Jump to content

[Off-topic] Microsoft Windows 7


stavroskampouris
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους παρακαλω οποιος μπορει μια βοηθεια...

Τον τελευταιο καιρο οταν το pc μενει σε αδρανεια ας πουμε το βραδυ για καποιες ωρες, μετα δεν ανοιγει με το πρωτο boot,κολλαει κ αναγκαστικα χρειαζεται να ξαναπατησω restart για να ανοιξει κανονικα..αυτο συμβαινει μονο στο πρωτο boot, μετα αν κανω επανεκινηση ειναι μια χαρα..το εψαξα κ λενε οτι αυτο οφειλεται στο bios το οποιο θελει update κατι που εγω απο το 2006 δεν εχω κανει..η μητρικη μου ειναι η ASUS P5VD2-MX ACPI BIOS Revision 0701 και αν καταλαβα καλα (γιατι χαθηκα στο site της ASUS, κατεβασα την εκδοση P5VD2MX-1017.

Η ερωτηση μου ειναι μετα απο διαβασμα στο google, το οποιο με φοβισε οτι αν παει κατι στραβα μπορει η μητρικη να βγει off, 1)κατεβασα τη σωστη εκδοση;

2) πως κανω το update τωρα; εκτελω το αρχειο κανονικα με διπλο κλικ η' μεσω δισκετας-cd-usb γιατι διαβασα ενα σωρο διαφορετικες εκδοχες.

Ευχαριστω, μακαρι καποιος να μου απαντησει ποια ειναι τα βηματα γιατι μπερδευτηκα και μπας κ ισιωσει το boot..

Edited by stavroskampouris
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι βλεπω η μητρικη σου δεν υποστηριζει (τυπικα) τα windows 7.

 

Πλεον το bios update ειναι ευκολο να γινει και χωρις προβληματα ιδιως οταν το κανουμε και κατευθειαν μεσα απο τα windows, σπανια να παει κατι στραβα. Κατεβαζεις λοιπον το πιο προσφατο update και το τρεχεις σαν μια απλη εγκατασταση ή μεσω ενος utility για να το flash-αρεις αν ειναι μονο το bin αρχειο.

 

Γινεται και μεσω floppy ή usb, αλλα εκει θελει περισσοτερη προσοχη.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτησούλα,αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στη σωστή κατηγορία.

Εβαλα έναν ssd kingston 120 bg.

Πέρασα σε αυτόν τα windows7 γνήσια,έβαλα και 3-4 προγραμματάκια.

Μου λέει λοιπόν πώς απο τα 111 gb είναι ελύθερα τα 60,5.

Αν μπεις όμως μέσα στον δίσκο βλέπεις πως τα συνολικά gb που πιάνουν τα αρχεία είναι περίπου 25 gb.

Τι γίνεται :wacko::wacko:

Xiaomi 12 Pro

Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι βλεπω η μητρικη σου δεν υποστηριζει (τυπικα) τα windows 7.

 

Πλεον το bios update ειναι ευκολο να γινει και χωρις προβληματα ιδιως οταν το κανουμε και κατευθειαν μεσα απο τα windows, σπανια να παει κατι στραβα. Κατεβαζεις λοιπον το πιο προσφατο update και το τρεχεις σαν μια απλη εγκατασταση ή μεσω ενος utility για να το flash-αρεις αν ειναι μονο το bin αρχειο.

 

Γινεται και μεσω floppy ή usb, αλλα εκει θελει περισσοτερη προσοχη.

 

που χρησιμεύει το bios update? μου είπανε να κάνω και εγώ στην δική μου μητρική αλλά δεν καταλαβαίνω που βοηθάει.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

που χρησιμεύει το bios update? μου είπανε να κάνω και εγώ στην δική μου μητρική αλλά δεν καταλαβαίνω που βοηθάει.

 

Δεν ειναι απαραιτητο παντα να κανεις καποιος bios update. Οι ενημερωση του bios γινεται για να διορθωσει καποια προβληματα στη μητρικη, ειτε για να κανει αναβαθμιση της πχ για να δεχεται και αλλα μοντελα CPUs (του ιδιου socket παντα).

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Manolo σε ευχαριστω για την απαντηση σου..στο site της asus χαθηκα δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι η πιο προσφατη εκδοση για μενα..υπαρχει περιπτωση να μην ειναι συμβατη λογω των 7;ναι το αρχειο ειναι bin μπορεις να μου δωσεις τα βηματα ακριβως ωστε να μην κανω καμια πατατα; Να το βαλω σε usb δε καταλαβα τι εννοεις..
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο παντα να κανεις καποιος bios update. Οι ενημερωση του bios γινεται για να διορθωσει καποια προβληματα στη μητρικη, ειτε για να κανει αναβαθμιση της πχ για να δεχεται και αλλα μοντελα CPUs (του ιδιου socket παντα).

