereo bluetooth). Όταν απαντάω δεν μου πάει στην ανοιχτή ακρόαση, πάει απ' ευθείας στο bluetooth. Μάλλον πιστεύω έχει κάποια θέμα ασυμβατότητας με το δικό σου, πράγμα που μου φαίνεται λίγο άκυρο, αλλά τι να πεις...

 

Όσον αφορά την Lollipop το σκέφτομαι να την βάλω, όμως το γεγονός ότι πρώτον δεν έχει Ελληνικά, και αν αλλάξεις recovery δεν θα μπορείς να κάνεις OTA update, παρά μόνο αν βάλεις το original recovery της ROM πάλι πίσω μου τη δίνει. Γενικότερα το πήγαινε έλα μου τη σπάει. Όταν βγει η official, που νομίζω το επόμενο release θα είναι official τότε λέω να τη βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Με την ίδια ROM κι εγώ (S3SW 20150314-141844) και χρησιμοποιώ bluetooth, αλλά όχι το δικό σου το Samsung HM1500. Έχω της Bluedio το I4. Δεν μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Μια χαρά με ακούνε κι εγώ μια χαρά τους ακούω. Επίσης δουλεύει τέλεια και στη μουσική (είναι stereo bluetooth). Όταν απαντάω δεν μου πάει στην ανοιχτή ακρόαση, πάει απ' ευθείας στο bluetooth. Μάλλον πιστεύω έχει κάποια θέμα ασυμβατότητας με το δικό σου, πράγμα που μου φαίνεται λίγο άκυρο, αλλά τι να πεις...

 

Όσον αφορά την Lollipop το σκέφτομαι να την βάλω, όμως το γεγονός ότι πρώτον δεν έχει Ελληνικά, και αν αλλάξεις recovery δεν θα μπορείς να κάνεις OTA update, παρά μόνο αν βάλεις το original recovery της ROM πάλι πίσω μου τη δίνει. Γενικότερα το πήγαινε έλα μου τη σπάει. Όταν βγει η official, που νομίζω το επόμενο release θα είναι official τότε λέω να τη βάλω.

 

Ολα αυτα δεν ισχυουν η τελευταια ρομ με το καινουργιο UI εχει αγγλικα κινεζικα η αλλες εχουν ελληνικα.και αυτη η τευλεταια ειναι demo version μετα θα εχει και αυτη ελληνικα. Οπως και το bluetooth ειναι πληρης μονο η καμερα παραμενει 9.5.και custom recovery σε ρωταει αν θες ota η οχι.μαλλον λαθος διαβασες παλικαρι.

 

Για την λολλιποπ μιλαω.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

2 φορες (kitkat & lollipop) καταφερα να ξαναβαλω τα ΙΜΕΙ με τον παρακατω τροπο

Oταν περνατε άλλη ρομ με flash tools χανονται τα ΕΜΕΙ αν πατησετε format all + download

 

1. Enter mediatek engineering tool: *#*#JIAYUS3#*#* (*#*#5429873#*#*)

2. Go in Connectivity -> CDS Information -> Radio Ìnormation -> choose phone 1 or phone 2

3. Type in first line AT+ EGMR=1,7,"your imei"

There is a space between AT+ and EGMR.

Do Send AT Command and then reboot the phone. You can check new imei by typing *#06#*

For phone 2 use AT+(space)EGMR=1,10,"your imei"

Απο το xda

 

To mediatek engineering tool το κατεβαζετε απο play store

 

 

Αυτο σε ειπα εγω πρωτος αλλα μαλλον δεν το διαβασες

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Z3RatuL το θέμα με την ανοιχτή ακρόαση όταν απαντάω σε κλήση υπάρχει και όταν δεν έχω bluetooth. Απ΄ότι κατάλαβα μόνο εγώ έχω το πρόβλημα. Γι' αυτό λέω μήπως φταίει κάποια ρύθμιση που έκανα εγώ. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να περασω τους οδηγους .μπορειτε να βοηθησετε?