 

σε ευχαριστω πολύ άρα δεν την αγγίζω. Κάτι το ρολοι του υπολογιστη πάει πίσω μια μέρα και το ρολοι μια ώρα πίσω. Πιστευω ότι είναι η μπαταρία της μητρικής , διότι δυο μέρες είχα τον υπολογιστη με ανοιχτό το ups και δεν είχα θέμα, εχτες το βράδυ που το έκλεισα πάλι τα ίδια. Έβγαλα την μπαταρία της μητρικής και έβαλα μια άλλη απο μια άλλη μητρική παλιά και άνοιξε ο υπολογιστής και έγραφε 2025 έτος και τελικa δεν φόρτιζοτανε. υπάρχει πιθανότητα να μην φταιει η μπαταρία της μητρικής ; και να μην μου κρατάει ώρα και ημερομηνία ;. Επίσης κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω σκεφτόμαι να παράκολουθω την θερμοκρασία της μητρικής για να αποτρέψω να καει, ο υπολογιστής είναι του αδελφού μου διότι στον δικό μου υπολογιστη έχει καίει ήδη η μητρική. Και θα ήθελα να ρωτήσω πιο πρόγραμμα μου προτείνεται που να είναι αξιόπιστο για την μέτρηση της θερμοκρασίας της μητρικης και του επεξεργαστή ;. Και εγώ τι θα πρέπει να κάνω άμα ανέβει θερμοκρασία ;. Τέλος στον υπολογιστη του αδελφού μου στην διαχείριση εργασιών πολλές φορές βλέπω τον σκληρο στο 100%τι μπορεί να φταιει; η θερμοκρασία του σκληρού ; δεν έτρεχα πολύ βαριές εφαρμογές.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Manolo σε ευχαριστω για την απαντηση σου..στο site της asus χαθηκα δεν ειμαι σιγουρος αλλα νομιζω οτι αυτη ειναι η πιο προσφατη εκδοση για μενα..υπαρχει περιπτωση να μην ειναι συμβατη λογω των 7;ναι το αρχειο ειναι bin μπορεις να μου δωσεις τα βηματα ακριβως ωστε να μην κανω καμια πατατα; Να το βαλω σε usb δε καταλαβα τι εννοεις..

 

Πραγματι το τελευταιο version του bios της μητρικης σου ειναι το 1017, αρα αυτο πρεπει να κατεβασεις.

 

Αμα δεις στους drivers εχει το Bios Utilities κατεβαζεις που μπορεις να κατεβασεις είτε την εφαρμογη (ASUS Update) για να γινει το flash μεσω των windows. Αν θες να το περασεις μεσα απο usb εχει εδω οδηγιες.

 

σε ευχαριστω πολύ άρα δεν την αγγίζω. Κάτι το ρολοι του υπολογιστη πάει πίσω μια μέρα και το ρολοι μια ώρα πίσω. Πιστευω ότι είναι η μπαταρία της μητρικής , διότι δυο μέρες είχα τον υπολογιστη με ανοιχτό το ups και δεν είχα θέμα, εχτες το βράδυ που το έκλεισα πάλι τα ίδια. Έβγαλα την μπαταρία της μητρικής και έβαλα μια άλλη απο μια άλλη μητρική παλιά και άνοιξε ο υπολογιστής και έγραφε 2025 έτος και τελικa δεν φόρτιζοτανε. υπάρχει πιθανότητα να μην φταιει η μπαταρία της μητρικής ; και να μην μου κρατάει ώρα και ημερομηνία ;. Επίσης κάτι άλλο θέλω να ρωτήσω σκεφτόμαι να παράκολουθω την θερμοκρασία της μητρικής για να αποτρέψω να καει, ο υπολογιστής είναι του αδελφού μου διότι στον δικό μου υπολογιστη έχει καίει ήδη η μητρική. Και θα ήθελα να ρωτήσω πιο πρόγραμμα μου προτείνεται που να είναι αξιόπιστο για την μέτρηση της θερμοκρασίας της μητρικης και του επεξεργαστή ;. Και εγώ τι θα πρέπει να κάνω άμα ανέβει θερμοκρασία ;. Τέλος στον υπολογιστη του αδελφού μου στην διαχείριση εργασιών πολλές φορές βλέπω τον σκληρο στο 100%τι μπορεί να φταιει; η θερμοκρασία του σκληρού ; δεν έτρεχα πολύ βαριές εφαρμογές.

 

Ναι αμα δεν κραταει ημερομηνια και ωρα τσεκαρε τη μπαταρια της μητρικης.

 

Για τη θερμοκρασια μπορεις να χρησιμοποιησεις το Hardware Monitor. Aν εχεις υψηλες θερμοκρασιες στη CPU (75+) τοτε καλο θα ηταν να κανεις ενα φυσημα του κουτιου να φυγει η σκονη και να αλλαξεις παστα στον επεξεργαστη.

 

Απο το Task Manager δεν βλεπεις πως δουλευει ο σκληρος αλλα μονο επιπεδα cpu και μνημης. Προφανως οταν δουλευει στα 100% καποια διεργασια τρεχει απο πισω. Το θεμα ομως ειναι και τι συστημα ομως εχεις.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Εψαξα κ ξεθαψα το cd της μητρικης..μεσα εχει το asus update αλλα δεν ανοιγει το προγραμμα λεει για σφαλμα προγραμματος αντιγραφης..εχει να κανει αυτο με τα windows 7 που ειναι ναι μεν σπασμενα αλλα ενεργοποιημενα; Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα φοβαμαι μη παει κατι στραβα κ παρω τη μητρικη στο χερι.
Link to comment
Share on other sites

Kαλύτερα να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση του update.

Νίκος

Κάτοχος Samsung Galaxy S10+ (Android 10 Official).

- 001 με την όπισθεν

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου το προβλημα ειναι αν το προγραμμα που θα κανεις το update ειναι συμβατο με τα 7αρια, αν οχι δοκιμασε για αρχη σε compatibility για XP SP3, αλλιως φιλε μου κανε το bios update σε FreeDOS.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι αμα δεν κραταει ημερομηνια και ωρα τσεκαρε τη μπαταρια της μητρικης.

 

Για τη θερμοκρασια μπορεις να χρησιμοποιησεις το Hardware Monitor. Aν εχεις υψηλες θερμοκρασιες στη CPU (75+) τοτε καλο θα ηταν να κανεις ενα φυσημα του κουτιου να φυγει η σκονη και να αλλαξεις παστα στον επεξεργαστη.

 

Απο το Task Manager δεν βλεπεις πως δουλευει ο σκληρος αλλα μονο επιπεδα cpu και μνημης. Προφανως οταν δουλευει στα 100% καποια διεργασια τρεχει απο πισω. Το θεμα ομως ειναι και τι συστημα ομως εχεις.

 

πρωτα από όλα σε ευχαριστω παρά πολύ για την άμεση απάντηση σου. Στο laptop της μητέρας μου που άλλαξα μπαταρία στο δησιο, άλλαξε η εμφάνιση όταν ανοίγει ο υπολογιστής την πρώτη οθονη που έβγαζε με τα γράμματα τώρα βγάζει κάτι άλλο . Άρα μάλλον και εκεί θέλει bios update ; τι να πω δεν περίμενα να αλλάξει η πρώτη οθονη που άλλαξα μπαταρία. Αλλά δουλευει κανονικά το laptop. Όσο για την θερμοκρασία μπορώ να την βάλω να την μετράει πάντα και να την βλέπω ; χωρίς να ανοίγω την εφαρμογή ;. Από σκόνη δεν έχω προβλημα δεν υπάρχει σκόνη στον υπολογιστη. Αλλά μου είπανε να προσέχω την θερμοκρασία με κάποιο πρόγραμμα , τι να πω νομίζω ότι έπρεπε πάντα να την προσέχαμε για λόγους ασφαλείας . Άμα σηκώσει θερμοκρασία τι θα πρέπει να κάνω ; να σβήσω άμεσα τον υπολογιστη ; επίσης άμα δεν γίνει σωστή μέτρηση από το πρόγραμμα και δείχνει το max το min και το value ίδια νούμερα τι πρέπει να κάνω ;. Διάβαζα στο ίντερνετ ότι υπάρχει περίπτωση να μην γίνει σωστή μέτρηση από το πρόγραμμα θερμοκρασίας. Πάει αυτο. Για τον σκληρο όταν μου βγάζει διεργασία εκατό τοις εκατό πως μπορώ να κλείσω κάτι για να είναι στο εκατό τοις εκατό ; επίσης μου είπανε ότι καλύτερα να βάλω και ένα ssd σκληρο και να πηγαίνει καλύτερα και να αφήσω τον υπάρχον σκληρο ως δεύτερο. Τι να πω τι γνώμη έχετε για τουs ssd ; λένε ότι δεν θερμαϊνονται να τον αλλάξω ;. Το ίδιο λένε να κάνω και στο laptop είναι ακόμα καλύτερα διότι οι πιθανότητες να έχω προβλημα με τον σκληρο μηδενιζονται και είναι πιο γρήγορος , επίσης δεν ζεστάινετε . Αξίζει να τον αλλάξουμε ή όχι. Τι σύστημα έχεις εννοείς τα windows 7 ;