 

http://s23.postimg.org/ssucycc63/image.png

 

επίσης εδω ειμαι σωστα?

http://s22.postimg.org/vz4jux8f5/image.png

Edited by tsiaras
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Z3RatuL το θέμα με την ανοιχτή ακρόαση όταν απαντάω σε κλήση υπάρχει και όταν δεν έχω bluetooth. Απ΄ότι κατάλαβα μόνο εγώ έχω το πρόβλημα. Γι' αυτό λέω μήπως φταίει κάποια ρύθμιση που έκανα εγώ. Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. Ευχαριστώ.

Δοκίμασε να κάνεις clear cache από το Phone Application. Αν δεν δουλέψει αυτό, βγάλε τη μπαταρία για 10-20 δευτερόλεπτα και ξαναβάλτη. Αν δεν δουλέψει κι αυτό βρήκα αυτά:

  1. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=50965187#post50965187
  2. http://androidforums.com/threads/speaker-phone-turns-itself-on-for-every-call.439540/#post-6842746
  3. http://www.itsupportguides.com/htc-android-phones/solved-htc-phone-speakerphone-automatically-on-for-all-calls/

 

Αν πάλι δε δουλέψει τίποτε, τότε μάλλον κάποιος πιο έμπειρος πρέπει να σε βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να περασω τους οδηγους .μπορειτε να βοηθησετε?

 

http://s23.postimg.org/ssucycc63/image.png

 

επίσης εδω ειμαι σωστα?

http://s22.postimg.org/vz4jux8f5/image.png

 

Αφού εφτασες εδώ πολύ ωραία θα πατήσεις την δεύτερη επιλογή στο μήνυμα μέχρι να γράψει ότι οι. Driver εγκατασταθηκαν με επιτυχία.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.χθες όλο το βράδυ φορτιζα το τηλ και σήμερα πρωί είχε 100%.το δούλεψα λίγο και λογικά πήγε στο 98%.Μετά από μια επανεκκίνηση όμως πήγε στο 49%.είναι κανονική ή πλασματική η συγκεκριμένη μέτρηση;
Link to comment
Share on other sites

 

http://s17.postimg.org/z92kekcnv/S_app.jpg' alt='S_app.jpg'>

 

Να ξαναρωτήσω παιδιά, αυτή την εφαρμογή με το S μπορώ να την απεγκαταστήσω? :O

Link to comment
Share on other sites

Να ξαναρωτήσω παιδιά, αυτή την εφαρμογή με το S μπορώ να την απεγκαταστήσω? :O

 

Εγώ την έχω απεγκαταστήσει και γενικά έχω κάνει το ίδιο με ότι κινέζικο είχα βρεί και δέν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Το 4G σκιζει lollipop 5.1last version for jiayu s3 advance. Τερματισε το speedtest

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω απεγκαταστήσει και γενικά έχω κάνει το ίδιο με ότι κινέζικο είχα βρεί και δέν μου έχει δημιουργήσει κάποιο θέμα.

 

την είχες και συ?

τώρα μου έβγαλε 'Ενημέρωση" ...άρα δεν είναι συστήματος, σωστά?

 

[/img]

http://s8.postimg.org/kkp4gkmch/s_updt_3.jpg' alt='s_updt_3.jpg'>

Link to comment
Share on other sites

Το 4G σκιζει lollipop 5.1last version for jiayu s3 advance. Τερματισε το speedtest

Δεν νομιζω να παιζει ρόλο η εκδοση του android στο 4g εμενα με 4.4 στο speedtest στην θεσ/νικη:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να παιζει ρόλο η εκδοση του android στο 4g εμενα με 4.4 στο speedtest στην θεσ/νικη:

 

Δεν είπα ότι παίζει ρόλο η έκδοση αλλά επισημανα ότι λειτουργεί μια χαρα με λολλιποπ.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...