Edited by JOHNMEGARYTHMOS

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Μανολο το μοναδικο που καταλαβα ειναι για τη συμβατοτητα με τα windows,αν κ ξερω αρκετα τα υπολοιπα δε τα κατεχω..αν ειναι συμβατα το εκτελω κανονικα μεσω του προγραμματος update σωστα; Σορρυ για το μπλα μπλα σε ζαλισα
Link to comment
Share on other sites

πρωτα από όλα σε ευχαριστω παρά πολύ για την άμεση απάντηση σου. Στο laptop της μητέρας μου που άλλαξα μπαταρία στο δησιο, άλλαξε η εμφάνιση όταν ανοίγει ο υπολογιστής την πρώτη οθονη που έβγαζε με τα γράμματα τώρα βγάζει κάτι άλλο . Άρα μάλλον και εκεί θέλει bios update ; τι να πω δεν περίμενα να αλλάξει η πρώτη οθονη που άλλαξα μπαταρία. Αλλά δουλευει κανονικά το laptop. Όσο για την θερμοκρασία μπορώ να την βάλω να την μετράει πάντα και να την βλέπω ; χωρίς να ανοίγω την εφαρμογή ;. Από σκόνη δεν έχω προβλημα δεν υπάρχει σκόνη στον υπολογιστη. Αλλά μου είπανε να προσέχω την θερμοκρασία με κάποιο πρόγραμμα , τι να πω νομίζω ότι έπρεπε πάντα να την προσέχαμε για λόγους ασφαλείας . Άμα σηκώσει θερμοκρασία τι θα πρέπει να κάνω ; να σβήσω άμεσα τον υπολογιστη ; επίσης άμα δεν γίνει σωστή μέτρηση από το πρόγραμμα και δείχνει το max το min και το value ίδια νούμερα τι πρέπει να κάνω ;. Διάβαζα στο ίντερνετ ότι υπάρχει περίπτωση να μην γίνει σωστή μέτρηση από το πρόγραμμα θερμοκρασίας. Πάει αυτο. Για τον σκληρο όταν μου βγάζει διεργασία εκατό τοις εκατό πως μπορώ να κλείσω κάτι για να είναι στο εκατό τοις εκατό ; επίσης μου είπανε ότι καλύτερα να βάλω και ένα ssd σκληρο και να πηγαίνει καλύτερα και να αφήσω τον υπάρχον σκληρο ως δεύτερο. Τι να πω τι γνώμη έχετε για τουs ssd ; λένε ότι δεν θερμαϊνονται να τον αλλάξω ;. Το ίδιο λένε να κάνω και στο laptop είναι ακόμα καλύτερα διότι οι πιθανότητες να έχω προβλημα με τον σκληρο μηδενιζονται και είναι πιο γρήγορος , επίσης δεν ζεστάινετε . Αξίζει να τον αλλάξουμε ή όχι. Τι σύστημα έχεις εννοείς τα windows 7 ;

 

Tι μπαταρια αλλαξες στο laptop του bios ή της τροφοδοσιας; Μαλλον εχει πειραχτει (ισως εχει παει και στα default settings) το post message, μεσα απο το bios εχει επιλογη τι θες να δειχνει οταν ξεκιναει.

 

Θερμοκρασια μπορεις να τσεκαρεις και μεσα απο το bios και μπορεις να το ρυθμισεις κιολας μολις υπερβει ενα συγκεκριμενο οριο να κλεινει. Οταν ανεβαζεις υψηλες θερμοκρασιες σημαινει πως ηρθε η ωρα για αλλαγη της παστας του επεξεργαστη, καμια φορα και της ψυχτρας ολοκληρης.

 

Ο SSD εχει γρηγορες ταχυτες εγγραφης και διαβασματος των δεδομενων δεν σημαινει οτι θα σου εξαλειψει τα κολληματα, αν το μηχανημα δεν εχει επαρκη μνημη. Σιγουρα παντως ελαχιστοποιει το προβλημα. Οταν λεω συστημα εννοω σε hardware επιπεδο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Tι μπαταρια αλλαξες στο laptop του bios ή της τροφοδοσιας; Μαλλον εχει πειραχτει (ισως εχει παει και στα default settings) το post message, μεσα απο το bios εχει επιλογη τι θες να δειχνει οταν ξεκιναει.

 

Άλλαξα την μπαταρία την μικρή την στρογγυλή την bios, άρα για να ξανά αλλάξω αυτο που θα πρέπει να πατήσω delete όταν ανοίγει για να μπω στο bios και να αλλάζω το post message ; που ακριβώς θα το βρω σε πια κατηγορία ;

Θερμοκρασια μπορεις να τσεκαρεις και μεσα απο το bios και μπορεις να το ρυθμισεις κιολας μολις υπερβει ενα συγκεκριμενο οριο να κλεινει. Οταν ανεβαζεις υψηλες θερμοκρασιες σημαινει πως ηρθε η ωρα για αλλαγη της παστας του επεξεργαστη, καμια φορα και της ψυχτρας ολοκληρης.

 

Άρα άμα σηκώνει θερμοκρασία φταιει ο επεξεργαστής και η ψυχτρας του επεξεργαστή ολοκλήρωτικα αποκλειστικά και μόνο ; παρατηρώ

στον υπολογιστη του αδελφό μου που είναι 2 πυρηνων ότι σχεδόν πάντα ο πρώτος πυρήνας είναι κοντά στο max !, άρα πως θα μετρήσω την θερμοκρασία του bios όταν είναι ανοιχτός ο υπολογιστής ; μόνο άμα κάνω επανέκκινηση δεν θα μπορώ να μπω ;

Ο SSD εχει γρηγορες ταχυτες εγγραφης και διαβασματος των δεδομενων δεν σημαινει οτι θα σου εξαλειψει τα κολληματα, αν το μηχανημα δεν εχει επαρκη μνημη. Σιγουρα παντως ελαχιστοποιει το προβλημα. Οταν λεω συστημα εννοω σε hardware επιπεδο.

 

άρα ο ssd απλά είναι πιο γρήγορος , και δεν ζεστάινετε ιδιαίτερα. Και δεν θέλει ανασυγκρότηση από ότι μου είχανε πει. Οπότε άμεσα άμα τον αλλάξω δεν θα κερδίσω και παρά πολλά για να πηγαίνει το σύστημα μου. Όσο για το hardware windows 7 έχω 32bit.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχεις λιγότερες πιθανότητες να χαλάσει. Μεγάλο θέμα!

Οι hdd με τα μηχανικά μέρη λίγο να χτυπήσει την ώρα που δουλεύει, δεν θέλει και πολύ για να καταστραφεί.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον..τα νευρα μου αλλα καλα να παθω αφου με ετρωγε..εκανα update στο bios στην motherboard asus p5vd2-mx..απο την εκδοση 0701 που ειχε στην 1017..το update εγινε ο υπολογιστης ανοιγει κ με το που εμφανιζεται το λογοτυπο των windows (7) κολαει η σημαια κ κανει restart μονο του..το εψαξα,το googlara αλλαξα απο ide το sata controller γενικα δοκιμασα τα παντα ολους τους συνδυασμους τιποτα...βαζω να κανει boot απο το cd των windows το φορτωνει τιποτα...δεν βαζω cd με ρωταει repair η' start normally αν πατησω repair με βγαζει σε blue screen που λεει the bios in this system is not fully acpi compliant. Stop 0*000000A5....λεω δε γινεται θα βαλω την προηγουμενη απο boot cd..ψαχνω βρισκω την προηγουμενη bios 0701,την κατεβαζω και το αρχειο ειναι bin..προσπαθω να το καψω σαν bootable cd κ απο οσα site διαβαζα το καθενα λεει αλλα κ βλεπω οτι οταν παει καποιος να κανει ενα bootable υπαρχουν μεσα κ καποια αρχεια οπως autoexec.bat και Efiflash.exe (απο εναν οδηγο που ειδα) και δεν καταλαβαινω αυτα τα αρχεια ΑΠΟ ΠΟΥ τα βρηκε,πως υπαρχουν;;;δεν εξηγει ΚΑΝΕΝΑΣ..αν κανω ενα bootable cd με την προηγουμενη bios εκδοση που ειχα κ φορτωσει απο το cd το bios δεν θα ισιωσει; Εχω αδικο; Εχω να κοιμηθω δυο μερες κ το μονο που δρ θελω να καταληξω σε τεχνικο κ αν ειναι κατι ευκολο να πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου αδικα..οποιος μπορει να βοηθησει του χρωσταω χαρη.
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...